PDA

View Full Version : Λαστιχα Continental



Anritsu
27/03/2007, 23:36
Σύντομα τα λάστιχα μου θα χρειαστούνε αλλαγή >Επειδή όμως έχω ένα BROS pgm του 90 οι μαμά διαστάσεις του πίσω λάστιχου είναι 150/60-18 με ζάντα 4,50 x 18" πράγμα που περιορίζει εξαιρετικά τις επιλογές . Κάποιος με ίδιο μηχανάκι που είπε πως αυτός χρησιμοποιεί αυτά τα λάστιχα (http://www.conti-online.com/generator/www/de/en/continental/motorcycle/themes/motorcycletires/sport_touring/force/force_en.html) που δεν του δημιουργούν κανένα πρόβλημα για κίνηση στην πόλη και που παλιότερα φοράγανε κάποιες BMW 850 .

Λάστιχα της Continental χρησιμοποιεί κανένας σας και αν έχει την καλοσύνη να μου πει που θα μπορούσα να βρω για μότο ???

Αυτό το λίγο φαρδύτερο 160 αντί για 150 λέτε να μου δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα ασφάλειας ???

Respect
28/03/2007, 06:56
Εγώ τα Continental τα ξέρω από τις νταλίκες. Καλούτσικο, δεν είναι όμως michelin! Μου έχει τύχει να πέσω και πάνω σε ελαττωματικό και απ'ό,τι μου 'πε ο βουλκανιζατεράς συμβαίνει με τα συγκεκριμένα. Τώρα για μηχανές δε γνωρίζω τι γίνεται αλλά ελπίζω να σου έδωσα μία γεύση στο περίπου. :wave2:

nassosxlvbros
28/03/2007, 07:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
Σύντομα τα λάστιχα μου θα χρειαστούνε αλλαγή >Επειδή όμως έχω ένα BROS pgm του 90 οι μαμά διαστάσεις του πίσω λάστιχου είναι 150/60-18 με ζάντα 4,50 x 18" πράγμα που περιορίζει εξαιρετικά τις επιλογές . Κάποιος με ίδιο μηχανάκι που είπε πως αυτός χρησιμοποιεί αυτά τα λάστιχα (http://www.conti-online.com/generator/www/de/en/continental/motorcycle/themes/motorcycletires/sport_touring/force/force_en.html) που δεν του δημιουργούν κανένα πρόβλημα για κίνηση στην πόλη και που παλιότερα φοράγανε κάποιες BMW 850 .

Λάστιχα της Continental χρησιμοποιεί κανένας σας και αν έχει την καλοσύνη να μου πει που θα μπορούσα να βρω για μότο ???

Αυτό το λίγο φαρδύτερο 160 αντί για 150 λέτε να μου δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα ασφάλειας ???

1.Το Continental ειναι καλο για χωρες με καλη ασφαλτο...αρα το ξεχνας
2.Τοποθετεις λαστιχα με διαστασεις αυτες που δινει η μαμα ξεχνα το 160αρι.
αυτα.

Anritsu
28/03/2007, 16:53
Με φωτίσατε . :smilea:

Thanks anyway ....

nassosxlvbros
28/03/2007, 21:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
Με φωτίσατε . :smilea:

Thanks anyway ....

Δηλαδη ρε μαν τι θα ήθελες να σου πούμε;τι δεν κατάλαβες;
Οτι βάλτα και θάναι μιά χαρά;:confused:
1. ΕΙΠΑΜΕ: ΜΕ ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ...και λάστιχο που δεν έχω δοκιμάσει δεν μπορώ να σου προτείνω...αυτά που ήξερα (ΒΤ-90) στα είπα...ε, τώρα αν τα βρίσκεις στη μισή τιμή απο τα ΒΤ η Πιρελλι/Μετζελερ τι να σου πω...βαλτα κι ο θεός βοηθός....
2. ποτέ μα ΠΟΤΕ δεν αλλάζουμε διάσταση στα μηχανάκια...αν βάλεις στενότερο ο σκελετός "απλωνει"στη ζάντα και πρακτικά το καταστρέφεις...αν βάλεις φαρδύτερο εκτός της πιθανότατα κακής εφαρμογής στη ζάντα,το μηχανάκι αλλάζει συμπεριφορά (προς το χειρότερο)κανένας λαστιχάς δεν θα σου προτείνει φαρδύτερο λάστιχο είτε μπροστά είτε πίσω :nono: κιόπως έχουμε πει και παλιότερα αν θυμάσαι αυτό το μοντέλο καλό χρυσό αλλά από διάσταση πίσω ζάντας έχει περιορισμό,έτσι έχεις να διαλέξεις ανάμεσα σε:

1) Bridgestone BT-90 η 92
2) Pirelli Dragon
3) Metzeler
4) άντε έκπληξη! έβγαλε και η Michelin...http://www.motoroda.gr/motoroda/assets/product_images/pilotactivinpro%20copy.gif

Anritsu
29/03/2007, 23:15
Κάποτε τα παρακάτω λάστιχα έβγαιναν με διάσταση 150/60/18

Michelin HiSport Race 3, Pirelli Dragon Corsa, Bridgestone BT90, Metzeler Mezi, Dunlop GPR70, Avon ST23, Pirelli Dragon GT, Bridgestone BT92/Cyrox, Dunlop GPR80

Αγαπητέ Αθανάσιε δυστυχώς πέρασα σήμερα απο τον γνωστό μας λαστιχά στην Βουλιαγμένης και μου επιβεβαίωσε αυτό που είχα διαβάσει και αλλού πως δηλαδή τα Bridgestone ΒΤ 92 παπαλά . Στις διαστάσεις που ψάχνω πολύ φοβάμαι πως παγκοσμίως παράγεται πλέον μονό τα Bridgestone 090 που και ελαφρώς πιο τσουχτερά είναι αλλά το χειρότερο ούτε τα μισά χλμ δεν αναμένεται να μου βγάλουν καθώς είναι μαλακά . Στα δικα μου πλησιάζω τις 20000 (19100 εχώ κάνει) και το λαστιχάκι ακόμα εχει ψωμί για 2-3 000 τουλάχιστον . Το μόνο αρνητικό είναι πώς το μπροστά μαι φορά τη βδομάδα θέλει φούσκωμα και πως λιγο γλιστράνε

Οποτε και καταλαβαινεις τον έντονο προβληματισμό μου καθώς ακόμα και αν βρώ κάνα σετ στοκ 92αρια σε κάνα χρόνο που θα χρειαστούν πάλι αλλαγή τι θα κάνω ??

Η μονή επιλογή είναι να δοκιμάσω πίσω ένα 160/60 που ειναι 10 mm φαρδύτερο . Δεν τίθεται θέμα ασφαλείας σύμφωνα με τον λάστιχα που μίλησα απλά θα 'κόψει' ελαφρώς το μηχανάκι με πιο φαρδύ λάστιχο και θα αλλάξει κάπως η αίσθηση οδήγησης. Λες και εγώ κάνω οδήγηση επιδόσεων . Δεν είναι θέμα χρημάτων . Το πολύ πολύ για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο βάζω ένα bridgestone μπροστά για τα φρεναρίσματα και βλέπω πως παει το Continental πίσω .Επίσης και οι Dunlop , Metzeler και Pirelli δεν βγάζουν πλέον η τουλάχιστον εγώ δεν μπόρεσα να βρω .Τελός το λινκ που μου εδώσες προφανώς απεικονίζει τα
Miscelin Pilot Activ (http://) Michelin Plilot Active (http://www.motoroda.gr/motoroda/dept2.asp?root%5Fid=1&root%5Fname=%C5%EB%E1%F3%F4%E9%EA%DC%7CTires&dept%5Fid=445&showPath1=%C5%EB%E1%F3%F4%E9%EA%DC+%5C+Michelin%26nbsp%3B%5C%26nbsp%3BSport+Touring)
. Και τσάμπα με έκανες και χάρηκα γιατί δεν έχουνε 18αρί για μένα πίσω


:cry: :confused:

nassosxlvbros
30/03/2007, 07:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
Κάποτε τα παρακάτω λάστιχα έβγαιναν με διάσταση 150/60/18

Michelin HiSport Race 3, Pirelli Dragon Corsa, Bridgestone BT90, Metzeler Mezi, Dunlop GPR70, Avon ST23, Pirelli Dragon GT, Bridgestone BT92/Cyrox, Dunlop GPR80

Αγαπητέ Αθανάσιε δυστυχώς πέρασα σήμερα απο τον γνωστό μας λαστιχά στην Βουλιαγμένης και μου επιβεβαίωσε αυτό που είχα διαβάσει και αλλού πως δηλαδή τα Bridgestone ΒΤ 92 παπαλά . Στις διαστάσεις που ψάχνω πολύ φοβάμαι πως παγκοσμίως παράγεται πλέον μονό τα Bridgestone 090 που και ελαφρώς πιο τσουχτερά είναι αλλά το χειρότερο ούτε τα μισά χλμ δεν αναμένεται να μου βγάλουν καθώς είναι μαλακά . Στα δικα μου πλησιάζω τις 20000 (19100 εχώ κάνει) και το λαστιχάκι ακόμα εχει ψωμί για 2-3 000 τουλάχιστον . Το μόνο αρνητικό είναι πώς το μπροστά μαι φορά τη βδομάδα θέλει φούσκωμα και πως λιγο γλιστράνε

Οποτε και καταλαβαινεις τον έντονο προβληματισμό μου καθώς ακόμα και αν βρώ κάνα σετ στοκ 90αρια σε κάνα χρόνο που θα χρειαστούν πάλι αλλαγή τι θα κάνω ??

Η μονή επιλογή είναι να δοκιμάσω πίσω ένα 160/60 που ειναι 10 mm φαρδύτερο . Δεν τίθεται θέμα ασφαλείας σύμφωνα με τον λάστιχα που μίλησα απλά θα 'κόψει' ελαφρώς το μηχανάκι με πιο φαρδύ λάστιχο και θα αλλάξει κάπως η αίσθηση οδήγησης. Λες και εγώ κάνω οδήγηση επιδόσεων . Δεν είναι θέμα χρημάτων . Το πολύ πολύ για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο βάζω ένα bridgestone μπροστά για τα φρεναρίσματα και βλέπω πως παει το Continental πίσω .Επίσης και οι Dunlop , Metzeler και Pirelli δεν βγάζουν πλέον η τουλάχιστον εγώ δεν μπόρεσα να βρω .Τελός το λινκ που μου εδώσες προφανώς απεικονίζει τα
Miscelin Pilot Activ (http://) Michelin Plilot Active (http://www.motoroda.gr/motoroda/dept2.asp?root%5Fid=1&root%5Fname=%C5%EB%E1%F3%F4%E9%EA%DC%7CTires&dept%5Fid=445&showPath1=%C5%EB%E1%F3%F4%E9%EA%DC+%5C+Michelin%26nbsp%3B%5C%26nbsp%3BSport+Touring)
. Και τσάμπα με έκανες και χάρηκα γιατί δεν έχουνε 18αρί για μένα πίσω

μην απελπιζεσαι ολο και κατι θα γινει....


:cry: :confused: :wave2:

Anritsu
30/03/2007, 17:51
Καλά νεα . Τελικά υπάρχει κάποιο απόθεμα ΒΤ92 και πιθανών μα μην σταμάτησε τελικά η παραγωγή του . Το πείραμα αναβάλλεται για κάνα χρόνο .


:smilea:

nassosxlvbros
30/03/2007, 21:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
Καλά νεα . Τελικά υπάρχει κάποιο απόθεμα ΒΤ92 και πιθανών μα μην σταμάτησε τελικά η παραγωγή του . Το πείραμα αναβάλλεται για κάνα χρόνο .


:smilea:


Εεετσι...όποιος ψάχνει βρίσκει...;)