PDA

View Full Version : επισκευη εξατμισης;



akispm
13/03/2007, 01:28
γεια σας παιδια. αυτη τη στιγμη εχω ενα μικρο yamaha neo's και μια γυριστη εξατμιση tecnigas ποθ την φορουσε για καμια 15000 Km. τωρα την εχω βγαλει και θελω να καθαρισω το διαφραγμα (υαλοβαμβακα). ειναι η πρωτη φορα που πιανω εξατμιση στα χερια μου και θελω λιγο βοηθεια αν ειναι ευκολο. που μπορω νε βρω τετοιο υλικο για να το αντικαταστησω και πως λεγεατι ακριβως; θα μειωθει ο θορυβος που ειχε αυξηθει λογω του οτι μπουκωσε αυτο το υλικο;

akispm
13/03/2007, 02:23
επισης εχω ενα ακομη προβληματακι. η πισω ροδα συνεχως ειναι χαλαρη! ξεβιδωνει συνεχεια το παξιμαδι. οσο και να το βιδωνω οσο και να το σφιγγω οσο και να βαζω καινουριο της μαμας παλι τα ιδια. γιατι;

extreme13
13/03/2007, 10:42
yalombambaka tha breis se kapoio magazi me service gia moto.

gloum
13/03/2007, 11:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από akispm
επισης εχω ενα ακομη προβληματακι. η πισω ροδα συνεχως ειναι χαλαρη! ξεβιδωνει συνεχεια το παξιμαδι. οσο και να το βιδωνω οσο και να το σφιγγω οσο και να βαζω καινουριο της μαμας παλι τα ιδια. γιατι;

Μήπως έχουν χαλάσει οι βόλτες στις οποίες δένει το παξιμάδι?

OldMan
13/03/2007, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από gloum
Μήπως έχουν χαλάσει οι βόλτες στις οποίες δένει το παξιμάδι?
Μήπως έχει 2 παξιμάδια ο άξονας (αλήθεια, τι μηχανάκι είναι το neo's ??) και όσο σφίγγει το ένα λασκάρει το απέναντι ?? :D

OldMan
13/03/2007, 11:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από akispm
γυριστη εξατμιση tecnigas
Την π@υτσισες ...!!! :eyepop: :look: :bigcry:

gloum
13/03/2007, 12:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μήπως έχει 2 παξιμάδια ο άξονας (αλήθεια, τι μηχανάκι είναι το neo's ??) και όσο σφίγγει το ένα λασκάρει το απέναντι ?? :D

ΜΟυ φαίνεται πως είναι ένα παλίο σκουτεράκι της yamaha αλλά δεν παίρνω όρκο κίολας

akispm
13/03/2007, 14:07
παιδια το μηχανακι ειναι 5 χρονων. βγαινει ακριβως το ιδιο μοντελο και σε mbk. scooter 50ρι 2χρονο ειναι. μουχαν πεσει κατι λεφτα στα χερια και ημουν ετοιμος για μηχανη αλλα κατεληξα σε αμξι και ετσι δεν θα το αλλαξω μεχρι να τελειωσω τις σπουδες. Δηλαδη ειναι υαλοβαμβακας ε; να παω σε μαγζι μοτο σερβις και να ζητησω. γιατι την π@#$τσισα; φοραει τη μανισια τωρα αλλα επειδη ξυνομαι με τις καταληψεις ψηνομαι να ασχληθω λιγο. αν δεν γουσταρω παλι θα τη βγαλω. οσο για το παξιμαδι ειναι ενα. δεν νομιζω ναχουν χαλασει τα πασα. ξεβιδωνει λιγο μονο μετα καθεται. λετε να'χει σπασει καμια βολτα και να χανει μι θεση μονο; νομιζω πως θα ετσι δεν θα εσφιγγε καθολου και θα κλωτσουσε ενω αυτο ξεσφιγγει μετα απο καμι 30 Km. σκεφτηκα να το βαλω σιλικονη ωστε να εχει περισσοτερη αντισταση.

sonic22
13/03/2007, 16:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από akispm
αυτο ξεσφιγγει μετα απο καμι 30 Km.
ise sigouros oti jesfigie meta apo 30km kai oxi oti to VLEPEIS esi meta apo 30km?
σκεφτηκα να το βαλω σιλικονη ωστε να εχει περισσοτερη αντισταση.
i skepsi einai kako pragma :hypnotize :hypnotize

akispm
13/03/2007, 20:08
sonic sigoura ksesfiggei giati kounietai i rouda auto einai sigouro giati mporo kai to sfiggo ksana kai den exei tin idia simperifora. ti ennoeis oti i skepsi einai kaki. na to dokimaso i oxi?

sonic22
14/03/2007, 16:28
an den adexei i sfigmeni vida les i silikoni na kanei kati?

to provlima (99%) einai ston ajwna kai sta spirwmata...

allagi..:D

akispm
14/03/2007, 16:46
diskola ta pragmata. oo aksonas kanei kaia 70ra an thimamai kala...
tespa tha to do auto pou me spaei ta neura einai ta mperdemata pou kanei kai oti den pernei mpros otan exei igrasia. kala ama brexei den to sizitame kai to plisimo kommeno. exo allaksei pipes mpuzia pleksouda mpataria katharisma karburateur kai pali ta idia. to mono pou mourxetai sto mialo pleon einai i ilektroniki. ti lete?