PDA

View Full Version : Αλλαγή



DUKASII
02/04/2007, 09:21
μανέτας συμπλέκτη magura μετά απο σπάσιμο..της πρωτης..

:blush:

το εμβολάκι "πιανει" κάπως μεσα στη τρόμπα...η απλα το σπρωχνεις και μπήκε και ολα οκ..και ρυθμίζεις με τον ρεγουλατόρο μετα?
το λέω γιατι παροτι το τοποθέτησα ο μαστρο Σπύρος...αμα ανοιξεις προς τα έξω τη μανέτα βγαίνει.-(το εμβολάκι μαλακες..οχι η μανέτα..αυτή τη βιδωσα οκ..)


για πείτε μου μεγαλα πνευματα του εντουρο...

θα κάνω και 2 βοδια θυσία λέμε μπροστα στα ΤΟΤΕΜ σας..:wave2:

KaTaNaS
02/04/2007, 09:31
σύρμα rulezzzzz λέμε :a01:

DUKASII
02/04/2007, 09:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
σύρμα rulezzzzz λέμε :a01: καλά τα λες εσύ...

OldMan
02/04/2007, 11:21
Δεν κατάλαβα για ποιο εμβολάκι μιλάς, Σπύρε...

Αν εννοείς το πιστονάκι της τρόμπας (master cylinder), υπάρχει έτοιμο μέσα στην τρόμπα (κάτω από το λαστιχένιο κάλυμμά του), οπότε το μόνο που ρυθμίζεις είναι η βίδα της μανέτας από τον ρεγουλατόρο !!!

Αν μιλάς για κάτι άλο, please define... :wave2:

DUKASII
02/04/2007, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Δεν κατάλαβα για ποιο εμβολάκι μιλάς, Σπύρε...

Αν εννοείς το πιστονάκι της τρόμπας (master cylinder), υπάρχει έτοιμο μέσα στην τρόμπα (κάτω από το λαστιχένιο κάλυμμά του), οπότε το μόνο που ρυθμίζεις είναι η βίδα της μανέτας από τον ρεγουλατόρο !!!

Αν μιλάς για κάτι άλο, please define... :wave2: μιλαω για τη "βιδα -ρεγουλατόρο" που ειναι πανω στη μανετα και χωνεται:blush: μεσα στη τρόμπα...:sad:

OldMan
02/04/2007, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
μιλαω για τη "βιδα -ρεγουλατόρο" που ειναι πανω στη μανετα και χωνεται:blush: μεσα στη τρόμπα...:sad:
Ε και τι θέλεις από την βίδα αυτή ??? :confused:

DUKASII
02/04/2007, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ε και τι θέλεις από την βίδα αυτή ??? :confused: αν διαβασεις πιο πανω ρωταω αν πιανει καπως αυτη η βίδα μεσα στη τρομπα (αν βιδωνει ντε) η απλα τη χωνεις μεσα.
γιατι το λεω αυτο?
γιατι αν κανεις τη μανετα αναποδα απο τη φορά της..
το εμβολακι βίδα βγαίνει απο τη τρομπα...


ειμαιι σιγουρος οτι δε με πιάνεις..:sad: :sad:

Μικρή Λουλού
02/04/2007, 11:29
δεν το γλυτωνει το εγκεφαλικο ο πουστογερας...:rotflmao: :rotflmao:

DUKASII
02/04/2007, 11:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Μικρή Λουλού...
δεν το γλυτωνει το εγκεφαλικο ο πουστογερας...:rotflmao: :rotflmao: εσυ σε τυχερος που πούλησες το μαγαζί...:ninja: :ninja:

Μικρή Λουλού
02/04/2007, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
εσυ σε τυχερος που πούλησες το μαγαζί...:ninja: :ninja:





δεν ειμαι τυχερος...
εξυπνη επαγγελματικη κινηση χωρις κανεναν σχεδιασμο ,λεγεται..:lol: :lol:
λοιπον....η βιδα μενει επανω στην μανετα και φυσικα πρπει να βγαινει οταν την τραβας προς την αντιθετη μερια.

OldMan
02/04/2007, 11:34
Ρε ντιριντάχτα Μπίμπη...

Το "εμβολάκι" - βίδα (μαζί με την κόκκινη χειρόβιδα που είναι ο ρεγουλατόρος) πιάνει πάνω στην μανέτα "κοντράροντας" στην πλευρά που το σπρώχνει προς τα έξω το πιστονάκι της τρόμπας !!!

Μήπως ΔΕΝ έβαλες το ελατήριο που το κρατάει "κοντραρισμένο" ??? :D

OldMan
02/04/2007, 11:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Μικρή Λουλού...
δεν το γλυτωνει το εγκεφαλικο ο πουστογερας...:rotflmao: :rotflmao:
Πουστόγερο να σε πει το πρώτο σου παιδί (και να μην είναι και δικό σου...) :D :smokin: :mad:

DUKASII
02/04/2007, 11:36
σας γα@#$ω αρχαια πνευματα του εντουρο...

με ΜΠΕΡΔΕΨΑΤΕ...

1/ΚΟΚΚΙΝΗ ΒΙΔΑ ..ΔΕΝ..ΥΠΑΡΧΕΙ..
2 ΕΛΛΑΤΗΡΙΟ ΕΧΕΙ Η ΒΙΔΑ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΠΑΝΩ..

DUKASII
02/04/2007, 11:39
οκ αρχαία πνευματα..

το μόνο καλο ειναι οτι ο συμπλεκτης δουλευει...αψογα...
αλλα απομονωνει στο θεο....

OldMan
02/04/2007, 11:48
Ρε μαλάκα, τόση ώρα νόμιζα ότι μιλάμε για το ΦΡΕΝΟ !!! :look:

Μικρή Λουλού
02/04/2007, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII

Αλλαγή

μανέτας συμπλέκτη magura μετά απο σπάσιμο..της πρωτης..








ελα μου ντε!!
ετσι οπως το γραψε,αντε να καταλαβει κανεις τι ζηταει..!!!



αμα γερναει ο ανθρωπας...:smokin:

dirtbird
02/04/2007, 11:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Μικρή Λουλού...

αμα γερναει ο ανθρωπας...:smokin:

Yπάρχουν και άλλες σχετικά πρόσφατες ενδείξεις...:rolleyes:


Μήπως να τον προτρέψουμε να το αλλάξει σε VeryOldMan ή να αλλάξει οθόνη? :D :D

OldMan
02/04/2007, 12:14
Ladies :rolleyes: .....

Μην βγάζετε πράγματα από κάπου όταν ΔΕΝ είστε σίγουρες πως (και εάν) μπαίνουν....:wave2:

DUKASII
02/04/2007, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ladies :rolleyes: .....

Μην βγάζετε πράγματα από κάπου όταν ΔΕΝ είστε σίγουρες πως (και εάν) μπαίνουν....:wave2: ΕΙΔΙΚΑ ΕΑΝ ΕΙΣΤΕ ΤΕΡΜΑ ΘΕΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΦΥΓΕΤΕ ΧΩΡΙΣ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ!!!!!!!

OldMan
02/04/2007, 12:31
Καλά ρε Σπύρε...

Κατάφερες και έσπασες την μανέτα χωρίς να σπάσει η τρόμπα ??? :look:

(τα "φιλαράκια" σου δεν σΕ είπανε τίποτε για χαλαρωμένες βάσεις ή για τεφλόν ανάμεσα στο τιμόνι και στα καβαλέτα ???)

Υ.Γ.
Γύρω στα 15€ (μπορεί και λιγότερο...) έχει το σετ οι πλαστικές μανέτες της ΚΤΜ !!
(μπαίνουν μαζί με την βάση τους κάτω από το φανάρι και τις έχεις μόνιμα μαζί σου...)

motaba
02/04/2007, 12:42
Φωτό....


82758

Julius
02/04/2007, 12:54
Agapite mou mpimpiko...... ti theleis kai pas kai mplekese me toys papoudes den ksero



loipon ..... to paparaki toy simplekti... aplos mpenei mesa kai piesei, DEN koumpnei pouthena mesa sthn trompa (old leei gia ton regoulatoro tis manetas, o opoios einai mavros sto montelo toy kai oxi kokkinos)


Episeis agapite mpimpik, ean h maneta aposymplektarei ston theo 'h poly konta... apo auto to mayro vidaki-regoularoto-paparaki poy miazei me hliotropio ton aygousto, rythmizete



a! ama peraseis kana apogeyma apo ton mastro julius thimisou na sou valo teflon tainia stis trompes symplekti kai frenou a! kai na sou sfikso to timono re file


:rotflmao:

sniper
02/04/2007, 12:57
2 σελιδες για μια μανέτα; :confused:

Julius
02/04/2007, 12:57
@ old, oi aftermarket ftines antalaktikes manetes pou peire o BBQ tis "DIRT" DEN exoune toy regoulatorous epano.... opote prepei na vgalei ton regoulatoro apo thn spasmenh, na ton valei sthn kenourgia kai na thn topothetisei sthn thesh tis spasmenhs




re bbq pires ergalia h; thn ekanes thn douleia me ton elvetiko sou sougia???:rotflmao:

Μικρή Λουλού
02/04/2007, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
2 σελιδες για μια μανέτα; :confused:





δεν αφορουν την μανετα,αλλα το χασμα των γενεων...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

sniper
02/04/2007, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Μικρή Λουλού...
δεν αφορουν την μανετα,αλλα το χασμα των γενεων...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Κατάλαβα.... πάλι καλά δλδ που δεν ήταν το αρχικό θέμα οι εξατμίσεις :D :blush: :lol:

OldMan
02/04/2007, 13:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
old leei gia ton regoulatoro tis manetas, o opoios einai mavros sto montelo toy kai oxi kokkinos
Esy tha peis EMENA ti chroma einai o regoulatoros MOU ??? :D :smokin: :D

(exo to mixanaki demeno se ena balkoni mazi me ena WR kai den mporo na vgalo foto na se apostomoso...) :lol:

DUKASII
02/04/2007, 13:04
το ρυθμιζμα δε μπορω να το κανω..ειναι τερμα βιδωμενο και δε παει αλλο..αρα κατι εχω κανει λάθος.

την αλλαξα με τα εργαλεία που εχω ρε μαλακα κουλιε.

επισης να πω πως η μανετα εσπασε μετα τη γαματη αγωνιστικη ρυθμιση τιμονιου που με εκανε ο κοπριτης ο τσουλιους..οπου εβαλε το τιμονι τερμα μπροστα...
και τις χουφτεσ τισ αφησε να κοιτανε τερμα θεου πανω να προστατευουν τα χερια μου απο τις ακτινες του ηλίου λεμε..μη μαυρισω...

οποτες μολις επεσε το μηχανακι κατω...(ναι πεφτει συχνα...) καταφερα το εξής ...

ΝΑ ΕΙΜΑΙ Ο ΠΡΩΤΟς ΠΟΥ ΣΠΑΕΙ ΜΑΝΕΤΑ ΕΝΩ ΕΧΕΙ ΚΛΕΙΣΤΕΣ ΧΟΥΦΤΕΣ ΑΠΟ ΑΛΟΥΜΙΝΙΟ!!!!!!!!


μαλακα τσουλιε..


επισης να πω οτι το να πας μετα απο βροχή στο βουνο να την εδεις εντουρας κτλ...
μονος...

δεν ειναι οτι καλύτερο..:sad: :bigcry: :bigcry:

Nostra
02/04/2007, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Esy tha peis EMENA ti chroma einai o regoulatoros MOU ??? :D :smokin: :D



είδε ο :a024: θέμα για magura και χάρηκε....





:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :rotflmao:


ΥΓ : Ντουζλαμάν μη παρεξηγηθείς... σε γκλίτσα-ω ...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

OldMan
02/04/2007, 13:07
ΡΕ λαλάκα Bro, έχει δίκιο ο Σπύρος ... :lol: :rotflmao: :lol:

Μικρή Λουλού
02/04/2007, 13:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII


επισης να πω οτι το να πας μετα απο βροχή στο βουνο να την εδεις εντουρας κτλ...
μονος...

δεν ειναι οτι καλύτερο..:sad: :bigcry: :bigcry: [/B]








:a31: :a31:

Julius
02/04/2007, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Esy tha peis EMENA ti chroma einai o regoulatoros MOU ??? :D :smokin: :D

(exo to mixanaki demeno se ena balkoni mazi me ena WR kai den mporo na vgalo foto na se apostomoso...) :lol:

op!! kai esena einai 03 e?!!


emena pantos kai toy mpimpikou einai mayroi (emena einai omos einai kai poio megalos apo toy pipi) :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

DUKASII
02/04/2007, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Μικρή Λουλού...
:a31: :a31: +1

DUKASII
02/04/2007, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
op!! kai esena einai 03 e?!!


(emena einai omos einai kai poio megalos apo toy pipi) :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: εσενα ειναι ετσι για δε τον πλένεις και εχει 5 εκατοστα χωμα πανω...:lol: :rotflmao: :lol:

Julius
02/04/2007, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII


ΝΑ ΕΙΜΑΙ Ο ΠΡΩΤΟς ΠΟΥ ΣΠΑΕΙ ΜΑΝΕΤΑ ΕΝΩ ΕΧΕΙ ΚΛΕΙΣΤΕΣ ΧΟΥΦΤΕΣ ΑΠΟ ΑΛΟΥΜΙΝΙΟ!!!!!!!!




perna kana apogeyma na sou ksevidoso kai tis xouftes re :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

DUKASII
02/04/2007, 13:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
perna kana apogeyma na sou ksevidoso kai tis xouftes re :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: θυμισε μου την επομενη φορα που θα θες να κατεβω για να δεις πως ειναι το ΓΑΜΑΤΟ μηχανακι μου ..για να φτιάξεις το ρημάδι σου ...

ΝΑ ΣΕ ΓΡΑΨΩ ΣΤΑ ΑΡ@$$Α ΜΟΥ ΡΕ ΦΙΛΕ..


:D :D

Julius
02/04/2007, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
θυμισε μου την επομενη φορα που θα θες να κατεβω για να δεις πως ειναι το ΓΑΜΑΤΟ μηχανακι μου ..για να φτιάξεις το ρημάδι σου ...

ΝΑ ΣΕ ΓΡΑΨΩ ΣΤΑ ΑΡ@$$Α ΜΟΥ ΡΕ ΦΙΛΕ..


:D :D


:eek: :bigcry: :bawl: :cry: :bigcry: :bigcry:

stefanos
02/04/2007, 15:49
΄Μικρέ δοκίμασε να ξεβιδώσεις τον ρεγουλατόρο:winka: