PDA

View Full Version : offset γραναζι



dkirkos
03/04/2007, 22:38
παιδια μηπως ξερει κανενας που μπορω να βρω ή ποιος μπορει να μου φτιαξει ενα offset γραναζι 5mm?

S705
12/04/2007, 10:01
υπαρχει ενα μαγαζι με γραναζια, με μεγαλη ποικιλια. ειναι στην σπυρου πατση(οπως ερχεσαι απο
Κωνσταντινουπολεως και βρησκεις καθετα την Σ.Π κανεις δεξεια και στα δεκα μετρα στο αριστερο σου χερι ειναι το μαγαζι)
Και αυτος να μην εχει πιστευω οτι θα ξερει που να σε στειλει.

S705
12/04/2007, 10:04
και κατι ακομα.
Συνιθως τοσο μικρα γραναζια φτιχνουν οι κοντεραδες.
πριν περιπου 8 χρονια ειχα δει εναν κοντερα να φτιαχνει,το κακο ειναι οτι τον επισκευτικα περιση
και απλα ειχε κλεισει:eek: :eek: :eek: :bigcry:

dkirkos
12/04/2007, 23:32
βλεποντας το post μου μαλλον κανενας δεν 8α καταλαβε τι ζηταω..:blush:
το προβλημα μου..
θελω να να βαλω στη μοτο μου φαρδυτερη ζαντα και λαστιχο πισω. αν θα γινει αυτο θα γλειφει η αλυσιδα το λαστιχο. θα μου λυνοταν τα χερια αν ειχα ενα offset γραναζι για μπροστα που να βγαινει 5mm πιο εξω. πχ οπως στην φωτο που ακολουθει.. :beer: :beer:


83978

fantacid
13/04/2007, 01:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από dkirkos
βλεποντας το post μου μαλλον κανενας δεν 8α καταλαβε τι ζηταω..:blush:
το προβλημα μου..
θελω να να βαλω στη μοτο μου φαρδυτερη ζαντα και λαστιχο πισω. αν θα γινει αυτο θα γλειφει η αλυσιδα το λαστιχο. θα μου λυνοταν τα χερια αν ειχα ενα offset γραναζι για μπροστα που να βγαινει 5mm πιο εξω. πχ οπως στην φωτο που ακολουθει.. :beer: :beer:


ενα καλο "καλο" μηχανουργιο ψαχνεις μαλλον,
που να χει χρονο κ ορεξη(!) να ασχοληθει με ενα γραναζι!

αν τον βερεις πες μου κ μενα!!


ή στελε πμ στο uriah αν εισαι σπο σαλνικα ή γουσταρεις τα ταξιδια! ;)

S705
13/04/2007, 10:10
τωρα καταλαβα!!!!θα ρωτεισω στο μαγαζι που σου ειπα,μιας και ειναι διπλα στην δουλεια μου και οτι μαθω θα σου απαντισω.

OldMan
13/04/2007, 13:51
Γιατί δεν βάζεις έναν απλό αποστάτη (πχ. ροδέλα) πίσω από το γρανάζι σου ??
(αρκεί να έχει "αέρα" για βίδωμα ο άξονας μετάδοσης...)

Πάντως, θα συνεχίσεις να έχεις προβλήματα "γλυψίματος":blush: στις γλύστρες και τους οδηγούς της αλυσίδας (εκτός αν αλλάξεις και ψαλίδι...):wave2:

SeNNinhA
15/04/2007, 17:37
Εχω βρει στο internet και αυτό

http://www.pmfronline.com/counter_shaft_sprockets.htm

δεν ξέρω αν μπορεί να βοηθήσει

S705
16/04/2007, 14:14
Γεια σου.

Πηγα σε ενα μαγαζι που σου ειχα πειμε γραναζια.κατι τετοιο δυσκολα μου ειπαν οτι θα το βρεις ετοιμο.μου πρωτειναν ενα μηχανουργειο το οποιο ειναι ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ 2 και θα ζιτησεις τον μανωλη.
Η ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ ειναι παραλλιλη της ΣΠΥΡΟΥ ΠΑΤΣΗ και καθετη στην ΣΕΡΡΩΝ. Πισω απο την skf σκεψου.

Αυτο που θα κανεις ειναι να αγοραστει ενα γραναζι με τα δοντια, βημα και υλικο που χρειαζεσαι.το γραναζι αυτο θα πρεπει να εχει μια πατουρα, η οποια ομως θα ειναι γεματη.
σκαβεις την πατουρα απο εσωτερικα,αφηνεις οση πατουρα θες (5χιλ) και μετα διαμορφωνεις και το πολυσφινο.

ελπιζω να σε βοηθησα. καλη επιτυχια.

sotpag
16/04/2007, 14:41
Δεν είναι τόσο απλό αυτό που θες.


Αν έχεις περιθώριο βάζεις έναν αποστάτη, όπως είπε ο old man

ο ποιο απλός τρόπος και ο πιο φθηνός είναι να πάρεις δυο γρανάζια ίδια από το ένα θα αφαιρέσεις τα δόντια και από το άλλο το καρέ,
Αυτά σε ένα μηχανουργείο, στη συνέχεια με μια πατούρα που θα σου κάνει στο καρέ θα βγάλει το offset που θέλεις και θα στο κεντράρει και με ένα κόλλημα είσαι ΟΚ

Απλά στο κόλλημα θέλει ηλεκτρόδια 29/9 (θα ξέρει και αυτός που θα πας)


Δεν υπάρχει περίπτωση να σου κοπεί ή να έχεις άλλο πρόβλημα.

Για να το κάνεις φτιαχτό τώρα από την αρχή φοβάμαι πως θα έχεις πρόβλημα , είναι μικρό το καρέ και αν κάποιος ασχοληθεί θα σου πάρει μέτρα…. + τι υλικό θα σου βάλει κλπ.

OldMan
16/04/2007, 15:48
:rolleyes: Σωτήρη, εσύ μιλάς για γρανάζι που θα είναι -πρακτικά- ΕΞΩ από τον άξονα μετάδοσης ...

Δεν νομίζω ότι είναι καλή ιδέα γιατί μεγαλώνει η απόσταση στρέψης από αυτήν που έχει υπολογιστεί η αντοχή του άξονα (κοινώς θα "στραμπουλιχτεί" πολύ πιο γρήγορα...) :sad:

stefanos
16/04/2007, 16:47
Και δεν θα είναι και συνευθειακά τα γρανάζια.
Πράγμα οχι καλό.
Ισως αν ακολουθούσες την πεπατημένη και μετατόπιζες την ζάντα.....

dkirkos
16/04/2007, 21:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
Δεν είναι τόσο απλό αυτό που θες.


Αν έχεις περιθώριο βάζεις έναν αποστάτη, όπως είπε ο old man


διστυχως αυτο δεν γινεται, το γραναζι δεν σταθεροποιειται με μια κεντρικη βιδα αλλα με μια ασφαλεια η οποια βιδωνει με δυο βιδακια πανω στο γραναζι (οπως πχ στα παλια XT)



ο ποιο απλός τρόπος και ο πιο φθηνός είναι να πάρεις δυο γρανάζια ίδια από το ένα θα αφαιρέσεις τα δόντια και από το άλλο το καρέ,
Αυτά σε ένα μηχανουργείο, στη συνέχεια με μια πατούρα που θα σου κάνει στο καρέ θα βγάλει το offset που θέλεις και θα στο κεντράρει και με ένα κόλλημα είσαι ΟΚ


σε τελικη αυτο θα κανω, πιστευα ομως οτι καπου θα υπηρχε μια πιο ευκολη λυση.



Απλά στο κόλλημα θέλει ηλεκτρόδια 29/9 (θα ξέρει και αυτός που θα πας)


Δεν υπάρχει περίπτωση να σου κοπεί ή να έχεις άλλο πρόβλημα.


i hope so..:smilea:

dkirkos
16/04/2007, 21:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: Σωτήρη, εσύ μιλάς για γρανάζι που θα είναι -πρακτικά- ΕΞΩ από τον άξονα μετάδοσης ...

Δεν νομίζω ότι είναι καλή ιδέα γιατί μεγαλώνει η απόσταση στρέψης από αυτήν που έχει υπολογιστεί η αντοχή του άξονα (κοινώς θα "στραμπουλιχτεί" πολύ πιο γρήγορα...) :sad:


μπα.. για 5 χιλ μιλαμε. δεν ειναι και τοσο τραγικο..

dkirkos
16/04/2007, 21:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Και δεν θα είναι και συνευθειακά τα γρανάζια.
Πράγμα οχι καλό.

απλα θα βγει και το πισω γραναζι 5 χιλ πιο εξω.. :)


Ισως αν ακολουθούσες την πεπατημένη και μετατόπιζες την ζάντα.....

κριμα δεν θα ηταν? μια χαρα κεντραρισμενη ειναι τωρα :p :p :p

ευχαριστω παντως σε ολους που ασχοληθηκαν με το θεμα :beer: :beer: :beer:

:wave2: :wave2: :wave2:

sotpag
17/04/2007, 14:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: Σωτήρη, εσύ μιλάς για γρανάζι που θα είναι -πρακτικά- ΕΞΩ από τον άξονα μετάδοσης ...

Δεν νομίζω ότι είναι καλή ιδέα γιατί μεγαλώνει η απόσταση στρέψης από αυτήν που έχει υπολογιστεί η αντοχή του άξονα (κοινώς θα "στραμπουλιχτεί" πολύ πιο γρήγορα...) :sad:

Περίπου!!!

Η μετατόπιση θα είναι στα 5 μμ που θέλει , και στο εμπόριο να το έβρισκε ή φτιαχτό να το έκανε έτσι θα ήταν,

και αν ασφάλιζε με κεντρική βίδα θα ήταν φιξ


Αλλά όπως λέει ποιο κάτω είναι με ασφάλεια οπότε θα έχει πρόβλημα. :(

motomaniac
16/05/2012, 11:58
χαχαχα εψαχνα στον ιστο να βρω κατι για οφσετ γραναζια και δες που επεσα.. πανω στο θεμα του μητσου. δημητρο τι εκανες τελικα? δεν σε παιρνω τηλ γιατι ξερω οτι καιγεσαι απο δουλεια.. θελω να χωσω τον κινητηρα απο το σρχ που μου περισεψε πανω στο ζχρ που εσπασε το μοτερ του. και αμα μπει το μοτερ κεντρο το γραναζι θα ειναι πιο μεσα απο οτι χρειαζεται.. αλλα θα το μελετησω κι αλλο γιατι το θεμα ειναι ζορικο....