PDA

View Full Version : ΛΑΔΙ 10 ή 15 στο πηρουνι?



ASTRAKITCAR
02/04/2007, 08:45
γεια χαρα,

τι οφελη και τι μειονεκτηματα θα εχω αν βαλω απο το 10 λαδι στο πηρουνι σε 15 ή σε 12,5 αν κανω μιγμα 10 και 15.

θελω το μπροστινο να ειναι σκληρο και να μην βυθιζεται στο φρεναρισμα...

ειναι KLE motard με WP ελατηρια εμπρος και 120/07/17 λαστιχο...

ευχαριστω.

KaTaNaS
02/04/2007, 09:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από ASTRAKITCAR
αν κανω μιγμα 10 και 15.


αυτο περί μείγματος στείλτο στα "ανέκδοτα" ή "στραβά κι αναποδα"


σοβαρα τωρα...

απο τη στιγμή που φοράς WP ελατηριακια μπροστά... το βέλτιστο που μπορείς να κάνεις ή εστω να βρεις εναν μπουσουλα (πυξιδα εις την ιταλίκην) για να ξεκινησεις είναι νά:



περάσεις μια βόλτα απο τον Τασούλη στην καλλιροης (επισημο αντιπρόσωπο της WP) να σου πεί μέσα απο τους καταλόγους του

με τί viscosity λάδι της WP (τα ελατηρια της έχουν μελετηθει να δουλευουν με το λαδι της)

και σε τί ύψος (μονάδα μέτρησης ποσότητας λαδιού που μπαίνει στην "μπότα" )

έχει υπολογιστεί απο τον μηχανολογο μηχανικο στο R&D (research and development department)


είναι τόσο απλό! :wave2:


αν βαριεσαι να τα φτιαξεις μόνος σου... του απς τα καλαμια και την επομένη είναι ετοιμα!

sapila racing
02/04/2007, 09:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
αυτο περί μείγματος στείλτο στα "ανέκδοτα" ή "στραβά κι αναποδα"


Γιατί??
Κι όμως γίνεται να φτιάξεις (περίπου) 12.5 έτσι ! :wave2:

KaTaNaS
02/04/2007, 09:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Γιατί??
Κι όμως γίνεται να φτιάξεις (περίπου) 12.5 έτσι ! :wave2:


Χημικός δεν είμαι... δεν γνωρίζω αν μπορεί το μείγμα να γίνει τόσο απλά ομοιογενές !

SeNNinhA
02/04/2007, 09:50
Το λαδι έχει σχέση με τις αποσβέσεις και όχι με την σκληρότητα. Δηλαδή το πόσο γρήγορα ή αργά συμπιέζεται και αποσυμπιέζεται η ανάρτηση. Το ελατηριο έχει σχέση με την σκληρότητα. Εαν φοράς σωστό ελατήριο τότε βάλε το λάδι που προβλέπεται γι αυτό όπως σου είπαν και παραπάνω.

stefanos
02/04/2007, 09:51
Το μεγαλύτερο ιξώδες δίνει πιο αργές αποσβέσεις.
Ετσι θα καταναλώνεις μικρότερο μέρος της διαδρομής σε μια ανωμαλία του οδοστρώματος απο ότι πρίν, και αντίστοιχα θα αυξηθεί η αναπήδηση της μοτό άρα θα μειωθεί και η άνεση.
Το βύθισμα στο παρατεταμένο φρενάρισμα θα μείνει το ίδιο, απλά θα βυθίζεται με πιο αργό ρυθμό.
Αν μειώσεις λίγο τον "αέρα" θα έχεις μια βοήθεια νομίζω στο φρενάρισμα.
Αλλά και αυτό θέλει ειδικό για να μην το παρακάνεις.

dirtbird
02/04/2007, 10:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από ASTRAKITCAR
γεια χαρα,

τι οφελη και τι μειονεκτηματα θα εχω αν βαλω απο το 10 λαδι στο πηρουνι σε 15 ή σε 12,5 αν κανω μιγμα 10 και 15.

θελω το μπροστινο να ειναι σκληρο και να μην βυθιζεται στο φρεναρισμα...

ειναι KLE motard με WP ελατηρια εμπρος και 120/07/17 λαστιχο...

ευχαριστω.


Λοιπόν για να ανακεφαλαιώνουμε....

Λάδι πηρουνιού διαφορετικού ιξώδους μπορείς να ανακατέψεις για να βγάλεις το επιθυμητό (άντε να'ναι του ίδιου κατασκευαστή).

Το διαφορετικό ιξώδες έχει σαν αποτέλεσμα να κάνει την απόσβεση αργή (υψηλό ιξώδες) ή γρήγορη (χαμηλό ιξώδες).
Φέρε στο μυαλό σου δύο ίδιες σύριγγες όπου στη μία έχεις νερό και στην άλλη μέλι και εξασκείς την ίδια δύναμη.
Ποιά θα αδειάσει γρηγορότερα?

Σκληρά ή μαλακά είναι τα ελατήρια.
Το τι μάρκα είναι δεν μας ενδιαφέρει (εφόσον προέρχονται από γνωστό και αξιόπιστο κατασκευαστή), μας ενδιαφέρει το k τους( kg/mm, N/mm, lbs/inch).

Τώρα εάν θέλεις το μπροστινό σου να ΜΗΝ βυθίζεται με το που ακουμπάς το εμπρός φρένο (δηλαδή γρήγορα) μπορείς να πειραματιστείς με υψηλότερτη ιξώδες (και προσωπικά θα έκανα αυτό που σκέφτεσαι - 12.5).
Μην ξεχνάς ότι εφόσον θα γίνει πιο αργό στη συμπίεση, θα γίνει και στην επαναφορά, κάτι που συνήθως κάνει το μηχανάκι πιο υποστροφικό.

Επίσης το ύψος λαδιού καθορίζει τον θάλαμο αέρα (ο οποίος είναι συμπιεστός και εάν είναι πιο λίγος μπαίνει πιο γρήγορα στο 'παιχνίδι' ως ελατήριο). Συνήθως το standard για μοτό σαν τη δικιά σου είναι 14cm, αλλά συμβουλεύσου κάποιο manual.

:)

ASTRAKITCAR
02/04/2007, 13:07
15 cm ειναι με τα ελατηρια εξω και στο τερμα η μπουκαλα..

συμπηρωσα λιγο το σαββατο που το μετρησα.

Α) ναι λεμε να κανεις μιγμα με λαδια ιδιας εταιρειας κατι που το προτεινουν και οι ιδιοι στις συσκευασιες τους..

Β) μετρησα με το μετρο απο το ανω ακρο της μπουκαλας χωρις την ταπα ενοειται μεχρι το ανωτατο σημειο του λαδιου μεσα στην μπουκαλα...ετσι πρεπει να το κανουμε σωστα?

Γ) το λαδι που προτεινει ο Τασουλης ειναι ειτε 7,5 ειτε 10....

ευχαριστω παιδια.

αυτο ηθελα αρα παιζω ειτε με 12,5 ειτε με 15 για να εχω αργη αποσβεση τοσο στην συμπιεση οσο και στην επαναφορα.
ανεση δεν με νοιαζει..δεν ειναι street οποτε δεν χτυπαει στις ανωμαλιες...

Δ)τωρα αυτο με το τον αερα που ειπε ενας φιλος θελει ψαξιμο...εκει θα πειραματιστω..
θελω το λιγοτερο δυνατο βυθισμα στο φρενο.ΞΕΧΝΑΜΕ ΑΝΕΣΗ και ανωμαλιες,δεν υφιστανται αυτα...οποτε εν κατακλειδι
λαδια 12,5 ή 15 και ψαξιμο με τον αερα.(αν ξερει κανενας ποσο βαζω? εδω τι ισχυει οσο πιο πολυ βαζω πιο σκληρο μπροστινο?με σεβασμο στον αερα για να μην τιναξει καμια τσιμουχα ετσι?
κατι για 2,5 Kg ανα cm λει η μπουκαλα στο αυτοκολητο τι εννοει?

OldMan
02/04/2007, 13:16
Αφού ψάχνεσαι με το ιξώδες των λαδιών, ψάξου λίγο σωστά..

ΜΗΝ δίνεις ΚΑΜΙΑ απολύτως βάση στις ενδείξεις SAE (5W, 10μονότυπο κ.λ.π.), ακόμη και αν είναι του ίδιου κατασκευαστή !!!

Ψάξε από τα sites των κατασκευαστών (ή από το "Forums για Αναρτήσεις" του Βρωμοπουλίδη στα Τεχνικά) για τα centiStokes (cSt) στους 40 και 100 βC για να έχεις μια βάση σύγκρισης μεταξύ "λεπτότερου" και "παχύτερου" λαδιού !! :wave2:

OldMan
02/04/2007, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από ASTRAKITCAR
τωρα αυτο με το τον αερα που ειπε ενας φιλος θελει ψαξιμο...εκει θα πειραματιστω..
Όσο περισσότερο αέρα αφήνεις στο πηρούνι (λιγότερη ποσότητα λαδιού) τόσο πιο "μαλακά" συμπεριφέρεται στην συμπίεση (αλλά ΜΕΤΑ τα 2/3 της διαδρομής του)
(φαντάσου τον αέρα σαν ένα επιπλέον ελατήριο...)

ΜΗΝ φοβάσαι για τις τσιμούχες (ακόμη και αν ΔΕΝ αφήσεις ΚΑΘΟΛΟΥ air chamber...)

Αντίθετα, αν ΥΠΕΡΒΑΛΛΕΙΣ αρνητικά στην στάθμη του λαδιού (ΠΟΛΥ αέρα), υπάρχει περίπτωση να "πάνε περίπατο" οι αποσβέσεις, λόγω ανεπάρκειας ποσότητας λαδιού και φυσσαλιδοποίησής του...
:wave2:

ASTRAKITCAR
02/04/2007, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αφού ψάχνεσαι με το ιξώδες των λαδιών, ψάξου λίγο σωστά..

ΜΗΝ δίνεις ΚΑΜΙΑ απολύτως βάση στις ενδείξεις SAE (5W, 10μονότυπο κ.λ.π.), ακόμη και αν είναι του ίδιου κατασκευαστή !!!

Ψάξε από τα sites των κατασκευαστών (ή από το "Forums για Αναρτήσεις" του Βρωμοπουλίδη στα Τεχνικά) για τα centiStokes (cSt) στους 40 και 100 βC για να έχεις μια βάση σύγκρισης μεταξύ "λεπτότερου" και "παχύτερου" λαδιού !! :wave2:

στα site θα ψαξω,αλλα αυτο το forum που λες ποιο ειναι?ο κυριος επισης?

OldMan
02/04/2007, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από ASTRAKITCAR
αυτο το forum που λες ποιο ειναι?ο κυριος επισης?

:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:

Για εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=20138) μιλάω, ρε συ ....

:wave2:

ASTRAKITCAR
02/04/2007, 13:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:

Για εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=20138) μιλάω, ρε συ ....

:wave2:

δεν μου λες μια μπυρα ποτε θα σε κερασω ρε μαγκα?
οποτε ρωταω κατι εισαι εκει να με εξυπηρετησεις...

OldMan
02/04/2007, 13:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από ASTRAKITCAR
δεν μου λες μια μπυρα ποτε θα σε κερασω ρε μαγκα?
οποτε ρωταω κατι εισαι εκει να με εξυπηρετησεις...
:nono: :nono: :nono:
Μην το ξαναπείς ..!!!


(γι αυτό πληρώνομαι...) :wave2:

dirtbird
02/04/2007, 13:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:nono: :nono: :nono:
Μην το ξαναπείς ..!!!


(γι αυτό πληρώνομαι...) :wave2:

Antithetos ego eimai hobistas (alla gligolos) :confused: :confused:

ΣΗΜ: ΜΗΝ βάλεις αέρα, οι τάπες που έχεις (αν έχεις) είναι για να βγάζεις....

power hornet
02/04/2007, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
αυτο περί μείγματος στείλτο στα "ανέκδοτα" ή "στραβά κι αναποδα"


σοβαρα τωρα...

απο τη στιγμή που φοράς WP ελατηριακια μπροστά... το βέλτιστο που μπορείς να κάνεις ή εστω να βρεις εναν μπουσουλα (πυξιδα εις την ιταλίκην) για να ξεκινησεις είναι νά:



περάσεις μια βόλτα απο τον Τασούλη στην καλλιροης (επισημο αντιπρόσωπο της WP) να σου πεί μέσα απο τους καταλόγους του

με τί viscosity λάδι της WP (τα ελατηρια της έχουν μελετηθει να δουλευουν με το λαδι της)

και σε τί ύψος (μονάδα μέτρησης ποσότητας λαδιού που μπαίνει στην "μπότα" )

έχει υπολογιστεί απο τον μηχανολογο μηχανικο στο R&D (research and development department)


είναι τόσο απλό! :wave2:


αν βαριεσαι να τα φτιαξεις μόνος σου... του απς τα καλαμια και την επομένη είναι ετοιμα! σε αυτο που λες οτι τα ελετηρια τις wp εχουν μελετηθει να δουλευουν με το λαδι της ειναι σιγουρο?γιατι εγω οταν εβαλα τα wp ο μαστορας μαλλον μου εβαλε λαδια spectro,υπαρχει περιπτωση να μην δουλευουν τοσο καλα?

ASTRAKITCAR
02/04/2007, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Antithetos ego eimai hobistas (alla gligolos) :confused: :confused:

ΣΗΜ: ΜΗΝ βάλεις αέρα, οι τάπες που έχεις (αν έχεις) είναι για να βγάζεις....

καλως τον!

ναι εχω ταπες σαν βαλβιδα απο ελαστικο και κανω εξαερωση..

ΑΛΛΑ γιατι η kawasaki λεει να βαζω αερα και καποια αλλα μαστορια λενε οχι?

OldMan
02/04/2007, 14:04
Πέρα από τον ρυθμό αποβολής της θερμότητας (ΜΗΝ πεταχτείς Σωτήρη...:D ) δεν νομίζω να υπάρχει άλλο πρόβλημα "συμβατότητας" μεταξύ ελατηρίων και λαδιών διαφορετικών κατασκευαστών !!

OldMan
02/04/2007, 14:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από ASTRAKITCAR
ΑΛΛΑ γιατι η kawasaki λεει να βαζω αερα

ΤΙ ΛΕΕΙ Η ΚΑΒΑΣΑΚΙ ??? :look:

dirtbird
02/04/2007, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
(ΜΗΝ πεταχτείς Σωτήρη...:D )

Σε διαβεβαιώ ότι ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση..;) :wave2:

ASTRAKITCAR
02/04/2007, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
ΤΙ ΛΕΙ Η ΚΑΒΑΣΑΚΙ ??? :look:

στις μπουκαλες γραφει αυτο που ειπα 2,5kg /cm αερα ή αζωτο...

επισης στους 5-6 μηχανικους που εχω ρωτησει ΟΧΙ αναρτησιολογους,οι μισοι λενε να βαζω αερα απο πανω οι αλλοι οχι..
ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ???

εγω μεχρι σημερα δεν εχω βαλει παντως...

dirtbird
02/04/2007, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
ΤΙ ΛΕΙ Η ΚΑΒΑΣΑΚΙ ??? :look:

Εμένα πάντως εδώ και καιρό ΔΕΝ μου μιλάει :winka: :o

dirtbird
02/04/2007, 14:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από ASTRAKITCAR
οι μισοι λενε να βαζω αερα απο πανω οι αλλοι οχι..



100, 99, 98, 97.....:sad:

ASTRAKITCAR
02/04/2007, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
100, 99, 98, 97.....:sad:

χωμα δεν παω αν βοηθαει αυτο!

OldMan
02/04/2007, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από ASTRAKITCAR
στις μπουκαλες γραφει αυτο που ειπα 2,5kg /cm αερα ή αζωτο...
Αυτήν την μονάδα πίεσης ομολογώ ότι δεν την γνωρίζω (μήπως λείπει ένα "τετράγωνο" από το cm ??) :lol:

Σοβαρά τώρα, ρίξε μια ματιά στο manual (άσχετα με το τι γράφουν οι μπουκάλες, γιατί αναφέρονται ΜΑΛΛΟΝ στην πίεση των ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ !!!) :lol:

ASTRAKITCAR
02/04/2007, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αυτήν την μονάδα πίεσης ομολογώ ότι δεν την γνωρίζω (μήπως λείπει ένα "τετράγωνο" από το cm ??) :lol:

Σοβαρά τώρα, ρίξε μια ματιά στο manual (άσχετα με το τι γράφουν οι μπουκάλες, γιατί αναφέρονται ΜΑΛΛΟΝ στην πίεση των ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ !!!) :lol:

μαλλον εχεις δικιο .την μπυρα δεν την γλιτωνεις.

αερα για λαστιχο δινει εμπρος 1.5 kgf/cm2 ή 21 psi

πισω μου δινει gas pressure 10 kgf/cm2 για το αμορτισερ...
πρεπει να δω αυτο το αυτοκολητο γιατι θυμαμαι οτι ελεγε 2,5 kgf/cm2 το σαββατο...

ασχετο απο τι δινει αν δινει μπροστα.ΓΕΝΙΚΑ βαζουμε ή οχι αερα στις εμπρος μπουκαλες?

dirtbird
02/04/2007, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από ASTRAKITCAR


ασχετο απο τι δινει αν δινει μπροστα.ΓΕΝΙΚΑ βαζουμε ή οχι αερα στις εμπρος μπουκαλες?

ΟΧΙ

ASTRAKITCAR
02/04/2007, 14:58
το γιατι το ξερουμε να παω να βρισω κατι μαστορακια της πλακας....

dirtbird
02/04/2007, 15:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από ASTRAKITCAR
το γιατι το ξερουμε να παω να βρισω κατι μαστορακια της πλακας....

ΝΑΙ

..αλλά δεν θα γράψουμε έκθεση ιδεών...

άσε που μπορεί να πας να πλακωθείς....

stefanos
02/04/2007, 15:42
Πάντως και κούστουρο μπροστινό δεν είναι καλό.
Κρατάω μια επιφύλαξη λόγο της μετατροπής σε sm που λογικά οδηγεί σε επιπλέον βάρος μπροστά.
Παρόλα αυτά θα έλεγα να την ψάξεις με ελατήρια εμπρός.

OldMan
02/04/2007, 16:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από ASTRAKITCAR
το γιατι το ξερουμε να παω να βρισω κατι μαστορακια της πλακας....
To ξέρουμε (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=187188#post187188), αλλά ΔΕΝ θα πάμε να βρίσουμε τα "μαστοράκια της πλάκας" !! :nono:

ASTRAKITCAR
02/04/2007, 16:36
ok καταλαβα παιδια.

ευχαριστω.

stefanos πιστεψε με ζυγιζω 90 Kg(ενταξει old man δεν ειναι απο μπυρες ,ειμαι πανω απο 1.80cm...)

το μπροστινο εχει μεγαλη αναρτωμενη μαζα λογω ζαντας και ελαστικου απο οτι κατασκευαστηκε...

βαλε οτι τα ελατηρια εχουν φτιαχνει για On of χαρακτηρα απο την WP για να δουλεψει,και οχι για motard οποτε παραπονιεμαι διοτι στα φρενα το μπροστινο βυθιζεται αρκετα...βαλε και τρομπα φρενου απο ΖΖR 1100 οποτε καταλαβαινετε οτι τσιμπαω μανετα και απο τα πολλα χιλιομετρα εχω αρκετο βυθισμα..

θα παιξω με ιξωδες οπως ειπαμε σε 12,5 ή 15....θεωρω οτι 15cm απο χειλος μπουκαλας χωρις ελατηριο μεσα μεχρι την αρχη του λαδιου μεσα στην μπουκαλα ειναι αρκετο..οποτε επιπλεον λαδι δεν θα βαλω...