PDA

View Full Version : Dunlop Qualifier 120/60/17 & 160/60/17 έχει δοκιμάσει κανείς?



Tropeas
28/03/2007, 17:29
Ας ξεκινήσουμε με μια μικρή εισαγωγή:
στις παραπάνω διαστάσεις ελαστικών (120/60/17 & 160/60/17) υπάρχουν διαθέσιμα τα εξής μοντέλα κατασκευαστών:
Pirelli Diablo
Michellin Pilot Power
Metzeler Sportec M3
Dunlop Sportmax D220

Tώρα στην πιο καλή κατηγορία που είναι δίγομα πιο μαλακά και πιο sport (πχ. diablo corsa, racetec K3, Pilot Power 2ct Κλπ)
Βγαίνουν στον κατάλογο μόνο τα Michellin Pilot Power 2CT
(δεν υπάρχουν ακόμα σε κανένα κατάστημα και δεν ξέρουμε πότε θα έρθουν κιόλας)
και πραγματικά διαθέσιμα είναι τα Dunlop Qualifier, τα οποία έχουν καλά σχόλια σε συγκριτικά Ευρωπαικών περιοδικών μοτοσυκλέτας.

Και ερωτώ?
κανένας που να τα έχει σε αυτές τις διαστάσεις και να τα έχει συγκρίνει με κάτι άλλο?
Εγω φόραγα μαμά τα Dunlop D220 που είναι πολύ σκληρά και τουριστικά για την χρήση που τα θέλω τώρα,
μετά φόρεσα τα Pirelli Diablo και απλά δουλεύαν πολύ πιο καλά αλλά στην αρχή και για λίγο... καμία σχέση με τα χιλιόμετρα των παραπάνω...

Καμιά γνώμη?
κάτι άλλο?

Tropeas
30/03/2007, 20:41
Κανένας δεν τα έχει φορέσει?

gcrook
30/03/2007, 21:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Κανένας δεν τα έχει φορέσει?

Βαριουνται Λαμπρο......

Tropeas
30/03/2007, 22:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Βαριουνται Λαμπρο......
Γιώργη με βλέπω να φέρνω απο eBay Γερμανία τα Michelin Pilot Power 120/70 zr 17 & 160/60 zr 17
και ας είναι τα απλά... μαζί με μεταφορικά θα μου ρθουν 265? "φρέσκα" και θα δώσω και ένα 30άρι να τα βάλω εδώ και θα έχω συνολικό κέρδος 100-110?...
αντε με τους αλήτες απατεώνεες 50? πάνω απο πέρυσι όλα τα ελαστικά...

gcrook
30/03/2007, 22:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Γιώργη με βλέπω να φέρνω απο eBay Γερμανία τα Michelin Pilot Power

Τωρα μιλας ομορφα:beer:

Tropeas
30/03/2007, 22:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Τωρα μιλας ομορφα:beer:
Μετά απο πολλέεεεεεες ώρες ψάξιμο ...
και έχω βρει και αρκετά αλλα καλούδια... ;) απο κοντά...σύντομα...:beer:

sapila racing
31/03/2007, 11:43
Λάμπρο τα Qualifier τα εχω βάλει στο Hornet 900 αλλά δεν μπορώ να πω οτι είμαι ευχαριστημένος...
Στην πίστα είναι μια χαρά και δεν τρώγονται κι εύκολα, αλλά στον δρόμο όταν εχει κρύο δεν ζεσταίνονται με τίποτα.
Οταν εχει ζέστη, 2 βαθμούς και πάνω ας πούμε, και πας μια βόλτα καλή (πχ Αγιο) ειναι ΟΚ, αλλά στην ίδια βόλτα με κρύο (και λίγο κατεβασμένες πιέσεις) γλυστράνε αρκετά.
Κατα συνέπεια στην πόλη δεν εχεις ποτέ ικανοποιητικό κράτημα.

Εγω εχω πολύ καλή εμπειρία απο τα Brodgestone BT014 που τα ειχα βάλει και στο ΖR7 που ειχα και ειναι ιδιες διστάσεις με τις δικές σου.
Ηταν μια χαρά και εδιναν τρομερή εμπιστισύνη, αλλά το πίσω δεν βγάζει και πολλά χιλιόμετρα.
Υπ οψιν οτι ΟΛΑ TA Bridgestone Battlax εδω και καμμιά 10ριά χρόνια, εχουν διπλή γόμμα όπως τα 2CT που τα διαφημίζουν τώρα.
Τα ΒΤ014 ζεσταίνονται πολύ πιο γρήγορα από τα Power.

Αυτα :wave2:

Tropeas
31/03/2007, 13:54
Ευχαριστώ πολύ Άρη...
αρχές Μαίου θα γίνει η "κρίση" καθώς τώρα θα βγάλω τουριστικά χιλιόμετρα με αυτά που έχω που είναι οκ ...
αλλά με αυτήν την φάση με τα λάστιχα με τις τιμές και με τις γνώμες έχω λαλήσει...
ίσως με αυτά που λές πάρω τα qualifier τελικά, μιας και δεν τα θέλω για πόλη καθόλου...
την μηχανή πλέον την χρησιμοποιώ για 2 εντελώς διαφορετικούς σκοπούς:
α. πίστα - εκμάθηση - επιδόσεις
β. πολυχιλιομετρικά ταξίδια - τουρισμός - χαλαρότητα
και στις δυο περιπτώσεις ζεσταίνονται είτε απο πίεση είτε απο χρόνο...

lampros_fazer
31/03/2007, 16:01
Qualifier είχε βάλει ο Σωτήρης στο TRX (ίδιες διαστάσεις με σένα) και πιο πριν φόραγε diablo..Θυμάμαι έλεγε δεν ήταν τόσο ευχαριστημένος..Θα σου πει ο ίδιος καλύτερα..
Σκέφτηκα να τα βάλω κι εγώ αλλά δεν ξέρω γιατί δεν τα συμπάθησα καθόλου ( μου την έδωσαν και οι λαστιχάδες,όπου πήγα άκουγα qualifier,μεγαλύτερα περιθώρια κάρδους προφανώς)..

Τα PP 2CT δεν έχουν βγει ακόμα σε αυτές τις διαστάσεις στα μαγαζιά..;

Για κοίτα πάλι εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=35943&perpage=15&pagenumber=3) για καλές τιμές..

:wave2:

sapila racing
31/03/2007, 19:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Οταν εχει ζέστη, 2 βαθμούς και πάνω ας πούμε, και πας μια βόλτα καλή (πχ Αγιο) ειναι ΟΚ,

edit!!!

ηθελα να πω 20 βαθμούς και πάνω!!


Για την πίστα και για χαλαρά ταξίδια θα είναι καλή επιλογή και θα βγάλουν και αρκετά χιλιόμετρα.
Αρκεί να μην τα ζορίζεις στον δρόμο οταν εχει κρύο.
Ενας φίλος που τα βάλαμε μαζί έφαγε highsiding στο δρόμο προς το Σούνιο χωρίς να το περιμένει.

Να εχεις υπ οψιν (αχετα απο που θα τα πάρεις) οτι τα qualifier ειναι πιο φτηνα απο τα αντίστοιχα BT014 και Power 2CT.
Εγω τα εβαλα με προσφορα του Κατσάφαρου στο Ducati Weekend 310 Euro (120 μπροστά 180 πίσω).

MIKE_16V
31/03/2007, 20:04
[sapila_racing]
Ηταν μια χαρά και εδιναν τρομερή εμπιστισύνη, αλλά το πίσω δεν βγάζει και πολλά χιλιόμετρα.
Υπ οψιν οτι ΟΛΑ TA Bridgestone Battlax εδω και καμμιά 10ριά χρόνια, εχουν διπλή γόμμα όπως τα 2CT που τα διαφημίζουν τώρα.


Αυτα :wave2: [/B]

Αρη..εισαι σιγουρος γι'αυτο??

Το εχω ξανακουσει...αλλα δεν ειναι "τοσο" γνωστο...


Περιεργο δεν ειναι να μην το διαφημιζουν την ωρα που ειδικα η michelin το εχει καμαρι--κατευθειαν απο τα moto-gp..και λοιπες μ@λακιες.

Σορυ για το off topic...

Tropeas
31/03/2007, 20:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
edit!!!

[COLOR=crimson]
Να εχεις υπ οψιν (αχετα απο που θα τα πάρεις) οτι τα qualifier ειναι πιο φτηνα απο τα αντίστοιχα BT014 και Power 2CT.
Εγω τα εβαλα με προσφορα του Κατσάφαρου στο Ducati Weekend 310 Euro (120 μπροστά 180 πίσω).
Το ξέρω απο μια πρόχειρη γύρα όλα τα άλλα παίζουν 390-410 και τα Dunlop 360?...

sapila racing
01/04/2007, 10:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από MIKE_16V
Αρη..εισαι σιγουρος γι'αυτο??

Το εχω ξανακουσει...αλλα δεν ειναι "τοσο" γνωστο...


Περιεργο δεν ειναι να μην το διαφημιζουν την ωρα που ειδικα η michelin το εχει καμαρι--κατευθειαν απο τα moto-gp..και λοιπες μ@λακιες.

Σορυ για το off topic...

Σιγουρος 100%.
Το διαφημίζανε κι αυτοί, αλλά πριν από πάνω από 10 χρόνια! Τωρα πια δεν το διαφημίζουν αφού δεν ειναι γι αυτούς κάτι νέο.
Κοίτα εδώ
http://www.bridgestone.eu/bfe/v/index.jsp?vgnextoid=0000000000000000000001_2_1150articleRCRD&vgnextchannel=000000000000000000000000000000000397RCRD
και εδω
http://www.motorcyclistonline.com/gearbox/122_0701_pirelli_diable_corsa_3/

Για όποιον βαριέται να διαβάσει, κάνω quote
Dual-compound tires are, in fact, nothing new. Bridgestone flew a handful of journalists to Laguna Seca Raceway in the late ’80s to sample its Battlax BT45s with Dual Tread Construction. Those bias-ply tires continue to be marketed for sport-touring today.

Φαντάσου οτι ηταν πριν καν βγούν τα radial για μοτοσυκλέτες......

zireous
05/05/2007, 23:08
Mια χαρά είναι τα power 2CT, του χρόνου που θα βάλω Dunlop θα σου πω και γι' αυτά (πάλι το ίδιο αναλυτικά). :lol:

Πάρτε και ένα λινκ:
http://www.sportrider.com/tech/tires/