PDA

View Full Version : Aftermarket αμορτισεροελατηρια



Aggelos_SV
03/04/2007, 19:33
Σκεφτομαι σιγα σιγα να πεταξω τα stock και να βαλω ''καλα'' aftermarket.

Για προτεινετε ρε παιδια.Τα ohlins σαφως και δεν αποτελουν μονοδρομο για μενα.
Πειτε μου εντυπωσεις και τιμες ( το ebay ειναι αλλη ιστορια....:D )

gcrook
03/04/2007, 19:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Σκεφτομαι σιγα σιγα να πεταξω τα stock και να βαλω ''καλα'' aftermarket.

Για προτεινετε ρε παιδια.Τα ohlins σαφως και δεν αποτελουν μονοδρομο για μενα.
Πειτε μου εντυπωσεις και τιμες ( το ebay ειναι αλλη ιστορια....:D )

Εξαρταται.
Θες να διαθεσεις κανα 120 αρι για τα απολυτως απαραιτητα (εκατηρια λαδια) η να το παμε και λιγο πιο μακρυα με cartridge kit;

OldMan
03/04/2007, 19:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
εκατηρια λαδια
Το "εκατήριος" είναι επίθετο ???

Και αν ναι, τι είναι ένα "εκατήριο λάδι" ?? :confused:

dirtbird
03/04/2007, 19:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
....και λιγο πιο μακρυα με cartridge kit;

to amortiser?
to elatirio?


Το πηρούνι?

:blush: :blush:

Aggelos_SV
03/04/2007, 19:47
Ελατηρια πηρουνιου και λαδια οπωσδηποτε.Θελω να πεταξω και το αμορτισερ και να βαλω κατι ποιοτικο,και μαλλον πληρως ρυθμιζομενο και ανοιγομενο/επισκευαζομενο.

OldMan
03/04/2007, 19:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Θελω να πεταξω και το αμορτισερ και να βαλω κατι ποιοτικο,και μαλλον πληρως ρυθμιζομενο και ανοιγομενο/επισκευαζομενο.
Θα χρειαστείς τα 5 τελευταία εκκαθαριστικά της Εφορίας ... :sad:

gcrook
03/04/2007, 19:55
Ωχ μας την πεσανε οι ακριβολογοι/spelling Nazis:bigcry:
Ασε που νομιζα απο βιασυνη οτι μιλαγες μονο για μπροστινο...:blush:
Για πολυρυθμιζομενο/επισκευαζομενο πισω αμορτισερ δεν θελεις ουτε εκκαθαριστικο ουτε τιποτα.
Υπαρχουν πολυ καλες λυσεις απο 650 εως 1200 ευρω.
Εγω φοραω πισω EMC με αποσβεση συμπιεσης,επαναφορας, ρυθμιση προφορτισης, υψους, και χρειαστηκα πανω απο χρονο και 15 διαφορετικες ρυθμισεις για να βρω μια σχετικα καλη ρυθμιση για πιστα και μια για δρομο που απλα να μην δημιουργει προβλημα.
Παντως αν πεταξεις το πισω αμορτισερ θα καταλαβεις τι μηχανακι εχεις...



























Και μετα θα το πεταξεις και αυτο:rotflmao:
Οκ ακυρο...:sad:

Tropeas
03/04/2007, 22:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Το "εκατήριος" είναι επίθετο ???
Και αν ναι, τι είναι ένα "εκατήριο λάδι" ?? :confused:
:a27:

Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Θα χρειαστείς τα 5 τελευταία εκκαθαριστικά της Εφορίας ... :sad:
:a27: :a27:

Μπρος όπως τα λέει και ο Γιώργης που το έχει ψάξει πιο καλά στην Ελληνική αγορά πάει:
150+ ? για λάδια και ελατήρια απλά ή
450? περίπου λάδια ελατήρια αποστάτες και όλο το κιτ της Ματρις που ρυθμίζεται φουλ κατα την εγκατάσταση. και σου δίνει και τις 2 βασικές ρυθμίσεις μετά.
για πίσω Ελλάδα παίζουν τα Olhins στα 630?, και παίζουν απο 550?+ και άλλες μάρκες ποιο οικονομικές αλλά εξίσου καλές με 2 ή και 3 ρυθμίσεις...

Εξω τώρα και ειδικά μέσω ebay παίζουν πολύ μπροστινά απο GSXR και καλύτερα να το πάρεις κομπλέ (triple yoke) απο κουφές τιμές... :eyepop: (190? έκλεισε ένα τις προάλλες) έως ασύμφορες...
Δυσκολία κόστους μεταφοράς κλπ πρέπει να ληφθούν υπόψη... για πίσω παίζουν πάλι μεταχειρισμένα απο παλιά GSXR που πέρνουν revalving και θα έρθουν αρκετά φθηνά 100-150? συνήθως... και φτάνεις και μέχρι στα κορυφαία ELKA που έχω δει τιμή και 999$...
:beer: :wave2:

gcrook
04/04/2007, 17:45
Penske 3 way adjustable.
Οτι καλυτερο για SV και οχι μονο.
Με αυτα τρεχουν τα race spec στα ενιαια και στα διαφορα πρωταθληματα.
Απλα θελει πολυ ρυθμιση για να αποδωσει και καλυτερα αν το παρεις να ξερεις τι κανεις.
Σε γενικες γραμμες ενα καλο aftermarket αμορτισερ με ρυθμιση προφορτισης και αποσβεσης επαναφορς μονο ειναι οτι καλυτερο.
Και ρυθμιση υψους για +1-1,5 cm που ειναι αποδεδειγμενο οτι κανει θαυματα στην γεωμετρια του SV.
Σε αυτα τα χαρακρηριστικα να κοιταξεις αποκλειστικα για Hyperpro.
Γυρω στο 350αρι θα βγει βαρια 500 και θα παθεις μουνοπλακα εκει θα δεις για τι ειναι ικανο αυτο το πλαισιο.



Κατα τα αλλα η Hyperpro βγαζει ενα κιτ για μπροστα κοντα στο 250αρι.
Και η Matris cartridge fork κοντα στο 350αρι με 400αρι.
Και βασικα ολες οι εταιρειες προιοντα για το SV.
Υπαρχουν και πιο ψαγμενες λυσεις βεβαια με γραμμικα ελατηρια και emulator valves για το μπροστινο, αλλα παμε αλλου μετα.
Καλυτερα για αρχη παντως να βαλεις απλα ελατηρια WP η Hyperpro με τα αντιστοιχα λαδια και βλεπεις για μετα.
Ηδη το μπροστινο σου ειναι χαλια.
Και μονο με αυτο θα δεις διαφορα.

OldMan
04/04/2007, 19:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Σε γενικες γραμμες ενα καλο aftermarket αμορτισερ με ρυθμιση προφορτισης και αποσβεσης επαναφορς μονο ειναι οτι καλυτερο.

Γυρω στο 350αρι θα βγει βαρια 500 και θα παθεις μουνοπλακα
Κοίτα μην βγει πολύ βαριά 900 και πάθει ταφόπλακα ...:D

byron
04/04/2007, 19:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Κοίτα μην βγει πολύ βαριά 900 και πάθει ταφόπλακα ...:D


Μου ΄χεις γ@μήσει τα πουκάμισα, γαμω το κέρατο :mad:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

gcrook
04/04/2007, 19:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Κοίτα μην βγει πολύ βαριά 900 και πάθει ταφόπλακα ...:D

Σε αυτη την περιπτωση ενα SV λιγοτερο.
Κατι εγινε....:sad:


Να σε δω μια φορα ρε κ@ριολη να μπειςστην συγκεκριμενη κατηγορια και να μην την πεις σε καποιον...:sad:

gcrook
04/04/2007, 19:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook

Γυρω στο 350αρι θα βγει βαρια 500 και θα παθεις μουνοπλακα εκει θα δεις για τι ειναι ικανο αυτο το πλαισιο.



Επειδη θα μας βρισουν εδω μεσα η τιμη ξεκιναει απο 400 για προφορτιση/αποσβεση επαναφορας και παει +100 (πολυ χονδρικα) , ΚΑΙ για ρυθμιση υψους.


Γαμιστε τωρα το θρεντ:sad:
Ενα θρεντ της προκοπης ελαχε εδω μεσα...:sad:
Αλλα χαλαλι σας:sad:
Δεν εχουμε εμεις οι SVαδες ψυχη....:sad:
















κωλοπαιδα.....:sad:

div400
05/04/2007, 12:38
εμμ οταν δεν υπαρχει τσοπανης το μαντρι παει για γοβες....


ΞΑΝΑΚΑΝΤΕ ΜΟΝΤ ΤΟΝ ΚΡΟΥΚΙ!!!!ΞΑΝΑΚΑΝΤΕ ΜΟΝΤ ΤΟΝ ΚΡΟΥΚΙ!!!!ΞΑΝΑΚΑΝΤΕ ΜΟΝΤ ΤΟΝ ΚΡΟΥΚΙ!!!!ΞΑΝΑΚΑΝΤΕ ΜΟΝΤ ΤΟΝ ΚΡΟΥΚΙ!!!!ΞΑΝΑΚΑΝΤΕ ΜΟΝΤ ΤΟΝ ΚΡΟΥΚΙ!!!!ΞΑΝΑΚΑΝΤΕ ΜΟΝΤ ΤΟΝ ΚΡΟΥΚΙ!!!!ΞΑΝΑΚΑΝΤΕ ΜΟΝΤ ΤΟΝ ΚΡΟΥΚΙ!!!!ΞΑΝΑΚΑΝΤΕ ΜΟΝΤ ΤΟΝ ΚΡΟΥΚΙ!!!!ΞΑΝΑΚΑΝΤΕ ΜΟΝΤ ΤΟΝ ΚΡΟΥΚΙ!!!!ΞΑΝΑΚΑΝΤΕ ΜΟΝΤ ΤΟΝ ΚΡΟΥΚΙ!!!!ΞΑΝΑΚΑΝΤΕ ΜΟΝΤ ΤΟΝ ΚΡΟΥΚΙ!!!!ΞΑΝΑΚΑΝΤΕ ΜΟΝΤ ΤΟΝ ΚΡΟΥΚΙ!!!!ΞΑΝΑΚΑΝΤΕ ΜΟΝΤ ΤΟΝ ΚΡΟΥΚΙ!!!!ΞΑΝΑΚΑΝΤΕ ΜΟΝΤ ΤΟΝ ΚΡΟΥΚΙ!!!!ΞΑΝΑΚΑΝΤΕ ΜΟΝΤ ΤΟΝ ΚΡΟΥΚΙ!!!!ΞΑΝΑΚΑΝΤΕ ΜΟΝΤ ΤΟΝ ΚΡΟΥΚΙ!!!!ΞΑΝΑΚΑΝΤΕ ΜΟΝΤ ΤΟΝ ΚΡΟΥΚΙ!!!!ΞΑΝΑΚΑΝΤΕ ΜΟΝΤ ΤΟΝ ΚΡΟΥΚΙ!!!!ΞΑΝΑΚΑΝΤΕ ΜΟΝΤ ΤΟΝ ΚΡΟΥΚΙ!!!!ΞΑΝΑΚΑΝΤΕ ΜΟΝΤ ΤΟΝ ΚΡΟΥΚΙ!!!!ΞΑΝΑΚΑΝΤΕ ΜΟΝΤ ΤΟΝ ΚΡΟΥΚΙ!!!!ΞΑΝΑΚΑΝΤΕ ΜΟΝΤ ΤΟΝ ΚΡΟΥΚΙ!!!!ΞΑΝΑΚΑΝΤΕ ΜΟΝΤ ΤΟΝ ΚΡΟΥΚΙ!!!!ΞΑΝΑΚΑΝΤΕ ΜΟΝΤ ΤΟΝ ΚΡΟΥΚΙ!!!!ΞΑΝΑΚΑΝΤΕ ΜΟΝΤ ΤΟΝ ΚΡΟΥΚΙ!!!!ΞΑΝΑΚΑΝΤΕ ΜΟΝΤ ΤΟΝ ΚΡΟΥΚΙ!!!!ΞΑΝΑΚΑΝΤΕ ΜΟΝΤ ΤΟΝ ΚΡΟΥΚΙ!!!!ΞΑΝΑΚΑΝΤΕ ΜΟΝΤ ΤΟΝ ΚΡΟΥΚΙ!!!!ΞΑΝΑΚΑΝΤΕ ΜΟΝΤ ΤΟΝ ΚΡΟΥΚΙ!!!!ΞΑΝΑΚΑΝΤΕ ΜΟΝΤ ΤΟΝ ΚΡΟΥΚΙ!!!!ΞΑΝΑΚΑΝΤΕ ΜΟΝΤ ΤΟΝ ΚΡΟΥΚΙ!!!!

:look:

OldMan
05/04/2007, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Να σε δω μια φορα ρε κ@ριολη να μπειςστην συγκεκριμενη κατηγορια και να μην την πεις σε καποιον...:sad:
Ποιον "κάποιον" ρε Κρούκη ..???

ΔΥΟ είστε όλοι κι όλοι !!
(ο Σαλλονικιός εξαιρείται, λόγω της γνωστής εγκεφαλικής βλάβης ..)!!!

gcrook
05/04/2007, 16:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ποιον "κάποιον" ρε Κρούκη ..???

ΔΥΟ είστε όλοι κι όλοι !!



Εμ αμα σου λεω οτι ΔΕΝ ενημερωνεσαι σωστα:D :rolleyes: :D

Aggelos_SV
05/04/2007, 20:48
Αυτο το σετακι που ειπες gcrook , της Hyperpro , μου φαινεται δελεαστικο.
Θα ηθελα κατι που να μη χρειαστω μια βδομαδα μεσα σε πιστα για να το ρυθμισω σωστα.
Κοινως θελω ενα ''σβελτο'' σετακι που να μπορω να το ρυθμισω μονος μου και να μη χαθω στις ρυθμισεις του.
Οι τιμες που λες για τα Hyperpro ειναι ελληνικες ή ιντερνετικες?Για ελληνικες καλουλες μου φαινονται.


.....ο Alexioannides πως και δεν απαντησε :confused: :confused:
περιμενω να ακουσω και την αποψη του master :a024: :)

gcrook
05/04/2007, 22:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV

.....ο Alexioannides πως και δεν απαντησε :confused: :confused:
περιμενω να ακουσω και την αποψη του master :a024: :)

Καλα σωθηκες:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Αυτος θα σου προτεινει να πουλησεις το σπιτι σου, (μαζι με τους ενοικους) ,και να πας να πεταξεις 2 χιλιαρικα για USD μπροστινο και πολυριθμιζομενο Ohlins αφου πρωτα φας τα νιατα σου μεχρι να καταλαβεις οτι οι λαιμοι των aftermarket εξατμισεων που εβαλες ακουμπανε στο δοχειο αζωτου με αποτελεσμα να μην εχεις ποτε αποσβεσεις.....:rotflmao: :rotflmao:
Και αμα μπορεσεις και τα σεταρεις ποτε σωστα σφυρα μου αγοραρε:rotflmao:

Tropeas
06/04/2007, 04:13
εεεε οχι και δυο....
έχει μαζευτεί κόσμος και είναι στις πίστες....;)

alexioannides
10/05/2007, 19:43
kala re giati me 8abete??? de ntrepeste??? exw piksei sthn douleia
sas exw olous xalara leme....

Aggelos_SV
22/10/2008, 21:18
Λοιπόν..ας το ξεθάψω για να σας πλεροφορήσω ότι από τον Ιούνιο φοράω πλέον μπροστινό σετάκι ελατηριών Hyperpro.

Κόστος αγοράς ,145€ με τα λάδια μαζί και 50€ η τοποθέτηση.

Καμιά τρελή διαφορά δεν είδα.Λίγο πιο στοιβαρό βέβαια είναι το μπροστινό.
Εμπειρία από πίστα δεν έιχα ακόμα με τα καινούρια ελατήρια.Βέβαια κάποιες συγκεκριμένες στροφές στις οποίες έμπαινα με κάποια χλμ/ώρα και κούναγε το μπροστά(βλέπε υπόγεια διάβαση της Μεσογείων:blush:,την χρησιμοποιώ ως κριτήριο λόγω ασφάλτου-παγοδρομίου ),πλέον κουνάει αν μπορώ να το πω "πιο αναμενώμενα" και σε (λίγα) παραπάνω χλμ/ώρα.

Την καλύτερη βελτίωση την είδα στον τομέα του φρεναρίσματος.Σε άγρια φρένα δεν βυθίζεται τοσο πολύ το μπροστινό και μπορείς να "στίψεις" κι άλλο.

Αυτά...

(οσονούπω ακολουθεί αμορτισέρι...σε κάνα δυο χρόνια...:lol: :bawl: )

div400
22/10/2008, 23:08
ρε Άγγελε,ξέθαψες ενα θρέντ 1,5 έτους για να μας πείς οτι εδω και μισώ σχεδόν χρόνο φοράς ελατήρια....:rolleyes:


αα μην ξεχάσεις του ΧΡΟΝΟΥ να ποστάρεις για εκείνη την βόλτα...πού πήγες ΠΕΡΣΙ!
:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao:


λένε τίποτα τα ελατήρια?
δεν αξιωθεί ακόμα να τα βάλω τα δικά μου ΡΠΜ....και τα έχω αγοράσει απο τον Μάρτιο :a13:
:D

Aggelos_SV
23/10/2008, 01:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400


λένε τίποτα τα ελατήρια?
δεν αξιωθεί ακόμα να τα βάλω τα δικά μου ΡΠΜ....και τα έχω αγοράσει απο τον Μάρτιο :a13:
:D


Aν τα βάλεις μέχρι το τέλος του 2008 τότε σύμφωνα με πρόχειρους υπολογισμούς που έκανα,πρέπει να μας το ανακοινώσεις τον Σεπτέμβρη του '09 και να μας πεις εντυπώσεις από το 2010 έως το '11:rotflmao: :rotflmao:

Εγώ έγραψα τις εντυπώσεις μου κι εσύ ρε αλιιιιητήριε με ρωτάς αν λένε τίποτα..??:p
Είπα,η πιο φανερή εκ πρώτης όψεως βελτίωση που είδα ήταν στο φρενάρισμα.Στην πίστα δεν έχω μπει με τα καινούρια ελατήρια για να εντοπίσω κάποια φοβερή διαφορά.Απλά τις πρώτες μέρες μου έδινε μια λίγο μεγαλύτερη αίσθηση στοιβαρότητας,μέχρι που το συνήθισα.

ΒΑΛ'ΤΑ!

Υ.Γ. Θα γράψω σε κάνα εξάμηνο ότι πριν ένα μήνα έβαλα και φιλτράκι DNA:rotflmao: :rotflmao:

SVX
23/10/2008, 07:57
ΠΩΠΩ...ειδες ...οι κατοχοι των SV την ψαχνουν πολυ πριν ακουμπησουν γκαφρα για βελτιωσεις...ρωτανε ,ζηταν γνωμες ...εντυπωσεις ...
και δεν ποσταρουν αυθαιρετες αποψεις...γινεται επεξεργασια , και μετα απο πολυ σκεψη και ΠΟΛΥΜΗΝΕΣ δοκιμες σε πιστες και commuting σε εφοδιαζουν με τις καλυτερες συμβουλες..!!!
:smokin: :smokin:

Tpap
23/10/2008, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
ΔΥΟ είστε όλοι κι όλοι !!
(ο Σαλλονικιός εξαιρείται, λόγω της γνωστής εγκεφαλικής βλάβης ..)!!!



Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Λοιπόν..ας το ξεθάψω για να σας πλεροφορήσω ότι ...

..πλέον ΔΕΝ είστε δύο.

Aggelos_SV
23/10/2008, 15:52
...μπα..δύο είμαστε...και μάλιστα χωρίς τοπικό mod να καθαρίζει...:evil: :evil:

alexioannides
23/10/2008, 16:16
giati re paidia de me bazetai kai mena mesa se autous tous 2??????????:ninja:

SVX
23/10/2008, 19:50
Τι ρε γιατι σε βαζουν αναμεσα???ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ SV ΤΡΙΚΑΒΑΛΟ? :a25:

Tropeas
26/10/2008, 19:05
:bigcry: :bigcry: :bigcry:

alexioannides
26/10/2008, 19:26
stamata na klegese gerompismpiki... kai grapse kai tipota
oxi mono na bazeis mia fatsoula gia na mh leme oti exeis eksafanistei.......
:beer:

alexioannides
26/10/2008, 19:39
DHMHTRH (DIV399) XRONIA POLLA KAI PANTA ME YGEIA~~~~~!!!!!!!!!!!!

TOLISTOLAROS
07/01/2009, 00:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Λοιπόν..ας το ξεθάψω για να σας πλεροφορήσω ότι από τον Ιούνιο φοράω πλέον μπροστινό σετάκι ελατηριών Hyperpro.

Κόστος αγοράς ,145€ με τα λάδια μαζί και 50€ η τοποθέτηση.

Καμιά τρελή διαφορά δεν είδα.Λίγο πιο στοιβαρό βέβαια είναι το μπροστινό.
Εμπειρία από πίστα δεν έιχα ακόμα με τα καινούρια ελατήρια.Βέβαια κάποιες συγκεκριμένες στροφές στις οποίες έμπαινα με κάποια χλμ/ώρα και κούναγε το μπροστά(βλέπε υπόγεια διάβαση της Μεσογείων:blush:,την χρησιμοποιώ ως κριτήριο λόγω ασφάλτου-παγοδρομίου ),πλέον κουνάει αν μπορώ να το πω "πιο αναμενώμενα" και σε (λίγα) παραπάνω χλμ/ώρα.

Την καλύτερη βελτίωση την είδα στον τομέα του φρεναρίσματος.Σε άγρια φρένα δεν βυθίζεται τοσο πολύ το μπροστινό και μπορείς να "στίψεις" κι άλλο.

Αυτά...

(οσονούπω ακολουθεί αμορτισέρι...σε κάνα δυο χρόνια...:lol: :bawl: )
Άγγελε έβαλες απλά ελατήρια ή προοδευτικά;

Aggelos_SV
07/01/2009, 00:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Άγγελε έβαλες απλά ελατήρια ή προοδευτικά;


Προοδευτικά.Αν και νομίζω πως η hyperpro δεν βγάζει "απλά" ...

TOLISTOLAROS
07/01/2009, 01:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Προοδευτικά.Αν και νομίζω πως η hyperpro δεν βγάζει "απλά" ...
Αξίζει λες;Κάποια διαφορά με τα απλά (αξιόλογη εννοώ);
Σε ρωτάω επειδή σε κανα μήνα θα κοτσάρω το μπροστινό που τσίμπησα απ'τον πρόεδρο στο δέκα ετών πλέον ζβουρίδι μου.Θα παίξει και αλλαγή του πίσω αμορτισέρ-δεν έχει αλλαχτεί/συντηρηθεί ποτέ!:D :D (πλέον 84000χλμ)-με aftermarket.
Το ψάχνω το θέμα γιατί μιας και θα φτιαχθεί καλύτερο από πριν το μηχανάκι πάει για ψιλοproject.Δε θέλω να το δώσω,άσχετα αν κάποτε-καλά να'μαστε-ίσως πάρω κάτι άλλο.
Θέλω κάτι με ρύθμιση ύψους(σωματομετρικά θέλω ψηλότερη σέλα) και για να μικρύνει η καστερ αλλά και επειδή μπροστά έχω 120/70 αντί 120/60.Αλλιώς θες dogbones αλλά για ποιό λόγο;
Πια πάει για μονόσελο,βάρος αναβάτη με εξοπλισμό 72 kgr.
Η http://www.elkasuspension.com/products/street.html βγάζει προσφορές (http://forum.svrider.com/showthread.php?t=91523) αλλά δε την ξέρω.
Ο τύπος πάντως sv-racing-parts είναι εγγύηση απ'αυτό πήρα(ebay) full ρυθμιζόμενα μαρσπιέ ( με δυνατότητα αναστροφής) για 285$.ΓΑΜΑΤΑ!Πολύ ξηγημένος,αν θες του ζητάς να σου βάλει απόδειξη μεσ'το πακέτο για ό,τι τιμή θες(ώστε να μη στον φορέσουν στο τελωνείο).

Καμμιά ιδέα για αμορτισέρ;Έχεις ακούσει για κάποια καλή εφαρμογή;
:wave2:

Aggelos_SV
07/01/2009, 01:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Αξίζει λες;Κάποια διαφορά με τα απλά (αξιόλογη εννοώ);
Σε ρωτάω επειδή σε κανα μήνα θα κοτσάρω το μπροστινό που τσίμπησα απ'τον πρόεδρο στο δέκα ετών πλέον ζβουρίδι μου.Θα παίξει και αλλαγή του πίσω αμορτισέρ-δεν έχει αλλαχτεί/συντηρηθεί ποτέ!:D :D (πλέον 84000χλμ)-με aftermarket.
Το ψάχνω το θέμα γιατί μιας και θα φτιαχθεί καλύτερο από πριν το μηχανάκι πάει για ψιλοproject.Δε θέλω να το δώσω,άσχετα αν κάποτε-καλά να'μαστε-ίσως πάρω κάτι άλλο.
Θέλω κάτι με ρύθμιση ύψους(σωματομετρικά θέλω ψηλότερη σέλα) και για να μικρύνει η καστερ αλλά και επειδή μπροστά έχω 120/70 αντί 120/60.Αλλιώς θες dogbones αλλά για ποιό λόγο;
Πια πάει για μονόσελο,βάρος αναβάτη με εξοπλισμό 72 kgr.
Η http://www.elkasuspension.com/products/street.html βγάζει προσφορές (http://forum.svrider.com/showthread.php?t=91523) αλλά δε την ξέρω.
Ο τύπος πάντως sv-racing-parts είναι εγγύηση απ'αυτό πήρα(ebay) full ρυθμιζόμενα μαρσπιέ ( με δυνατότητα αναστροφής) για 285$.ΓΑΜΑΤΑ!Πολύ ξηγημένος,αν θες του ζητάς να σου βάλει απόδειξη μεσ'το πακέτο για ό,τι τιμή θες(ώστε να μη στον φορέσουν στο τελωνείο).

Καμμιά ιδέα για αμορτισέρ;Έχεις ακούσει για κάποια καλή εφαρμογή;
:wave2:


Τα ίδια σκατά είναι πάνω κάτω...απλά υποτίθεται ότι τα προοδευτικά προσφέρουν καλύτερη συμπεριφορά στις ανωμαλίες του δρόμου χωρίς να κάνουν συμβιβασμούς όταν το μηχανάκι πιέζεται σε σβέλτη οδήγηση.Όπως έχω καταλάβει ( ελπίζω ορθώς) κατά την συμπίεση του ελατηρίου πάνω στο φρενάρισμα ,αρχικά έχεις ένα διάστημα όπου αυτό είναι σχετικά "μαλακό" και έπειτα όσο αυξάνεται η συμπίεσή του αυτό "σκληραίνει"(Ας πούμε για παράδειγμα ότι κάνεις ένα φρενάρισμα και τα ελατήρια συμπιέζονται αρχικά κατά 2 εκατοστά με τρόπο ας τον πούμε "μαλακό".Από κει και πέρα,και όσο συνεχίζεις να φρενάρεις,τα ελατήρια γίνονται σιγά σιγά πιο "σκληρά" )
Γενικά βοηθούν στην ομαλότερη μετάβαση της μοτοσυκλέτας από την αρχική στην τελική επιβράδυνση κατά το φρενάρισμα.


Του πρόεδρα το μπροστινό είναι από GSXR ή το στοκ το δικό του?Αν είναι GSXR τότε αν βάλεις ελατήρια θα πρέπει να βάλεις για GSXR.
Αν μπροστά έχεις 70άρι προφίλ τότε θα πρέπει να κατεβάσεις τις τιμονόπλακες γύρω στο 1,5cm (κάπου έχω γραμμένη την ακριβή απόσταση αλλά βαριέμαι να ψάξω :lol: ) ,αν δεν το έχεις ήδη κάνει,για να εξισορροπήσεις την μεταβολή/άυξηση του ύψους του μπροστινού σου.

Αν βάλεις dogbones στο μοχλικό για ψηλώσεις τον κώλο και να μειώσεις την κάστερ θα πρέπει να λάβεις υπόψιν ότι αλλάζεις τον μοχλισμό της πίσω ανάρτησης και τον τρόπο με τον οπόιο αυτή φορτίζεται ,αλλά σε γενικές γραμμές 1-1,5 cm ανύψωση με dogbones δεν είναι και τόσο τραγική (βλέπε SVrider.com) .Το ιδανικό βέβαια είναι ένα καλό αμορτισεράκι με ρύθμιση ύψους το οποίο σου διατηρεί το εργοστασιακό μοχλισμό και σου αφήνει να παίξεις με το ύψος ( και με 1002 ρυθμίσεις στις αποσβέσεις που θα σου σπάσουν τα ούμπαλα μέχρι που θα το στείλεις στο διάολο και θα ησυχάσεις :lol: )

alexioannides
07/01/2009, 15:12
TOLIIIIII........

o proedras 8a se ftiaksei.... se merikes meres 8a exw gia poulhma to pisw ohlins apo to sv mou plhros ry8mizomeno....


etoimasou....


151800

Aggelos_SV
07/01/2009, 16:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexioannides
TOLIIIIII........

o proedras 8a se ftiaksei.... se merikes meres 8a exw gia poulhma to pisw ohlins apo to sv mou plhros ry8mizomeno....


etoimasou....

Θα του κάνει? Έχει το καρμπυρατεράτο...

....γιαααααα στείλε μια τιμούλα με πμ :winka: μιας κι εγώ έχω το ίδιο Κ3 με σένα:D

alexioannides
07/01/2009, 16:49
kala de ntrepesai??? les apla oti de tou kanei gia na to tsimphseis esy????

filikh timoula 300. pisteuw oti einai poly kalh. an ypologiseis oti exei mono 3000 xlm
oxi pws pa8ainei tipota to ohlins alla....

Aggelos_SV
07/01/2009, 16:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexioannides
kala de ntrepesai??? les apla oti de tou kanei gia na to tsimphseis esy????

filikh timoula 300. pisteuw oti einai poly kalh. an ypologiseis oti exei mono 3000 xlm
oxi pws pa8ainei tipota to ohlins alla....


Μια χαρά η τιμούλα...έλα όμως που έχω κάνει μια καβάτζα η οποία πάει για εξατμισόνι (η στοκ επιτέλους τρύπησε :lol: ) και δε θέλω να τη χαλάσω...

Αν δεν βρεις να το πουλήσεις αλλού θα σε έχω στα υπόψιν :winka:

alexioannides
07/01/2009, 17:08
AAAA NAI???

POYLAW KAI 2PLES GPR TITANIOU.....!!!!!!!
KSEREIS... TIS GNWSTES POU KANAN TO SV MOY PERIZHTHSO SE OLON TON PLANHTH!!!!



OXI POU 8A MOU KSEFYGEIS ESY.........

ELA PARE PARE PAREEEEEEE
AP'OLA EXEI TO KATASTHMAAAAAAAAA....
AAAAA KAI OPOIOS PRWTOAGORASEI KATI APO AYTA 8A TOY KANW ENA DWRAKI SPECIAL AKSIAS 80 EYRW..... (AN EXEI SV650 03+)


ELA PARE LEMEEEEE PARE PARE PAREEEE

Aggelos_SV
07/01/2009, 17:24
....πάλι chat το κάναμε εδώ μέσα..

Λοιπόν,για εξάτμιση σχεδόν έχω καταλήξει στην mivv ή την gp (βροντάει ο Ολυμπος) ή την x-cone ( ..κι αστράφτει η Γκιόνα) ,οπότε ξέχνα ένα πελατάκι :lol:

Το δωράκι καταλάβαμε τί θα είναι....ένα αλυσοπρίονο για να σφάξει ο αγοραστής τους λαιμούς ε?:rotflmao: :rotflmao: do it like ioannides:rotflmao:

alexioannides
07/01/2009, 17:38
XAXAXAAXAXAX
OXI EINAI KATI LIIIGO PIO KALO...

X-CONE LEW EGW.... ETSI NA TRABIKSW KAI GW KAMIA... NA GOUSTARW....!!!

TOLISTOLAROS
07/01/2009, 17:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexioannides
TOLIIIIII........

o proedras 8a se ftiaksei.... se merikes meres 8a exw gia poulhma to pisw ohlins apo to sv mou plhros ry8mizomeno....


etoimasou....
Έλα Αλέκοοο.... :lol: :lol:
Ρε αυτό που φοράς ποιό μοδέλο είναι με οριζόντιο δοχείο;Δε το βρίσκω στο σάιτ...
Ρύθμιση μήκους έχει;
Απ'ό,τι βλέπω για το SV 1ης γενιάς είναι το μοντέλο (http://www.ohlins.com/Motorcycle/Hidden/Recommendationlist/tabid/110/Default.aspx) SU 852 το οποίο είναι πρακτικά το ίδιο μ'αυτό της 2ης γενιάς (http://www.ohlins.com/Motorcycle/Hidden/Recommendationlist/tabid/110/Default.aspx)
(μοντέλο (μοντέλο SU 606) με τη διαφορά ότι το 1ης γενιάς έχει ξεχωριστά το δοχείο που συνδέεται με μακρυνάρι ώστε να το βάζεις όπου θες :rolleyes: :rolleyes:






























(δε θέλω σχόλια...).

΄Με οριζόντιο δοχείο δε βλέπω.... :confused: :confused:

TOLISTOLAROS
07/01/2009, 17:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
....πάλι chat το κάναμε εδώ μέσα..

Λοιπόν,για εξάτμιση σχεδόν έχω καταλήξει στην mivv ή την gp (βροντάει ο Ολυμπος) ή την x-cone ( ..κι αστράφτει η Γκιόνα) ,οπότε ξέχνα ένα πελατάκι :lol:

Το δωράκι καταλάβαμε τί θα είναι....ένα αλυσοπρίονο για να σφάξει ο αγοραστής τους λαιμούς ε?:rotflmao: :rotflmao: do it like ioannides:rotflmao:
Κάτσε να 'ρθει από obamaland η ολόσωμη γιοσιμούρα πουτα.. εχμ συγγνώμη τιτανίου και τα λέμε...

alexioannides
07/01/2009, 18:01
46prcl (horizontal)
AUTO EINAI TO KOUTI THS,,...


151810

alexioannides
07/01/2009, 18:02
AHNTE NA 8YMH8OUME TA PALIAAAA.....


151811

TOLISTOLAROS
07/01/2009, 18:06
Πότε το πήρες;Μήπως δε βγάζει πια με οριζόντιο δοχείο;
Για να'χει το γράμμα L στάνταρ έχει ρύθμιση ύψους(ή μήκους πέστο ΄όπως θες).Πόσο όμως;

alexioannides
07/01/2009, 18:09
+12mm nomizw h +15mm