PDA

View Full Version : Πείραγμα μηχανής



deus_cide
12/04/2007, 14:17
H3||0 4||

Λόγω της απειρίας μου,και κατανοώντας τη πολυτιμότητα αυτού του forum ξανα εισέρχομαι στο σύστημα αναζητώντας τη βοήθεια των καλοπροαίρετων users που γνωρίζουν επί του θέματος ή έχουν κάποια παρόμοια εμπειρία ή και προβληματισμό.
Παρακαλώ τους χιουμορίστες που καταντούν προσωπικό chat ένα τοπικ ή και τους πικρόχολους "γρήγορους" κριτικούς να μη μολύνουν ετούτο εδώ το θέμα.Ευχαριστώ.

Είμαι κάτοχος ενός suzuki DR-200 SE (special edition παρακαλώ :D )
To μηχανάκι έιναι μικρό και δεν έχει το γκάζι που θα ήθελα να είχε τώρα.
Εχω αλλάξει τη μανίσια εξάτμιση με μία χειροποίητη LPA.
Πρόσφατα αφαίρεσα κ το σιγαστήρα,αλλα τα αποτελέσματα δε μου άρεσαν.
Η μηχανη κρέμασε στις χαμηλές ταχύτητες και αργεί να πίασει τη τελική κάθε σχέσης.
Επίσης η ροπή και το νεύρο που είχε...χαθηκαν.

Έρώτησις:"Μπορώ να βελτιώσω τη μηχανή μου και να αποκτήσει μεγαλύτερη ιπποδύναμη,νευρο,γκάζι χωρις όμως να φθείρω το κινητήρα μου και να μη τρέχω συνέχεια στα συνεργεία?"

Ρωτώντας,ακουσα να μου λένε να πειράξω τα ζιγκλερια μου.άλλος είπε να βαλω καρμπυρατερ απο 250.ένας άλλος έιπε να κανω ρεκτιφιε και διεύρυνση κυλινδροπίστονου.!!!!
’ραγε συμφέρει να μπώ σε μια τέτοια διαδικασία δεδομένου οτι το κόστος μηχανης ηταν 2000Ε.
Η μήπως είμαι για καμμια πιο μεγάλη μηχανή? Πάντως καψώνομαι να δω ένα "άλλο" 200άρι έχοντας υπ'οψιν οτι τα εντουρο "δε καταλαβαίνουν κ πολλα.έιναι σκυλια!" 'οπως ακουσα εναν να λεεί.

Επίσης έχω ακούσει καποιους να λένε για έτοιμα κιτ βελτιωσεις απο επώνυμους οίκους! Βγαινει ρε παιδια τπτ και για τα dr?Ή θα πηγαινω μαζί με τους εντουράδες drάτους μπατσους? :))

Περιμένω για replys απο άτομα που έχουν ασχοληθει,πειραματιστεί ή έχουν αναλογη εμπειρία.

Υ.Γ Θείο ολντ μαν βοήθειααααα :))

OldMan
12/04/2007, 15:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από deus_cide
Θείο ολντ μαν βοήθειααααα :))
Όταν σε είπα να με το δώσεις να το κάνω βόλτα να ξεχαρμανιάσω, έκανες το κουνέλι...

Τώρα ζητάς βοήθεια (και τόβαλες και σε λάθος κατηγορία..) :D

sniper
12/04/2007, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
.......

Τώρα ζητάς βοήθεια (και τόβαλες και σε λάθος κατηγορία..) :D

Δικό σου baby :blush:

THEOD
12/04/2007, 15:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από deus_cide
H3||0 4||

Λόγω της απειρίας μου,και κατανοώντας τη πολυτιμότητα αυτού του forum ξανα εισέρχομαι στο σύστημα αναζητώντας τη βοήθεια των καλοπροαίρετων users που γνωρίζουν επί του θέματος ή έχουν κάποια παρόμοια εμπειρία ή και προβληματισμό.
Παρακαλώ τους χιουμορίστες που καταντούν προσωπικό chat ένα τοπικ ή και τους πικρόχολους "γρήγορους" κριτικούς να μη μολύνουν ετούτο εδώ το θέμα.Ευχαριστώ.

Είμαι κάτοχος ενός suzuki DR-200 SE (special edition παρακαλώ :D )
To μηχανάκι έιναι μικρό και δεν έχει το γκάζι που θα ήθελα να είχε τώρα.
Εχω αλλάξει τη μανίσια εξάτμιση με μία χειροποίητη LPA.
Πρόσφατα αφαίρεσα κ το σιγαστήρα,αλλα τα αποτελέσματα δε μου άρεσαν.
Η μηχανη κρέμασε στις χαμηλές ταχύτητες και αργεί να πίασει τη τελική κάθε σχέσης.
Επίσης η ροπή και το νεύρο που είχε...χαθηκαν.

Έρώτησις:"Μπορώ να βελτιώσω τη μηχανή μου και να αποκτήσει μεγαλύτερη ιπποδύναμη,νευρο,γκάζι χωρις όμως να φθείρω το κινητήρα μου και να μη τρέχω συνέχεια στα συνεργεία?"

Ρωτώντας,ακουσα να μου λένε να πειράξω τα ζιγκλερια μου.άλλος είπε να βαλω καρμπυρατερ απο 250.ένας άλλος έιπε να κανω ρεκτιφιε και διεύρυνση κυλινδροπίστονου.!!!!
’ραγε συμφέρει να μπώ σε μια τέτοια διαδικασία δεδομένου οτι το κόστος μηχανης ηταν 2000Ε.
Η μήπως είμαι για καμμια πιο μεγάλη μηχανή? Πάντως καψώνομαι να δω ένα "άλλο" 200άρι έχοντας υπ'οψιν οτι τα εντουρο "δε καταλαβαίνουν κ πολλα.έιναι σκυλια!" 'οπως ακουσα εναν να λεεί.

Επίσης έχω ακούσει καποιους να λένε για έτοιμα κιτ βελτιωσεις απο επώνυμους οίκους! Βγαινει ρε παιδια τπτ και για τα dr?Ή θα πηγαινω μαζί με τους εντουράδες drάτους μπατσους? :))

Περιμένω για replys απο άτομα που έχουν ασχοληθει,πειραματιστεί ή έχουν αναλογη εμπειρία.

Υ.Γ Θείο ολντ μαν βοήθειααααα :))


Η γνώμη μου είναι να μην πειράξεις τίποτα ....
Δεδομένου της αξίας της μοτοσυκλέττας σου, το κόστος των μετατροπών είναι μεγάλο, και τα αναμενόμενα οφέλη πενιχρά και αν ....
Δεν αξίζει να παλεύεις τέτοιες ιστορίες...Πούλα το και με τα λεφτά που θα διέθετες για μετατροπές πάρε κάτι ισχυρότερο...

deus_cide
12/04/2007, 15:30
Ελα ρε θειο....πες με τίποτα......δωσε τα φώτα σου και θα σε δώσω βόλτα 2 φανάρια...!!!

OldMan
12/04/2007, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Η γνώμη μου είναι να μην πειράξεις τίποτα ....
Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση...:nono:

ή την μίζα του θα βγάλει ή θα βάλει μανιβέλα ή θα τα πετάξει και τα δύο και θα ρωτάει τον Fantacid πως να βάλει μπροστά, κάτι θα το κάνει ...
(είναι αποφασισμένος, μιλάμε...!!!) :wave2:

sniper
12/04/2007, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση...:nono:

ή την μίζα του θα βγάλει ή θα βάλει μανιβέλα ή θα τα πετάξει και τα δύο και θα ρωτάει τον Fantacid πως να βάλει μπροστά, κάτι θα το κάνει ...
(είναι αποφασισμένος, μιλάμε...!!!) :wave2:

Που πας και βρίσκεις τέτοια φιλαράκια αναρωτιέμαι....

Καλύτερα να κλειστείς μέσα σε καπηλιό μέχρι το βαθύ σου γήρας.... :lol:

deus_cide
12/04/2007, 15:38
Μπαρμπα...πρεπει αν το κάνω καμμια modifa,δε λέει.
Σκεφτομαι να αλλάξω κ πισω φτερό...ξέχασες να το πεις...
"ελα πε'μαι πε'μαι...μη μου κάνεις το δλύσκολο :)) "

OldMan
12/04/2007, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Που πας και βρίσκεις τέτοια φιλαράκια αναρωτιέμαι....
Καλύτερα να κλειστείς μέσα σε καπηλιό μέχρι το βαθύ σου γήρας.... :lol:
Δεν τον ξέρω τον άνθρωπο ρεεε !!! :smokin:

(για το καπηλειό, συζητιέται...):winka:

OldMan
12/04/2007, 15:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από deus_cide
Ελα ρε θειο....πες με τίποτα......
Κάστε και διάβασε (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=11900&highlight=%C2%E5%EB%F4%DF%F9%F3%E7) να μην σΕ πει ο παππάς στ'αυτί ..!!!:D