PDA

View Full Version : περί εξάτμισης



gdevelek
10/03/2007, 21:21
η μαμίσια εξάτμιση του σουπερφορακίου εδώ και 2-3 χρόνια έχει κάτι "χαλαρό" μεσα, όταν της δίνω μια τρυφερή κλωτσιά κουδουνίζει, και σε χαμηλές στοφές επίσης πότε πότε ακούω το κουδούνισμα, φαίνεται συντονίζει εκεί

μετά από πτώση που έφαγε το μηχανάκι στην πλευρά της εξάτμισης, παρατηρώ τώρα που ξανακαβάλησα πως ο θόρυβος του μοτέρ είναι σαφώς δυνατότερος αν και όχι ενοχλητικός, μάλλον το πράγμα χειροτέρεψε μέσα στην εξάτμιση

ο μηχανικός μου μου λέει πως η εξάτμιση πρέπει να αλλαχθεί

σας φαίνεται αρκετά σοβαρό το πρόβλημα για να γίνει όντως αλλαγή;;; μπορεί να προκληθεί κάποιου είδους βλάβη στο μοτέρ; αμφιβάλλω...

αν ναι, τι προτείνετε; μου λέει να μην πάω προς Παπαγιάννη και dragon, αλλά προς Mivv ή κάτι άλλο πιο επώνυμο

λέει πως η Mivv βγάζει εξάτμιση για τέτοιο μηχανάκι και μάλιστα σου λέει πού ακριβώς να κόψεις τη μαμίσια για να βάλεις τη νέα με κολλιέ

έχετε καμιά εμπειρία σχετικά; από μεταχειρισμένε ς, ποιές θα ταίριαζαν (όχι από λαιμούς, μόνο τελικό);;

lampros_fazer
10/03/2007, 23:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
όταν της δίνω μια τρυφερή κλωτσιά κουδουνίζει, και σε χαμηλές στοφές επίσης πότε πότε ακούω το κουδούνισμα, φαίνεται συντονίζει εκεί
Ακριβώς τα ίδια μου έκανε η εξάτμιση στο παπί..Ο μηχανικός μου είπε οτι είχε χαλάσει το διάφραγμα και να την πάω σε εξατμισα να την ανοίξει και να το βγάλει..

(δεν το έκανα,μετά από κάποιο καιρό σταμάτησε να 'κουδουνίζει'..)

gdevelek
10/03/2007, 23:50
δηλαδή οι εξατμίσεις ανοίγουν;;; η δικιά μου η μαμίσια αμφιβάλλω αν ανοίγει

πάντως αν η μόνη συνέπεια της βλάβης είναι αυτό το ελαφρό κουδούνισμα και τώρα η παραπάνω βαβούρα, μάλλον δεν θα κάνω την αλλαγή για ένα μηχανάκι που έχει τόσο χαμηλή μεταπωλητική αξία

μιλάμε για 300+Ε για νέα εξάτμιση...

lampros_fazer
12/03/2007, 19:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
δηλαδή οι εξατμίσεις ανοίγουν;;; η δικιά μου η μαμίσια αμφιβάλλω αν ανοίγει
Όσες έχουν πριτσίνια στο πλάι ανοίγουν..Εμένα μου είπε οτι θα την έκοβε,θα έβγαζε διάφραγμα και θα την κόλλαγε..Για άλλες συνέπειες δεν ξέρω..