PDA

View Full Version : Λάστιχα για tranaslp 600V



g0ng
04/04/2007, 13:06
Λοιπόν χθες πήγα πήρα λάστιχα για το transalp μου. Φορούσε (από τον προηγούμενο) κάτι dunlop που ήταν αρκετά street εμφάνιση. Ο προηγούμενος κάτοχος μου είπε ότι είναι πολύ καλά και να ξαναβάλω τέτοια .

Προσωπικά ήθελα πιο χωμάτινα αλλά η αλήθεια είναι ότι η μηχανή κατά 90% πατάει σε άσφαλτο.

Πήγα και εγώ στο μαγαζί να πάρω τα dunlop τα οποία είχαν ?240 με τα περαστικά. Μετά από μια μικρή συζήτηση ο τύπος μου είπε ότι αυτά που φοράω είναι ταξιδιάρικα και ότι δεν κάνουν για αυτό που το θες (ως επι το πλείστον σπίτι-δουλειά). Μου πρότεινε -και τελικά πήρα- κάτι άλλα dunlop με "τακούνια".

Μου είπε ότι είναι τεχνικό το θέμα και δε θα καταλάβω αλλά μου λεεί ότι αυτά που πήρα ζεσταίνονται πιο εύκολα και είναι καλύτερο για μέσα στην πόλη.

Αντιλαμβάνεστε ότι το μέλημά μου είναι να μην γλιστράει και πολύ η μηχανή και υπέθετα ότι όσο λιγότερα τακούνια έχει (όσο περισσότερο δηλαδή το λάστιχο πατάει στην άσφαλτο) τόσο καλύτερο είναι. Είχα επίσης την εντύπωση ότι τα τακούνια είναι χρήσιμα για χωμάτινους δρόμους.

Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει;

ΥΓ: εκτός των άλλων είδα ότι το πίσω γρανάζι ήταν ΠΟΛΥ φαγωμένο. :bigcry: :bigcry: Το μαγαζί που κάνω service μου βρήκε γιαπωνέζικο γρανάζι-αλυσίδα με ?230. Καλά είναι; (τα γρανάζια-αλυσίδες των ?180 μου είπε είναι κινέζικα και καθόλου καλά)

Trickster
04/04/2007, 15:25
Δεν ξέρω για τα λάστιχα που λες φιλαράκο.. αλλά τα αλυσιδογράναζα που σου είπαν είναι πανάκριβα.
Το σετάκι που πουλάνε πολλά μαγαζιά παίζει γύρω στα 120-130 ευρω και περιλαμβάνει αλυσίδα DID και γρανάζια JT που τουλάχιστον είναι καλά για τα λεφτά τους.
Για λάστιχα σε αυτή τη μηχανή η καλύτερη επιλογή είναι τα anakee ή τα turance.
Εγώ στην 650 φοράω τα δεύτερα.. :wave2: :wave2:

derd
05/04/2007, 08:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Trickster
Δεν ξέρω για τα λάστιχα που λες φιλαράκο.. αλλά τα αλυσιδογράναζα που σου είπαν είναι πανάκριβα.
Το σετάκι που πουλάνε πολλά μαγαζιά παίζει γύρω στα 120-130 ευρω και περιλαμβάνει αλυσίδα DID και γρανάζια JT που τουλάχιστον είναι καλά για τα λεφτά τους.
Για λάστιχα σε αυτή τη μηχανή η καλύτερη επιλογή είναι τα anakee ή τα turance.
Εγώ στην 650 φοράω τα δεύτερα.. :wave2: :wave2:


Συμφωνώ και επαυξάνω . όσο για την αλυσίδα - γρανάζια πως έβγαλε ο δικός σου 240? δεν ξέρω...Παρεμπιπτόντως αλυσιδα DID φοράει από τη μαμά του..

g0ng
05/04/2007, 08:34
Εγώ περισσότερο άνοιξα τη συζήτηση γιατι ήθελα να μάθω για τα λάστιχα! Αν δηλαδή μπορεί κάποιος να πει 2-3 πιο τεχνικά πράγματα...

Κατα τα άλλα του είχα ήδη πει να παραγγείλει γρανάζι αλυσίδα. Νομίζω είναι DID και Super O-Ring

pissaman
05/04/2007, 09:17
Η καλύτερη αλυσίδα της DID κοστίζει 135 και τα γρανάζια έχουν 20+25 βάλε και 30? περαστικά και είσαι ΟΚ!
Μπορείς βέβαια να βάλεις και ποιο φτηνή αλυσίδα DID που να σου έρθει στα 76?
;)

derd
05/04/2007, 09:33
από λάστιχα οι περισσότεροι ον-οφ εδώ μέσα είναι μεταξύ anakee και tourance . εγώ προσωπικά έχω περάσει και από τα δυο με το Anakee να υπερέχει σαφώς στην καθημερινή χρήση (αυτά φοράω τώρα) .Για οποιοδήποτε άλλο λάστιχο δεν ξέρω να σου πω .τώρα λάστιχα με τακούνια στην άσφαλτο.. :confused: Κανε εύρεση και θα βρεις πολλές συζητήσεις για το θέμα p.x

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=4042&highlight=anakee

lord_dimos76
05/04/2007, 21:11
ΜΗ ΠΑΡΕΙΣ TOURANCE ΚΑΤ'ΕΜΕ.ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΛΑΣΣΤΙΧΟ ΜΕΝ,ΟΤΑΝ ΖΕΣΤΑΘΕΙ ΔΕ.ΣΕ ΕΝΑ 650 ΑΡΓΕΙ ΠΟΛΥ ΝΑ ΖΕΣΤΑΘΕΙ,ΙΔΙΩΣ ΣΕ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΠΟΛΗΣ....

TO ANAKEE ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΜΑΛΑΚΟ,ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΟΜΩΣ ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΠΑΤΑΣ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ ΧΩΜΑ.ΑΝ ΟΧΙ,ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΙΝΑΙ!

venumis
06/05/2007, 20:42
Τα προηγούμενα λάστιχα που φόραγα στην transalp μου ήταν με τακούνια ,δυστυχώς δεν θυμάμαι τι μάρκα αλλά ήμουν πολύ ευχαριστημένος , μετά έβαλα και καλά πιο on τα scorpion της Pirelli και απογοητεύτηκα τελείως.. το μεγαλύτερο ποσοστό χρήσης που κάνω είναι στην άσφαλτο αλλά αυτά με τα τακούνια μου πατάγανε καλύτερα.. δεν ξέρω πώς να το εξηγήσω αφού κ σε εμένα μου έκανε τρομερή εντύπωση..

zireous
12/05/2007, 20:34
Άμα είσαι λάτρης της λακούβας, βάλε τακάκια κόβουνε περισσότερο τις ανωμαλίες της ασφάλτου και είσαι πιο άνετος, άμα είσαι στρίφτης (λέμε τώρα), με κάτι πιο ασφάλτινο μπορεί να εντοπίσεις πο γρήγορα την ανάγκη για καλύτερες αναρτήσεις (πάλι λέμε τώρα, μπορεί οι αναρτήσεις σου να είναι τζάμι,) αλλά πιθανότατα η μηχανή σου θα γίνει πιο γρήγορη (και πιο στριτ με ότι συνεπάγεται αυτό -πχ θα δαγκώνει καλύτερα, και άμα αρχίσεις τις κωλιές με πίσω φρένο και το παρακάνεις μπορεί να έχεις και bonus κάνα highside).

Φυσικά και θα ζεσταίνονται αλλιώς τα πιο ασφάλτινα, αλλά θα κρατάνε καλύτερα (ενδεχομένως) όταν ζεσταθούν, που σημαίνει άμα ανάβεις τη μηχανή και κάνεις 5 χλμ, ούτε καν τα ζέστανες, άμα είσαι όλο βόλτες έξω από Αθήνα σε στριφτερά μέρη... σ' ωραίος. :D



Για τα αλυσογράναζα... καλύτερα να το ψάξεις προσωπικά το θέμα καθότι ανάλογα με το τρόπο που οδηγάς ένα βαρύ μηχανάκι σαν το τρανσάλπ, γνώμη μου είναι ότι μάλλον θα τελειώνεις νωρίς μια φτηνή αλυσίδα -δες το μάνιουαλ τί προτείνει και βάζε μια ενισχυμένη x-ring DID, για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Ο pissaman μέχρι στιγμής είναι ο πρώτος μηχανικός εδώ με ανθρώπινες τιμές στα αλυσογράναζα (σε σχέση με έξω) και μαγκιά του, προτείνω όλοι οι υπόλοιποι (ειδικά αυτοί που έχω καλοπληρώσει αρκετά χρόνια) να μαζευτούνε και να πάνε να μαμηθούνε καλύτερα. :bawl: :lol:

:beer:
(οι μπύρες είναι για τον pissaman)

X_NR750
12/05/2007, 20:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από lord_dimos76
ΜΗ ΠΑΡΕΙΣ TOURANCE ΚΑΤ'ΕΜΕ.ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΛΑΣΣΤΙΧΟ ΜΕΝ,ΟΤΑΝ ΖΕΣΤΑΘΕΙ ΔΕ.ΣΕ ΕΝΑ 650 ΑΡΓΕΙ ΠΟΛΥ ΝΑ ΖΕΣΤΑΘΕΙ,ΙΔΙΩΣ ΣΕ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΠΟΛΗΣ....


+10000000 Transalp 650 ειχα πριν :wave2: