PDA

View Full Version : Τσοκ και μπουκωμένη μηχανή



g0ng
15/03/2007, 13:24
Λοιπόν μου έχει συμβεί το εξής μερικές φορές. Έχω transalp 600 και τα πρωινά -ακόμα και καλοκαίρι- ανοίγω με τσοκ τη μηχανή.

Στην αρχή τέρμα, μεχρι να βάλω κράνος και μετά στο μισό εως ότου κάνω καμια 50m. 2-3 φορές η μηχανή μπούκωσε -ή έτσι υποθέτω- και μετά απο λίγα μέτρα έσβησε. Δοκιμασα να βάλω με μίζα μερικές φορές, αλλά παπαλα. Λέω άντε να την αφήσω. Μετά απο 10 λεπτα -έπρεπε να πάω στη δουλειά, και είχα αργήσει κλασσικά :D - ψαναπροσπαθώ, αλλά τίποτα.

Νόμιζα ότι είχε πρόβλημα και φώναξα τεχνικό να έρθει να την πάρει. Όταν ήρθε μετά απο κάποιες ώρες απλά την έβαλε μπρός.

Τί κάνουμε σε τέτοιες περιπτώσεις; Έδωσα κάμποσες μιζιές αλλά φοβόμουν μην ξελιγωθεί και η μπαταρία. Επίσης δεν είμουν σε ανηφόρα/κατηφορα για να την βάλω μπρος.

ΥΓ: Οκ τώρα προσέχω παραπάνω :)

Cpt. Haddock
15/03/2007, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από g0ng
Στην αρχή τέρμα, μεχρι να βάλω κράνος και μετά στο μισό εως ότου κάνω καμια 50m.

Θα έλεγα οτι το παρακάνεις με το τσοκ...

Στο δικό μου το χάρχαλο ακόμα και χειμώνα το μισό τσοκ ανοίγω και - βασικό - το κλείνω πριν ξεκινήσω

Καλοκαίρι, ισα-ισα να πάρει μπρος χρειάζεται, όχι παραπάνω

:wave2: :wave2: :wave2:

OldMan
15/03/2007, 13:34
Υπάρχει η περίπτωση να μην μπούκωσε αλλά να έσβησε από "ατροφία" (sic!)...

(να μην πρόλαβε να κατέβει τόση βενζίνη στο καρμπυρατέρ όση καταναλώθηκε με το τσοκ...)

:wave2:

mpiou
15/03/2007, 13:43
Επίσης, αν όντως μπουκώνει η μηχανή δοκίμασε (χωρίς τσοκ) να βάλεις μπρος με τουλάχιστον το μισό γκάζι ανοιχτό. :wave2:

OldMan
15/03/2007, 13:52
Δεν μΕ λες ρε mpiou ...

Το 42 στην υπογραφή σου είναι η απάντηση στο ερώτημα περί Σύμπαντος ???:confused:

mpiou
15/03/2007, 14:17
:beer:

:D

Φόρος τιμής στον μεγάλο Douglas... :wave2: