PDA

View Full Version : τζόγος ρουλεμάν



karamoto
13/03/2007, 11:13
Κάνοντας ένα μικρό check up ανακάλυψα ότι ο πίσω τροχός μοιάζει να έχει ένα πολύ μικρό τζόγο.

Δεν μπορείς να αισθανθείς την κίνηση άλλα κουνώντας τον πίσω τροχό αισθάνεσαι ένα ανεπαίσθητο τακ-τακ από άκρη σε άκρη. (το οποίο δεν μοιάζει να είναι από το ψαλίδι αλλά από τον τροχό)

Ένα ρουλεμάν τροχού σωστά σφιγμένο και σε καλή κατάσταση πρέπει ή όχι να έχει έστω και λίγο τζόγο?

Η μηχανή έχει γύρω στα 53.000km. Το πλύσιμο με πιεστικό το αποφεύγω και όταν το κάνω δεν σημαδεύω ποτέ κοντά σε ρουλεμάν. Χώμα έχει κάνει λίγο. Παίζει να έχει λαλήσει το ρουλεμάν;

Cpt. Haddock
13/03/2007, 11:14
Όταν λές τζόγο εννοείς κατα μηκος του άξονα ή οτι κινείται λίγο ο τροχός μπρος πίσω;

(αν είναι το δεύτερο μπορεί να θέλει σινεμπλοκ)

:wave2:

crs-k
13/03/2007, 11:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Όταν λές τζόγο εννοείς κατα μηκος του άξονα ή οτι κινείται λίγο ο τροχός μπρος πίσω;

(αν είναι το δεύτερο μπορεί να θέλει σινεμπλοκ)

:wave2:




Ας το πυροβολησει καποιος :a024: να ησυχασουμε ... :sick:








Ρουλεμαν αλλαξε φιλε μου! :)

karamoto
13/03/2007, 11:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Όταν λές τζόγο εννοείς κατα μηκος του άξονα ή οτι κινείται λίγο ο τροχός μπρος πίσω;

(αν είναι το δεύτερο μπορεί να θέλει σινεμπλοκ)

:wave2:

Ο τζόγος παρατηρείται όταν σπρώχνω τον τροχό δεξιά αριστερά.

Δεν πρόσεξα ανεξάρτητη κίνηση του τροχού σε σχέση με το γρανάζι (που αν καταλαβαίνω καλά είναι σημάδι φθαρμένου σινεμπλόκ.

Cpt. Haddock
13/03/2007, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Ας το πυροβολησει καποιος :a024: να ησυχασουμε ... :sick:

:mad: :mad: :mad: :mad: :mad:

OldMan
13/03/2007, 11:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
μπορεί να θέλει σινεμπλοκ
Το οποίο να θεωρήσω δεδομένο ότι το έχεις αλλάξει πλέον ...!!!:D
(or not ..??)

karamoto
13/03/2007, 11:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Ρουλεμαν αλλαξε φιλε μου! :)

Παίζει να μην ήταν καλά σφιγμένο από την μάνα του?

Υπάρχει τρόπος να κάνει κανείς διάγνωση χωρίς να τα ανοίξει?

Αν τα ανοίξω και πράγματι το ρουλεμάν έχει πρόβλημα θα είναι ορατή η φθορά?(μιλάω για πολύ μικρό τζόγο)

Αλήθεια τιμές για ρουλεμάν τροχού που παίζουν?

Cpt. Haddock
13/03/2007, 11:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Το οποίο να θεωρήσω δεδομένο ότι το έχεις αλλάξει πλέον ...!!!:D
(or not ..??)

Yeap! Ούτε που κουνιέται τώρα

:D

karamoto
13/03/2007, 11:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Το οποίο να θεωρήσω δεδομένο ότι το έχεις αλλάξει πλέον ...!!!:D
(or not ..??)

Και όμως όχι.

Τα λαμόγια που έχουν έκανα μέχρι τώρα service δεν έχουν κάνει κανένα σχόλιο (όχι ότι σημαίνει και πολλά αυτό)

Τελευταία φορά που το είδα ήταν στην αλλαγή αλυσίδας στα 31.000km και ήταν σαν καινούργιο (πολλά χιλιόμετρα σε εθνική κάμποσα σε επαρχιακό και σχεδόν καθόλου πόλη)

Παίζει να φταίει φθαρμένο σινεμπλόκ?

OldMan
13/03/2007, 11:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από karamoto
Παίζει να μην ήταν καλά σφιγμένο από την μάνα του?
Υπάρχει τρόπος να κάνει κανείς διάγνωση χωρίς να τα ανοίξει?
Αν τα ανοίξω και πράγματι το ρουλεμάν έχει πρόβλημα θα είναι ορατή η φθορά.(μιλάω για πολύ μικρό τζόγο)
Αλήθεια τιμές για ρουλεμάν τροχού που παίζουν?
Όχι !!
Υπάρχει (και έγινε ήδη) !!
Όχι !!
Σε όλους τους καταλόγους των αντιπροσωπειών (και όχι μόνο) !!


(Ας κάνω και γω τώρα καμιά ερώτηση ...)
Έχεις ξαναλλάξει ρουλεμάν τροχού ??
Αν ναι, έχεις εξολκέα (ή σφυροκατσαβιδιάζεις από την απέναντι πλευρά) ??
Ξέρεις τις διαστάσεις των ρουλεμάν (που πιθανώς να είναι διαφορετικά μεταξύ τους) ??

OldMan
13/03/2007, 11:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από karamoto
Παίζει να φταίει φθαρμένο σινεμπλόκ?
Όχι ρε μάστορα !!

Στον Καπετάνιο μιλούσα ... :wave2:

karamoto
13/03/2007, 11:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Όχι !!
Υπάρχει (και έγινε ήδη) !!
Όχι !!
Σε όλους τους καταλόγους των αντιπροσωπειών (και όχι μόνο) !!


(Ας κάνω και γω τώρα καμιά ερώτηση ...)
Έχεις ξαναλλάξει ρουλεμάν τροχού ??
Αν ναι, έχεις εξολκέα (ή σφυροκατσαβιδιάζεις από την απέναντι πλευρά) ??
Ξέρεις τις διαστάσεις των ρουλεμάν (που πιθανώς να είναι διαφορετικά μεταξύ τους) ??


Ρουλεμάν δεν έχω ξαναλλάξει.
Από εξολκέα τζίφος.
Σφυροκάλεμο δεν βάζω στα ρουλεμάν μου.
Υπάρχει λόγος να μην βάλω μαμά?
Με πάει Αθήνα-Θεσσαλονίκη που το έχω σκοπό εκεί να κάνω ένα μαζεματάκι.

OldMan
13/03/2007, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από karamoto
Υπάρχει λόγος να μην βάλω μαμά?
Κανένας, εκτός του "οικονομικού" !!


Αρχικά δημιουργήθηκε από karamoto
Με πάει Αθήνα-Θεσσαλονίκη που το έχω σκοπό εκεί να κάνω ένα μαζεματάκι.
Τώρα ή δήλωση κάνεις ή ερώτηση (χωρίς ερωτηματικό) ...:confused:

Στην περίπτωση της ερώτησης, η απάντηση είναι ΔΕΝ ΞΕΡΩ (και κανείς άλλος, νομίζω..) γιατί τα ρουλεμάν έχουν την τάση να "τα φτύνουν" χωρίς "προοδευτική" προειδοποίηση !! :wave2:

karamoto
13/03/2007, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Κανένας, εκτός του "οικονομικού" !!


Τώρα ή δήλωση κάνεις ή ερώτηση (χωρίς ερωτηματικό) ...:confused:

Στην περίπτωση της ερώτησης, η απάντηση είναι ΔΕΝ ΞΕΡΩ (και κανείς άλλος, νομίζω..) γιατί τα ρουλεμάν έχουν την τάση να "τα φτύνουν" χωρίς "προοδευτική" προειδοποίηση !! :wave2:

:smilea: Ερώτηση ήταν, αλλά ξεχάστηκε το ερωτηματικό.

Φαντάζομαι ότι έτσι όπως είναι τα ρουλεμάν με τις θήκες δεν παίζει να έχει αρπάξει και ο άξονας. Καλά τα λέω?

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. :)

Προς αναζήτηση μηχανικού και πάλι. Έχει καταντήσει αηδία να εμπιστεύομαι μόνο έναν μηχανικό στην Θεσσαλονίκη (ο οποίος είναι και ακριβός) και να μην έχω ένα στο Ηράκλειο. Μήπως ξέρει κανένας κανένα σοβαρό εδώ κάτω???? Σίγουρα έχει, άλλα πως τον βρίσκεις?

Το strom δεν βγάζει προβλήματα ώστε να έχω γυρίσει πολλούς (δεν παραπονιέμαι) αλλά οι δύο που ξέρω είναι ο ένας ανέκδοτο (αν δεν έκλεβε και τόσο θα έβγαζε πολύ γέλιο) και ο άλλος μέτρια πράγματα.

tifoso4ever
14/03/2007, 00:23
Συγνωμη που επεμβαινω, αλλα αν καποιος που εχει συνεργειο και θεωρειται επαγγελματιας μηχανικος, δεν ειναι ικανος να αλλαξει δυο ρουλεμαν τροχου, τοτε εγω ειμαι ο Δαλαϊ λαμα!
Ο λογος που το λεω αυτο, ειναι τα λεγομενα σου περι εμπιστοσυνης και ταξιδιων Θεσσαλονικη...
Δηλαδη για καθε σερβις ανεβαινεις Θεσσαλονικη????
Ημαρτον! Ελεος! (και αλλα χριστιανοσοσιαλιστικα...)
Και μονος σου μπορεις να αλλαξεις ρουλεμαν, δεν ειναι Πυρηνικη Φυσικη...

Σορυ για το σπαμ...
:beer:

karamoto
14/03/2007, 11:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoso4ever
Συγνωμη που επεμβαινω, αλλα αν καποιος που εχει συνεργειο και θεωρειται επαγγελματιας μηχανικος, δεν ειναι ικανος να αλλαξει δυο ρουλεμαν τροχου, τοτε εγω ειμαι ο Δαλαϊ λαμα!
Ο λογος που το λεω αυτο, ειναι τα λεγομενα σου περι εμπιστοσυνης και ταξιδιων Θεσσαλονικη...
Δηλαδη για καθε σερβις ανεβαινεις Θεσσαλονικη????
Ημαρτον! Ελεος! (και αλλα χριστιανοσοσιαλιστικα...)
Και μονος σου μπορεις να αλλαξεις ρουλεμαν, δεν ειναι Πυρηνικη Φυσικη...

Σορυ για το σπαμ...
:beer:


:) Δικαιολογημένο το σπαμ. Δεν κάνω σέρβις στην Θεσσαλονίκη (έκανα όμως όταν έμενα εκεί). Απλά επειδή θα ανέβω για Πάσχα έλεγα μήπως και το πήγαινα. Το ζήτημα δεν είναι τοπικό αλλά τι εμπειρίες έχω από τους μηχανικούς που έχω πάει.

Το ρουλεμάν τιμονιού πάντως που το άλλαξα σε έναν εδώ (εξουσιοδωτημένο SUZUKI ) μου απέδειξε ότι μερικοί μηχανικοί δεν τα πάνε καθόλου καλά ούτε με τα ρουλεμάν. Μα τον θεό αγαπητέ Δαλάι. :D
Αν έχεις περιέργεια να διαβάσεις τις περιπέτειες μου με μηχανικούς ιδού:
http://www.moto.gr/forums/newreply.php?action=newreply&postid=693397&

Εγώ πάντως σε πολλές περιπτώσεις βρίσκω την πυρηνική φυσική ευκολότερη από ένα σωστό σέρβις σε μηχανικό. :cry:

tifoso4ever
14/03/2007, 22:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από karamoto
:) Δικαιολογημένο το σπαμ. Δεν κάνω σέρβις στην Θεσσαλονίκη (έκανα όμως όταν έμενα εκεί). Απλά επειδή θα ανέβω για Πάσχα έλεγα μήπως και το πήγαινα. Το ζήτημα δεν είναι τοπικό αλλά τι εμπειρίες έχω από τους μηχανικούς που έχω πάει.

Το ρουλεμάν τιμονιού πάντως που το άλλαξα σε έναν εδώ (εξουσιοδωτημένο SUZUKI ) μου απέδειξε ότι μερικοί μηχανικοί δεν τα πάνε καθόλου καλά ούτε με τα ρουλεμάν. Μα τον θεό αγαπητέ Δαλάι. :D
Αν έχεις περιέργεια να διαβάσεις τις περιπέτειες μου με μηχανικούς ιδού:
http://www.moto.gr/forums/newreply.php?action=newreply&postid=693397&

Εγώ πάντως σε πολλές περιπτώσεις βρίσκω την πυρηνική φυσική ευκολότερη από ένα σωστό σέρβις σε μηχανικό. :cry:

Το λινκ που εβαλες ειναι ασχετο με τις περιπετειες σου, αλλα μπορω να πω οτι σε καταλαβαινω απολυτα και σου συμπαραστεκομαι! Κι εγω δεν εχω δει λιγα τοσα χρονια...
Αλλα ΠΩΣ συνεχιζουν και εχουν πελατες τετοιοι τυποι ???(αφου μηχανικοι, ΔΕΝ ειναι...)
Γι αυτο τα φροντιζω μονος μου ολα τα μηχανακια μου τα τελευταια 18 χρονια...
:beer: