PDA

View Full Version : Αλλαγή ελαστικών



Wizard13
20/03/2007, 13:23
Καλημέρα σε όλους :)

Τα λαστιχάκια που φοράω ετοιμάζονται να αποδημήσουν εις Κύριον κι για αυτό το λόγο ήρθε η ώρα να αγοράσω καινούρια. Επειδή η χρήση που κάνω πλέον είναι διαφορετική από ότι παλαιότερα, δεν ξέρω τι να προτιμήσω.

Η χρήση που κάνω πλέον είναι η εξής:
Το μηχανάκι είναι στο γκαράζ όλη την εβδομάδα και βγαίνει μόνο τα ΣΚ και πάλι όχι απόλυτα. Όταν βγει, θα πάει καμμιά βόλτα μέσα στην Αττική (Αττική, όχι Αθήνα...), για καφέ, για φαΐ (ναι το μηχανάκι τρώει :rolleyes: ).
Ταξιδάκι θα κάνει σίγουρα, συνήθως 2 φορές το χρόνο, δικάβαλο αλλά όχι ιδιαίτερα φορτωμένο.
Επίσης βόλτες κάνει 4-5 το χρόνο, σχεδόν όλες θα είναι όμως δικάβαλες. Οι πολεμικές πλέον είναι σπάνιες :sad:
Πίστα? Καλά... Άαααααμα πάω, το πολύ πολύ αλλάζω.

Κλίνω προς Michelin αλλά και Pirelli δε με χαλάει. Δε θα ήθελα άλλη μάρκα, καθότι αυτές τις δύο τις βρίσκω πολύ φθηνά Προορίζονται για Honda CBR1000RR '04

Τι προτείνετε? :)

sniper
20/03/2007, 14:15
Ε αφού ρε ρε Γιώργο δεν κάνεις πολλά χλμ..... τι τα θες τα λάστιχα; :D

Αντε βάλε είτε Diablo Corsa είτε Michelen Power 2CT..... να σου κρατήσουν και λίγο παραπάνω....

Wizard13
20/03/2007, 14:21
Το δεν κάνω πολλά είναι σχετικό... Κάνω, αλλά τα κάνω μαζεμένα και δεν τα κάνω όπως παλιά, μονοκάβαλος και γρήγορα. Τα κάνω δικάβαλος και χαλαρά. :p

Άλλωστε αυτά που φοράω τα έβαλα Ιούλιο κι έχουν ήδη απάνω τους 10.000χλμ.

gcrook
20/03/2007, 14:47
Τοτε καλυτερα να επιλεξεις κατι απο τις αντιστοιχες touring γομες των εταιρειων.
Κατοχος SV1000 παντως ειναι απολυτα ευχαριστημενος με τα Pirelli Strada.

sniper
20/03/2007, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Τοτε καλυτερα να επιλεξεις κατι απο τις αντιστοιχες touring γομες των εταιρειων.
Κατοχος SV1000 παντως ειναι απολυτα ευχαριστημενος με τα Pirelli Strada.

Κορίτσια;

ναι σε σένα μιλάω με τις ξανθές μπουκλες και το μούσι (παλιά :D )

CBR1000RR έχει ο Γιώργος... τι strada του λες ρε; Τα λάστιχα θα τελειώνουν πριν καν στρίψει.... και το χαλαρά δεν σημαίνει απαραίτητα και ψόφια....

Wizard13
20/03/2007, 14:52
Αυτό που βλέπω είναι ότι το Strada το βγάζει σε 180 αντί για 190 που φοράω εγώ. Πόσο θα επηρεάσει αυτό τη γεωμετρία και τη συμπεριφορά?

EDIT: Νίκο δε με πρόλαβες... Πιστεύεις ότι είναι ακατάλληλα? Τόσο διαφορετικό προφίλ έχουν αυτά?

sniper
20/03/2007, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Wizard13
Αυτό που βλέπω είναι ότι το Strada το βγάζει σε 180 αντί για 190 που φοράω εγώ. Πόσο θα επηρεάσει αυτό τη γεωμετρία και τη συμπεριφορά?

EDIT: Νίκο δε με πρόλαβες... Πιστεύεις ότι είναι ακατάλληλα? Τόσο διαφορετικό προφίλ έχουν αυτά?

Ξέχνα τα Strada Γιώργο.... είναι λάστιχο καθαρά Touring.... ΔΕΝ κάνει για το 1000.....

Δεν θα κάθεται ο πισω με τίποτα κάτω.....

sniper
20/03/2007, 14:59
Αν πας στα Site της Michelen/Pirelli/Metzeler θα δεις τι ταιριάζει στην μηχανή σου....

Και στο φινάλε.... δεν βάζεις λάστιχα σε SS1000 ανάλογα με την χρήση που του κάνεις....

Αγοράζεις το κατάλληλο μηχανάκι για την χρήση που το θες.... και το 1000RR δεν ειναι τουριστάδικο....

Σαν να πας στις λάσπες φορόντας σκαρπινάκι και σακουλες στου σουπερ μάρκετ.... ε θα πέσεις στις λάσπες..... :rolleyes:

Wizard13
20/03/2007, 15:10
Αυτό το καταλαβαίνω απόλυτα. Απλά επειδή περνάω μια περίοδο που δεν προλαβαίνω να πάω βόλτες δε μπορώ να αλλάξω μηχανάκι τώρα και να το ξαναπάρω μετά πίσω, ούτε έχω την πολυτέλεια να έχω δύο :)

sniper
20/03/2007, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Wizard13
Αυτό το καταλαβαίνω απόλυτα. Απλά επειδή περνάω μια περίοδο που δεν προλαβαίνω να πάω βόλτες δε μπορώ να αλλάξω μηχανάκι τώρα και να το ξαναπάρω μετά πίσω, ούτε έχω την πολυτέλεια να έχω δύο :)

Τότε Diablo Corsa ή Pilot Power....

Θα βγάλεις πηγαίνοντας χαλαρά περί τα 10Κ χλμ.....

gcrook
20/03/2007, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Κορίτσια;

ναι σε σένα μιλάω με τις ξανθές μπουκλες και το μούσι (παλιά :D )

CBR1000RR έχει ο Γιώργος... τι strada του λες ρε; Τα λάστιχα θα τελειώνουν πριν καν στρίψει.... και το χαλαρά δεν σημαίνει απαραίτητα και ψόφια....


Αγαπητη μου χρυσομαλλουσα:blush:
Δε μπα ναχει και 300 αλογα το μηχανακι του.
Απο την στιγμη που ο ανθρωπος ειπε ακριβως τι χρηση του κανει τωρα τελευταια, του προτεινα τα καταλληλοτερα λαστιχα κατα την γνωμη μου.
Και τοσο μπουρδελα δεν ειναι οσο νομιζεις.
Και ταξιδια βγαζουν (πολλα) , και καμποσα trackdays (ask div) , ασε που ο ανθρωπος κανει κυριως δικαβαλα ταξιδια και σπανια και γενικα δεν πολυτσουλαει.
Σιγα μην του προτεινω και γομες.
Για να ρωταει κατι τετοιο μαλλον θεωρει το κοστος πρωταρχικο παραγοντα, αλλιως και εγω Pilot θα του προτεινα η Mez3.

Wizard13
20/03/2007, 15:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Για να ρωταει κατι τετοιο μαλλον θεωρει το κοστος πρωταρχικο παραγοντα, αλλιως και εγω Pilot θα του προτεινα η Mez3. [/B]

Δε θα το έλεγα... Πρωταρχικός είναι το να μη ξεραθούν από τον πρώτο μήνα. Το θέμα κόστους μπαίνει στη μέση στο να μην πληρώσω (πχ γόμες) ενώ δε θα μου προσφέρουν κάτι παραπάνω από κάποια φθηνότερα. Κοινώς πεταμένα λεφτά. Αν τώρα με μερικά χρήματα παραπάνω παίρνω καλύτερο λάστιχο που όμως να μου ταιριάζει, θα τα δώσω :)

sniper
20/03/2007, 15:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Αγαπητη μου χρυσομαλλουσα:blush:
Δε μπα ναχει και 300 αλογα το μηχανακι του.
Απο την στιγμη που ο ανθρωπος ειπε ακριβως τι χρηση του κανει τωρα τελευταια, του προτεινα τα καταλληλοτερα λαστιχα κατα την γνωμη μου.
Και τοσο μπουρδελα δεν ειναι οσο νομιζεις.
Και ταξιδια βγαζουν (πολλα) , και καμποσα trackdays (ask div) , ασε που ο ανθρωπος κανει κυριως δικαβαλα ταξιδια και σπανια και γενικα δεν πολυτσουλαει.
Σιγα μην του προτεινω και γομες.
Για να ρωταει κατι τετοιο μαλλον θεωρει το κοστος πρωταρχικο παραγοντα, αλλιως και εγω Pilot θα του προτεινα η Mez3.

Γλυκό μου μωράκι.... :blush:

Δεν είπα οτι τα strada ειναι μπουρδέλα... για το συγκεκριμένο μηχανάκι δεν κάνουν.... γιατί η κορώνα τους είναι σαν τον κάμπο της Λάρισας.. επιπεδη! Κι αν ξεχαστείς και κάνεις ότι στρίψεις το μοτοσακό το συγκεκριμένο θα ακουμπίσει η ζάντα στο δρόμο..... ΑΣΕ ΠΟΥ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΣΕ 190/50/17!!! :D

gcrook
20/03/2007, 15:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Γλυκό μου μωράκι.... :blush:

Δεν είπα οτι τα strada ειναι μπουρδέλα... για το συγκεκριμένο μηχανάκι δεν κάνουν.... γιατί η κορώνα τους είναι σαν τον κάμπο της Λάρισας.. επιπεδη! Κι αν ξεχαστείς και κάνεις ότι στρίψεις το μοτοσακό το συγκεκριμένο θα ακουμπίσει η ζάντα στο δρόμο..... ΑΣΕ ΠΟΥ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΣΕ 190/50/17!!! :D

Οκ νγκαυλα:blush:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Wizard13
Δε θα το έλεγα... Πρωταρχικός είναι το να μη ξεραθούν από τον πρώτο μήνα. Το θέμα κόστους μπαίνει στη μέση στο να μην πληρώσω (πχ γόμες) ενώ δε θα μου προσφέρουν κάτι παραπάνω από κάποια φθηνότερα. Κοινώς πεταμένα λεφτά. Αν τώρα με μερικά χρήματα παραπάνω παίρνω καλύτερο λάστιχο που όμως να μου ταιριάζει, θα τα δώσω :)

Δεν ξεραινονται ετσι ευκολα εκτος και αν τα αφησεις κανα τριμηνο εξω στον ηλιο.
Οποτε καλα λαστιχα βαλε, και μην σε νοιαζει τιποτα.
Εγω τα Pilot Power θα εβαζα τα απλα, τα 2ct δεν ξερω κατα ποσο ειναι καλυτερα στην πραξη.

transalpboy
26/03/2007, 20:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Wizard13
Δε θα το έλεγα... Πρωταρχικός είναι το να μη ξεραθούν από τον πρώτο μήνα. Το θέμα κόστους μπαίνει στη μέση στο να μην πληρώσω (πχ γόμες) ενώ δε θα μου προσφέρουν κάτι παραπάνω από κάποια φθηνότερα. Κοινώς πεταμένα λεφτά. Αν τώρα με μερικά χρήματα παραπάνω παίρνω καλύτερο λάστιχο που όμως να μου ταιριάζει, θα τα δώσω :)


loipon file,kalhspera ki apo mena.epeidh opws vlepw kanenas edw mesa de katalavainei to pono sou apofasisa na sou anoiksw egw ta matia!!:eek: :eek: :eek:
exoume kai leme,poios o logos na kolame se firmes opws michelin pireli metzeler kai alla toiouta kourafeksala?:confused: :confused:
to lastixo pou einai idaniko gia sena einai to SHINKO F005 gia empros kai to R005 gia pisw!!:beer: pou einai ka8ara sport men alla sth mish timh apo pireli michelen kai tetoia!!efoson phgaineis xalara de nomizw oti yparei kanenas logos na plerwneis 400ares se lastixa ka8e ligo kai ligaki!!swstos?
an pali 8eleis kati pio touristiko kai na exei pio megalh diarkeia zwhs (pio polles xiliades xiliometra koinws)yparxei kai to SHINKO F009 gia empros kai R009 gia pisw!!:sun: :sun:
kai ta dyo zeygaria lastixa pou anaferw vgainoune stis diastaseis sou kai milame gia ta misa lefta,mporei kai parakatw apo michelin,metzeler,pirelli ktl:beer: :beer: :beer:
twra vevaia to 8ema einai pou 8a ta vreis,ayto logo tou oti den eimai apo athina de to gnwrizw.sth 8esaloniki kai sth larisa kserw pou 8a ta vreis alla sigoura de se volevei.SHINKO kai kala xiliometra loipon!!!:beer: :beer: :beer: