PDA

View Full Version : Μετρήσεις επιδόσεων με Gps



stako
18/04/2007, 11:45
Γνωρίζει κανείς κανένα καλό utility για PDA/GPS με Windows Mobile που να μετράει επιδόσεις όπως:

0-400μ
0-100χλμ
0-150
50-150
0-200
200-0
100-0
κτλ.

Έχω ένα Mio A701, έχω βρει κανά 2 προγραμματάκια αλλά δεν με καλύπτουν. Μετράνε μόνο μέγιστη τελική, διάγραμμα ταχύτητας, διάγραμμα G.

Έχω άλλο ένα που μετράει ότι ζητάω παραπάνω (ας είναι καλά ο After που μου το έστειλε) αλλά έχουμε την υποψία ότι δεν είναι πολύ ακριβές. Βέβαια δεν είχα ακόμα την ευκαιρία να το δοκιμάσω όσο θα ήθελα......

nelson
18/04/2007, 12:52
γεια χαρά,
το 0-400 m. ειναι εφικτό σαν μέτρηση ακόμα και χωρίς σχετικό πρόγραμμα,
χρειάζεσαι το track log και τον χρόνο μεταξύ καταχώρησης σημείων απο το gps,
βέβαια έτσι είναι στατιστικά απίθανο να πέσεις ακριβώς στα 400m. αλλά μπορείς να
πάρεις το πλησιέστερο σημείο. Ολα αυτά εκ των υστέρων.

για να μετρήσεις επιτάχυνση, ακόμα και αν έχεις έναν συνεπιβάτη (που θα σου χαλάσσει
τον χρόνο) να καταχωρήσει σημεία στην αρχή και στο τέλος ( προφανώς αν το κάνεις εσύ
χειροκίνητα θα έχεις μεγάλη απόκλιση), πρέπει να υπολογίσεις τον χρόνο που θέλει το σύστημα
να καταχωρήσει το σημείο απο τη στιγμή που θα δώσεις εσύ την εντολή. Αυτός ο χρόνος δυστυχώς εξαρτάται απο διάφορες παραμέτρους, όπως το πόσους δορυφόρους βλέπει η συσκευή, αν είσαι κοντά (για μέτρα μιλάω) απο ψηλά κτίρια, αν έχει συνεφειά κλπ κλπ και βεβαίως απο τη συσκευή σου την ίδια. Οπότε θέλεις διόρθωση της μέτρησης εκ των υστέρων
+ απώλειες που δε μπορείς να περιγράψεις/ελέγξεις...

λογικά θα υπάρχει τρόπος να συνδεθεί μια gps συσκευή με κοντέρ ωστε να εκκινάει/σταματάει
σε προκαθορισμένη ταχύτητα αλλά είναι μάλλον πακέτο...


πρέπει να έχεις υπόψιν οτι όλες οι συσκευές έχουν κάποιες απώλειες, η συσκευή σου αν θυμάμαι καλά έχει απόκλίσεις 5-15m!

stako
18/04/2007, 13:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από nelson
γεια χαρά,
το 0-400 m. ειναι εφικτό σαν μέτρηση ακόμα και χωρίς σχετικό πρόγραμμα,
χρειάζεσαι το track log και τον χρόνο μεταξύ καταχώρησης σημείων απο το gps,
βέβαια έτσι είναι στατιστικά απίθανο να πέσεις ακριβώς στα 400m. αλλά μπορείς να
πάρεις το πλησιέστερο σημείο. Ολα αυτά εκ των υστέρων.

για να μετρήσεις επιτάχυνση, ακόμα και αν έχεις έναν συνεπιβάτη (που θα σου χαλάσσει
τον χρόνο) να καταχωρήσει σημεία στην αρχή και στο τέλος ( προφανώς αν το κάνεις εσύ
χειροκίνητα θα έχεις μεγάλη απόκλιση), πρέπει να υπολογίσεις τον χρόνο που θέλει το σύστημα
να καταχωρήσει το σημείο απο τη στιγμή που θα δώσεις εσύ την εντολή. Αυτός ο χρόνος δυστυχώς εξαρτάται απο διάφορες παραμέτρους, όπως το πόσους δορυφόρους βλέπει η συσκευή, αν είσαι κοντά (για μέτρα μιλάω) απο ψηλά κτίρια, αν έχει συνεφειά κλπ κλπ και βεβαίως απο τη συσκευή σου την ίδια. Οπότε θέλεις διόρθωση της μέτρησης εκ των υστέρων
+ απώλειες που δε μπορείς να περιγράψεις/ελέγξεις...

λογικά θα υπάρχει τρόπος να συνδεθεί μια gps συσκευή με κοντέρ ωστε να εκκινάει/σταματάει
σε προκαθορισμένη ταχύτητα αλλά είναι μάλλον πακέτο...


πρέπει να έχεις υπόψιν οτι όλες οι συσκευές έχουν κάποιες απώλειες, η συσκευή σου αν θυμάμαι καλά έχει απόκλίσεις 5-15m!

Είναι κάπως δύσκολο να μετρήσεις με τον τρόπο που λες, ειδικά με μοτοσυκλέτα. Νομίζω είναι απλό ένα προγραμματάκι που να τα κάνει αυτόματα και απορώ γιατί δεν μπορώ να βρω ένα στο Google.

Η ακρίβεια δεν νομίζω ότι είναι θέμα, έχουν φίλοι το XCronoT που καταγράφει γυρολόγια και αν δεις πόσο ακριβές είναι θα καταλάβεις (δείχνει ακριβή τροχιά στην πίστα με σημεία φρεναρίσματος/επιτάχυνσης). Δυστυχώς όμως αυτό το πρόγραμμα δεν λειτουργεί σε μένα.....:(

banditgr
18/04/2007, 15:36
yparxei ena pou legete x-chronot i kapos etsi...alla
einai spanio,kai DEN to exo kataferei na doulepsei,einai nomizo galiko..kai psilopaparia san efarmogi.psa3to

stako
18/04/2007, 16:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr
yparxei ena pou legete x-chronot i kapos etsi...alla
einai spanio,kai DEN to exo kataferei na doulepsei,einai nomizo galiko..kai psilopaparia san efarmogi.psa3to

Το έχω δοκιμάσει και εκτός του ότι δεν παίζει πρέπει να είσαι σε κλειστή διαδρομή για να μετρήσεις επιδόσεις του τύπου που θέλω. Οπότε παίζει μόνο στα Μέγαρα και εκεί δεν γίνεται να σταματάς και να ξεκινάς όπου θες, θα σκοτώσεις κόσμο.....

Το δεύτερο που έχω και παίζει αλλά δεν είχα την ευκαιρία να δω πόσο ακριβές είναι, είναι το GPS Perfomance.

Αν ξέρετε κανένα άλλο πείτε. :)