PDA

View Full Version : Πίσω τροχός



BILLY FILTH
13/03/2007, 09:20
να κάνω μια εγκυκλοπαιδική ερώτηση.


υπάρχει πρόβλημα όταν ο άξονας της πίσω ρόδας δεν έχει ρεγουλαριστεί το ίδιο και από τις δύο πλευρές του ψαλιδιού. Δηλαδή άμα υπάρχει μια διαφορά 2 χιλιοστών στην τοπόθετηση της βίδας στην κλίμακα της μιας μεριάς σε σχέση με την άλλη πλευρά, είναι πρόβλημα;

Cpt. Haddock
13/03/2007, 09:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από BILLY FILTH
να κάνω μια εγκυκλοπαιδική ερώτηση.


υπάρχει πρόβλημα όταν ο άξονας της πίσω ρόδας δεν έχει ρεγουλαριστεί το ίδιο και από τις δύο πλευρές του ψαλιδιού. Δηλαδή άμα υπάρχει μια διαφορά 2 χιλιοστών στην τοπόθετηση της βίδας στην κλίμακα της μιας μεριάς σε σχέση με την άλλη πλευρά, είναι πρόβλημα;

Εξαρτάται...

Αν θεωρείς πρόβλημα να σου βγει η αλυσίδα όταν κινείσαι :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek:


(παθών στην Εθνική οδό)

:uplate:

BILLY FILTH
13/03/2007, 09:27
ναι ρε κάπταιν αλλά μιλάω για μικρή διαφορά. δε μιλάμε για διαφορά μιας γραμμής.

Cpt. Haddock
13/03/2007, 09:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από BILLY FILTH
ναι ρε κάπταιν αλλά μιλάω για μικρή διαφορά. δε μιλάμε για διαφορά μιας γραμμής.

Εμένα η κάθε γράμμη είναι < απο 2 χιλιοστά...

Γενικότερα αν ο τροχός δεν είναι στην ευθεία, ουτε η αλυσίδα θα είναι. Ναι, έχει ανοχές, αλλα θες να τις δοκιμάσεις;

:look:

BILLY FILTH
13/03/2007, 09:37
εμένα η κάθε γραμμή είναι μισό εκατοστό

απλά θέλω να ξέρω αν αξίζει η διαφορά χιλιοστών που ανέφερα για να πάω να μου το ρεγουλάρουν

maintenance
13/03/2007, 09:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από BILLY FILTH
εμένα η κάθε γραμμή είναι μισό εκατοστό

απλά θέλω να ξέρω αν αξίζει η διαφορά χιλιοστών που ανέφερα για να πάω να μου το ρεγουλάρουν


Μακροπρόθεσμο, πιθανό πρόβλημα, γραναζιού, και αλυσίδας.

το ρεγουλάρισμα, κάντο μόνος σου. Δεν είναι τίποτα τρομερό.

:smilea:

BILLY FILTH
13/03/2007, 09:45
το ξέρω ότι δεν είναι δύσκολο απλά προτιμώ να γίνει η σύσφιξη της βίδας με την απαιτούμενη δύναμη από το ροπόκλειδο.

αύριο έτσι και αλλιώς θα το πάω για ρύθμιση απλά ρωτάω περισσότερο όπως είπα εγκυκλοπαιδικά για τη σπουδαιότητα της επίβλεψης αυτής της κλίμακας στις δυο πλευρές του ψαλιδιού και το ρεγουλάρισμα αν κρίνεται απαραίτητο.

maintenance
13/03/2007, 09:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από BILLY FILTH
το ξέρω ότι δεν είναι δύσκολο απλά προτιμώ να γίνει η σύσφιξη της βίδας με την απαιτούμενη δύναμη από το ροπόκλειδο.

αύριο έτσι και αλλιώς θα το πάω για ρύθμιση απλά ρωτάω περισσότερο όπως είπα εγκυκλοπαιδικά για τη σπουδαιότητα της επίβλεψης αυτής της κλίμακας στις δυο πλευρές του ψαλιδιού και το ρεγουλάρισμα αν κρίνεται απαραίτητο.

αφού θα πας που θα πάς, κάνε και ρεγουλάρισμα..........έτσι για το μάτι ρε παιδί μου....!!

:beer: :)

sniper
13/03/2007, 09:57
Xθες το βράδυ που το είδα, η διαφορά πρέπει να είναι 0.1 του χιλιοστού....

BILLY FILTH
13/03/2007, 10:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Xθες το βράδυ που το είδα, η διαφορά πρέπει να είναι 0.1 του χιλιοστού....


κοίτα επειδή έβαλα το hugger πριν 4 μέρες έριξα έτσι τυχαία μια ματιά και διαπίστωσα αυτό που αναφέρω. τώρα αν είναι μεγάλη ή όχι η διαφορά δεν μπορώ να κρίνω.

θα το πάω αύριο και το πολύ πολύ να μου πει "καλά ρε φίλε μας δουλεύεις;":lol:

Dirty_Gas
13/03/2007, 10:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από BILLY FILTH
[B]το ξέρω ότι δεν είναι δύσκολο απλά προτιμώ να γίνει η σύσφιξη της βίδας με την απαιτούμενη δύναμη από το ροπόκλειδο.




Αυτο θα ήθελα να το δω. Αυτο με το ροποκλειδο. Βγαλε μια φωτο πλιζ, έτσι για να κάνουμε αρχείο με τους μηχανικούς που τα χρησιμοποιούν.


ΘΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΝΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ!!!
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

OldMan
13/03/2007, 10:24
Η "ευθυγράμμιση" των 2 πλευρών του πίσω άξονα, καλό θα είναι να μην βασίζεται στα διάφορα σημαδάκια, γραμμούλες, δοντάκια, σαλιγκαράκια και άλλα φαιδρά συστήματα !!

(πολύς κόσμος έχει πετάξει αλυσιδογράναζα και ρουλεμάν τροχού πριν την ώρα τους...):D

Βρείτε μια "πατέντα" (κυκλοφορούν και μερικές έτοιμες) ώστε να βεβαιώνεστε ότι ο άξονας είναι ΠΑΡΑΛΛΗΛΟΣ με τον άξονα του ψαλιδιού (τα σημαδάκια στον ρεγουλατόρο ας δείχνουν ότι θέλουν...)!!! :wave2:

BILLY FILTH
13/03/2007, 10:36
για πες καμιά πατέντα:wave2:

FZR1000
13/03/2007, 23:09
μετρας απ το κεντρο του αξονα μεχρι το τερμα του ψαλιδιου.


αν ειναι στραβο δεν σου χαλαει μονο γραναζια και ρουλεμαν αλλα και τακακια - δισκοπλακα αν τα αφησεις για πολυ

tifoso4ever
13/03/2007, 23:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Η "ευθυγράμμιση" των 2 πλευρών του πίσω άξονα, καλό θα είναι να μην βασίζεται στα διάφορα σημαδάκια, γραμμούλες, δοντάκια, σαλιγκαράκια και άλλα φαιδρά συστήματα !!

(πολύς κόσμος έχει πετάξει αλυσιδογράναζα και ρουλεμάν τροχού πριν την ώρα τους...):D

Βρείτε μια "πατέντα" (κυκλοφορούν και μερικές έτοιμες) ώστε να βεβαιώνεστε ότι ο άξονας είναι ΠΑΡΑΛΛΗΛΟΣ με τον άξονα του ψαλιδιού (τα σημαδάκια στον ρεγουλατόρο ας δείχνουν ότι θέλουν...)!!! :wave2:

Συμφωνω και επαυξανω...
Αλλα μου γεννιεται η απορια, οτι αναφερεστε σε πιθανες ζημιες που θα γινουν μακροπροθεσμα (εκτος απο το βγαλσιμο της αλυσιδας εν κινησει με ολα τα επακολουθα, φτου μακρια...) και αμελειτε (?) το γεγονος οτι ο πισω τροχος δεν θα ειναι ευθυγραμμισμενος με τον μπροστινο, με αποτελεσμα να στριβει η μοτοσυκλετα ακουσια, και γενικα να εχει αυτη την αισθηση "στραβομαρας".
Δεν αναφερομαι σε διαφορες της ταξης 0,1 χιλ που αναφερθηκε, αλλα 2 χιλιοστα διαφορα (και εφοσον οι ρεγουλατοροι και τα "σημαδακια" λενε αληθεια) ειναι ΠΑΡΑ πολυ!
:eyepop: :confused:

mpiou
14/03/2007, 01:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoso4ever
Συμφωνω και επαυξανω...
Αλλα μου γεννιεται η απορια, οτι αναφερεστε σε πιθανες ζημιες που θα γινουν μακροπροθεσμα (εκτος απο το βγαλσιμο της αλυσιδας εν κινησει με ολα τα επακολουθα, φτου μακρια...) και αμελειτε (?) το γεγονος οτι ο πισω τροχος δεν θα ειναι ευθυγραμμισμενος με τον μπροστινο, με αποτελεσμα να στριβει η μοτοσυκλετα ακουσια, και γενικα να εχει αυτη την αισθηση "στραβομαρας".
Δεν αναφερομαι σε διαφορες της ταξης 0,1 χιλ που αναφερθηκε, αλλα 2 χιλιοστα διαφορα (και εφοσον οι ρεγουλατοροι και τα "σημαδακια" λενε αληθεια) ειναι ΠΑΡΑ πολυ!
:eyepop: :confused:

Υπάρχει πιθανότητα αν ευθυγραμμιστούν τα γρανάζια π.χ., οι τροχοί να μην είναι ευθυγραμμισμένοι, οπότε ιδανικά θα πρέπει να μετρηθούν και τα δύο. Απλώς αν δεν έχει στραβώσει το ψαλίδι ή το πλαίσιο οι αποκλίσεις θεωρούνται αμελητέες.

Ένα πρακτικό και καλό άρθρο σχετικά για όποιον έχει όρεξη. Είναι σε δύο μέρη (στα αγγλικά):

http://www.motorcycle.com/mo/mcnuts/chassis.html
http://www.motorcycle.com/mo/mcnuts/chassis2.html

:wave2:

makis206
14/03/2007, 09:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpiou
Ένα πρακτικό και καλό άρθρο σχετικά για όποιον έχει όρεξη. Είναι σε δύο μέρη (στα αγγλικά):
http://www.motorcycle.com/mo/mcnuts/chassis.html
http://www.motorcycle.com/mo/mcnuts/chassis2.html
:wave2:

Τα λινκς δεν δουλεύουν !:cry:


πάνω που είχα όρεξη γαμώτο.. :sad:

:lol: :wave2:

mpiou
14/03/2007, 10:26
Ooops! :eyepop:

Πρέπει να ναι πρόβλημα όλου του motorcycle.com. Μέχρι χθες δούλευαν, δεν είναι λάθος οι διευθύνσεις. Ίσως αργότερα;

Sorry :blush:

EDIT: Τα λινκ δουλεύουν κανονικά τώρα

BILLY FILTH
14/03/2007, 13:55
ρωτάω εγώ τώρα.

αν έχει "φαγωθεί" περισσότερο η μια πλευρά του λάστιχου δε θα έχουμε λάθοσ μέτρηση σε σχέση με το ψαλίδι;

makis206
14/03/2007, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από BILLY FILTH
ρωτάω εγώ τώρα.
αν έχει "φαγωθεί" περισσότερο η μια πλευρά του λάστιχου δε θα έχουμε λάθοσ μέτρηση σε σχέση με το ψαλίδι;

Δοκίμασε να μετρήσεις την απόσταση από τη μέση του άξονα του ψαλιδιού που το στηρίζει στο πλαίσιο με τη μέση του άξονα του τροχού ΚΑΙ από τις δύο πλευρές !:winka:

BILLY FILTH
14/03/2007, 15:10
θεωρητικά αυτό που λες είναι σωστό αλλά και με μικρόμετρο να το κάνεις λόγω τοποθεσίας είναι δύσκολο:wave2:

gory
14/07/2016, 20:36
Θέλω να κάνω μία ερώτηση σχετικά με την ευθυγράμμιση του πίσω τροχού.
Το μοτόρι είναι ένα cbf 125 του 2009.
Στο σύνδεσμο μπορείτε να δείτε τους ρεγουλατόρους (εκτός κι αν δεν έχω καταλάβει ντιπ ποιοι είναι) από την αριστερή μεριά της μηχανής, όπου βρίσκεται και το team αλυσίδα-γρανάζια https://i.ytimg.com/vi/UP2oGXeFEqM/maxresdefault.jpg

Το λοιπόν, προσπάθησα χθες, για πρώτη φορά, να κάνω μόνος μου την ρύθμιση της αλυσίδας.
Τεντώνω, μετράω, γυρίζω, όλα καλά!

Από κει και πέρα, όμως, επειδή δεν φρόντισα να στρίβω όμοια τα παξιμάδια, αλλά τα έλυσα θέλοντας να "παίξω" και να μάθω, δεν ήμουν σίγουρος στη συνέχεια για την ευθυγράμμιση του τροχού.

Δοκίμασα να μετρήσω και στις δύο μεριές με παχύμετρο, αλλά δεν ήμουν σίγουρος από που να μετρήσω...
Το κόλπο με το σκοινί δεν είχα τη δυνατότητα να το κάνω.
Τα σημάδια στο "παραθυράκι" πάνω στο ψαλίδι, ήταν τελείως off στις δύο μεριές, και δεν μπορούσα να βασιστώ ούτε σε αυτά.

Τελικά κατέληξα να μετράω την απόσταση των άκρων των ψαλιδιών από το κέντρο του άξονα των τροχών, και διαπίστωσα (αν αυτό ήταν σωστό), ότι υπήρχε σημαντική απόκλιση, ενώ σπρώχνοντας τον να έρθει στα.. ίσα του, μπήκαν και τα σημαδάκια στη θέση τους... Τώρα, όμως, οι ρεγουλατόροι είναι τελείως off στην μέτρηση με το παχύμετρο ο ένας σε σχέση με τον άλλον.

Θα ήθελα τα φώτα σας να καταλάβω τι γίνεται... κι αν έκανα καμία χοντρή...

amyroukai
14/07/2016, 21:01
Το ζήτημα δεν είναι αν ότι προεξέχει από τον ρεγουλατόρο είναι ίδιο δεξιά και αριστερά. Το ζητούμενο είναι ο άξονας του τροχού να είναι παράλληλος με τον άξονα του ψαλιδιού. Αν είναι σίγουρο ότι οι βίδες σου δεξιά και αριστερά είναι στα ίδια σημάδια, τότε δεν έχεις κάνει χοντρή. Σε κάθε περίπτωση, αν δεν είσαι σίγουρος, σιγά σιγά ως ένα λαστιχάδικο μοτό ή συνεργείο και ρώτησε. Δεν νομίζω να σε χρεώσουν κάτι...

gory
14/07/2016, 22:14
Ρώτησα κι ένα φίλο και μου είπε ότι οι αποστάσεις στα "παραθυράκι" πρέπει να είναι ίσες, όταν ξεκίνησα την διαδικασία δεν ήταν... από λαστιχά, μετά από καρφάκι που έφαγε το λάστιχο... trust no one..

Ευχαριστώ για την απάντηση!

notakos600
15/07/2016, 08:56
Μέτρηση με παχύμετρο μεταξύ ζάντας και ψαλιδιού και από τις 2 πλευρές.

OldMan
15/07/2016, 13:14
Υπαρχουν ψαλιδια που δεν ειναι εντελως συμμετρικα...

MG-KTiNoS
15/07/2016, 15:19
ναι

leo1964
15/07/2016, 15:29
Τα εύκολα δύσκολα κάνετε.
Οι ρεγουλατόροι έχουν νούμερα και εγκοπές.
Δεξιά,αριστερά να δείχνουν τα ίδια

gory
18/07/2016, 12:46
Τα εύκολα δύσκολα κάνετε.
Οι ρεγουλατόροι έχουν νούμερα και εγκοπές.
Δεξιά,αριστερά να δείχνουν τα ίδια

Γι'αυτό διευκρίνισα στο cbf-άκι δεν είναι ακριβώς όπως σε άλλα μηχανάκια με πληθώρα εγκοπών.
Μου γεννάται το ερώτημα, πάντως, αν τα ψαλίδια δεν είναι συμμετρικά, όπως αναφέρθηκε παραπάνω, οι εγκοπές αυτές ουσιαστικά δεν αχρηστεύονται;

OldMan
19/07/2016, 10:41
Οχι γιατι η ασυμετρία αφορα στην αποσταση των μπρατσων απο το κεντρο του αξονα της ροδας..
(σε αξονα καθετο ως προς το μεταξόνιο..)

RaGe_Raptor
27/09/2016, 19:42
σήμερα έκανα string alignment :D
368843

σκοπός μου να πετύχω 4 πανομοιότυπες μετρήσεις ,από 2 εκατέρωθεν του εμπρός ελαστικού.
368844
368845

η διαφορά μεταξύ των 2 ρυθμιστών του άξονα είναι ~1mm

θέλει πολύ,βασικά τεράστια, υπομονή κι επιμονή για να ευθυγραμμίσεις το string ( :lol: ) και να πάρεις αξιόπιστες μετρήσεις.

έχει να κάνει κάποιος κάποια παρατήρηση? κάποιο λάθος ίσως? θεωρώ ότι είναι η πιο αξιόπιστη μέτρηση μετά το laser.

ps: Σπυράκο πριν προλάβεις να γράψεις "άξονας γατάκια!" θα σου πρότεινα να ακολουθήσεις τη διαδικασία και να σε δω τι θα κάνεις αν δεν είναι ευθυγραμμισμένο ρε! :rotflmao:

RaGe_Raptor
27/09/2016, 19:47
θα κάνω κι αυτό για επαλήθευση αύριο.


https://www.youtube.com/watch?v=RBxK-OQ--fg

Coyote.V
27/09/2016, 23:12
σήμερα έκανα string alignment :D
368843

σκοπός μου να πετύχω 4 πανομοιότυπες μετρήσεις ,από 2 εκατέρωθεν του εμπρός ελαστικού.
368844
368845

η διαφορά μεταξύ των 2 ρυθμιστών του άξονα είναι ~1mm

θέλει πολύ,βασικά τεράστια, υπομονή κι επιμονή για να ευθυγραμμίσεις το string ( :lol: ) και να πάρεις αξιόπιστες μετρήσεις.

έχει να κάνει κάποιος κάποια παρατήρηση? κάποιο λάθος ίσως? θεωρώ ότι είναι η πιο αξιόπιστη μέτρηση μετά το laser.

ps: Σπυράκο πριν προλάβεις να γράψεις "άξονας γατάκια!" θα σου πρότεινα να ακολουθήσεις τη διαδικασία και να σε δω τι θα κάνεις αν δεν είναι ευθυγραμμισμένο ρε! :rotflmao:



Από ότι βλέπω παίρνεις μέτρηση από το λάστιχο... Είσαι σίγουρος; Το σωστό είναι να πάρεις από την ζάντα. Το λάστιχο δεν είναι αξιόπιστο για να μετρήσεις ένα χιλιοστό που βρήκες διαφορά.

Επίσης ούτε το σχοινάκι στο λάστιχο είναι σωστό, εκεί θα έπρεπε να έχεις C-clamp στη ζάντα ειδικά τροποποιημένο για αυτή την δουλειά .

RaGe_Raptor
28/09/2016, 01:35
Από ότι βλέπω παίρνεις μέτρηση από το λάστιχο... Είσαι σίγουρος; Το σωστό είναι να πάρεις από την ζάντα. Το λάστιχο δεν είναι αξιόπιστο για να μετρήσεις ένα χιλιοστό που βρήκες διαφορά.

Επίσης ούτε το σχοινάκι στο λάστιχο είναι σωστό, εκεί θα έπρεπε να έχεις C-clamp στη ζάντα ειδικά τροποποιημένο για αυτή την δουλειά .

Η επαναληψιμότητα των μετρήσεων από διάφορα σημεία και ύψη (όσο με έπαιρνε χωρίς να βρίσκει σε φαίρινγκ κτλ) με κάνουν σίγουρο για το αποτέλεσμα. Επίσης το λάστιχο έδινε τα απολύτως αντίστοιχα αποτελέσματα με άλλα σημεία όπως ζάντα. Μιλάμε πρέπει να μέτρησα και 50 φορές για να φύγει η παραμικρή αμφιβολία.