PDA

View Full Version : Πρόβλημα με φλας



tombell
16/03/2007, 11:10
Καλημέρα,

Πήρα χθες μεταχειρισμένο ένα F650 GS.

Πρόσφατα ο προηγούμενος ιδιοκτήτης του, του άλλαξε μπαταρία. Δεν το κυκλοφορούσε για αρκετό

καιρό, γι αυτο και την άλλαξε. Θα τα είχε παίξει.

Από την εγγύηση ακόμη, είχε οδική βοήθεια από τη BMW. ήρθαν και του την αλλάξανε οι τύποι από την οδική βοήθεια.

Χθες λοιπόν, το βράδι που την πήρα και ενώ στην αρχή τα φώτα λειτουργούσανε, πατάω το δεξί φλας και βλέπω ότι δε λειτουργεί. Υποπτεύομαι ότι εκείνη την ώρα πρέπει να σταματήσανε και τα φώτα. Το αντιλήφθηκα μετά γιατί ήμουν σε φωτιζόμενο δρόμο και δεν το κατάλαβα αμέσως.

Το πρωί πήγα στο Βαγιανέλη και μου άλλαξε την ασφάλεια, αλλά τα φλας πάλι δε λειτουργούνε.

Μου είπε ότι πρέπει να κλείσω ραντεβού για να τη δούνε.

Υπάρχει περίπτωση να έγινε καμιά μαλακία από τους τύπους που βάλανε τη μπαταρία?

:wave2:

OldMan
16/03/2007, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από tombell
Υπάρχει περίπτωση να έγινε καμιά μαλακία από τους τύπους που βάλανε τη μπαταρία?
Καμία, εφόσον τα ηλεκτρικά της μοτό δούλεψαν (έστω και για λίγο...) μετά την αντικατάσταση της μπαταρίας !!
(η μόνη παπαριά που θα μπορούσε να γίνει και να το διαπίστωνες αργότερα είναι να είχε καεί ο Ανορθωτής, οπότε το μηχανάκι θα δούλευε με το ρεύμα της μπαταρίας, μέχρι να πέσει το διαθέσιμο φορτίο της μπαταρίας κάτω από κάποιο όριο...) :wave2:


Υ.Γ.
Πήγες στον (οποιονδήποτε) Βαγιανέλη για να αλλάξεις μια ασφάλεια ..??? :winka:

tombell
16/03/2007, 11:26
Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ιδέα απο ηλεκτρολογικά, μηχανολογικά κλπ τέτοια

Τώρα αν έχει καεί ο ανορθωτής πως θα το καταλάβω?

:beer:

OldMan
16/03/2007, 11:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από tombell
Τώρα αν έχει καεί ο ανορθωτής πως θα το καταλάβω?
(θα σούλεγα ότι, εφόσον πάς σε εξουσιοδοτημένο για αντικατάσταση καμμένης ασφάλειας, άστο καλύτερα - αλλά θα ξανακατηγορηθώ για #$%&^&^):lol:

Ο ευκολότερος τρόπος είναι να περιμένεις να "αδειάσει" η μπαταρία σου (αν συμβεί αυτό, έχεις μια καλή ένδειξη για καμένο ανορθωτή..)

Ο "φυσιολογικός" τρόπος είναι αυτός (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=17006) !!! :wave2:

tombell
16/03/2007, 11:54
Σε περίπτωση που είναι ο ανορθωτής

για τι κουστουμάκι μιλάμε? :(

OldMan
16/03/2007, 12:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από tombell
Σε περίπτωση που είναι ο ανορθωτής
για τι κουστουμάκι μιλάμε? :(
Μην φανταστείς τίποτε σε Haut Coutuire, αλλά Γιαμπριάτικο θα είναι σίγουρα ...:wave2:

jasondakar
16/03/2007, 12:36
ολα τα φλας δεν λειτουργουν?μπρος πισω δεξια αριστερα?

tombell
16/03/2007, 12:57
Όλα ναι

OldMan
16/03/2007, 13:01
Δες κοιτάς λίγο το Flasher σου ...??? :wave2:

tombell
16/03/2007, 13:02
Αυτό μου είπε και ο μαστοράς μου

Θα πάω μια βόλτα το μεσημέρι

OldMan
16/03/2007, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από tombell
Θα πάω μια βόλτα το μεσημέρι
Και εγώ μάλλον θα πάω βόλτα, αλλά τι σχέση έχει με τα φλάς ..??? :confused:

tombell
16/03/2007, 13:16
Σου είπα είμαι άσχετος

Δεν είναι ανάγκη να μου το χτυπάς :wave2:

OldMan
16/03/2007, 13:21
Τι σου χτυπάω ..??? :confused:

tombell
16/03/2007, 13:25
Μου είπες για το φλασερ και απάντησα ότι θα πάω το μεσημέρι από το μάστορα

να το δει, επειδή και ο ίδιος μου το ανέφερε.

Η απάντησή σου είχε, πιστεύω, μία δόση ειρωνείας. (κάνω λάθος?)

Εκτιμώ τη βοήθειά σου. Τα ηλεκτρομηχανολογικά δεν είναι το φόρτε μου γι αυτό και ρωτάω

Φιλικά πάντα, τα παραπάνω :wave2:

OldMan
16/03/2007, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από tombell
Η απάντησή σου είχε, πιστεύω, μία δόση ειρωνείας.
Όχι ρε συ, έλεος....:lol: :rotflmao: :lol:

Δεν συσχέτισα την βόλτα με τον μάστορα, γι αυτό και σε ρώτησα !!!:beer:

tombell
16/03/2007, 13:39
Ωχ, τώρα κατάλαβα :a24:

Διάβασα το post μου και όντως παρερμηνεύεται. :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Sorry έτσι? και ευχαριστώ για τη βοήθεια

Μακάρι να είχα κάποιες στοιχειώδεις γνώσεις περί Η/Μ, αλλά είμαι νέος γενικότερα στο χώρο

με πολύ λίγο χρόνο, δυστυχώς, για να ασχοληθώ με τέτοια θέματα.

:beer:

OzZzZzY
18/03/2007, 01:05
μην ψαχνεις να βρεις το δικιο σου με τον Oldman..

αυτος και σε κολωνα να πεσει στο τελος θα κατηγορηθει η κολωνα που βρεθηκε στο δρομου του :D

samoure
18/03/2007, 02:27
OldMan διαβασα και το post " Έλεγχος Κυκλώματος Φόρτισης",μπορω να πω οτι ξεστραωβθηκα αρκετα,παρα πολυ χρησιμο.

Κι εγω εχω προβλημα με την μπαταρια (μαλλον),γιαυτο ειπα να το γραψω εδω.Επειδη φοβαμαι μηπως με κοροιδευουν γιατι ο καθε μαστορας λεει τα δικα του,αν σε πρωτη φαση μετρησεις την μπαταρια(το βολτομετρο εδειξε γυρω στα 14-15),απο αυτο μπορεις να συμπερανεις οτι η μπαταρια ειναι ΟΚ και οτι φταιει κατι αλλο?Η υπαρχει ακομα η περιπτωση να μην ειναι οκ η μπαταρια.

Εχω μηχανη 3 μηνων(suzuki),εδωσα τοσες χιλιαδες ευρω και παιρνει μπροστα μονο με τσουλημα με δευτερα:mad:

OldMan
19/03/2007, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από samoure
αν σε πρωτη φαση μετρησεις την μπαταρια(το βολτομετρο εδειξε γυρω στα 14-15),απο αυτο μπορεις να συμπερανεις οτι η μπαταρια ειναι ΟΚ και οτι φταιει κατι αλλο?Η υπαρχει ακομα η περιπτωση να μην ειναι οκ η μπαταρια.
Εξαρτάται από τον βαθμό που έχει φορτιστεί ...

Πολύ γενικά, μια 12βολτη μπαταρία θεωρείται εντελώς αφόρτιστη αν δίνει από 11.8 Volts και κάτω και εντελώς φορτισμέμη αν δίνει από 12.8 Volts και πάνω !!
(εννοείται στον "αέρα" - χωρίς φορτίο κατανάλωσης...) :wave2:

tombell
19/03/2007, 11:34
Oldman, τελικά το φλασέρ είναι καμμένο

Από το δεξί φλας προκλήθηκε το πρόβλημα.

Ακούμπησαν τα δύο καλώδια και βραχυκύκλωσαν και κάψανε και το φλασέρ

:wave2: