PDA

View Full Version : Φλαντζοκολα, μπορεί να κάνει ζημιά?



mixalisX
27/03/2007, 20:36
Μετά απο μικρή πτώση, το πλάινό καπάκι της μηχανής (καπάκι καμπάνας νομίζω λέγεται)ράγισε, το πήγα για κόλλημα άλαξα φλάντζα και το έδεσα πάλι.

Δυστιχώς συνιδιτοποίησα ότι κατά μήκος της περιοχής όπου έγινε η κόλληση συνέχισε να χάνει. Μου σύστησαν να βάλω φλάνζόκολά επιπλέον πάνω απο την φλάντζα για να σφραγίσει η διαροή.

Το ερώτημα μου είναι, αν η φλάντζόκολα (συγκεκριμένα τα κομματάκια που περισσευουν και μπορούν να κυκλοφορήσουν στο εσωτερικό της μηχανής) μπορέι να δημιουργίσει βλάβη στον κινητήρα???


Είπα σε έναν μαστορα για την κόλα και αρχισε να μου λέει 1002, ανχώθηκα και είπα να ρωτήσω και εσάς :)

OldMan
27/03/2007, 20:43
Υποθέτοντας ότι δεν έβαλες κανένα 5κιλο φλαντζόκολλα :lol: , δεν πρόκειται να σου δημιουργήσει πρόβλημα για 2 λόγους:

1. Είναι πολύ δύσκολο να κοπεί/αποχωριστεί από μόνη της η κόλλα που περισσεύει από την εσωτερική πλευρά.

2. Ακόμη και στην περίπτωση που θα φύγουν κομματάκια της, είναι μαλακά (προσοχή στον τονισμό...) και δεν θα "τραυματίσουν" τίποτε (το πιο πιθανό είναι να τα "μασήσει" ο συμπλέκτης...)


:wave2:

tai
27/03/2007, 21:03
μια άλλη καλή λύση είναι να βάλεις κόλα δύο συστατικών (αραλντίτ). έχω ενώσει καρμπιρατέρ,(τον 'κορμό' )και δούλευε για 50.000χλμ χωρίς πρόβλημα. Θέλει καλό καθάρισμα η περιοχή (με ασετόν ) και τοποθέτηση (το καπάκι) μετά από 24 ώρες.

stefanos
27/03/2007, 22:08
Πήγες το καπάκι για κόλημα και μετά χάνει στην κόληση η στην φλάτζα?
Αν χάνει στην κόληση γιατί δεν το ξαναβγάζεις να το ξαναπάς για κόλημα?

mixalisX
27/03/2007, 22:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Πήγες το καπάκι για κόλημα και μετά χάνει στην κόληση η στην φλάτζα?
Αν χάνει στην κόληση γιατί δεν το ξαναβγάζεις να το ξαναπάς για κόλημα?

Δεν χάνει η ίδια η κόλληση άλλα η φλάντζα στην περιοχή της κόλησης, κανονικά θα πρεπει να πάει σε τεριφιέ αλλά επειδή δεν μας περισσέυουν τα κουκιά το έβαλα απευθίας.

banditgr
27/03/2007, 22:56
apo oti katalaveno...isos to kapaki na "pire" logo tis thermokrasias apo to kolima.Vale flatzokola...vevea den dimiourgei provlima mias kai se polla simia se ena moter apo to ergostasio exoun kolla.Alithia giati den evriskes ena metaxirismeno..einai poli ftina...gia ti moto milame?

OzZzZzY
27/03/2007, 22:58
ειδα σε ενα περιοδικο στο ιδιο προβλημα εβαλαν αλουμινοταινια..δεν ξερω κατα ποσο σωζει την κατασταση ή ειναι καταλληλη ομως:(
ειναι παρα πολυ ανθεκτικη και αντεχει και σε θερμοκρασιες παντως

motaba
28/03/2007, 13:46
Το ίδιο είχα πάθει κι εγώ! Μόνο που έλειπε ολόκληρο κομμάτι!!

Ο μάστορα δεν το κόλλησε, έβαλε μια πάστα δυο συστατικών της Loctite η οποία γίνεται σαν μέταλλο! Βάφεται κανονικά!



Ρίξε μια ματιά εδώ!! (http://www.makingdiyeasier.co.uk/loctite/epoxy.html)

:wave2:

sonic22
30/03/2007, 20:50
merikes erwtiseis...

i flatzokola einai apla mia silikoni pou adexei se ipsiloteres thermokrasies?
oi diaforoi tipoi silikonis (jexwrizoun kirios apo to xrwma (mavri, kokkini, kafe, gri k.a.) ti xaraktiristika exoun?

pwte kai pou DEN kanei na valoume flatzokola?

kalo kai dimiourgiko S.K.

:D :D :wave2: :beer:

fantacid
30/03/2007, 21:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
merikes erwtiseis...

i flatzokola einai apla mia silikoni pou adexei se ipsiloteres thermokrasies?
oi diaforoi tipoi silikonis (jexwrizoun kirios apo to xrwma (mavri, kokkini, kafe, gri k.a.) ti xaraktiristika exoun?

pwte kai pou DEN kanei na valoume flatzokola?

kalo kai dimiourgiko S.K.

:D :D :wave2: :beer:




quiz ine afto??

mystik
30/03/2007, 21:42
file logo doyleias kai empirias 8a soy elega na baleis flatsokola alla oxi para poli giati sto sfiximo poy 8a kaneis 8a perisepsei apexo ekei mporeis kai to ka8arizeis alla apo mesa ti kanei??????????????ara oti periseyei apo mesa me to ladi katebenei stin sita apo tin trompa ladioy oxi oti 8a exei idietoro problima alla soy leo tin katalixi tis kolas
ara bazeis ligo kai prosektika aplomena
KAI KOITA MIPOS APO TIN PTOSI SOY H TIN KOLISI SOY EXEI KANEI TO KAPAKI KAMIA F8ORA KONTA STIN ENOSEIS
:wave2: :wave2:

mixalisX
30/03/2007, 21:54
Paidia to kapaki sfragise epituxos me tin flantzokola, twra me ta perisseumata den xerw ti tha ginei, apo exw mou perisepse arketa se kapoia shmeia kai fantazomai to idio ginetai kai apo mesa....

Ekana kamia 100staria km alla ouden problima gia tin wra, twra, lete na paei to perissemma mexri to filtro ladiou e? Elpizw na stamatisei mono ekei....