PDA

View Full Version : Σπασμένος εξαερωτήρας



zireous
27/03/2007, 17:46
Ένας φίλος με ένα παλιό KLE έχει σπασμένο εξαερωτήρα φρένου (του έσπασε σύριζα, και έκανε το λάθος να προτιμήσει ντόπιο "ειδικό", που του άφησε τη βάση του εξαερωτήρα μέσα στο φρένο και έβγαλε το μισό, ο φίλος φοβήθηκε μη γίνει κι άλλη ζημιά, τον "έλουσε", πήρε το φρένο κι έφυγε, αλλά τη δουλειά δεν την έκανε).


Ξέρετε μήπως κάποιον ειδικό επί του θέματος (πχ στην Αθήνα), που να μή ζητήσει όσα κάνει το μισό φρένο καινούριο για να βγάλει τη βίδα, και να μπορεί να βιδώσει ο καινούριος εξαερωτήρας μετά;

(άν έχει ξαναμπεί παρόμοιο θέμα, σόρι εκ των προτέρων)

OldMan
27/03/2007, 19:40
Δεν χρειάζεται "ειδικό" μάστορα (γιατί θα πληρώσει "ειδική" τιμή :lol: ), αλλά ένα αριστερόστροφο κολαούζο, κατάλληλο για την διάμετρο του σπειρώματος !! :wave2:

zireous
27/03/2007, 20:43
Νά 'σ καλά για την απάντηση.

Μου έχει τύχει παρόμοια φάση όχι τόσο άσχημη, αλλά εγώ απλά ζέστανα τη βίδα αρκετά με ένα μαραφέτι αέρα που είχα για να βγάζω βερνίκια από ξύλα, πήρα ένα σετ από τα μαραφέτια που ξεβιδώνουνε κομμένες βίδες (έψαχνα για αριστερά τρυπάνια και πήρα τα κρύα μου) και ήμουνα πιο τυχερός. Το πρόβλημα δεν είναι οι βόλτες (δεν έφτασε εκεί ακόμα για να δοκιμάσει τον εξαερωτήρα).


Ντεν είμαι μηχανικός όμως, και ντεν θα βάλω χέρι σε ξένο εξαερωτήρα (είναι σπασμένος πολύ μέσα, και μπορεί να θέλει λύσιμο όλο το φρένο στη τελική).

Παλιότερα παίζανε κάτι μηχανουργεία στο μοναστηράκι, δεν παίζει κανένας τώρα που να ασχολείται;

Και ειδική τιμή στη τελική να 'ναι, θα τα δώσει...

OldMan
27/03/2007, 20:49
Δεν κατάλαβες τι είπα (λογικό, αφού για σένα όλα αυτά είναι "μαραφέτια"...:D )

Το αριστερόστροφο κολαούζο θα ξεβιδώσει την σπασμένη βίδα καθώς θα βιδώνει μέσα της (το "κατάλληλο για το σπείρωμα" πήγαινε στη διάμετρο της τρύπας ΧΩΡΙΣ τις βόλτες, για να μην χαλάσει τα πάσα ...) :wave2:

zireous
27/03/2007, 21:23
ΟΚ, εγώ πάντως εδιάβασα μόλις καί εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=9024) , αλλά υπάρχει το εξής πρόβλημα:



Το KLE είναι παλιό (όχι σαν το ονοφάκι μου που είναι ανήλικο, μόλις 12 ετών, λίγο νεώτερο), η βίδα ένας μανιτού ξέρει πόσα χρόνια έχει να ανοιχτεί (η δικιά μου είχε μόλις 6 μήνες).

Και τα μαραφέτια που λέω, είναι τα κολαούζα που αναφέρεις (ήταν σε σετ των 5 άν θυμάμαι καλά).

Μόνο η βάση του εξαερωτήρα κάτι χιλιοστά έχει μείνει άθικτη στο πολύ βάθος κήπος, και είναι μασίφ μέταλλο (εντάξει με ένα καλό τρυπάνι αλουμινίου κάτι μπορεί να γίνει, και μετά να μπεί το "κολαούζο" αλλά δεν είμαι ειδικός στο θέμα, και λέω μη του κάνω παραπάνω ζημιά).
Νά ΄τανε δικό μου, αέρα (και ας το τσάκιζα). Τί φταίει ο φουκαράς ο άλλος.


Από ότι φαίνεται, ο μηχανικός εδώ που προσπάθησε έκανε το ίδιο, και μόλις το κολαούζο έφτασε στο σημείο που γίνεται μασίφ ο εξαερωτήρας, έσπασε. :bigcry:


Μεγάλο κολαούζο σημαίνει ότι μπορεί να κάνει ζημιά στο κάτω μέρος του φρένου, μετά τον εξαερωτήρα...

(Να του πω τη ζμπτσε να τελειώνουμε; )
:rotflmao:

OldMan
27/03/2007, 22:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
Να του πω τη ζμπτσε να τελειώνουμε;
Αααα γεια σαν !!! :wave2:

zireous
21/04/2007, 22:54
Ψάχνωντας σε άσχετο μέρος, ανακάλυψα ότι τα κωνικά κολαούζα που είχα βρει εδώ (είπαμε ούτε βίδες δεν έχουνε εδώ), ήταν επιεικώς ακατάλληλα για το παλιό μου ονοφάκι, καί ενώ σε μένα δούλεψαν, πάλι καλά που δεν έβαλα χέρι στου γνωστού το μηχανάκι.

Αυτά που βρήκα στο κατάλογο της γερμανίας από τη Wurth, και κατόπιν στον ελληνικό μπορεί να έκαναν τη δουλειά, αλλά άντε βρέστονα τώρα το τύπο με το KLE.

Βάζω την εικόνα με ένα από αυτά που ενδεχομένως θα κάνει τη δουλειά ακόμα και χωρίς τρύπημα, βάλτε κι άλλα λινκ από άλλες εταιρίες άμα έχετε.



Βάζοντας τη λέξη 'κολαουζο' (χωρίς τόνους) στο http://wurth.gr, θα βρείτε αρκετά σχετικά (πχ, τρυπάνι κολαούζο, ανάποδο, κολαούζο τελικού σπειρώματος, -το τελευταίο διορθώνει βόλτες σε περίπτωση που χρειαστεί πχ), όπως και την ακριβή ορολογία τους, εγώ τα αποκαλώ πάλι 'μαραφέτια'.


85501

jdoohan
23/04/2007, 08:56
Σε περιπτωση που δεν εχεις βρει ακομα λυση ξερω ενα μηχανικο (της παλιας σχολης).
Στη Νεα Φιλαδελφεια ειναι πανω στην Δεκελειας.
Παρε τηλ για ακριβη διευθηνση.
Γιωργος Χατζηαντωνιου
2102531086

zireous
13/06/2007, 19:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από jdoohan
Σε περιπτωση που δεν εχεις βρει ακομα λυση ξερω ενα μηχανικο (της παλιας σχολης).
Στη Νεα Φιλαδελφεια ειναι πανω στην Δεκελειας.
Παρε τηλ για ακριβη διευθηνση.
Γιωργος Χατζηαντωνιου
2102531086


Βρήκα κάμποσο χρόνο και πλάκωσα τα τηλέφωνα, ο παραπάνω δεν ασχολείται ο ίδιος με τόσο λεπτές δουλειές, αλλά ήταν ωραίος και όταν ρώτησα μου έδωσε ένα άλλο τηλέφωνο.

Το οποίο με οδήγησε σε ένα άλλο, και τελικά αφού βρήκα κάποιον που ασχολείται ειδικά (καί) με τέτοιες δουλειές ειδοποίησα τον φίλο με το πρόβλημα και μετά από λίγες μέρες το έφτιαξε το φρενάκι του και από ότι λέει είναι τζάμι.


Το κόστος έφτασε στο αστρονομικό ποσό των... 15 ευρώ. :lol:
(όσο σκέφτομαι πόσα θα έδινα εγώ εδώ για βάση για τρυπάνι, τρυπάνια τιτανίου κλπ, βγάζω καντίλες)


Ο μηχανικός που τα κατάφερε είχε τα παρακάτω στοιχεία:

Δράκος Β. & Γ. ΟΕ
Τροφωνίου 16 (3 στενά από τη πλατεία Αττικής, κάθετος στο 100 της Λιοσίων)
Τηλ.: 210 8226 211


:beer:

(στον jdoohan)

pissaman
13/06/2007, 19:33
Πες του να βγάλει τη δαγκάνα, και να την στείλει στο δράκο.
2108226211

Anty12
14/06/2007, 12:38
Μαγνήτες να τραβήξουν τα γρέζια είχε , ή έμειναν όλα μέσα στην δαγκάνα.....????:rolleyes:

zireous
16/06/2007, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από pissaman
Πες του να βγάλει τη δαγκάνα, και να την στείλει στο δράκο.
2108226211

Ετεροχρονισμένη (και ελαφρώς ή ίδια με τη δικιά μου :D ) απάντηση αλλά καλοδεχούμενη για τον επόμενο που θα έχει παρόμοιο πρόβλημα.



Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Μαγνήτες να τραβήξουν τα γρέζια είχε , ή έμειναν όλα μέσα στην δαγκάνα.....????:rolleyes:


Δεν ήταν δικιά μου η δαγκάνα, ιδέα δεν έχω, καλή η επισήμανση όμως.

pissaman
16/06/2007, 18:47
Οι μαγνήτες, δεν κάνουν δουλειά, γιατί η δαγκάνα δεν είναι από σίδερο!
Κανονικά πρέπει να βγουν τα έμβολα (να λυθεί η δαγκάνα ΑΝ λύνει) και να πλυθεί πολύ καλά με καθαριστικό υγρό!
:beer: