PDA

View Full Version : Ιδανικό μέγεθος μπαγκαζιέρας



maliax
31/03/2007, 12:10
Καλημέρα

Είμαι πλεόν ένας χαρούμενος κάτοχος ενός Tiger 1050.
Σαν δώρο το κατάστημα που το αγόρασα μου προσφέρει μια μπαγκαζίερα.

Έχει λοιπόν στο κατάστημα μια 47lt και μια 42lt
Δεν ξαναείχα εμπείρια οδήγησης με μπαγκαζίερα και ακουώ ότι επιρεάζει τρελά την αεροδυναμική.

Όποτε λογικά όσο πιο μικρή τόσο το καλύτερο?
η 42lt δεν θα φαίνεται μικρή ομως πάνω στο Tiger?

Τα φώτα σας παρακαλώ.τι μέγεθος θεωρήτε εσείς ιδανικό ??

950dim
31/03/2007, 12:27
Τσιμπα τη 47αρα,κι οποτε δε τη χρειαζεσαι την αφαιρεις,καλυτερα να εχεις περισσοτερο χωρο οταν τον χρειαζεσαι.
Δε νομιζω πως θα βλεπεις διαφορα στην αεροδυναμικη με τη 42αρα
Εγω εχω 50lt ¨κουναει¨ οπως κουναγε και η 42αρα στο transalp
Aπλα τη βγαζω...

950dim
31/03/2007, 12:28
Σορυ,ξεχασα
καλοριζικο το κτηνος,καλα χιλιομετρα
παει καλα φανταζομαι,ε;

Innersense
31/03/2007, 12:32
περιμένω και εγώ με ενδιαφέρον να δω τι θα σου απαντήσουν γιατί ψάχνω για το V-Strom

Όσο μικρότερη τόσο καλύτερη απο την άλλη όμως δεν θα αγόραζα μπαγκαζιέρα που δεν μπορεί να χωρέσει δυο κράνη.

Οπότε αυτόματα προσανατολιζόμαστε σε μέγεθος 46-48 λίτρα. Απο εκεί και πέρα παίζει αρκετά ρόλο και το σχήμα (όχι μονο στην αεροδυναμική αλλά πόσο μεγάλη θα δείχνει στο μάτι) όπως επίσης μεγάλο ρόλο παίζει και η όσο καλύτερη ποιότητα κατασκευής ΚΑΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ (έχω ακούσει άπειρες φορές για περιπτώσεις που δεν μπήκαν όλες οι βίδες κλπ ή κάποια έφηγε κλπ) έτσι ώστε να μην έχεις προβλήματα σε μεγαλύτερες ταχύτητες αλλά και γενικότερα να μην παίζει και ακούγονται σπαστικά γκαπ γκουπ απο πίσω σου...

Να αρχίσουμε να ρωτάμε και για μάρκες - μοντέλα η θα επεκταθούμε πολύ; Πάντως σκόπευα να ανοίξω θέμα για την αγορά της δικιάς μου...

maliax
31/03/2007, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από 950dim
Σορυ,ξεχασα
καλοριζικο το κτηνος,καλα χιλιομετρα
παει καλα φανταζομαι,ε;

Σ'ευχαριστώ πολύ.
Είμαι ευγενικός ακόμα με το γκάζι.περίοδος στρωσίματος βλέπεις

Και εγώ για την 47αρα σκεφτόμουν.Το αλλο που με προβληματίζει είναι πως θα φαίνεται πάνω.Αν θα είναι πολύ ογκώδης και χαλάει την εμφάνιση.Δεν νομίζω ομως

Πιστεύω ότι όντως δεν θα κουνάει και πολύ παραπάνω με την 47lt απ'οτι με την 42

Cpt. Haddock
02/04/2007, 09:40
Τσίμπα τη 47άρα για να χωράει 2 κράνη.

Και μη σε νοιάζει η αεροδυναμική στη συγκεκριμένη μηχανη, σε ταχύτητες άνω των 160 θα έχεις θέμα

:wave2:


edit: Μιλάμε για το καινούριο Tiger?

SeNNinhA
02/04/2007, 09:47
47άρα ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ

αλλιώς πολλές φορές θα χτυπήσεις το κεφάλι σου γιατί δεν μπορείς να χωρέσει είτε τα κράνη σου είτε τα πραγματά σου και θα σου λείπουν πολύ τα 5lt. Στο Dakar 650 που είχα και ήταν πολύ πιο μαζεμένο απο το Tiger δεν έδειχνε καθόλου μεγάλη μια 50αρα που είχα. Προσωπικά μου άρεζε περισσότερο με αυτή πάνω.

47άρα

maliax
02/04/2007, 17:41
Τσίμπισα την 47άρα. ;)

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.Την πέμπτη έρχεται και η βάση οπότε θα δούμε εντυπώσεις

amyroukai
11/04/2007, 10:44
Καλοτάξιδο και πάντα όρθιος. Πανέμορφο είναι το τερατάκι! Τι χρώμα το πήρες; Με το λευκό έχω πάθει ζημιά!

Καλή επιλογή μεγέθους. Χωράει ένα medium και ένα large οριακά στο πλάι. Αν δεν σε πειράζει να μας πεις ποιά εταιρία βαλιτσών, που την έβαλες και πόσο... :D H βάση έχει μεγάλη σημασία τελικά, είδα χτες ένα BMW R1150R με βαλίτσα που σε κάθε λακκούβα χοροπήδαγε πάνω κάτω! Πολύ ελαστικές βάσεις ή κακή στήριξη. Αλλά αποκλείεται αυτός ο άνθρωπος να μπορούσε να οδηγήσει απερίσπαστος.

edit: Ουπς ο βλάκας, είναι δώρο :D Αλλά αν μπορείς να μάθεις τιμές...

zireous
11/04/2007, 11:46
Μεγειά το τίγρη, και μή τον αγριεύεις εκεί που δε πρέπει.

Στο ονοφάκι μου πάντως μετά τα 120 η μπαγκαζιέρα (http://www.casporttouring.com/store/merchant.mvc?Screen=PROD&Product_Code=10128&Category_Code=monokey) μου έκανε νούμερα με λίγο αέρα παραπάνω στις στροφές (στις ευθείες πολλά παραπάνω αλλά χωρίς ριπές αλλιώς :bawl: ) -το μάνιουαλ της έλεγε όχι πάνω από 100...

Και είναι πιο κοντή από όλες τις "μεγάλες" με 47 και πάνω λίτρα.

Άμα τα στρίβεις κιόλας, και έχεις βάρος στο πορτπαγκάζ ψηλά, κλάφτα.
Παρόλο που είναι μόνο 36 λίτρα, χωράει (στο πλάι) 2 full face κράνη -και άμα πάρεις 2 τις κάνεις πλαϊνές -και ζυγίζεις και καλύτερα τη μηχανή στην οδήγηση.


Για την ακρίβεια εμένα μου τη δίνουν όλες οι σκληρές βαλίτσες, ειδικά τα top case με βολέψανε μόνο στη δουλειά (και συχνά προτιμούσα ένα σακίδιο στη πλάτη). Το μόνο καλό είναι ότι είναι αδιάβροχες και μπορείς να κουβαλάς σουβλάκια ενώ βρέχει... :lol:


Τα ελαφριά σαμάρια (http://www.calsci.com/motorcycleinfo/Luggage.html) τώρα πια τα βλέπω 5000 φορές καλύτερα από κάθε βαλίτσα.

(τα λινκς είναι πρόχειρα, ψάχτε καλύτερα άμα ενδιαφέρεστε)