PDA

View Full Version : Κατεβασμένες τιμονόπλακες



npat
23/03/2007, 22:33
Πήρα την μοτοσυκλέτα ενός γνωστού και πετάχτηκα σε μια δουλειά. Όπως την οδηγούσα συνειδητοποίησα ότι το τιμόνι ήταν πολύ βαρύ. Είχα ξαναοδηγήσει ακριβώς ίδια μοτοσυκλέτα (ίδιο μοντέλο) και δεν μου έδινε αυτή την αίσθηση. Αυτό που πρόσεξα, προσπαθώντας να καταλάβω τι τρέχει, ήταν ότι η τιμονόπλακα ήταν κατεβασμένη κατά 2-3 εκατοστά.

Ήταν αυτό που έκανε την διαφορά? Πως εξηγείται? Για πιο λόγο κάποιος θα ήθελε να κάνει κάτι τέτοιο?

Τα φώτα σας παρακαλώ γιατί από θέματα γεωμετρίας μπροστινού είμαι λίγο (τι λίγο δηλαδή...) άσχετος.

FZR1000
23/03/2007, 23:08
και τι μηχανη ηταν? οχι αυτο δεν βαραινει το τιμονι το κανουν για να χαμηλωσει η μηχανη και να αποκτησει χαμηλοτερο κεντρο βαρους

npat
24/03/2007, 00:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR1000
και τι μηχανη ηταν? οχι αυτο δεν βαραινει το τιμονι το κανουν για να χαμηλωσει η μηχανη και να αποκτησει χαμηλοτερο κεντρο βαρους

Ένα Honda CB400

gcrook
24/03/2007, 12:30
http://en.wikipedia.org/wiki/Caster_angle:wave2:

npat
24/03/2007, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
http://en.wikipedia.org/wiki/Caster_angle:wave2:

Εννοείς ότι κατεβάζοντας τις τιμονόπλακες αλλάζει το κάστερ? Σα να μην το καταλαβαίνω...

mpiou
24/03/2007, 14:11
Με κάθε επιφύλαξη, αλλά απ' όσο καταλαβαίνω:

Κατεβάζοντας τις τιμονόπλακες (χωρίς να αλλάξει τίποτα άλλο):

- Μειώνεται η γωνία κάστερ (σκέψου ότι το μπροστινό τμήμα της μηχανής χαμηλώνει ενώ ή γωνία που σχηματίζουν οι τιμονόπλακες με το πλαίσιο μένει σταθερή, δε ξέρω αν καταλαβαίνεις τι λέω).
- Κατα συνέπεια αλλάζει το ίχνος (trail).
- Μεταφέρεται μπροστά και χαμηλώνει το κέτρο βάρους.
- Αλλάζει το μεταξόνιο.
- Αλλάζει η γωνία του ψαλιδιού πίσω.

και πιθανότατα και άλλα πολλά που δε γνωρίζω.

Από τα παραπάνω, αυτό που αλλάζει περισσότερο στην αίσθηση του χειρισμού νομίζω είναι το ίχνος, το οποίο μειώνεται. Αυτό θα έπρεπε να οδηγεί σε ΕΛΑΦΡΥΤΕΡΗ αίσθηση και, αν το παρακάνεις, αστάθεια σε μεγαλύτερες ταχύτητες. Το τιμόνι θα έπρεπε να είναι πιο ελαφρύ!

Μήπως έχει αλλάξει και τίποτα άλλο ο φίλος σου στη μοτοσυκλέτα; Επίσης, μήπως έχει σφίξει τα ρουλεμάν πάρα πολύ; Το τελευταίο μπορείς να το τσεκάρεις αν σηκώσεις το μπροστινό μέρος (ορθοστάτη έχει; ) και στρίψεις το τιμόνι στον αέρα. Θα πρεπει να κινείται πολύ εύκολα και χωρίς να σκαλώνει πουθενά.

Τέλος, βασική απορία: Γιατί κατέβασε τις τιμονόπλακες;

:wave2:

stavrogin
24/03/2007, 14:32
Προφανως για να μειωσει την καστερ.Κοβει γρηγοροτερα το τιμονι.

mpiou
24/03/2007, 15:14
Εννοώ αν υπήρχε κάποιο πρόβλημα (με το τιμόνι ή άλλο) και αναγκάστηκε να τις χαμηλώσει ή αν ήταν "βελτίωση".

npat
24/03/2007, 18:42
Κατανοητά και συμφωνώ απόλυτα με τα λεγόμενα του φίλου mpiou.

Μήπως η μετατόπιση του βάρους μπροστά δίνει την "βαριά αίσθηση"? Φανταστείτε ότι όταν έστριβε το τιμόνι (π.χ. για αναστροφή με χαμηλή ταχύτητα) μετά ήθελε σημαντική δύναμη για να το επαναφέρεις στην ευθεία... λέμε γυμναστική κανονική. Άπο την άλλη, ναι, είχε την τάση να "διπλώνει" πολύ πιο εύκολα.

Από την άλλη γιατί, πως και που το έκανε δεν ξέρω... Ήταν στο γραφείο και πήρα τη μηχανή του για να πεταχτώ σε μια δουλειά. Όταν γύρισα καταπιάστηκα με κάτι και δεν σκέφτηκα να τον ρωτήσω. Όταν τον ξαναδώ...

Aggelos_SV
26/03/2007, 13:54
Tι υψος εχει ο φιλος σου?
Μηπως κατεβασε τις πλακες για να ''κοντυνει'' το μηχανακι και να το παταει καλυτερα οταν σταματαει σε φαναρι?:D :p

karamoto
26/03/2007, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Πήρα την μοτοσυκλέτα ενός γνωστού και πετάχτηκα σε μια δουλειά. Όπως την οδηγούσα συνειδητοποίησα ότι το τιμόνι ήταν πολύ βαρύ. Είχα ξαναοδηγήσει ακριβώς ίδια μοτοσυκλέτα (ίδιο μοντέλο) και δεν μου έδινε αυτή την αίσθηση. Αυτό που πρόσεξα, προσπαθώντας να καταλάβω τι τρέχει, ήταν ότι η τιμονόπλακα ήταν κατεβασμένη κατά 2-3 εκατοστά.

Ήταν αυτό που έκανε την διαφορά? Πως εξηγείται? Για πιο λόγο κάποιος θα ήθελε να κάνει κάτι τέτοιο?

Τα φώτα σας παρακαλώ γιατί από θέματα γεωμετρίας μπροστινού είμαι λίγο (τι λίγο δηλαδή...) άσχετος.

Μήπως υπάρχει κάπου κρυμμένο ένα αμορτισέρ τιμονιού?

gcrook
26/03/2007, 14:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από karamoto
Μήπως υπάρχει κάπου κρυμμένο ένα αμορτισέρ τιμονιού?

Πλακα-πλακα ΚΑΙ ΓΑΜΩ ΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ!!:D :beer:

karamoto
26/03/2007, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Πλακα-πλακα ΚΑΙ ΓΑΜΩ ΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ!!:D :beer:

Που και που μου πετυχαίνουν. :beer:

Δυστυχώς σπάνια. :(

Πάντως συμφωνώ με τους προλαλήσαντες ότι το κατέβασμα της πλάκας έχει το αντίθετο αποτέλεσμα και μάλλον είναι άσχετο με το βαρύ τιμόνι.

Το μόνο που μπορεί να σχετίζεται είναι ότι: κατέβασε τις πλάκες -> έκανε την μηχανή πιο ασταθή -> τα είδε όλα με πολλά -> έβαλε σταμπιλιζατέρ και βάρυνε το τιμόνι.

byron
26/03/2007, 14:34
Χωρίς να μπορώ να φανταστώ τι ήθελε ο φίλος σου να πετύχει, καθώς αυτά που περιγράφεις δείχνουν πρόβλημα στο μπροστινό σύστημα, το κατέβασμα της πλάκας γίνεται για να πετύχουμε γρηγορότερη αλλαγή κατεύθυνσης στη μοτοσυκλέττα.
Με την αλλαγή μειώνεται η κάστερ και φυσικά πέφτει περισσότερο βάρος στο μπροστινό. Μαζί θέλει και άλλες ρυθμίσεις στο μπροστινό πλέον. (Αύξηση συμπίεσης)

Η δύναμη που λες ότι θέλει, πιο πολύ για χαλασμένα ρουλεμάν ή τέρμα σφιγμένο σταμπιλιζατέρ (αν έχει) μου κάνει. Εκτός και έχει κατεβάσει πολύ τις πλάκες, στέλνοντας την γεωμετρία του CB στο πυρ το εξώτερο. (Αν έχει κατεβάσει πχ τις πλάκες 1 εκατ. είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ !!!)



:wave2:

karamoto
26/03/2007, 14:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Χωρίς να μπορώ να φανταστώ τι ήθελε ο φίλος σου να πετύχει, καθώς αυτά που περιγράφεις δείχνουν πρόβλημα στο μπροστινό σύστημα, το κατέβασμα της πλάκας γίνεται για να πετύχουμε γρηγορότερη αλλαγή κατεύθυνσης στη μοτοσυκλέττα.
Με την αλλαγή μειώνεται η κάστερ και φυσικά πέφτει περισσότερο βάρος στο μπροστινό. Μαζί θέλει και άλλες ρυθμίσεις στο μπροστινό πλέον. (Αύξηση συμπίεσης)

Η δύναμη που λες ότι θέλει, πιο πολύ για χαλασμένα ρουλεμάν ή τέρμα σφιγμένο σταμπιλιζατέρ (αν έχει) μου κάνει. Εκτός και έχει κατεβάσει πολύ τις πλάκες, στέλνοντας την γεωμετρία του CB στο πυρ το εξώτερο. (Αν έχει κατεβάσει πχ τις πλάκες 1 εκατ. είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ !!!)



:wave2:

Συμφωνώ ότι 1cm είναι μάλλον πολύ.

Φαντάσου τα 2-3cm που το χαμήλωσε ο συγκεκριμένος.

byron
26/03/2007, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από karamoto
Φαντάσου τα 2-3cm που το χαμήλωσε ο συγκεκριμένος.

:eyepop: :eyepop: Ότι να΄ναι..... Και άμα σκάσει σε καμμιά κολώνα θα του φταίνε τα CB, οι δρόμοι κλπ κλπ....

OldMan
26/03/2007, 16:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Μαζί θέλει και άλλες ρυθμίσεις στο μπροστινό πλέον. (Αύξηση συμπίεσης)
Βύρωνααααααα ....:D :smokin: :D

byron
26/03/2007, 16:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Βύρωνααααααα ....:D :smokin: :D

:confused: Τι είπα λάθος βρε Old;

Αύξηση απόσβεσης συμπιέσης χρειάζεται. Κάνω λαθος;

OldMan
26/03/2007, 16:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
:confused: Τι είπα λάθος βρε Old;
Αύξηση απόσβεσης συμπιέσης χρειάζεται. Κάνω λαθος;
Όχι, αλλά ΔΕΝ μίλησες για απόσβεση...


Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Αύξηση συμπίεσης

byron
26/03/2007, 18:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Όχι, αλλά ΔΕΝ μίλησες για απόσβεση...

Ok master.You are right as usual... Αν μιλούσα για ελατήρια, θα έλεγα αύξηση προφόρτισης όμως :D

Βέβαια, δεν είμαι και σίγουρος ότι το CB διαθέτει κάποια ρύθμιση εκειαπάνου, αλλά τεσπα....

:wave2:

npat
26/03/2007, 19:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Εκτός και έχει κατεβάσει πολύ τις πλάκες, στέλνοντας την γεωμετρία του CB στο πυρ το εξώτερο. (Αν έχει κατεβάσει πχ τις πλάκες 1 εκατ. είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ !!!)

Τα καλάμια προεξέχαν πάνω από την πλάκα τουλάχιστον 2 εκατοστά... οπότε μάλλον αυτό είναι.

npat
26/03/2007, 19:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Μηπως κατεβασε τις πλακες για να ''κοντυνει'' το μηχανακι και να το παταει καλυτερα οταν σταματαει σε φαναρι?:D :p

Καθόλου απίθανο!!!!

tifoso4ever
26/03/2007, 21:06
ΟΚ...
Σε καμμια περιπτωση δεν βαραινει το τιμονι αν κατεβασεις εστω και 5 εκ (ηλιθιωδως πολυ) τις τιμονοπλακες. Αντιθετα ελαφραινει σε επικυνδυνο βαθμο, ιδιως στο δυνατο φρενο...
Το οτι δεν επανερχεται ευκολα μετα απο στροφη το τιμονι, μαλλον εχει να κανει με την Π Ι Ε Σ Η στο εμπρος ελαστικο και ΙΣΩΣ με υπερβολικο σφιξιμο του μπουλονιου (ή βιδας, δεν θυμαμαι τι εχει το συγκεκριμενο...) ΠΑΝΩ στην τιμονοπλακα (αλλα αυτο θα δυσκολευε γενικα το στριψιμο, οχι μονο την επαναφορα, οπως φυσικα και τα υπερβολικα σφιγμενα ρουλεμαν λαιμου...).

Το σταμπιλιζατερ δεν θα εκανε μπαμ με την παρουσια του???

Το τιμονι ειναι το ιδιο ή αλλαχθηκε με κλιπονζζζ (!) ??? Αν ναι, λογω μεταφορας (πολυ) βαρους εμπρος, (αλλα και λογω μικροτερου υπομοχλιου απο το κλασσικο ισιο) ισως να δικαιολογει εν μερει βαρυτερη αισθηση, αλλα ΟΧΙ τη δυσκολοτερη επαναφορα...

OzZzZzY
28/03/2007, 12:08
δεν ειναι κακο να επηρεαζουμε τη γεωμετρια της μοτοσυκλετας ομως? :sad:

karamoto
28/03/2007, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
δεν ειναι κακο να επηρεαζουμε τη γεωμετρια της μοτοσυκλετας ομως? :sad:


Νομίζω ότι δεν είναι πάντα τραγικό. Η αλλαγή που επιφέρει ένας χοντρός συνεπιβάτης είναι τεράστια σε σχέση με ένα πόντο ανέβασμα κατέβασμα τις πλάκες. Η προφόρτιση σε πιρούνια και αμορτισέρ επίσης έχουν περιθώριο πάνω από πόντο οπότε με λάθος ρυθμίσεις στην ανάρτηση μπορούμε να έχουμε αλλαγές στην γεωμετρία ανάλογες με το κατέβασμα της πλάκας.

Εγώ στο Vstrom αυξάνοντας λίγο την προφόρτιση πίσω και μειώνοντας μπροστά (η Suzuki δεν προτείνει sags αλλά κυμαίνονται σε λογικά πλαίσια) ανακάλυψα ότι και η ποιότητα λειτουργίας του πιρουνιού βελτιώθηκε και το μηχανάκι μπαίνει πιο γρήγορα στις στροφές. Το strom όμως έχει πολύ πιο αργή γεωμετρία από το CB και νομίζω ακόμα και πλάκες να κατεβάσεις λίγο παραμένει ασφαλές.