PDA

View Full Version : Εξαιρετικα περιέργος θόρυβος .....



Anritsu
24/03/2007, 16:39
Έχω ένα BROS 400 PGM ‘90 χωρίς πολλά έξτρα . Την πέμπτη γύρισα από Καπανδρίτι κέντρο μέσα σε καταρρακτώδη βροχή πράγμα που πολύ ευχαριστήθηκα .Από την Παρασκευή όμως και μετά παρατηρείται ένα περίεργο φαινόμενο . Όποτε ανοίγω ταχύτητες μέχρι 6-7000 στροφές και κόψω απότομα γκάζι η και σιγά , όσο οι στροφές του κινητήρα κόβουν την ταχύτητα ακούγεται ένας περίεργος θόρυβος σαν να τσαλακώνει κάποιος αλουμινόχαρτο η σαν σακούλα σούπερ μάρκετ επάνω σε μηχανάκι με πολλά χιλιόμετρα .Ένα τσικι τσικι . Όλα αυτά κάτω από το ρεζερβουάρ έχω την εντύπωση αν και με το κράνος δεν είμαι και 100 % σίγουρος Όταν τραβήξω τον συμπλέκτη και κατεβούνε οι στροφές η ήχος εξαφανίζεται και αν τον αφήσω πάλι εμφανίζεται ξανά και η ένταση του είναι ανάλογη των στροφών που έχει κείνη την στιγμή το μηχανάκι . Η ένταση του δεν είναι τρομακτική και πιθανών κάποιος που δεν ξέρει το μηχανάκι να μην ακούσει . Ο οδηγός όμως πάντα ξέρει καλύτερα .

Πέρασα μια βόλτα από τους μαστοραιους που μου το κοιτάνε και ο ένας δεν κατάλαβε καλά και μου είπε πώς είναι η αλυσίδα που είτε έχει λασκάρει είτε θέλει λάδωμα .Άκυρο γιατί και η αλυσίδα ούτε 10000 μ δεν έχει και πνιγμένη στην βαλβολινη 90 είναι . Ο δεύτερος μάστορας που ήρθε έξω και του εξηγησα τι παίζει μου είπε πως πρέπει να το πάει βόλτα και ίσως να είναι κανάς σπινθηρισμός από κανά μπουζοκαλωδιο η κάτι τέτοιο .

Έχετε καμία ιδέα ή σας θυμίζει τίποτα το περιστατικό ? Δεν νομίζω να είναι κάτι σοβαρό αλλά δεν θα το αφήσω κιόλας

ΥΓ. Έχω ένα αεροφιλτρο ΚΝ πλενόμενο το οποίο δεν έχω καθαρίσει εδώ και περίπου 20000 κμ .Είναι στα σχέδια να γίνει πολύ σύντομα . Ακόμα και να είναι τίγκα στην βρώμα είναι δυνατόν να παίζει κάποιο ρόλο στο πρόβλημα ???

Ευχαριστώ για τυχών συμβουλές και προτάσεις και θα σας ενημερώσω για την διάγνωση .


:confused: :mad:

FZR1000
24/03/2007, 17:23
καποιος συντονισμος θα ειναι δεν ειναι τιποτα σοβαρο

sniper
26/03/2007, 17:42
Αυτό το τσίκι-τσίκι είναι OEM;

Μπαίνει σε πολλά μηχανάκια απο αυτά που διαβάζω..... :D

OldMan
26/03/2007, 17:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
Έχω ένα αεροφιλτρο ΚΝ πλενόμενο το οποίο δεν έχω καθαρίσει εδώ και περίπου 20000 κμ .Είναι στα σχέδια να γίνει πολύ σύντομα . Ακόμα και να είναι τίγκα στην βρώμα είναι δυνατόν να παίζει κάποιο ρόλο στο πρόβλημα ???
Αντί να μας ρωτάς, δεν το καθαρίζεις να δεις ότι θα εξαφανιστεί ο θόρυβος ??? :wave2:

(και μην αργείς, γιατί η εισαγωγή σου θα "κλάσει" από κάπου, αφού δεν μπορεί να τραβήξει τον αέρα που χρειάζεται...):D

OzZzZzY
27/03/2007, 22:57
και ξερεις τι ειναι να κλανει η εισαγωγη.....
αστο...καλυτερα φασολαδα παρα εισαγωγη κλασμενη :lol: :lol:

karamoto
27/03/2007, 23:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu

μου είπε πως πρέπει να το πάει βόλτα και ίσως να είναι κανάς σπινθηρισμός από κανά μπουζοκαλωδιο η κάτι τέτοιο .

ΥΓ. Έχω ένα αεροφιλτρο ΚΝ πλενόμενο το οποίο δεν έχω καθαρίσει εδώ και περίπου 20000 κμ .Είναι στα σχέδια να γίνει πολύ σύντομα . Ακόμα και να είναι τίγκα στην βρώμα είναι δυνατόν να παίζει κάποιο ρόλο στο πρόβλημα ???

Ευχαριστώ για τυχών συμβουλές και προτάσεις και θα σας ενημερώσω για την διάγνωση .


:confused: :mad:

Με κίνδυνο ότι πάλι μεγάλη μαλακία θα πω, θα έλεγα ότι αν το τσίκι τσίκι αλλάζει χροιά - ένταση ανοίγοντας το γκάζι τότε μάλλον δεν έχει να κάνει με κάτι ηλεκτρικό και ίσως λοιπόν να σχετίζεται με την εισαγωγή.

Όμως ότι και να είναι άμα θα καθαρίσεις το φίλτρο μάλλον πολύ θα το χαρεί.

BELZEBOYLIS
28/03/2007, 12:32
Τσικι Τσικι έκανε και το δικό μου κάποτε !!!!Από την αλυσίδα πρέπει να ήταν !!!! Σύμφωνα με εμπείρους αναβάτες του φόρουμ !!!

Cpt. Haddock
28/03/2007, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από BELZEBOYLIS
Τσικι Τσικι έκανε και το δικό μου κάποτε !!!!Από την αλυσίδα πρέπει να ήταν !!!! Σύμφωνα με εμπείρους αναβάτες του φόρουμ !!!

:rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao:


και τελικά; :sad: :sick:

BELZEBOYLIS
28/03/2007, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao:


και τελικά; :sad: :sick:



Πήρα μεταγραφή στα Ανέκδοτα …:lol: :rotflmao: :wave2:

Anritsu
10/04/2007, 17:24
Τελικά την έβαλα στον διπλό σταντ να την ακροαστώ και παρατήρησα πως ο μυστηριώδης αυτός θόρυβος ακούγονταν κάπου από τα εντόσθια της μοτό και συγκεκριμε κάπου πίσω από το καπάκι του γραναζιού κίνησης το οποίο φυσικά και δεν είχα καμιά διάθεση να ανοίξω και να αντικρίσω τις αρκούδες που μαζεύονται κει μέσα . Την πήγα για πλύσιμο στο πλυντηρα με ρητή εντολή να πλύνει καλά κει μέσα . Στην συνεχεία αφαίρεσα ότι γλύτωσε του πιεστικού από το παλιό γρασσο αλυσίδας και την πασπατεψα καλά καλά με βαλβολαιν 90 γιατί έτσι της αρέσει .Δεδομένου ότι την Μ.Παρασκευή πήγα Πατρα και εκανα μαλιστα 35 κμ υπο καταρρακτώδη βροχή και σήμερα μόλις γύρισα από Κέρκυρα και 482 τίγκα στην κουτσουλιά κμ , χωρίς να ξανακουστει ο θόρυβος μάλλον η βλάβη αποκαταστάθηκε

Κουμ κουατ κανείς ???? :beer:

OldMan
10/04/2007, 23:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
μάλλον η βλάβη αποκαταστάθηκε
Με πιεστικό στο γρανάζι και την αλυσίδα ....:sad:



(άσε τα κουμ κουάτ και ρίξτο στα σκληρά, καλύτερα...):beer:

Anritsu
11/04/2007, 20:17
17 xronw mhxanaki , 4 idiokthtes , 92000 km , dianikterevei sto ypethro kai den mou exei zhthsei tipota sta teleftaia 22000 km pou thn exw .Les ligo neraki na ths kanei kako ??

:nono: den nomizw .

Honda kyrioi .Full japan kai ta resta . Edw diavazw kainouria pou kanoune oxi tsiki tsiki alla TSOUKA TSAKA .

:wave2:

A mia kai to fere h kouventa valvides kathe poso prepei na kanw ???Akouw tous allous pou kanoune synexeia kai zhlevw :smilea:

H mhpws na perimenw kana xarakthristiko tsaka tsakatsik ??: :beer:

OldMan
11/04/2007, 20:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
valvides kathe poso prepei na kanw ???
Kathe opote einai i anagi tous ...