PDA

View Full Version : Πρόβλημα μίζας σε ΚΛΕ 500



georgeboy
13/03/2007, 10:36
Παίδες καλημέρα.
Θα ήθελα αν ξέρει κάποιος να μου πεί τι γίνεται όταν η μίζα δεν κομπλάρει με αποτέλεσμα να μην μπορεί να πάρει μπροστά η μηχανή.Πρέπει να αλλάξω κόμπλερ απαραίτητα η με καρβουνάκια μόνο καθάρισα?Τα κόμπλερ έχουν γύρω στα 70€ +εργασία μου είπαν 150€!.Ειναι κάτι άλλο που δεν ξέρω?Οποιαδήποτε σχετική πληροφορία θα ήταν χρήσιμη!
Ευχαριστώ.:wave2:

OldMan
13/03/2007, 11:26
Αν η μίζα γυρίζει αλλά δεν "κομπλάρει" τότε πας για κόπλερ !!

(για καρβουνάκια θα πήγαινες αν δεν γύριζε καθόλου ή ξεκινούσε να γυρίσει και "γονάτιζε" μόλις κόμπλαρε...) :wave2:

georgeboy
13/03/2007, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αν η μίζα γυρίζει αλλά δεν "κομπλάρει" τότε πας για κόπλερ !!

(για καρβουνάκια θα πήγαινες αν δεν γύριζε καθόλου ή ξεκινούσε να γυρίσει και "γονάτιζε" μόλις κόμπλαρε...) :wave2:


Μάλλον ισχύει το δεύτερο που ανέφερες.
Thanks mate!
:wave2:

FZR1000
13/03/2007, 15:43
Εχω ολη την μιζα αν θες σου εστειλα πμ το τηλ μου

Pitsakos
13/03/2007, 15:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από georgeboy
Παίδες καλημέρα.
Θα ήθελα αν ξέρει κάποιος να μου πεί τι γίνεται όταν η μίζα δεν κομπλάρει με αποτέλεσμα να μην μπορεί να πάρει μπροστά η μηχανή.Πρέπει να αλλάξω κόμπλερ απαραίτητα η με καρβουνάκια μόνο καθάρισα?Τα κόμπλερ έχουν γύρω στα 70€ +εργασία μου είπαν 150€!.Ειναι κάτι άλλο που δεν ξέρω?Οποιαδήποτε σχετική πληροφορία θα ήταν χρήσιμη!
Ευχαριστώ.:wave2:


Και θα σου προτεινα, απο προσωπικη εμπειρια που μου εφαγε πολλα λεφτα, ΦΤΙΑΞΤΩ οσο πιο γρηγορα μπορεις και μην πατας και πολυ την μιζα γιατι δημιουργει γραζια στον κινητηρα και θα σου δημιουργησει κανενα προβλημα!

georgeboy
14/03/2007, 08:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Pitsakos
Και θα σου προτεινα, απο προσωπικη εμπειρια που μου εφαγε πολλα λεφτα, ΦΤΙΑΞΤΩ οσο πιο γρηγορα μπορεις και μην πατας και πολυ την μιζα γιατι δημιουργει γραζια στον κινητηρα κ
αι θα σου δημιουργησει κανενα προβλημα!


To έχω υπόψιν μου.Σ"ευχαριστώ πάντως για την συμβουλή.Θα πάω το γρηγορότερο δυνατό.
:wave2:

gefr
21/03/2007, 06:51
Δεν δούλευε καθόλου. Όταν όμως έσπρωχνα λίγο το μηχανάκι με συμπλέκτη, και μετά άφηνα απότομα το συπλέκτη και κόμπλαρα τη μίζα, έπαιρνε. Ήταν καρβουνάκια και δεν είναι σοβαρό. Το μόνο πρόβλημα που μου έβγαλε το μηχανάκι! Ά και μου πετούσε τη δεύτερη όταν τη χρησιμοποιούσα για να με φρενάρει σε κατηφόρα. Γειά χαρά.