PDA

View Full Version : Πόσα θα δίνατε για αλυσογράναζα;



zireous
22/03/2007, 01:21
Για gsx-r 750, μαμά ανταλλακτικά πάντα στα στάνταρ νούμερα.

Μη κοιτάς που είχε 16-45 και πήγαινε σαν χιλιάρι, καγκουριές τέλος, ταξίδια εν όψει. Πόσα;

Και εννοώ πόσα στην Ελλάδα.

Παρακαλούνται οι άσχετοι να ψάξουν πριν σπαμάρουν το ποστ για τις ερωτικές περιπτύξεις των σιαμαίων ορνιθόρυνχων -και να απαντήσουν εκεί.

Nostra
22/03/2007, 11:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
Για gsx-r 750, μαμά ανταλλακτικά πάντα στα στάνταρ νούμερα.

Μη κοιτάς που είχε 16-45 και πήγαινε σαν χιλιάρι, καγκουριές τέλος, ταξίδια εν όψει. Πόσα;

Και εννοώ πόσα στην Ελλάδα.

Παρακαλούνται οι άσχετοι να ψάξουν πριν σπαμάρουν το ποστ για τις ερωτικές περιπτύξεις των σιαμαίων ορνιθόρυνχων -και να απαντήσουν εκεί.


14 ? το μπροστινό γρανάζι 17 δόντια

29 ? το πίσω γρανάζι 42 δόντια

αλυσίδα DID

103? η 525VM2

και

140? η 525ZVM2

για διαφορές στις αλυσίδες κοίτα εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=695031#post695031)


:wave2: :wave2: :wave2:

idi
22/03/2007, 11:37
πας για σετακι JT γραναζια και την κορυφαια DID αλυσιδα που σου ειπε ο αποπανω...

οικονομικο πακετο που πουλαει ο Αλεξοπουλος στο Κουκακι... κανα 150 το κοβω...

zireous
22/03/2007, 13:25
:beer: Nά 'στε καλά για τις απαντήσεις -καλό και το θέμα για τις αλυσίδες άν και γνωστό σε μένα (εκεί που είναι όμως μόνο άμα σου κάτσει λήγοντας στην εύρεση θα το διαβάσεις). :D


Η μαμά αλυσίδα (που λέγεται ότι δε παίζεται) μου είπαν από αντιπροσωπεία ότι είναι γύρω στα 144, τα γρανάζια είναι λίγο πιο τσιμπημένα (κάνα 30άρι συνολικά παραπάνω), αλλά στη τελική έχω δώσει πολλά περισσότερα για λιγότερο σημαντικά πράγματα και θα προτιμήσω τα μαμά για καθαρά υποκειμενικούς λόγους (όλα τα αφτερμάρκετ αντ/κά που έχω δει σε διάφορες μηχανές μου μέχρι τώρα είναι για τον ορνιθόρυνγχο σε σχέση με τα μαμά).

Από την άλλη στο αμέρικα (www.mrcycles.com) -θυμίζω ότι άν σου κάτσει τελώνας έχεις τουλάχιστον 22.5% (αφού προστεθούν μεταφορικά) επιπλέον κόστος:

CHAIN ASSY (RK525ROZ4,110L) 1 $100.59

SPROCKET, ENGINE (NT:17) 1 $34.40

SPROCKET, REAR (NT:42) 1 $38.36

Μαζί με τα κερατιάτικα άν δεν έχεις πια γνωστό στο αμέρικα να τα αγοράσει και να στα στείλει σα δώρο μπορεί να βγεί εύκολα κοντά στα 250 δολλάρια δηλαδή (www.x-rates.com/calculator.html) 188 ευρα οπότε μία η άλλη έρχεται να τα πάρω από αντιπροσωπεία...

tools
22/03/2007, 18:28
οσο εχει σχεση,
το πρωι εβαλα σε dr800 τα παραπανω(jt,did) 160εουρος μαζι με τα εργατικα
τα μαμα suzuki 190e μου'πε ο αντιπροσωπος στην πατρα...

stefanos
22/03/2007, 18:44
Μπαίνω στον πειρασμό να ρωτήσω.
Βλέπετε διαφορά σε αντοχή στις κορυφαίες αλυσίδες που λέμε παραπάνω?
Γιατί πρωσωπικά λιώνω τα JT πρίν τελειώσει η "δευτεροτρίτη" αλυσίδα μου.

pissaman
22/03/2007, 19:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
Για gsx-r 750, μαμά ανταλλακτικά πάντα στα στάνταρ νούμερα.

Μη κοιτάς που είχε 16-45 και πήγαινε σαν χιλιάρι, καγκουριές τέλος, ταξίδια εν όψει. Πόσα;

Και εννοώ πόσα στην Ελλάδα.

Παρακαλούνται οι άσχετοι να ψάξουν πριν σπαμάρουν το ποστ για τις ερωτικές περιπτύξεις των σιαμαίων ορνιθόρυνχων -και να απαντήσουν εκεί.
jt
εμπρός 12,5?
πίσω 26?
αλυσίδα (zvmgb) 125,5?
σύνολο 194 τοποθετημένα.

zireous
23/03/2007, 15:10
Η τοποθέτηση γίνεται κλασικά από μένα (no worries το έχω ξανακάνει, μια loctite μου λείπει και θα τη τσιμπήσω από Αθήνα στην επόμενη γύρα).

Πείτε και κάνα μαγαζί (για τα jt) μπας ενδιαφέρει κάναν άλλον, εγώ μάλλον θα πάρω απ' έξω τα μαμά.

Η αλήθεια είναι ότι με τις DID (τις καλές) δεν είχα κανένα πρόβλημα στο ονοφάκι που είναι και 200άκιλο (έτσι κι αλλιώς η μαμά τέτοιες έβαζε σ' αυτό), τα JT τα ψιλοφοβάμαι χωρίς ιδιαίτερο λόγο.

Απλά θέλω τα γρανάζια να τα πετάξω μαζί με την αλυσίδα και όσο πιο αργά γίνεται και μου φαίνεται ότι ο μόνος δρόμος είναι τα μαμά (καθάρισμα & λίπανση σωστή εννοείται).

sniper
23/03/2007, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
Η τοποθέτηση γίνεται κλασικά από μένα (no worries το έχω ξανακάνει, μια loctite μου λείπει και θα τη τσιμπήσω από Αθήνα στην επόμενη γύρα).

.......

Η loctite είναι για την αλυσιδα; :confused:

pissaman
23/03/2007, 16:23
Όποιος θέλει did ή jt ας μου στείλει πμ! ;)
Και όποιος θέλει περτσιναδόρος DID με 30? ας μου πει! ;)

zireous
25/03/2007, 00:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Η loctite είναι για την αλυσιδα; :confused:

Είναι για τη βίδα του μπροστινού γραναζιού, όπως ακριβώς λέει το μάνιουαλ...

gcrook
25/03/2007, 01:07
Προσωπικα οσο μου κρατησε ενα σετ αλυσιδας DID με γραναζια JT μου κρατησαν δυο AFAM περιπου.
Η πλακα ειναι οτι τα AFAM τα προσεχα πολυ περισσοτερο απο τον αλλο συνδυασμο αλλα μεσα σε 20.000 χλμ ειχαν γινει κωλος.
Παντως το 170αρι χονδρικα δεν το εγω γλυτωσει για καθε ενα απο τρια σετ αλυσιδογραναζα μεσα σε 3 χρονια.

zireous
26/03/2007, 21:51
Μιας και το ξέχασα, ας σπαμάρω (είναι παράδοση στα δικά μου τόπικ).

(x) Ακατάλληλο δια ανηλίκους κάθε ηλικίας.


Ο συνδυασμός γραναζιών που αναφέρω πάνω πάνω, ήταν ένα ανεπιτυχές πείραμα -δεν υπάρχει λογικός άνθρωπος να θέλει το μηχανάκι του να χρειάζεται τόσες αλλαγές ταχυτήτων στα μέρη που γουστάρει να κάνει βόλτα -άσε που με ανοιγώμενο γκάζι είναι μέγα σφάλμα να αλλάζεις πάνω στη στροφή και ναι με τόσο κοντό γρανάζωμα είσαι πιο αργός. Το μηχανάκι με αυτά τα νούμερα είναι μόνο για ευθείες -σπινάρει (ή σουζάρει) με 4η και 5η-και κάνει μόνο για στροφές 120° (και βάλε). Ξαναλέω για τον οποιονδήποτε βιαστικό μαλάκα που μπορεί να πεταχτεί, ότι μιλάω για γρήγορο μεν ρυθμό, όχι τάπα, και πάντα σε σημεία με μηδέν κίνηση, και με αυξημένο αίσθημα ευθύνης για τυχόν ζώα (όχι αυτά που κρατάνε τιμόνια, τα άλλα). Μη το δοκιμάσετε -το συγκεκριμένο γρανάζωμα σε 750-, αργά ή γρήγορα θα το μετανοιώσετε.


Επειδή με ρώτησε και ένας φίλος εκτός φόρουμ με 750, του είπα δέ ξέρω τελικά άμα τα μαμά θα αντέξουν όσο τα λοιπά, είναι ανάλογα με τη χρήση και τη λίπανση (πρέπει να τα δοκιμάσεις ο ίδιος, υπό ίδιες συνθήκες) -άσε που είπαμε εγώ είμαι κουλάντζα οπότε ρώτα και κάναν άλλο.

Τα μαμά χωρίς μεταφορικά είναι 131 ευρά από έξω όμως.





Για τις κόλλες σπειρωμάτων (δε βαριέσαι μαθαίνω και ελληνικά όσο πάω), είναι βασικό (όπως έλεγα κάποτε και στο σάιτ μου), να διαβάζεις στο μάνιουαλ τί πρέπει να κάνει ο μηχανικός σου, και να τσεκάρεις αν το κάνει σωστά.

Πχ λάθος νούμερο κόλλας σε κάποιο σημείο, άλλες ιδιότητες έχει, και μπορεί να σου κάνει ζημιά (ή απλά να μη σφίξει η βίδα, και να φύγει) μέχρι το επόμενο σέρβις.

Άσε το συνδυασμό με ροπόκλειδο (όσοι δεν το χρησιμοποιούν θέλουν... ροπαλόκλειδο, στο κρανίο), ακόμα θυμάμαι μετά τόσα χρόνια όταν τα αλουμινένια καπάκια μπήκαν στα XLR, να μου έρχεται φίλος και να κλαίγεται όταν ανακάλυψε το ράγισμα...

gcrook
27/03/2007, 00:10
Ακουσα κατι απο πολλους, και ειπα να το μεταφερω.
Τα μαμα γραναζια της Σουζουκι θεωρουνται πολυ καλα, ( μηπως επειδη ειναι JT; ) ,και σε συνδυασμο με οποιαδηποτε καλη αλυσιδα, βγαζουν πολυ περισσοτερα χλμ απο ενα ετοιμο σετ καλων αλυσιδογραναζων μιας οποιαδηποτε επωνυμης φιρμας.
Απλα ειναι καπως πιο ακριβα τα γραναζια απο το να τα παρεις απο μαγαζι.
Ε να μην βγαλει κατι και η εταιρεια;
Τι θα γινουν οι μηχανικοι κλεφτες;:hypnotize
:D

zireous
27/03/2007, 18:40
Tα Renthal (http://www.moto-racing.co.uk/cat--Suzuki-GSXR750-Sprockets--All+GSXR750+Sprockets.html) δηλαδή που στην Αγγλία έχουνε 55 ευρά μόλις δε λένε τίποτις άραγε;

(θυμίζω για όποιον αγοράζει από έξω να τσεκάρει γρανάζια & αλυσίδα να έχουν όλα τον ίδιο κωδικό πχ 525 όπως λέει το μανιουαλ της μηχανής και όχι ότι κάτσει, στο θυμίζει και το πιο πάνω σάιτ)

Στο ίδιο σάιτ η ακριβότερη DID (ZVM2 - X-Ring Gold Chain) για τη μηχανή μου έχει 162 ευρά, τι να τη κάμνω όμως άμα τη πετάξω -που θα τη πετάξω- άμα τα γρανάζια τελειώσουν πρώτα;

Οι παραπάνω τιμές (χωρίς μεταφορικά πάντα, τα μεταφορικά από Αγγλία τσούζουν) είναι καλύτερες από τη τιμή αντιπροσωπείας...


Άρα ή καλές είναι οι μαμά τιμές ή Αγγλία δε παίζει για αγορές (ισχύει), ή αυτά που βρήκε ο γκούγκλης γιατί δε προλαβαίνω να ψάξω σε όλα μου τα bookmarks είναι πιο καλά, οπότε άμα κάτσει ελεύθερος χρόνος, θα δω και πιο τριτοκοσμικές χώρες για τιμές...

Η αναζήτηση συνεχίζεται...

gcrook
27/03/2007, 19:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous


τι να τη κάμνω όμως άμα τη πετάξω -που θα τη πετάξω- άμα τα γρανάζια τελειώσουν πρώτα;



Αυτο δεν το εχω ακουσει ποτε να γινεται..
Εκτος και αν μιλαμε για πολυ ΗΛΙΘΙΑ χρηση της μοτοσυκλετας.:confused:

zireous
27/03/2007, 20:01
Αρ γιου κόλινγκ μι Άθλιο;
:rotflmao:


Εννοώ ότι, η διαφήμιση πχ στο σάιτ της DID μιλάει για πολλαπλάσιο χρόνο αντοχής σε σχέση με τις συμβατικές, ακόμα και με τις σύγχρονες δικές της. Τα νορμάλ γρανάζια όμως διπλασιάζουνε τις αντοχές τους και αυτά;
http://www.didchain.com/xring1.htm

Εγώ είπαμε, αρμονία και ουχί δυσεντερία, κουλός είμαι, προσέχω και τις μηχανές μέχρι εκεί που δε παίρνει, και με το που δώ ότι αλλού η αλυσίδα λέει 3 cm και αλλού 5 ή παραπάνω όταν τις λιπαίνω, χωρίς να κοιτάξω γρανάζια καν τα πετάω όλα, και τα αλλάζω προληπτικά όλα.

zireous
28/03/2007, 18:40
Και ο stefanos μάλλον έχει δίκιο, μη κοιτάς που το 750 μου μπαίνει και ελάχιστα στο χώμα με 10 χλμ/ώρα και για λίγα μέτρα, συνήθως προτιμά τις πουπουλένιες ασφάλτους που μόνο ελάχιστη σκόνη θα βάλουν στην αλυσίδα, και αυτό σημαίνει ελάχιστη φθορά για τα γρανάζια.


Τα χωμάτινα υποφέρουν καί από πετραδάκια καί λάσπη και γενικά άλλες συνθήκες ανάλογα με τη χρήση (πχ ακόμα και το ονοφάκι μου λόγω βάρους και λίγο χώματος τα έφαγε πρώτα), και είναι λογικό τα γρανάζια να χάσουν και κάνα δόντι πιο εύκολα -καί εκεί μάλλον όσα κεριά και λοιπά γράσσα για αλυσίδα είναι της προκοπής (που δε κολλάει η σκόνη), είναι αποτελεσματικότερα από τα υπόλοιπα.

stefanos
28/03/2007, 21:37
Εγώ μπορεί να το είπα αλλά οι αλυσίδες δεν είναι καθόλου το δυνατό μου σημείο.
Συγκεκριμένα έχω σπάσει μια did και μια tsubaki που μου έχουν ψιλοκαταστρέψει το μισό μοτέρ, και παραλίγο στη μια περίπτωση να δώ και τα ραδίκια ανάποδα.
Χωρίς βέβαια να φταίνε σε τίποτα οι αλυσίδες που απλά κάναν ακριβώς αυτό που σχεδιάστηκαν να κάνουν (απλά δεν είχα ενημερωθεί γι αυτό).

reinmeister
30/03/2007, 12:03
http://cgi.ebay.de/Kettenkit-Suzuki-GSXR-600-Original-Suzuki_W0QQitemZ120101258094QQcategoryZ49841QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

για να παρεις μια ιδεα...ρωτα τον αν εχει και για την δικια σου παπια...

zireous
31/03/2007, 22:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
http://cgi.ebay.de/Kettenkit-Suzuki-GSXR-600-Original-Suzuki_W0QQitemZ120101258094QQcategoryZ49841QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

για να παρεις μια ιδεα...ρωτα τον αν εχει και για την δικια σου παπια...


Θα ρωτήξω, ντάνκεσεν για το ψάξιμο.

(άκου Kettenkit, ρε μπας είναι Βέλγος; )
:rotflmao:

reinmeister
31/03/2007, 23:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
Θα ρωτήξω, ντάνκεσεν για το ψάξιμο.

(άκου Kettenkit, ρε μπας είναι Βέλγος; )
:rotflmao:

ας τα παρεις φθηνα κι ας ειναι και απο το αζερμπαϊτζαν...feedback αμεμπτο εχει οποτε ψωνιζεις αφοβα...και τα μεταφορικα ειναι πολυ συμπαθητικα...

καλη αγορα...

zireous
01/04/2007, 01:14
Κάτσε να δούμε άν έχει αυτά που θέλω πρώτα.

dirtbird
01/04/2007, 01:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos

Χωρίς βέβαια να φταίνε σε τίποτα οι αλυσίδες που απλά κάναν ακριβώς αυτό που σχεδιάστηκαν να κάνουν (απλά δεν είχα ενημερωθεί γι αυτό).

ΔΥΟ αλυσσίδες?
Πάλι το κάρτερ?
Θα μάθεις ποτέ να οδηγάς?

stefanos
01/04/2007, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
ΔΥΟ αλυσσίδες?
Πάλι το κάρτερ?
Θα μάθεις ποτέ να οδηγάς?

2 ηταν απο παλιά ,η μια που έκανε την πολυ ζημιά, το σπάσιμο στο καρτερ και ισως το στράβωμα στον άξονα της τελικής που έσπασε το κιβώτιο αργότερα, και μια δεύτερη αργότερα που ξήλωσε τα καλώδια της γενήτριας.
Να μάθω να οδηγάω με σαλ το xr δεν θέλω, αν εννοείς αυτό.
Απλά θα προσπαθήσω να ταιριάξω το πίσω 45 με την γλύστρα που είναι υπολογισμένη για το 48άρι, ώστε να μειώσω τον κραδασμό της αλυσίδας.
Και μια ελαφρύτερη αλυσίδα απο την ενυσχιμένη που φοράω τώρα θα βόηθαγε επέισης.

zireous
02/04/2007, 00:16
Ψάχνωντας αλά γερμανικά στο ebay (http://cgi.ebay.com/SUZUKI-GSX-R-750-Bj-00-05-KETTENKIT-GSX-R750-IRIS-O_W0QQitemZ260097690387) βρήκα κάτι όχι μαμά αλλά εξίσου ενδιαφέρον.

Εδώ (http://babelfish.altavista.com/babelfish/trurl_pagecontent?lp=de_en&url=http%3A%2F%2Fcgi.ebay.com%2FSUZUKI-GSX-R-750-Bj-00-05-KETTENKIT-GSX-R750-IRIS-O_W0QQitemZ260097690387) ψιλομεταφρασμένο στα Αγγλικά, επειδή έχει ενδιαφέρον η ανάλυση του στις αντοχές αλυσίδων.

Θα τονε ρωτήξω άμα παίρνει paypal γιατί δεν είμαστε για τραπεζικά φέσια (παίρνει και αντικαταβολές λέει -πολύ αισιόδοξος είναι).


(άιντε να τα βάλω σιγά σιγά, γιατί θα τηνε πατάω την παλιά αλυσίδα στο τέλος) :D

stefanos
02/04/2007, 01:55
Αν ψάχνεσαι για τιμές κοίτα και σε αυτές:

http://www.czretezy.cz/produkty_a/seznam6_a/katalog_as602.php

stefanos
02/04/2007, 16:12
Οσο για το πόσα θα έδινα.
Εσκασα σήμερα 95 για αλυσίδα cz 520 ORM και 2 jt

Nostra
02/04/2007, 16:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Οσο για το πόσα θα έδινα.
Εσκασα σήμερα 95 για αλυσίδα cz 520 ORM και 2 jt

τα άλλαξες μόνος σου?

αν όχι, πόσο σε χρεώσανε για την αλλαγή ?

stefanos
02/04/2007, 16:21
Μόνος μου ΘΑ τα αλλάξω.
Δεν πάω συνεργείο για αλυσίδα απο τότε που ναι μου βάλαν tsubaki αλυσίδα αλλά με κρίκο στην ένωση afam και όταν το είδα:eyepop:

zireous
03/04/2007, 20:13
Στέφανε, όχι δε ψάχνομαι για φτηνή αλυσίδα, επειδή δε βρήκα τα μαμά που ήθελα θα πάω για JT και ενισχυμένη DID, γι' αυτό έβαλα και τα λινκ στη προηγούμενη απάντηση -δες παρακάτω.

To πρόχειρο link που έβαλα πιο πάνω δεν έχει όλα τα σετ για διάφορες μηχανές που έχει ο συγκεκριμένος έμπορος καί άλλοι, για να τα δείτε όλα και άλλους έμπορους μπείτε στο γερμανικό ebay (http://www.ebay.de) (με το ίδιο username και pass με το κλασικό ebay), και ψάξτε για ketten (αλυσίδα) ή kettenkit -ρωτείστε και τον dealer πριν αγοράσετε.

Τώρα που το ξανασκέφτομαι, άμα είχα και μυαλό θα είχα αγοράσει εγκαίρως και λάστιχα από Γερμανία για 280 ευρά αντί για 400 που έσκασα εδώ. :a24:

Για μεταφράσεις χρησιμοποίησα (τυχαία) το http://babelfish.altavista.com/
(πως ψάχνεις σε γλώσσα που δεν έχεις ιδέα; ανοίγεις σε άλλο παράθυρο την πχ αγγλική έκδοση και πράττεις ανάλογα, οι επιλογές στα σάιτ είναι πανομοιότυπες)



Η (λογοκριμένη) απάντησή του συγκεκριμένου σε μένα πάντως ήταν:


Hi zireous!
Here the offer you need!

Complete DID X-ring (ZVM2) chain-kit (open chain, front and rear sprocket, rivet link) for Suzuki GSX-R 750 -> 154,90 Euro
Complete DID X-ring (VM2) chain-kit (open chain, front and rear sprocket, rivet link) for Suzuki GSX-R 750 -> 126,90 Euro
Shipping costs to Greece -> 19,90 Euro (insured package)

If you will order, please pay by bank transfer to our bank account and mail us your adress!

(εδώ έλεγε τη διεύθυνσή του, αριθμό τραπέζης κλπ)

PayPal is very expensive for us! If you will pay by PayPal, please add 4% (for PayPal fees) to the amount! Our PayPal account is (εδώ έλεγε το όνομα του paypal λογαριασμού του)!

Thank you!
Regards
(σιγά μη γλίτωνε τη λογοκρισία το όνομά του)
D&D Motorbike Parts

Στη παραπάνω απάντηση έχει αφαιρεθεί το συγκεκριμένο μοντέλο (έτος) της μηχανής που έχω για ευνόητους λόγους (σιγά ρε μη σας βάλω και φώτο από μηχανή μου), εσείς άμα ρωτάτε, καλό είναι να ψάχνετε πρώτοι για τα σωστά νούμερα για τη μηχανή σας, αλλά και να συμπεριλαμβάνετε καί έτος παραγωγής στις ερωτήσεις σας.

pissaman
05/04/2007, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Μόνος μου ΘΑ τα αλλάξω.
Δεν πάω συνεργείο για αλυσίδα απο τότε που ναι μου βάλαν tsubaki αλυσίδα αλλά με κρίκο στην ένωση afam και όταν το είδα:eyepop:
Αν δεν έχεις περτσιναδόρο, πες μου ! ;)

zireous
05/04/2007, 22:54
Μόλις μου απάντησε και ο πρώτος γερμανός για τα μαμά (θα ζητήσω κι άλλες λεπτομέρειες, γιατί παίζει η αλυσίδα να είναι άλλη...) με 158,86 ευρά, μου κάνει και τιμή γνωριμίας 110 + 17.50 μεταφορικά = 127.50 ευρά.


Όσο για τα τραπεζικά φέσια , μου είπε ο δεύτερος ότι η κατάθεση σε ευρωπαϊκή τράπεζα δέν έχει έξοδα κανονικά (ένας εξυπνάκιας έλληνας τραπεζίτης ήθελε να μου φάει 17 ευρά αλλά θα τον :a021: εγκαίρως).

Το μαγαζί του δεύτερου στο ebay είναι εδώ (http://stores.ebay.de/MOTORRADZUBEHOR-ZU-SUPERPREISEN) πάντως -έχει για αρκετές μηχανές σετ.


Για το ψιλοδίλλημα καλύτερη (και ακριβότερη) αλυσίδα DID τελευταίας γενιάς ή μαμά, θα αποφασίσω αφού δω καμιά καλή κωμωδία σε dvd και εμπνευσθώ κατάλληλα...


pissaman, άμα εννοείς αυτό (http://www.sprocketcenter.com/p/102322/did-km500-chain-rivet-and-cutting-tool.html) με 30 ευρά, θα πάρω δύο... :wacko:

zireous
21/04/2007, 19:35
Είδα το "Taladega Nights" και αποφάσισα:

Μένει να δούμε πόσα χλμ θα αντέξει η καλύτερη DID με JT γρανάζια στα κουλά μου χέρια.


Για τις απαντήσεις σας:
:beer:
(οι ιντερνετικές μπύρες είναι τσάμπα)


Θυμίζω ότι πρέπει να προσέχετε όταν βάζετε εσείς ή άλλοι αλυσογράναζα.

Στο ίδιο φόρουμ πριν κάμποσο καιρό έγραψε ένα παιδί με R1 ότι μόλις του περάσανε καινούρια αλυσίδα στη πρώτη διακοσάρα του έσπασε... Πολλοί ενώνουν παλιές αλυσίδες, άλλοι δεν έχουν ιδέα από πριτσίνωμα, άλλοι βάζουνε λάθος λινκ. Όλα αυτά παίζουν, προσοχή.

zzr2005
22/04/2007, 12:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
Μόλις μου απάντησε και ο πρώτος γερμανός για τα μαμά (θα ζητήσω κι άλλες λεπτομέρειες, γιατί παίζει η αλυσίδα να είναι άλλη...) με 158,86 ευρά, μου κάνει και τιμή γνωριμίας 110 + 17.50 μεταφορικά = 127.50 ευρά.


Όσο για τα τραπεζικά φέσια , μου είπε ο δεύτερος ότι η κατάθεση σε ευρωπαϊκή τράπεζα δέν έχει έξοδα κανονικά (ένας εξυπνάκιας έλληνας τραπεζίτης ήθελε να μου φάει 17 ευρά αλλά θα τον :a021: εγκαίρως).

Το μαγαζί του δεύτερου στο ebay είναι εδώ (http://stores.ebay.de/MOTORRADZUBEHOR-ZU-SUPERPREISEN) πάντως -έχει για αρκετές μηχανές σετ.


Για το ψιλοδίλλημα καλύτερη (και ακριβότερη) αλυσίδα DID τελευταίας γενιάς ή μαμά, θα αποφασίσω αφού δω καμιά καλή κωμωδία σε dvd και εμπνευσθώ κατάλληλα...


pissaman, άμα εννοείς αυτό (http://www.sprocketcenter.com/p/102322/did-km500-chain-rivet-and-cutting-tool.html) με 30 ευρά, θα πάρω δύο... :wacko:

ΔΕΝ φταίει ο τραπεζίτης....
απλώς στην Ελλάδα δεν ισχύει ότι ισχύει σε ολη την ΕΕ
οι τράπεζες πέρνουν ακόμα προμήθεια για καταθέσεις σε λογαριασμούς άλλων τραπεζών,,,,
δεν την γλιτώνεις την προμήθεια....(αυτό φυσικά ακούγεται εξωφρενικό στος ευρωπαίους...αλλά ετσι ειναι)..
μονο τώρα βγαλανε μερικές τράπεζες προγράμματα για δωρεάν συναλλαγές αλλά ισχύουν για επιχειρηματίες κ μεχρι ένα όριο...

zireous
22/04/2007, 16:02
Πάντα φταίει ο τραπεζίτης. :D

Το paypal στη συγκεκριμένη περίπτωση μου ήρθε φτηνότερα.

zzr2005
22/04/2007, 18:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
Πάντα φταίει ο τραπεζίτης. :D

Το paypal στη συγκεκριμένη περίπτωση μου ήρθε φτηνότερα.

και εγώ ήθελα να παραγγείλω αλυσιδογράναζα απο εξωτερικό και φοβόμουνα τα ταχυδρομικα λόγω μεγάλου βάρους....
ειδικά απο Αγγλία τα ταχυδρομικά με έσκιζαν....
τελικα τα αγόρασα απο εδώ και πήγανε καμια 200αρα με τοποθετηση (ενισχυμένη DID)....
τελικά απο ό,τι βλέπω μάλλον σύμφερε ebay....:(

pissaman
23/04/2007, 10:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous

pissaman, άμα εννοείς αυτό (http://www.sprocketcenter.com/p/102322/did-km500-chain-rivet-and-cutting-tool.html) με 30 ευρά, θα πάρω δύο... :wacko:
Μιλάω για αυτό:
http://www.louis.de/_20372dda310a6a870e89521dbb3c5b9d67/index.php?topic=artnr_gr&article_context=detail&artnr_gr=10003136&anzeige=0
:beer:

costas81
23/04/2007, 16:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από pissaman
Μιλάω για αυτό:
http://www.louis.de/_20372dda310a6a870e89521dbb3c5b9d67/index.php?topic=artnr_gr&article_context=detail&artnr_gr=10003136&anzeige=0
:beer:


από προσωπική πείρα σας λέω ότι ο χρήστος rules!!!!



:a23: :a23: :a23: :a23: :a23:

zireous
23/04/2007, 22:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από pissaman
Μιλάω για αυτό:
http://www.louis.de/_20372dda310a6a870e89521dbb3c5b9d67/index.php?topic=artnr_gr&article_context=detail&artnr_gr=10003136&anzeige=0
:beer:


Σωστός ο pissaman, αλλά εγώ έχω από παλιότερα το άλλο... :D

:beer:

zireous
23/04/2007, 23:36
Υπόψιν ότι όταν ρώτησα τον άλλο για τη προσφορά στο ορίτζιναλ σετ suzuki άμα περιλαμβάνει την αλυσίδα που ήθελα (RK525ROZ4), έκανε τη πάπια και δέν απάντησε.

pissaman
24/04/2007, 00:36
Και εγώ για εμένα έχω τον γνήσιο της did.
αλλά για έναν ιδιώτη που γουστάρει να ασχολείται και περτσινώνει 2 αλυσίδες το χρόνο τα 150? είναι πολλά σε σχέση με τα 30? που μπορεί να κάνει τη δουλειά του! ;)

zireous
24/04/2007, 00:55
110
:lol:

pissaman
24/04/2007, 10:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
110
:lol:
εννοείς ότι τον πήρες 110?
:confused:

zephyr1
24/04/2007, 10:28
Αυτη τι λεει ,την εχει δοκιμασει κανεις?

http://www.motorcycle-atv-chains.com/site/898526/page/875626

zireous
25/04/2007, 23:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από pissaman
εννοείς ότι τον πήρες 110?
:confused:

Ναί, αλλά από έξω, φυσικά άμα δε ψώνιζα αντ/κά από έξω θα είμουνα πελάτης σου εύκολα, καθότι καί τη καλύτερη αλυσίδα πρότεινες, και καλές τιμές για Ελλάδα.

:beer:

pissaman
26/04/2007, 10:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
Ναί, αλλά από έξω
:beer:
Πάντως για ερασιτέχνη, είναι υπερβολή τα 100+? για περτσιναδόρο!
Λες και τους κάνουν από χρυσάφι ρε γμτ μου!

zephyr1
26/04/2007, 11:18
Εγω να δειτε σημερα το πρωι τι επαθα.

Αλυσιδα γραναζι για Ρ1 00 στο ενα μαγαζι RK 530 οχι η full ενυσχημενη και γραναζια JT 122 ευρω και σε αλλο μαγαζι 190.:a53:

Και επηδεις το μαγαζι το εχω τσεκαρι και ειναι πολυ καλες οι τιμες του θα τoν δωσω γιατι τ'αξιζει.

Λουκας κουζουλογλου Βυζαντιου 40 καλογρεζα τηλ.2102797117

Καντε τα κουμαντα σας.:wave2:

zireous
27/04/2007, 01:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
...
Θυμίζω ότι πρέπει να προσέχετε όταν βάζετε εσείς ή άλλοι αλυσογράναζα.

Στο ίδιο φόρουμ πριν κάμποσο καιρό έγραψε ένα παιδί με R1 ότι μόλις του περάσανε καινούρια αλυσίδα στη πρώτη διακοσάρα του έσπασε... Πολλοί ενώνουν παλιές αλυσίδες, άλλοι δεν έχουν ιδέα από πριτσίνωμα, άλλοι βάζουνε λάθος λινκ. Όλα αυτά παίζουν, προσοχή.

G M
27/04/2007, 11:18
Αγορασα προσφατα το racing kit της ΑFAM αλυσιδα X-520 racing No 8, γραναζι εμπρος ergal, και αλουμινενιο πισω με 180 ευρω απο Αθηνα. Στο net το βρηκα ακριβοτερα 40-60 ευρω με τα μεταφορικα (carpimoto, κλπ)

Εργαλειο για κοψιμο & πριτσίνωμα της motion-pro με 70+μεταφορικα απο Αγγλια το οποιο θεωρειται καλης ποιοτητας γιατι με την αλυσιδα δεν παιζουμε....
Ειδα και εκεινο της DID με τα 30 ευρω που ειναι μαλλον "υποπτη" τιμη και οπως ειδα στο site αναφερει οτι κανει μονο για DID αλυσιδες (γι'αυτο και η χαμηλη του τιμη)


86069

zireous
03/05/2007, 22:41
Το εργαλείο που αναφέρθηκε παραπάνω με 30 ευρά δέν είναι της D.I.D.

Aυτό που τσίμπησα (που είναι της D.I.D.) εγώ το πήρα 110 (και αμφιβάλω ότι θα το βρει άνθρωπος φτηνότερα χωρίς παζάρι τουλάχιστον) -γύρω στα 117 χωρίς μεταφορικά ίσως (στο γερμανικό ebay).


Έχω διαβάσει και εγώ ότι κάποια φτηνά μαραφέτια για αλυσίδα σπάνε αλλά δέ μου έχει τύχει με το συγκεκριμένο που πρότεινε ο pissaman -και δεν έχω λόγο να μην τον πιστέψω όταν λέει ότι είναι καλό για 1-2 αλυσίδες το χρόνο (όποιος πάρει και του βγει μάπα βαράτε τον). :lol:

pissaman
04/05/2007, 00:17
βαράτε με, αλλά όχι με αυτό γιατί είναι βαρύ!
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

kiriakost
04/05/2007, 01:55
Να πω και εγώ μια κουτουράδα ... ένας έμπορος μου σκάει ένα παραμύθι ότι η DID εχει μπασταρδευτεί πολύ ως εταιρεία , και βάζουν λέει τους μισούς κρίκους με τα χαραγμένα γράμματα γνήσιους Japan ? ? , και από την άλλη μεριά που δεν γράφει τίποτα κινέζικούς ..

Μια από τις εταιρείες που δεν βάζουν νερό στο κρασί τους είναι ΛΕΕΙ ... η Ε.Κ. Japan Original ..

Βέβαια δεν είδα να γίνετε καθόλου λόγος για τις ΕΚ ...

Τι παίζει ?? έχει δράκο το παραμύθι που μου είπε ??

pissaman
04/05/2007, 11:44
Καλά, τόσο απεγνωσμένος για να πουλήσει είναι ο τύπος :confused:

kiriakost
04/05/2007, 16:11
Δεν ξέρω τι να πω.. :)

Αποψη για τις Ε.Κ. έχουμε ?

zireous
04/05/2007, 22:07
Φτηνές είναι, τώρα άμα είναι και καλές θα σε γελάσω -ο τύπος στο λινκ δίνει εγγύηση λέει ένα χρόνο όσα χιλιόμετρα και να γράψεις, άμα είμουνα νεότερος, θα του έλεγα να μου δώσει γραπτή εγγύηση, και το μόνο σίγουρο είναι ότι πριν τελειώσει ο χρόνος θα μου έστελνε καινούρια. :lol:

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/GOLD-525-EK-MVXZ-Motorcycle-Chain-X-RING-o-ring-did-rk_W0QQitemZ330115772126QQihZ014QQcategoryZ35600QQcmdZViewItem

stefanos
05/05/2007, 12:45
Οτι κυκλοφορεί πολύ μαιμού στην αγορά είναι σίγουρο ειδικά σε φίρμες που πουλάνε.
Απο την άλλη η διαφορά σε τιμή δεν αντιπροσωπεύει και την διαφορά σε αντοχή.
Το κόλπο είναι να μπορείς να επιλέξεις αλυσίδα με ανάλογα χαρακτιριστικά με την μαμά ώστε να έχει και αντίστοιχη ζωή με την μαμά.

zireous
06/05/2007, 00:26
Εγώ από προσωπική εμπειρία σου λέω Στέφανε πάντως ότι μία απλή o-ring αλυσίδα σε σύγκριση με μία ενισχυμένη κάργα (της ίδιας εταιρίας) είναι μέρα με τη νύχτα όσο αφορά την διάρκεια ζωής.

Και το πιο πιθανό είναι ότι η μαμά αλυσίδα που έψαχνα θα άντεχε μάλλον λιγότερο από αυτή που τελικά πήρα.

stefanos
06/05/2007, 04:20
Για μένα είναι αυτονόητο.
Η μαμά 520v8 της did ήταν σε συνδυασμό με το αλουμίνιο γρανάζι δεν ήταν για χρήση σε δρόμο.
Αλλάχτηκαν πολύ γρήγορα με διάφορες πιο ενισχυμένες.
Απλά πρέπει να ξέρεις οτι η μαμά ας πούμε είχε αντοχή σε εφελκυσμό 29 ΚΝ για να πείς οτι η CZ 520 RMO η η tsubaki alpha είναι μεγαλύτερης αντοχής στα 32 ΚΝ.
Βέβαια υπάρχει και η παγίδα του βάρους αλλά δεν νομίζω να ενδιαφέρεται κανένας, το οποίο βάρος όμως μπορεί να βγάλει και κάποιο κραδασμό παραπάνω.
Και για την διαφορά σε τιμή ενοούσα ακριβώς οτι γνωρίζοντας μπορεί να δείς και φτηνότερες λύσεις σε άλλη μάρκα.
Οπώς ανέφερα και αλλού, πλέον αλλάζω την cz μόνο και μόνο γιατί "τελειώνουν" τα γρανάζια της JT, με συνολικό κόστος κάτω απο 100 E.
Δεν είναι και μικρή διαφορά για μια αλλαγή κάθε χρόνο.

zireous
06/05/2007, 04:44
Γενικά τα γρανάζια άμα θες να τα κρατήσεις και δεν έχεις λεφτά για πέταμα οι κατασκευαστές προτείνουν ατσάλι (άμα θες αγωνιστική χρήση και έχεις και σπόνσορες το συζητάμε, και το βάρος πέφτει κατακόρυφα -όπως και τα χιλιόμετρα που θα βγάλει στο τέλος όμως).

Η ειδική χρήση για το χώμα καθώς και ακόμα και η συνειδητή έλλειψη λίπανσης σε ειδικές περιπτώσεις στα χωμάτινα -κάτι πήρε το μάτι μου μόνο για εντουροκατάσταση στην άμμο σε κάτι σάιτ για γρανάζια- έχει ενδιαφέρον πάντως.

Μέχρι να δω κάτι καλύτερο, αυτό μόνο μου λέει κάτι για τη περίπτωσή μου είναι η zvm2:
http://www.didchain.com/specs.htm

zireous
21/05/2007, 22:47
Mετά από κάμποσες μέρες ταξίδι, καταφέρανε να έρθουνε...


89648

zireous
21/05/2007, 22:52
Ευτυχώς δηλαδή που πρόλαβα και δανείστηκα μία ηλεκτροκόλληση και γλύτωσα και άλλη μια κατοστάρα σε σταντ (μη κοιτάς που είναι λίγο περίεργο, πρώτη φορά δούλευα ηλεκτροκόλληση).

Η φωτό το αδικεί επειδή η φωτογραφική ψιλοευρυγωνιάζει στα κοντινά πλάνα.

Πόσο στοίχισε;

Τσάμπα, βρήκα δύο ρουλεμάν από άλλη πατέντα, έδωσα 2 ευρά για βίδες, και βρήκα μια αρχαία γωνιά που με το δίσκο την γύρισα (παλιά μου τέχνη κόσκινο) και έτοιμο το στάντ -και λίγο χαμεράιτ μετά σε 2 χέρια και τέλος.

Δυστυχώς επειδή είναι φτιαγμένο για κάμποσα μηχανάκια μου, δεν πιάνει κατευθείαν στις υποδοχές της σουτζούκας, αλλά κάτω από το πιρούνι.



edit
(ή φώτο έφυγε)

kiriakost
21/05/2007, 23:06
Ελα μάστορα εμείς οι σπάταλοι έχουμε το κανονικό σταντ .. ;)

Ανυ γουέι .... :lol:

Καλοφόρετα τα μέταλλα .. και με το μαλακό ... μην τα λιώσεις αμέσως .

zireous
21/05/2007, 23:38
Στα κανονικά (όχι στα καλά που κάνουνε 120+ έξω) άμα φυσήξεις έπεσε η μηχανή (ή στράβωσαν τα ψευτοσωληνάκια που είναι φτιαγμένο), είτε είναι 170 σα τη μικρή είτε 200+ κιλά που είναι το ονόφιο. :rolleyes:

Άσε που δε πουλάμε λέμε. :lol:

pissaman
22/05/2007, 08:34
για σταντάκι πάντως εγώ έχω αυτό και είναι πολύ καλό!
έχει σηκώσει άνετα ΧΧ με εμένα πάνω!
http://www.louis.de/_20e1a936bbbf25bace7b784821dd0534d2/index.php?topic=search&searchterm=10003368&cmd.x=0&cmd.y=0

zireous
22/05/2007, 21:14
Μάλλον εννοούσες αυτό (http://www.louis.de/_301acb7c5898803eb081154e250ccd1036/index.php?topic=artnr_gr&article_context=detail&grwgr=375&wgr=423&list_total=29&anzeige=0&page=0&artnr_gr=10003310), pissaman (τα λινκ σε συγκεκριμένα μαγαζιά τα αλλάζουνε συχνά, τη κατηγορία με τα σταντ και τα σχετικά αναλώσιμα του συγκεκριμένου μαγαζιού θα τη βρείτε εδώ (http://www.louis.de/_301acb7c5898803eb081154e250ccd1036/index.php?article_context=list&menu_rubrik=3&topic=wgr&grwgr=375)).



Ξέχασα να βάλω στη πιο πάνω φωτό το λινκ της αλυσίδας, οπότε μπαίνει πιο κάτω (ήταν το σωστό παρεπιπτόντως, εγώ καλού κακού τους είχα ρωτήσει μέσω mail γι' αυτό).


Κάνοντας σούμα, η καλύτερη (κατά τη γνώμη μου) αλυσίδα που πήρα μου στοίχισε πιο φτηνά (από ότι θα στοίχιζε με ίδια γρανάζια η υποδεέστερη RK που είχα κατά νου όταν άρχισα το τόπικ στην Ελλάδα), η αντιπροσωπεία για τη τελευταία μαζί με γρανάζια μου είχε ζητήσεi 220 (μάλλον πιο πολλά, δε θυμάμαι ακριβώς, ρωτείστε), ενώ το μαμά κιτ που βρήκα έξω (έχει αλλάξει κωδικούς η Suzuki) δέν έχει την αλυσίδα που ήθελα πάνω. Το σύνολο μαζί με ταχυδρομικά ήταν 181 ευρά, και το μαγαζί ήταν αυτό που έγραψα σε προηγούμενα ποστ (το συγκεκριμένο -ακριβότερο- κιτ δέν το είχε στα items του στο ebay, τον ρώτησα και είχε αυτό που έψαχνα).

Το δέμα έκανε να έρθει απο Γερμανία 13 μέρες (το tracking number βοηθά άμα έχετε απορίες).


89746

kiriakost
23/05/2007, 00:56
Παρα το γεγονός ότι μου κατηγόρησες το σταντ μου , που σηκώνει 250Kg ....

Σου βάζω ενα λινκακι που το βρήκα στην τύχη , ψάχνοντας να βρω την εταιρεία που έκανε το δικό μου , για να πάρεις μερικές ιδέες . ;)

http://www.hardracing.com/Pit%20Bull/PitBull.htm

kiriakost
23/05/2007, 01:15
.


89840

zireous
23/05/2007, 14:38
Ο τύπος που πήρα την αλυσίδα, όταν του είπα ότι μπορεί να ενδιαφέρονται και κάτι φίλοι μου μου έγραψε ότι το επόμενο δέμα λέει θα το στείλει με special DHL-Service ή DPD αντί για απλή DHL.

Την επόμενη φορά εγώ όμως θα έχω περισσότερο χρόνο, και θα ψάξω και Αμερική.

Αυτό που δεν σας είπα είναι ότι είχα παραγγείλει και κάτι άλλο μαζί, και περίμεναν κάτι μέρες γι' αυτό (και τα μεταφορικά παράμειναν τα ίδια), ενώ μου δικαιολογήθηκε και το παιδί που μίλησα ότι λόγω καλοκαιρίας οι Γερμανοί αποφάσισαν να αλλάξουνε νωρίτερα αλυσίδες και είχε κίνηση...


Κυριάκο, δε σου κατηγόρησα το σταντ, καλώς ή κακώς μπορούσα να φτιάξω ένα μόνος μου, περίσσευαν κάμποσα υλικά (και μπογιά), και το έκανα, και όντως η τερατώδης σιδηρογωνιά που έβαλα (άσε τα ρουλεμάν βιομηχανικού τύπου) το έκανε να μη κουνάει ρούπι -φυσικά θα μπορούσα να κάτσω να το μελετήσω μιά ώρα ακόμα και να γίνει καλύτερο, αλλά αρκεί...

Τα φτηνότερα σταντ που έχω δεί, χωρίς ενισχύσεις και με απλό αλουμινένιο σωλήνα τα λυγίζω με το χέρι...



Πριν βιαστείτε να αγοράσετε αλυσογράναζα τουλάχιστον ψάχτε πόσο κάνουν έξω τα συγκεκριμένα καθότι το κλασικό σημείο που σας πιάνουν τον πώλο οι Έλληνες κακοί έμπορες είναι τα αλυσογράναζα.
Ανάλογα με τη μηχανή που έχετε και τί θέλετε οι τιμές παίζουν από 50 μέχρι 200+ ευρώ, ενώ δεν είναι καθόλου σπάνιο να ακούσετε τρελλά νούμερα για απλά αλυσογράναζα (που κανονικά έχουνε τη μισή τιμή).


Η παροιμιώδης τύχη μου το έχει να μου κάθονται διάφορα, αυτό δεν είναι κανόνας και για σας... πριν αγοράσετε όμως, ρωτήστε και τον pissaman, έχει τις καλύτερες τιμές που έχω ακούσει στην Ελλάδα -όποιος αντέχει τον ανταγωνισμό μαζί του ας ποστάρει (εγώ κέρδισα ελάχιστα ευρά πάντως σε σχέση με τις τιμές του).



Τέλος, δείτε το μάνιουαλ (και γω πριν τα βάλω θα το ξαναδώ, γιατί από πέρσι που έχω να το τσεκάρω, δε θυμάμαι άμα θέλει και κόλλα σπειρωμάτων και στις βίδες του πίσω γραναζιού).