PDA

View Full Version : renthal,pro taper,pazzaz...ποιες οι διαφορες;



sotiris68
23/03/2007, 19:16
τι διαφορα εχουν ρε παιδια π.χ. τα renthall ,pro taper με τα pazzaz;
τα πρωτα δυο τα βρισκω 100-120 euro.το pazzaz με 40.ειναι δηλαδη τοσο καλυτερα τα δυο πρωτα που να δικαιολογουν τη διαφορα της τιμης;
επισης στο xt μου,που το εχω προσεγμενο πολυ θα υπαρχει διαφορα;σε θεμα οδηγησης,κραδασμων,σε τι;
πριν δυο ημερες πηρα το xt πισω μετα απο δυομιση μηνες,εσκασα 1000 euro και τωρα με πονανε τα 120 να τα δωσω χωρις να το ψαξω λιγο το θεμα......αλλα αν πρεπει ....για βοηθατε.:wave2:

tifoso4ever
26/03/2007, 20:11
Λες με τετοια διαφορα τιμης να ειναι τα ιδια πραγματα?
Εργονομικα υπαρχουν πολλες επιλογες (υψος, πλατος, κλιση τιμονιου) και βαζεις ο,τι σε βολευει καλυτερα.
Απο αποψη κραδασμων, εφαρμογης και εμφανισης, ενα κινεζικο δυσκολα ξεχωριζει απο το κορυφαιο αμερικανικο (π.χ., και ιταλικο,αγγλικο, κλπ μπορει να ειναι αριστο τιμονι).
Δοκιμασε ομως να ριξεις το ΧΤ απο το σταντ σταματημενο και θα καταλαβεις με το τον πιο ασχημο τροπο ΓΙΑΤΙ υπαρχει αυτη η τεραστια διαφορα τιμης.
Ειναι στο υλικο και στην ποιοτητα κατασκευης η διαφορα...
ΟΜΩΣ...Εφοσον μιλαμε για fatbar τιμονια...(νομιζω???)
Οσον αφορα το fatbar PAZZAZ, η αληθεια ειναι οτι δεν επαθε τιποτα δυο φορες που εριξα το ΧΤ κατω μια απο δεξια (το σταντ που ελεγα...) και μια απο αριστερα με 10 (απο "τσαφ" σε εντονα ανηφορικη κλειστη).
Οι universal ανταπτορες που κανουν σε ολα τα "χοντροτιμονα" (φ 28.5 χιλ) ΔΕΝ κανουν για τα pazzaz, γιατι αυτα ειναι φ 30 χιλ., αρα πρεπει αναγκαστικα να αγορασεις τους δικους του, αρα υπολογισε αλλα 40 ευρω...
Πολυ σημαντικο: ΠΟΙΟΣ σου ειπε οτι τα διαφορα renthal κλπ κοστιζουν 120-130 ευρω? σου διευκρινησε οτι στην τιμη περιλαμβανεται το κοστος για τους ανταπτορες? Εγω τοσα πληρωσα για ενα twinwall ΜΕ ανταπτορες το περασμενο καλοκαιρι, ενω περσι για ενα reikon αναλογο (παλι με ανταπτορες, ε?) πληρωσα 115 ευρω...

Εγω προσωπικα, απο τα 80 των pazzaz μεχρι τα 100-130 ευρω των renthal, reikon, pro taper, wrp κλπ κλπ, θα επαιρνα το ακριβοτερο...

dukeandthecity
27/03/2007, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoso4ever
Οι universal ανταπτορες που κανουν σε ολα τα "χοντροτιμονα" (φ 28.5 χιλ) ΔΕΝ κανουν για τα pazzaz, γιατι αυτα ειναι φ 30 χιλ., αρα πρεπει αναγκαστικα να αγορασεις τους δικους του, αρα υπολογισε αλλα 40 ευρω...

αν δεις εδώ (http://www.pazzaz.com/) θα δεις οτι έχει taper bar τιμονάκι fat bar 28,6 χιλ.

αρα δεν θες άλλα καβαλέτα. :wave2:

tifoso4ever
02/04/2007, 18:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από dukeandthecity
αν δεις εδώ (http://www.pazzaz.com/) θα δεις οτι έχει taper bar τιμονάκι fat bar 28,6 χιλ.

αρα δεν θες άλλα καβαλέτα. :wave2:

Σε καθε περιπτωση θα χρειαστει να αγορασει ανταπτορες, οποιαδηποτε μαρκα κι αν διαλεξει, αν προκειται για fatbar, απλα η τιμη που του ειπαν ειναι για σκετο τιμονι, (40? ευρω) ενω τα 100 και πανω ευρω που αναφερει ειναι τιμονι + ανταπτορες, εκει ηθελα να εστιασω...
Εβγαλε επιτελους και η pazzaz fatbar τιμονια στο στανταρ 28.6, δεν το ηξερα...
Για απλο τιμονι δεν θα εδινα πανω απο 90 ευρω, ειναι υπερβολικο οσο καλο κι αν ισχυριζεται καθε εταιρεια οτι ειναι...Γνωμη μου παντα...
Απλα τα "φτηνα" τιμονια κανουν τις ακριβοτερες ζημιες... (ΧαΧα...απο διαφημιση δεν ειναι αυτο?)
Και το μαθαινεις στην πρωτη απλη τουμπα, να μην αναφερω φτηνα τιμονια που κοπηκαν σαν βουτυρο απο λακουβα την ωρα που οδηγας...

:wave2: :beer: