PDA

View Full Version : power commander



xez334
08/03/2007, 01:02
Γεια σας,

έχω το CBF 1000 και με ενδιαφέρει να βαλω power commander αλλά μέχρι στιγμής, αναμένεται για το μοντέλο μου.

Εκείνο που θέλω να ρωτήσω είναι από αυτούς που το έχουν βάλει στα δικά τους μοντέλα τι έχουν κερδίσει και αν μαζί με το power commander πρέπει να αγοραστούν και άλλα πράγματα όπως πχ εξατμίσεις ή ελεύθερα φίλτρα ή εκκεντροφόροι ή κάτι άλλο.
Επίσης κατά προσέγγιση τι αυξηση ιπποδύναμης έχουν πάρει.

Αν δίνει το power commαnder σκέτο από μόνο του ιπποδύναμη.

Μαγαζί επίσημο που το βάζει πάντως βρήκα στο Νέο Κόσμο. Αύριο θα τους πάρω για λεπτομέρειες τιμή και άφιξη.

Ευχαριστώ

Atsatsos
08/03/2007, 03:29
Στέλιο, καλώς ήλθες.

Πως ρωτάς αυτούς που έχουν βάλει αφού λες οτι ακόμα δεν υπάρχει για το CBF1000(εκτός αν εννοείς γενικά,σόρρυ)

Κάποιος σου είπε να βάλεις power commander, έτσι δεν είναι;
Πρώτον, σκέψου αν χρειάζεσαι πραγματικά το κάτι παραπάνω σε γκάζι από τη μηχανή σου.
Αν όντως το θες, σου υπενθυμίζω το υψηλό κόστος απόκτησής του. Αν σου τρέχουν από τα μπατζάκια, χαίρομαι, συνεχίζω.
Απλά πράματα.
Λοιπόν, το power commander αλλάζει κάποιες παραμέτρους. Αν εσύ τις αλλάξεις χωρίς να δώσεις κάποια νέα στοιχεία (ας πούμε πιο ελεύθερο φίλτρο ή εξατμίσεις,-υπάρχουν κι άλλα) λίγα πράματα θα καταφέρεις (για δυναμόμετρο μιλάμε πάντα).
Το ιδανικότερο θα είναι να αλλάξεις και τις εξατμίσεις και το φίλτρο.
Το σημαντικότερο είναι να στο ρυθμίσει κάποιος που να ξέρει και πάντα και μόνο σε δυναμόμετρο με καυσαναλυτή και όλα τα απαραίτητα.

Στέλιο για όλα τα παραπάνω να υπολογίζεις γύρω στο χιλιάρικο, έτσι; Στο περίπου. Μπορεί να είναι λίγο πιο κάτω ή λίγο πιο πάνω ανάλογα ποιές εταιρίες θα επιλέξεις στα προιόντα που θα βάλεις.

Καλή επιλογή.

H.A.Balafoutre
08/03/2007, 03:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από xez334
Γεια σας,

έχω το CBF 1000 και με ενδιαφέρει να βαλω power commander αλλά μέχρι στιγμής, αναμένεται για το μοντέλο μου.

Εκείνο που θέλω να ρωτήσω είναι από αυτούς που το έχουν βάλει στα δικά τους μοντέλα τι έχουν κερδίσει και αν μαζί με το power commander πρέπει να αγοραστούν και άλλα πράγματα όπως πχ εξατμίσεις ή ελεύθερα φίλτρα ή εκκεντροφόροι ή κάτι άλλο.
Επίσης κατά προσέγγιση τι αυξηση ιπποδύναμης έχουν πάρει.

Αν δίνει το power commαnder σκέτο από μόνο του ιπποδύναμη.

Μαγαζί επίσημο που το βάζει πάντως βρήκα στο Νέο Κόσμο. Αύριο θα τους πάρω για λεπτομέρειες τιμή και άφιξη.

Ευχαριστώ

Δεν καταλαβαίνω γιατί να μπείς στον κόπο να κάνεις κάτι τέτοιο στο CBF1000.

Μην χαλάς τα λεφτά σου για PowerCommander στο εν λόγω μοντέλο.

Να ήταν το 600 να πω οκ, αλλά στο ΧΙΛΙΑ.......γιατί? Δεν έχει νόημα πιστεύω.

Προσωπική άποψη ειδικά από εμένα. Αλλά πιστεύω πως εδώ έχω δίκιο, διότι το κόστος του P.C. είναι 350-400 ευρά.

Γενικά πάντως με το P.C. από μόνον του άντε να κερδίσεις 1-2 άλογα. Με φίλτρο, τελικό και P.C. από 3-6 άλογα και με φίλτρο, (edit:ολόσωμη ήθελα να γράψω.....) τελικό και P.C. από 6-8 άλογα. Θεωρητικά πάντα.

Atsatsos
08/03/2007, 04:35
Γιώργο, στις τελευταίες σειρές τα μπέρδεψες λίγο. (το ίδιο πράγμα γράφεις 2 φορές με διαφορετικές τιμές). Και τα νούμερα που δίνεις είναι εντελώς υποθετικά και ποικίλουν ανάλογα το μηχανάκι. (το 600 με εξάτμιση μόνο παίρνει 5 hp δυναμόμετρο. άλλη μοτό μπορεί να πάρει 1-2)

SeNNinhA
08/03/2007, 11:21
Ψηλά, άλογα δεν παίρνεις τόσο ευκολα με ενα PC μόνο. Ελεύθερο φίλτρο και εξάτμηση βοηθούν για 2-3 περίπου εως 5 με ολόσωμη. Με το PC ρυθμίζεις καλύτερα την μηχανή σου σε ΟΛΟ το φάσμα των στροφών και τελικά το ουσισαστικό σου κέρδος είναι οτι γεμίζεις καλύτερα τις μεσαίες και κυρίως την τρύπα που ΟΛΕΣ οι μηχανές έχουν λόγω προδιαγραφών καυσαερίων.

biglebowski
08/03/2007, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
Δεν καταλαβαίνω γιατί να μπείς στον κόπο να κάνεις κάτι τέτοιο στο CBF1000.

Μην χαλάς τα λεφτά σου για PowerCommander στο εν λόγω μοντέλο.

Να ήταν το 600 να πω οκ, αλλά στο ΧΙΛΙΑ.......γιατί? Δεν έχει νόημα πιστεύω.

Προσωπική άποψη ειδικά από εμένα. Αλλά πιστεύω πως εδώ έχω δίκιο, διότι το κόστος του P.C. είναι 350-400 ευρά.

Γενικά πάντως με το P.C. από μόνον του άντε να κερδίσεις 1-2 άλογα. Με φίλτρο, τελικό και P.C. από 3-6 άλογα και με φίλτρο, τελικό και P.C. από 6-8 άλογα. Θεωρητικά πάντα.


Kοιτα,το κακο δεν ειναι να εισαι ασχετος,αλλα να μη το ξερεις..
Και ως εκ τουτου να συμβουλευεις κιολας..
Ξερεις τωρα,φιλικα...αραξε στα κυβικα σου..

Atsatsos
08/03/2007, 13:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Ψηλά, άλογα δεν παίρνεις τόσο ευκολα με ενα PC μόνο. Ελεύθερο φίλτρο και εξάτμηση βοηθούν για 2-3 περίπου εως 5 με ολόσωμη . Με το PC ρυθμίζεις καλύτερα την μηχανή σου σε ΟΛΟ το φάσμα των στροφών και τελικά το ουσισαστικό σου κέρδος είναι οτι γεμίζεις καλύτερα τις μεσαίες και κυρίως την τρύπα που ΟΛΕΣ οι μηχανές έχουν λόγω προδιαγραφών καυσαερίων.

Είπαμε αυτό είναι σχετικό και παίζει από μοτό σε μοτό!!!!

xez334
09/03/2007, 02:54
QUOTE]Ψηλά, άλογα δεν παίρνεις τόσο ευκολα με ενα PC μόνο. Ελεύθερο φίλτρο και εξάτμηση βοηθούν για 2-3 περίπου εως 5 με ολόσωμη. Με το PC ρυθμίζεις καλύτερα την μηχανή σου σε ΟΛΟ το φάσμα των στροφών και τελικά το ουσισαστικό σου κέρδος είναι οτι γεμίζεις καλύτερα τις μεσαίες και κυρίως την τρύπα που ΟΛΕΣ οι μηχανές έχουν λόγω προδιαγραφών καυσαερίων.[/QUOTE]

Σας ευχαριστώ για τις απάντησεις αλλά ουσιαστικά αυτό που θέλω είναι τα γραφόμενα του φίλου SeNNinhA με τον οποίο συμφωνώ απόλυτα.
Τώρα αν αλλάξω και τελικά και ένα ποιο ελευθερο φιλτρο το σκέπτομαι.
Αν παρω 6-8 άλογα με τις αλλαγές και έχω ποιο ομοιόμορφη κατανομή είμαι ευχαριστημένος.

Από τελικά πίσω τι προτείνετε? Όπως και για φίλτρο ποια είναι η γνώμη σας?

Σχετικά με την εταιρεία για το power commander μου είπαν ότι αναμένεται από 15 Απριλίου και μετά για το CBF 1000 και με νέα χαρτογράφηση θα μου στοιχίσει 570 ευρω κομπλέ.

H.A.Balafoutre
09/03/2007, 03:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από biglebowski
Kοιτα,το κακο δεν ειναι να εισαι ασχετος,αλλα να μη το ξερεις..
Και ως εκ τουτου να συμβουλευεις κιολας..
Ξερεις τωρα,φιλικα...αραξε στα κυβικα σου..

Όπα ρε πρωτοπαλίκαρο.

Για κάνε και ένα εντελώς....ξέρεις εσύ τώρα......φιλικό explain για να μην πάρουμε αέρα και ανεβούμε κατηγορία κυβικών.....ώστε τουλάχιστον να δω κατάματα την ασχετοσύνη μου δηλαδής....μη φανταστείς τίποτς άλλο.έέέέέέέέτσιιιιιιιιι.

Για κάνε ένα κόπο να γράψεις σε περικαλώ.:wave2:

SeNNinhA
09/03/2007, 15:12
Δεν υπάρχουν ουσιαστικές διαφορές στα τελικά στις γνωστές και αξιόπιστες φίρμες. Και τα υπόλοιπα β ποιότητας απο πλευράς απόδοσης το ίδιο είναι σχεδόν αλλά κάποια είναι πιο ευαίσθητα και κυρίως καίγεται εύκολα η εσωτερική επένδυση και κάνουν σαν κουδουνίστρες.

Μετά υπάρχουν οι κατηγορίες
- Inox
- Aλουμίνιο
- Τιτάνιο
- Αλουμίνιο Sleeves
- Τιτάνιο Sleeves
- Carbon Sleeves
- Με ή Χωρίς καταλήτη
- Με ή Χωρίς ή με Αφαιρούμενο σιγαστήρα
κλπ

Τι θα πάρεις εξαρτάται από τι σου αρέσει εσένα οπτικά, ακουστικά και τι αντέχει η τσέπη σου


Όσον αφορά το φίλτρο, πάρε ότι θέλεις αφού και εκεί ουσιαστικά ενα φίλτρο με πιο ελεύθερη ροή είναι απλά. BMC, KN, DNA μερικά από αυτά. Αν θέλεις μπορείς να συγκρίνεις την επιφάνεια του κάθε φίλτρου που πολλές φορές δεν είναι ίδια. Όσο πιο μεγάλη τόσο πιο ελευθερη ροή.


Αν αλλάξεις εξάτμηση και φίλτρο κάντο ΠΡΙΝ να βάλεις το PC πάνω γιατί μετά θα πρέπει να ξανακάνεις χαρτογράφηση που σημαίνει δυναμομέτρηση και άρα εξτρα χρήματα. Ελπίζω η τιμή που ανέφερες πιο πάνω να περιλαμβάνει νεα χαρτογράφηση πάνω σε δυναμόμετρο και όχι απλά τοποθέτηση κάποιου έτοιμου χάρτη που τον κατεβάζεις και εσύ από το Internet (ειναι η φθηνή λύση αλλα δεν αξίζει αφού πληρώνεις για PC) και δεν χρειάζεται να τους πληρώσεις εξτρα.

idi
09/03/2007, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από biglebowski
Kοιτα,το κακο δεν ειναι να εισαι ασχετος,αλλα να μη το ξερεις..
Και ως εκ τουτου να συμβουλευεις κιολας..
Ξερεις τωρα,φιλικα...αραξε στα κυβικα σου..

εσυ μπορεις να αράξεις στο πάτο της κατηγορίας των κυβικών σου

εχεις 1000 ρι που παει σαν 600ρι :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

biglebowski
09/03/2007, 23:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
εσυ μπορεις να αράξεις στο πάτο της κατηγορίας των κυβικών σου

εχεις 1000 ρι που παει σαν 600ρι :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Xε-χε,δικιο εχεις,χανει λιγο σε ιποδυναμη σε σχεση με κ6 αλλα ειναι τρελλο εργαλειο και πολυ μ***αρα κατα την γνωμη μου!!
Αλλωστε μ'αρεσουν ολα της κατηγοριας-εκτος απ'το zx10 καθ'οτι σκορποχωρι kawasaki:lol: :lol:
Kαι μη ξεχνας οτι στα 1000 ειναι τοσα πολλα τα γκαζια που συνηθως κλανεις μεντες πριν αρχισεις να καταλαβαινεις τις διαφορες...
Ασε που για κατι κουλομαριες σαν και μενα ταιριαζει καλυτερα το RR-οταν μαθω και αν ζω ακομα θα παρω και suzuka...σιγα τωρα,μηπως μας πηραν τα χρονια..:ninja:
Και μια και ειπα για χρονια μολις ειδα οτι γεννηθηκαμε ιδια μερα-με καποια χρονακια διαφορα βεβαιως βεβαιως..
Εισαι και αεκαρα,παει στο διαολο,μια χαρα εισαι :winka:
Αν βρεθουμε σε καμια πιστα θα σου δωσω βολτα το cbrακι,να δεις ποσο πολυ θα σ'αρεσει και θα σου
και γιατι δε γουσταρω τις λαχανιδες σου :yuck:
Ως τοτε :beer:

KivraZ
11/03/2007, 21:50
ΛΟΙΠΩΝ ΛΙΓΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΑ KAWASAKI E!!!!!
TA KAWASAKI EINAI ΘΡΗΣΚΕΙΑ....
ΤΑ KAWASAKI EINAI ΚΑΒΛΑ
ΤΑ KAWASAKI ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΑ!!!


ενταξει μπορει να μην ειναι τοσο αξιοπιστα οσο τα αλλα ιαπονεζικα αλλα ειναι μηχανες ξεχωριστες με χαρακτηρα..........και.....ΑΓΡΙΑΔΑ!!!!

οχι τωρρα που θα μου πεις μηχανη τις μεγιστοποιημενες μινιατουρες μπιμπελα μηχανες
αν το αλλο δεν ουρλιαζει!!!

ΑΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ
ΥΥΥΥΥΥΥΥ!!!!!!!!!!!

__________________
Ζητειται Εντουροβια συντροφος να εκπληροσει το αλλο μου μισο(το χωματινο)

Atsatsos
12/03/2007, 00:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από KivraZ

ΛΟΙΠΩΝ ΛΙΓΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΑ KAWASAKI E!!!!!
TA KAWASAKI EINAI ΘΡΗΣΚΕΙΑ....
ΤΑ KAWASAKI EINAI ΚΑΒΛΑ
ΤΑ KAWASAKI ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΑ!!!

ΕΕΕΕΤΣΙ!!!!! :a19:

ενταξει μπορει να μην ειναι τοσο αξιοπιστα οσο τα αλλα ιαπονεζικα αλλα ειναι μηχανες ξεχωριστες με χαρακτηρα..........και.....ΑΓΡΙΑΔΑ!!!!
Τι λες ρε?!?!?!?!? Σου χάλασε ποτέ;;;;

xez334
12/03/2007, 02:29
Ολα αυτά καλά που λέτε αλλά ξεφύγαμε απο το θέμα.

Ψάχνω μέσω διαδικτύου εδώ και 2 ημέρες να βρω τελικά για το CBF (για να ξεκινήσω από το ποιο βασικό) αλλά δεν βρίσκω.

Θα προτιμούσα σε Yosimura ή Acrapovic. Τα υπόλοιπα εξαρτώνται από απόδοση τιμή και εμφάνιση. To Μόνο που βρήκα στην Acrapovic Ιταλίας τελικό για HONDA CBF 600. Για 1000 τίποτα.

Έχει κανείς κάποια ιδέα που θα τα βρώ εδώ στην Ελλαδίτσα μας ή απ΄έξω τουλάχιστον;


Για τα φιλτρα βρηκα σε KN. Αν έχετε κάτι καλύτερο και να υπάρχει για CBF 1000 περιμένω.

Ευχαριστώ όλους για το χρόνο σας και ειδικά εσένα φίλε SeNNinhA που σε βρίσκω πάρα πολύ ενημερωμένο.

Κατά τα άλλα ξαναμίλησα με την εταιρεία για το poewr commander μου είπαν ότι πάνε για σεμινάριο στην Ολλανδία στις 20 Απριλίου και να ξαναμιλήσουμε μετά το σεμινάριο που θα έχει έρθει και το μοντέλο για το το δικό μου.

Atsatsos
12/03/2007, 03:29
Remus:
http://www.remus.at/php/index.php?cmd=cmdFrontendProducts&iProductModel=38242

Arrow:
http://www.arrow.it/eng/ricercaprodotti/details_pro.asp?id=815

Giannelli
http://www.giannelli.com/eng/prodotti/details_pro.asp?id=628

Boss
http://www.bos-exhausts.com/cat/0610201-eng.html

Devil:
http://www.devil.fr/gb/moto/route.cfm?marque=HONDA&modele=1000+CB-F&annee=2006&btnSearch.x=7&btnSearch.y=9

Για φίλτρα, άμα θες, δες και τα DNA & τα Green

xez334
14/03/2007, 14:32
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ.

ΕΠΙΓΡΑΜΜΑΤΙΚΑ

ΒΡΗΚΑ ΕΞΑΤΜΙΣΕΙΣ REMUS ΑΛΟΥΜΙΝΙΟ ΣΤΟΝ ΣΠΗΛΙΩΤΗ 780 ΕΥΡΩ Η ΣΕ ΤΙΤΑΝΙΟ 950 ΕΥΡΩ. ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΚΔΟΣΗ REVOLUTION ΣΤΑ ΙΔΙΑ ΛΕΦΤΑ. ΘΑ ΠΕΤΑΧΤΩ ΑΠΟ ΚΕΙ ΝΑ ΤΑ ΔΩ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ.



DNA ΦΙΛΤΡΟ ΑΕΡΟΣ ΣΤΗΝ TECHNO MOTO 50 ΕΥΡΩ.

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ POWER COMMANDER ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΜΈΝΩ.


ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΩ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ POWER COMMANDER Ή ΘΑ ΔΩ ΔΙΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΈΤΣΙ?

ΓΙΑ YOSIMURA ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΤΊΠΟΤΑ ΠΟΥ ΕΨΑΧΝΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΜΟΥ.

ΑΥΤΑ ΤΑ ΝΕΑ ΜΟΥ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ.

Atsatsos
14/03/2007, 15:00
Θα δεις διαφορά κι έτσι. Και καλό να τα κάνεις το ένα μετά το άλλο και όχι όλα μαζί για να βλέπεις διαφορές. :wave2:

SeNNinhA
14/03/2007, 15:30
Βάλε μονο την εξάτμηση. Αν βάλεις και το φίλτρο μαζί τότε ο κινητήρας θέλει ρύθμισμα και αρα θα δώσεις χρήματα πάλι.

dankannn
14/03/2007, 15:32
Power commander παρε απο αυτον εδω.
http://cgi.ebay.de/Power-Commander-IIIUSB-Honda-CBF-1000-ab-Bj-06_W0QQitemZ280082624354QQcategoryZ76121QQtcZphotoQQcmdZViewItem

315 ? με τα μεταφορικα σε περιπου 5 μερες.

Φιλτρο ΒΜC - KN- DNA

Εξατμιση δες και την LEOVINCE
http://www.sitogroup.com/servlet/page?_pageid=114&_dad=sitop30&_schema=SITOP30&voce_menu_sx=76&voce_menu_dx=119759&voce_menu_sx=76&voce_menu_dx=89&codprd=8530&prgtmp=&sessione=


:wave2: :wave2:

sapila racing
14/03/2007, 16:46
Leo Vince από τον zimmo στην καλύτερη τιμή που υπάρχει.

http://www.zimo-motorrad.de/sess/utn;jsessionid=1545348adb1d02f/shopdata/Index2.shopscript


Τιμες από 429 Ε για αλουμίνιο, 559 Ε για Carbon, και 589 Ε για τιτάνιο.

Επίσης αν και δεν μπορώ να ειμαι σίγουρος για το CBF1000, το εχω ψαξει για το Hornet 900 που εχει αντίστοιχες μετατροπες για ροπή χαμηλά σε σχεση με το 'ανοικτο΄μοτερ.

Παραπάνω ισχύ, αν πάρεις θα ειναι το πολύ 2 ίπποι, κι αυτό γιατί τα σωματα του ψεκασμού και οι εκκεντροφόροι δεν επιτρεπουν πολλά παραπάνω.
Θα βελτιωθεί ομως η απόκριση σε ολη την γκάμα των στροφών.

T.R.E
14/03/2007, 16:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από xez334
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ.

ΕΠΙΓΡΑΜΜΑΤΙΚΑ

ΒΡΗΚΑ ΕΞΑΤΜΙΣΕΙΣ REMUS ΑΛΟΥΜΙΝΙΟ ΣΤΟΝ ΣΠΗΛΙΩΤΗ 780 ΕΥΡΩ Η ΣΕ ΤΙΤΑΝΙΟ 950 ΕΥΡΩ. ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΚΔΟΣΗ REVOLUTION ΣΤΑ ΙΔΙΑ ΛΕΦΤΑ. ΘΑ ΠΕΤΑΧΤΩ ΑΠΟ ΚΕΙ ΝΑ ΤΑ ΔΩ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ.

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ POWER COMMANDER ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΜΈΝΩ.


Αν θελεις την γνωμη μου μην παρεις καινουρια εξατμιση..Παιζουνε τρελες προσφορες απ'εξω με τα μισα και λιγοτερα λεφτα..

Για Power Commander σε ολα τα ξενα site αλλα και απο ebay βρισκεις P.C3 usb me 230-240 και τα μεταφορικα μεσα στην τιμη αυτη...

Αποφασισε εξ'αρχης τι θελεις να βαλεις,και ρυθμισε το P.C αφου κουμπωσεις τα παντα πανω...

Εναλλακτικα μπορεις να κατεβασεις ενα χαρτη κονσερβα απο το site της Dynojet και θα εισαι μια χαρα πιστευω...

byron
14/03/2007, 19:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από xez334
ΒΡΗΚΑ ΕΞΑΤΜΙΣΕΙΣ REMUS ΑΛΟΥΜΙΝΙΟ ΣΤΟΝ ΣΠΗΛΙΩΤΗ 780 ΕΥΡΩ Η ΣΕ ΤΙΤΑΝΙΟ 950 ΕΥΡΩ. ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΚΔΟΣΗ REVOLUTION ΣΤΑ ΙΔΙΑ ΛΕΦΤΑ. ΘΑ ΠΕΤΑΧΤΩ ΑΠΟ ΚΕΙ ΝΑ ΤΑ ΔΩ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ.



Φίλε μου πριν πεταχτείς από εκεί, άκουσε την συμβουλή των παιδιών (sapila racing & TRE). Δεν ξέρω πόσο έχουν έξω οι remus, αλλά 780? για αλουμίνιο είναι πολλά λεφτά.

Ενημερωτικά, στο δικό μου (Tuono 06) πλήρωσα 720? για ΔΥΟ τελικά Leo Vince Τιτανίου.


:wave2:

xez334
15/03/2007, 01:44
λΟΙΠΟΝ ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΤΑ ΕΙΔΑ.

REMUS REVOLUTION TITANIOY ME ΑΡΧΙΚΗ 950 ΜΟΥ ΤΟ ΑΦΗΝΕΙ 850 ΜΕ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ. ΓΙΑ ΑΛΟΥΜΙΝIΟY ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΩ.

ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΕΠΙΣΗΣ ΑΝΤΙ ΝΑ ΒΑΛΩ POWER COMMANDER NA ΒΑΛΩ ΕΝΑ POWERIZER TO OΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΚΟΥΤΙ ΜΕ ΔΙΑΚΟΠΤΗ ΚΑΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΤΟ ΚΟΥΜΠΩΝΕΙΣ ΕΠΑΝΩ ΣΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ. ΚΟΣΤΟΣ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 330 ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΜΟΥ ΑΚΌΜΑ.

ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΤΟ COMMANDER ΘΕΛΕΙ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΔΕΜΑ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΡΥΘΜΙΖΕΙΣ ΑΝ ΚΑΝΕΙ ΚΡΥΟ Η ΖΕΣΤΗ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΑ ΚΟΥΦΆ.

ΑΚΟΜΗ ΓΙΑ ΦΙΛΤΡΟ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΑΝΤΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ME ΓΑΖΑ ΠΧ DNA ΝΑ ΒΑΛΩ ΜΕ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙ ΔΙΌΤΙ ΕΊΝΑΙ ΚΑΛΎΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΡΡΟΦΗΣΗ (ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΕΙ ΜΕΣΑ Τ'ΙΠΟΤΑ ΛΕΝΕ)

ΒΑΣΙΚΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΙΔΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΕΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΤΑ ΑΛΛΑ ΑΧΡΗΣΤΑ Η ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΕΙΩΜΕΝΗΣ ΑΠΟΔΟΣΗΣ. ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΜΕ ΕΧΟΥΝΕ ΜΠΕΡΔΕΨΕΙ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΣΕ ΣΕΙΡΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΕΠΙΛΟΓΗ.

ΓΙΑ ΤΟ POWER COMMANDER ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΛΥΣΗ ΕΦΟΣΟΝ ΡΥΘΜΙΣΤΕΙ ΚΑΙ ΣΩΣΤΑ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ?

ΤΩΡΑ ΨΑΧΝΩ ΚΑΙ ΓΙΑ YOSHIMURA ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΜΟΥ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ ΤΙΠΟΤΑ.

ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΔΩ ΚΑΙ ΤΙΣ DEVIL AΠO KONTA ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΙΟΣ ΤΙΣ ΦΕΡΝΕΙ?

ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ARROW ΓΕΝΙΚΑ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΟΛΛΑ.

ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ ΣΑΣ ΖΑΛΙΣΑ.......

ΟΠΟΤΕ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΕΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΝΩ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ.

T.R.E
15/03/2007, 02:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από xez334
λΟΙΠΟΝ ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΤΑ ΕΙΔΑ.

ΓΙΑ ΤΟ POWER COMMANDER ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΛΥΣΗ ΕΦΟΣΟΝ ΡΥΘΜΙΣΤΕΙ ΚΑΙ ΣΩΣΤΑ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ?



Αν και δεν ξερω ποση ορεξη εχεις να ασχοληθεις με το μηχανακι σου,θα πω εγω,ετσι κι'αλλιως η τελικη επιλογη ειναι δικη σου...

Το P.C ειναι ενας αγραφος εγκεφαλος ουσιαστικα,που ρυθμιζεται συμφωνα με τις αναγκες τις καθε μοτοσυκλετας και αναλογα με τις μετατροπες που εχουν γινει...Μπαινει παντα(ασπρομαυρα ζωακια υπο εξαφανιση:D ) και ρυθμιζεται τελευταιο μιας και αυτο ελεγχει τον ψεκασμο οταν ειναι συνδεδεμενο και οχι ο εργοστασιακος εγκεφαλος...Και ειπαμε πανω απο 250 ? με ΤΙΠΟΤΑ...

Αν εχεις λιγη ορεξη για πειρατισμους και μετατροπες,βρες ενα τελικο απο μια αλλη τετρακυλινδρη μοτο με τα ιδια κυβικα πανω κατω,και με ενα φτιαχτο σωληνα την ενωνεις και εισαι κυριος με πολυ λιγοτερα λεφτα απο 850 ?.Υπαρχουν σε αφθονια απο μοντελα που οι ιδοκτητες τα σκαλιζουν περισσοτερο...π.χ R1 02-03,GSXR 1000,ZX10R H ZX9R, κτλ...


Πιστευω οτι με τελικο,φιλτρο,P.C και καμια δεκαρια"αν ανοιγματα στο δυναμομετρο" θα εχεις το αποτελεσμα που θελεις με πολυ λιγοτερο απο 1000 ? αν ψαχτεις λιγο και δεν βιαστεις...

Το γκαζι θελει υπομονη ως γνωστον....

dirtbird
15/03/2007, 05:16
TRE, δεν είναι ακριβώς λάθος αυτά που γράφεις αλλά ανακριβή.

Το PC δεν καταργεί τον εργοστασιακό εγκέφαλο ψεκασμού/ανάφλεξης.
Παρεμβάλλεται μεταξύ αυτού και των μπεκ (στην πλεξούδα τους) και μεταβάλλει ποσοστιαία τον χρόνο ψεκασμού (ο οποίος καθορίζει και το αν το μίγμα θα εμπλουτιστεί ή θα γίνει πιο φτωχό).
Για αυτό και δεν διαθέτει κάποια μονάδα μέτρησης (unitless).
Επίσης η πλεξούδα του PC παρεμβάλλεται στην εργοστασιακή και παίρνει την πληροφορία θέσης γκαζιού (από το ποτενσιόμετρο - ΤPS), για αυτό το πρώτο που γίνεται με το που το κουμπώσεις είναι να 'καλιμπράρεις' το PC με το TPS της μοτό.

Τα παραπάνω είναι std για όλες τις μοτό.

Από κει και πέρα υπάρχει η δυνατότητα μεταβολής της προπορείας (συνήθως στα πιο σπορ και πρόσφατα μοντέλα) και του στιγμιαίου εμπλουτισμού (χρήσιμο για τα μεγάλα δικύλινδρα με τις μεγάλες πεταλούδες που παρουσιάζουν υστέρηση στα απότομα ανοίγματα από χαμηλά).

Τέλος πολύ αμφιβάλλω για το αν κάποιος μπορεί να ρυθμίσει το PC χωρίς την βοήθεια δυναμόμετρου και αναλυτή καυσαερίων, πόσο μάλλον να 'ξεμπερδεύει' με έναν generic χάρτη από το site της Dynojet....:rolleyes: :rolleyes:

:wave2:

xez334
18/03/2007, 17:58
Καλησπέρα και πάλι.

λοιπόν αποφάσισα.

Πήρα καταρχήν την αντιπροσωπεία της Αrrow εδώ για τιμές και μου είπαν ενάμισι μηνα παραγγελλία και τιμή μετά από πίεση δική μου 800 900 1000 κάπου κεί. Μα δεν ντρεπόμαστε λιγάκι να αντιπροσωπεύουμε προιόντα και να μην έχουμε ένα τιμοκατάλογο. Δεν δίνω περαιτέρω σημασία απορίπτεται.

Για Devil δεν έψαξα να βρω εδώ Αθήνα ποιος τα πουλάει γιατί δεν με πολυενθουσιάζει

Acrapovic δεν βγαίνουν για CBF 1000 το ίδιο και η Yoshimura.
Leovince δεν τα ήξερα λίγο που το έψαξα και κατι φίλους που ρώτησα δεν με παρότρυναν για να το ψάξω περισσότερο.

Κατέληξα λοιπόν στη Remus ο Σπηλιώτης τα έχει ετοιμοπαράδοτα σε Τιτάνιο 850 ευρώ θα δω και για παζάρι και θα τα βάλω προς το τέλος της εβδομάδας. Και αυτό φίλε TRE γιατί πειραματισμοί και μετατροπές δεν έχουν εύκολα αίσιο τέλος.

Θα πάω να πάρω και το φίλτρο το Dna την Τρίτη και θα τα βάλω επάνω.

Σειρά θα έχει το Power Commander Το οποίο έστειλα email σε αυτούς μου είπαν ότι μοντέλο για το δικό μου έχει βγεί οπότε θα πάρω και αυτούς εδώ στην Αθήνα να μου το παραγγείλουνε να έρθει.

Και ερχόμαστε μετά στο θέμα ρυθμίσεων. Αυτός εκεί κατω την πρώτη φορά που μίλησα μαζί του μου είπε ότι έχει και το δυναμόμετρο dynojet και αναλυτή. Mου εξήγησε όμως ότι ο πρώτος που ρυθμίζει το εκάστοτε μοντέλο είναι λίγο πιο δύσκολα τα πραγματα από αυτόν που θα πάνε μετά και θα έχει έτοιμες χαρτογραφήσεις.

Άρα αν είμαι ο πρώτος που θα φτιάξω CBF 1000 σαφώς θα είναι πιο πολύπλοκα τα πράγματα. Εκείνο που δεν καταλαβαίνω είναι το εξής. Βάζοντας πανω το μηχανημα και καλιμπράροντας τις παραμέτρους με αυτά που βλέπουμε φτιάχνουμε και την νέα χαρτογράφηση? Και όταν καποιος εναι expert να το πω έτσι, σίγουρα θα φτιάξει την καινούργια χαρτογράφηση έτσι ώστε να πάρουμε καλύτερο αποτέλεσμα από το εργοστασιακό. Σωστά δεν τα λέω?

Γιατί δεν πιστεύω να προλάβει να φτιάξει άλλος CBF πριν από μένα.

Anyway ας είναι έτσι και θα τα ξαναπούμε σύντομα με τις απαντήσεις σας.

Ευχαριστώ πάντως και τον dirtbirt για την τεχνική του ανάλυση.

T.R.E
18/03/2007, 18:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
TRE, δεν είναι ακριβώς λάθος αυτά που γράφεις αλλά ανακριβή.

Επίσης η πλεξούδα του PC παρεμβάλλεται στην εργοστασιακή και παίρνει την πληροφορία θέσης γκαζιού (από το ποτενσιόμετρο - ΤPS), για αυτό το πρώτο που γίνεται με το που το κουμπώσεις είναι να 'καλιμπράρεις' το PC με το TPS της μοτό.

Από κει και πέρα υπάρχει η δυνατότητα μεταβολής της προπορείας (συνήθως στα πιο σπορ και πρόσφατα μοντέλα) και του στιγμιαίου εμπλουτισμού (χρήσιμο για τα μεγάλα δικύλινδρα με τις μεγάλες πεταλούδες που παρουσιάζουν υστέρηση στα απότομα ανοίγματα από χαμηλά).

Τέλος πολύ αμφιβάλλω για το αν κάποιος μπορεί να ρυθμίσει το PC χωρίς την βοήθεια δυναμόμετρου και αναλυτή καυσαερίων, πόσο μάλλον να 'ξεμπερδεύει' με έναν generic χάρτη από το site της Dynojet....:rolleyes: :rolleyes:

:wave2:

Αυτο που λες για καλιμπραρισμα του P.C me to ΤPS,se 3-4 μηχανες φιλων που τοποθετησαν P.C δεν ειδα να γινεται πουθενα...Και δεν νομιζω να μπορεις να πειραξεις το αβανς μεσω του P.C,παρα μονο τον ψεκασμο...

Ο εμπλουτισμος του μιγματος ειναι απαραιτητος σχεδον σε ολες τις μοτο που βαζεις πιο ελευθερο φιλτρο-εξατμιση,λογω μεγαλυτερης ποσοτητας αερα πουεισερχεται στον κινητηρα...

Εξαιρουνται καποιες μοτο που δουλευουν με πλουσιο μιγμα απο το εργοστασιο...

Ο χαρτης που κατεβαζεις απο την Dynojet δεν ειναι ενας,αλλα εξαρταται απο τα εξτρα που εχουν πανω τα διαφορα μηχανακια...Σιγουρα δεν θα ειναι ο καλυτερος,αλλα σιγουρα δουλευει καλυτερα απο το τιποτα,και ειναι και τζαμπα...


@ΧΕΖ334
Ειπαμε, η καλυτερη λυση ειναι,τα κουμπωνεις ολα πανω,πας σε ενα δυναμομετρο και εισαι κυριος...

Α,και το να σου φτιαξει καποιος ενα σωληνα για να κουμπωσεις ενα τελικο απο αλλο μηχανακι δεν ειναι και κανενας αθλος,μην τρελαθουμε...

Εξατμισαδες υπαρχουν ενα σωρο που φτιαχνουν χειροποιητες εξατμισεις...και σχεδον ολα τα τελικα το ιδιο πραγμα ειναι,ενας διατρητος σωληνας και γυρω-γυρω λιγο μονωση,δεν ειναι και επιστημη...

xez334
19/03/2007, 15:27
Αρχικα δημιουργήθηκε από TRE


Ο χαρτης που κατεβαζεις απο την Dynojet δεν ειναι ενας,αλλα εξαρταται απο τα εξτρα που εχουν πανω τα διαφορα μηχανακια...Σιγουρα δεν θα ειναι ο καλυτερος,αλλα σιγουρα δουλευει καλυτερα απο το τιποτα,και ειναι και τζαμπα...


Το δουλεύει καλύτερα από το τίποτα, φαντάζομαι ότι ''τίποτα'' εννοείς το εργοστασιακό πρόγραμμα έτσι δεν είναι?

Αλλά και πάλι λίγο υπερβολή δεν είναι αυτό.

sapila racing
19/03/2007, 15:37
Εξατμισαδες υπαρχουν ενα σωρο που φτιαχνουν χειροποιητες εξατμισεις...και σχεδον ολα τα τελικα το ιδιο πραγμα ειναι,ενας διατρητος σωληνας και γυρω-γυρω λιγο μονωση,δεν ειναι και επιστημη...

Και όμως είναι!
Αλλο να δουλευει κι αλλο να δουλευει σωστά.

T.R.E
19/03/2007, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από xez334
Αρχικα δημιουργήθηκε από TRE




Το δουλεύει καλύτερα από το τίποτα, φαντάζομαι ότι ''τίποτα'' εννοείς το εργοστασιακό πρόγραμμα έτσι δεν είναι?

Αλλά και πάλι λίγο υπερβολή δεν είναι αυτό. [/B]

Oxi,δεν ειναι καθολου υπερβολη...Εχω συγκεκριμενα παραδειγματα φιλων γι'αυτα που σου λεω...Ολα απο street μηχανες και 4κυλινδρα εν σειρα...

Ναι,τιποτα εννοω να βαλεις φιλτρο-ολοσωμη/τελικο και τιποτα αλλο...

T.R.E
19/03/2007, 15:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Και όμως είναι!
Αλλο να δουλευει κι αλλο να δουλευει σωστά.

Ειπα να παει σε ενα εξατμησα και να φτιαξει το σωληνα μονο που ενωνει το τελικο με τα διχαλα,οχι να του φτιαξει καποιος τελικο χειροποιητο...

Τα περισσοτερα τελικα για τα 1000αρια ειναι 56mm σωληνα το διατρητο του τελικου,ανεξαρτητου μαρκας...Και με το P.C 3 USB το φερνεις και δουλευει αψογα...

Τελοσπαντων xez334 το σκεπτικο μου το καταλαβες πιστευω,απ'οτι ειδα εχεις ψαχτει και μονος σου οποτε περι ορεξεως...

reinmeister
21/03/2007, 14:07
βαλε δυο τελικα πανω να κανει λιγη φασαρια να γουσταρεις κι ασε τα υπολοιπα...αν ηθελες γκαζια ας επαιρνες κατι αλλο...πηρες ενα πολυ φθηνο τιμιο και χρηστικο μηχανακι...χαιρου το λοιπον και μην ασχοληθεις περεταιρω...ο εγκεφαλος θα ανταπεξελθει ανετα με τα δυο τελικα και θα γλιτωσεις και το εξτρα κοστος των υπολοιπων...συν τοις αλλοις αμφισβητω σθεναρα το οτι με commander και φιλτρο θα δεις διαφορα που να αξιζει το επιπλεον κοστος...ασε που ειναι ελαχιστοι αυτοι που μπορουν να το ρυθμισουν τουλάχιστον αξιοπρεπως...

byron
21/03/2007, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
...αν ηθελες γκαζια ας επαιρνες κατι αλλο..

rein θεέ.... με την καλή κουβέντα είσαι βρε παλλκάρ΄μ :lol:

reinmeister
21/03/2007, 14:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
rein θεέ.... με την καλή κουβέντα είσαι βρε παλλκάρ΄μ :lol:

παρακαλουνται οι κατοχοι ευρωπαϊκων σκουτεροπαπιων να μην κανουν κακοηθη σχολια ενδιαμεσω συζητησεων κατοχων ιαπωνικων μοτοσυκλεττων...
ευχαριστω....:rotflmao:

zireous
22/03/2007, 01:01
Να θυμήσω ότι τις καλύτερες τιμές στο pc (άν το θέλει το παλουκάρι σώνει και καλά) είναι Αμερική (πχ το δικό μου το πήρα 280 δολλάρια καινούριο), αλλά παίζει και ένα χαράτσι γύρω στο 22.5% (19 φπα + 3.5 δασμοί) άν παίξει λάθος συνεννόηση (όπως έχω αναλύσει εξαντλητικά σε άλλο ποστ "αντ/κα από αμέρικα" ή γυαλίσει στους τελωνειακούς).

Το άν θα κάνει δουλειά στο συγκεκριμένο 1000άρι δε ξέρω -έχω ακούσει ότι και ον-οφφ μικρά βάζουνε τώρα, και κάπου το δικαιολογώ άν ψάχνουν για πιο γραμμικό γκάζι και κάμποση οικονομία αλλά δεν ξέρω τί κέρδος έχουν στις επιδόσεις.

dirtbird
22/03/2007, 04:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από T.R.E
[B]

1)Αυτο που λες για καλιμπραρισμα του P.C me to ΤPS,se 3-4 μηχανες φιλων που τοποθετησαν P.C δεν ειδα να γινεται πουθενα...Και δεν νομιζω να μπορεις να πειραξεις το αβανς μεσω του P.C,παρα μονο τον ψεκασμο...

2)Ο εμπλουτισμος του μιγματος ειναι απαραιτητος σχεδον σε ολες τις μοτο που βαζεις πιο ελευθερο φιλτρο-εξατμιση,λογω μεγαλυτερης ποσοτητας αερα πουεισερχεται στον κινητηρα...

Εξαιρουνται καποιες μοτο που δουλευουν με πλουσιο μιγμα απο το εργοστασιο...

3)Ο χαρτης που κατεβαζεις απο την Dynojet δεν ειναι ενας,αλλα εξαρταται απο τα εξτρα που εχουν πανω τα διαφορα μηχανακια...Σιγουρα δεν θα ειναι ο καλυτερος,αλλα σιγουρα δουλευει καλυτερα απο το τιποτα,και ειναι και τζαμπα...



1) TRE δεν ξέρω γιατί δεν το είδες, είναι το πρώτο που κάνεις.
Άλλη η ΔΙΟΡΘΩΣΗ με 5% ανοιχτό γκάζι, άλλη με 20% , άλλη με 100%.
Laptop είχαν συνδεδεμένο οι φίλοι σου?:confused:
Αβάνς σε συγκεκριμμένα μοντέλα μόνο, ψάξε για ποια στο site της dynojet (για το XX μου ντέχει και ντεν τέλει).

2) Όταν λέμε εμπλουτισμό, εννούμε τον στιγμιαίο (στο απότομο άνοιγμα του γκαζιού).
Έχεις ΄παίξει (ή τον - αν δεν ξέρεις ή δεν νοιώθεις είναι μικρή η διαφορά) ποτέ με καρμπ με αντλία επιτάχυνσης? Και ουσιαστικά αυτό της D/jet/ είναι μία ρουτίνα στο πρόγραμμα που κάνει στιγμιαίο - δηλαδή για milliseconds αλλά το μετράει σε περιστροφές κινητήρα- εμπλουτισμό με αύξηση του χρόνου ψεκασμού.
ΜΗΝ το μπερδεύεις με τις επεμβάσεις στην αναλογία του μίγματος.
Και μην είσαι σίγουρος ότι βάζοντας πιο ελεύθερες εξατμίσεις χρειάζεσαι -εκτός του WOT- πιο πλούσιο μίγμα... :winka:

3) Ο σωστός τρόπος (εφόσον είμαστε περφεκτιονιστές) είναι το κάθε μηχανάκι -και μετξύ ίδιου μοντέλου-να ρυθμίζεται μόνο του. Τώρα αν εσύ 'κλέψεις' έναν σωστό χάρτη από το gsxr του κολλητού σου (ή μήπως τελικά έχεις R1 :rotflmao: :rotflmao: ) που έχει ακριβώς τις ίδιες επεμβάσεις, δεν θα είσαι και πολύ off, αλλά δεν θα είσαι και 100% σίγουρος ότι έχεις την καλύτερη δυνατή ρύθμιση.

Πάντως τα περισσότερα που έχω γράψει δεν είναι και τίποτα ιδιαίτερα μυστικά κρυμμένα σε καμμια΄βίβλο του Πανούτσου.
Αντιθέτως υπάρχουν στο site της dynojet και μπορεί να τα διαβάσει οποιοσδήποτε γνωρίζει Αγγλικά.

:beer: :wave2:

dirtbird
22/03/2007, 04:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
παρακαλουνται οι κατοχοι ευρωπαϊκων σκουτεροπαπιων να μην κανουν κακοηθη σχολια ενδιαμεσω συζητησεων κατοχων ιαπωνικων μοτοσυκλεττων...
ευχαριστω....:rotflmao:

Παρακαλούνται οι κάτοχοι άλλων Ιαπωνικών μοτό να μη σχολιάζουν για μοτό που απλώς φέρουν το σήμα της Honda :mad:










:lol: :lol: :beer:

reinmeister
22/03/2007, 10:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Παρακαλούνται οι κάτοχοι άλλων Ιαπωνικών μοτό να μη σχολιάζουν για μοτό που απλώς φέρουν το σήμα της Honda :mad:










:lol: :lol: :beer:

τωρα που τα KTM ειναι μιζατα αποποιηθηκατε και την ρετσινια του Kick Twenty Minutes....:rotflmao: :rotflmao: :beer: :beer: