PDA

View Full Version : ποιοτικό χρώμα για ζάντες !!



kiriakost
23/04/2007, 01:19
φίλοι μου έχω ένα ΑΧ1 Honda, και ψάχνω ποιοτικό χρώμα για ζάντες !!

Είναι άσπρες, και το μανήσιο το χρώμα, είχε ιδιαίτερες αντοχές σε διαλύτες πχ. πετρέλαιο & βενζίνη.

Τι μου προτείνετε ?
1) Για μέθοδο βαφής
2) Τύπο & Μάρκα χρώματος

KeLeYTiS
23/04/2007, 03:04
Καταρχην αν το μαμα χρωμα ξεβαφει (αφηνει ασπριλα σε πανι ) με βενζινη τοτε καποιος επιχειρησε να τις φρεσκαρει με σπρευ

Το μαμα χρωμα ειναι αρκετα σκληρο για να αντεχει διαλυτικα ακομα και νιτρο (για λιγα λεπτα )

Τωρα στο θεμα μας

Αν εισαι προετοιμασμενος να ξεζανταρεις το μηχανακι και να βγαλεις λαστιχα

Εχεις 2 επιλογες

1) Πιστολι
Οπου και θα παρεις χρωμα διπλης (χρωμα - βερνικι ξεχωριστα) η μονης (χρωμα και βερνικι σε ενα υλικο)

Αν πας για καποιο απλο χρωμα θα προτεινα την δευτερη επιλογη με εναν καλο καταλυτη (λιγο πιο σκληρο απο τον κανονικο) οπου και θα τον ζητησεις στο χρωματοπωλειο που θα πας

2)Σπρευ

Φτιαχτο μονο και οχι απο το ραφι

Τα ετοιμα ειναι πολυ μαλακα σαν χρωματα και θα εχεις το ιδιο προβλημα
Θα παρεις φτιαχτο σπρευ χρωμα διπλης και μετα φτιαχτο σπρευ βερνικι με καταλυτη
Η ποιοτητα του χρωματος ειναι ιδια με την λυση 1 απλα αλλαζει το εργαλειο που θα το ριξεις και φυσικα δεν εχει την ιδια καλη εφαρμογη οπως το πιστολι
Αλλα πολλοι θα το δουν λιγοι θα το καταλαβουν

Προσοχη πριν κανεις οτιδηποτε να καθαρισεις ΚΑΛΑ τις ζαντες σου με καποιο καθαριστικο/διαλυτικο και να τις τριψεις ΚΑΛΑ ετσι ωστε να κανουν πορους για να κολλησει καλα το νεο χρωμα

Αφου τις βαψεις αφησε κανα 2 μερες να στεγνωσουν καλα και να προλαβει να σκλυρηνει το χρωμα μεχρι να βαλεις τα λαστιχα , ετσι θα αποφυγεις τις γρατζουνιες στο στεφανι

Αυτα καλη επιτυχια

kiriakost
23/04/2007, 03:37
Ναι θα ξεζαντάρω το μηχανάκι .
Εχω πιστόλι και κομπρεσέρ .

Σε ευχαριστώ για την πρόταση σου, αλλά έχω μερικές επιπλέον απορίες .

1) Απο πια εταιρεία να διαλέξω χρώμα ως πιο ποιοτικό ?

2) Επειδή οι ζάντες από το AX1 , έχουν πολλές ας τις πούμε ακτίνες με πλατιές επιφάνειες , εάν θα ήταν λύση η αμμοβολή ?

kiriakost
23/04/2007, 12:09
Αλουμινένιες Ζάντες και αμμοβολή γίνετε ?

KeLeYTiS
23/04/2007, 15:32
H αμμοβολη ειναι για να τις ξεβαψεις,σε αλουμινιο λογικα χωρις να ειμαι σιγουρος γινεται ...
Θα σου πουν εκει που θα κανεις αμμοβολη τι παιζει

Για να τις βαψεις μαλλον εννοεις powder-coating το οποιο και ειναι η καλυτερη λυση για ζαντες προσεχε μονο μην σου την πουλησουν για ηλεκτροστατικη ...

Αν θελεις πηγαινε στον Πετα στην Καβαλας ο οποιος αναλαμβανει ολη την εργασια και ειναι καλος απλα εχει πολυ δουλεια (συνηθως) και παιζει να σε καθυστερησει

Κατα τα αλλα και με το πιστολι και ενα καλο χρωμα διπλης η μονης και πολυ μερακι γινεται η δουλεια σου , η μαρκα δεν εχει τοσο πολυ σημασια το ειδος του υλικου εχει πιο μεγαλη

Ψαξε για ξενες εταιρειες η αν παρεις απο ελληνικη μαρκα τοτε πες τους να σου δωσουν την καλυτερη ποιοτητα και οχι την φθηνη

kiriakost
24/04/2007, 21:47
Οκ ;)

Βρήκα αμμοβολή , και μάλιστα χαμηλής πίεσης με ρίψη κόκκων κρυστάλου (γυαλί ) , ειδική για αλουμίνια !!


KeLeYTiS , σε υπέρ ευχαριστώ φίλε για όσα μου είπες για το θέμα .


Τωρα όσων αφορά τα δικά μου, προτεραιότητα εχει κατά αρχήν να πάω την πίσω ζάντα για τεχνικό έλεγχο , γιατι είχα μια διαρροή αέρα , μπορεί να έχει κάποιο στράβωμα ?!

Βήμα 2: αμμοβολή

Βήμα 3: βαψίματα

Βήμα 4: Νεα ελαστικά Bridgestone , για να δέσει το γλυκό. ;)

KeLeYTiS
25/04/2007, 00:45
Aν και θεμα γουστου αλλα και καλυτερων ελαστικων και απο την στιγμη που το εχεις κυριως για δρομο (φανταζομαι) γιατι δεν ψαχνεσαι για ζαντες απο cbr250?

Εχω δει AX με τετοιες ζαντες και ηταν πολυ πιο ομορφο αλλα και σιγουρα με καλυτερα ελαστικα με 17αρες μπρος πισω

kiriakost
25/04/2007, 00:52
ζάντες από cbr250 !!

Ναι κάτι έχω δει , ειναι αυτές που έχουν τρία σημεία στήριξης με το στεφάνη ?

KeLeYTiS
25/04/2007, 01:16
Nαι 3μπρατσες

Στο ιδιο στυλ (αλλα διαφορετικες σε διαστασεις,αξονες κτλ κτλ ) φοραγανε και τα RGV,TZR,GSXR400,CBR400 κτλ κτλ

Ψαξτο γιατι λογικα θα τις βρεις φθηνα,βαφονται πιο ευκολα και κατα την γνωμη μου ειναι και πιο ομορφες

kiriakost
25/04/2007, 01:41
Καλη η ιδέα , αλλά φοβάμαι να μην μπλεξω , με τις διαστάσεις από τις δισκόπλακες που εχω , και με το γεγονός οτι πρέπει να βρω, και συμβατά λάστιχα .

Θα το ερευνήσω, δεν χάνω τίποτα , έστω και από περιέργεια . :)

kiriakost
04/05/2007, 21:02
ΕΥΡΗΚΑ .... ΕΥΡΗΚΑ .... :lol:

Ετσι δεν φώναζαν και οι αρχαίοι ημών , όταν έβρισκαν ειδικό σπρέι για ζάντες , με ημερομηνία κατασκευής προϊόντος το 2006 - Ολλανδικό - με ανοχές θερμοκρασίας τους 110 βαθμούς, και θωρακισμένο από διαλύτες με βάση το πετρέλαιο !! + σκληρότητα και αντοχές σε χτυπήματα !!

Και μόνο 4.50? το μπουκάλι , με 650ml περιεχόμενο ..

http://motip.nl/?page=23&id=589

http://motip.nl/~motipuploadtest/lijnpdf/TI/EN/WEBL258.pdf

Θα παρακαλέσω όποιον το δοκίμασε και απογοητεύτηκε , να μου χαλάσει, τον ενθουσιασμό.

Πάντως, 2 μπουκάλια τα έχω μπροστά μου, και αισιοδοξώ βλέποντας τα , και μόνο. :sun:

KeLeYTiS
04/05/2007, 22:28
Tα motip ειναι καλα , μαλλον καλυτερα απο τα υπολοιπα του εμποριου

Αλλα μην περιμενεις και πολλα απο αντοχη

Αν παλι δεν μπορεις να κανεις και αλλιως

Προσεχε 1 πραγμα κανε ΚΑΛΟ τριψιμο και καθαρισμα πριν βαψεις (δεν χρειαζεται να βγαλεις το παλιο χρωμα απλα να το θαμπωσεις )

Επισης αν εχει και καποιο αναλογο σπρευ - βερνικι περνα το ενα χερακι μπας και κρατησει λιγο παραπανω

Καμμια σχεση ομως με χρωμα που εχει καταλυτη μεσα οπως αυτα του πιστολιου για να ειμαστε ξηγημενοι

Αν θελεις σπρευ ντε και καλα πηγαινε και φτιαξε σπρευ με χρωμα πιστολιου το οποιο εχει καταλυτη και πρεπει να καταναλωθει εντος 24ωρου

καλη δουλεια

kiriakost
05/05/2007, 00:36
Οκ σήμα ελήφθη όβερ !! :)

Ειπα να μου φτιαξει μονό ακρυλικό , η ένα σπρέι χρώμα και ένα σπρέι βερνίκι .

Το χρώμα έκανε 40? το κιλό , και δεν με πείραξε το κόστος , αλλά μάλλον δεν το είχε εμπιστοσύνη στο θέμα αντοχές θερμοκρασίας , και έτσι με πήγε στην λύση αυτή, η οποία φαίνεται, να είναι ότι ζητούσα.

Θα πειραματιστώ το σαββατοκύριακο , και ναι θα πέσει πολύ τρίψιμο , πήγα και στο Praκtiker σήμερα , και πήρα πολεμοφόδια για τον αγώνα .

Εχω πάρει πολύ χρώμα , εάν κάνει καλή δουλειά στο στρώσιμο, μπορεί να κάνω και το πλαίσιο της μηχανής, για να τελειώνω .

Anritsu
05/05/2007, 01:15
Δηλαδή ρε μάστορα αμμοβολή τα ζαντικά πόσο περιπου στοιχίζουν ???? Σκέφτομαι μελλοντικά να κάνω κάτι αντίστοιχο


:sick:

kiriakost
05/05/2007, 01:31
Δεν ξέρω φίλε μου ... εγώ δουλεύω σε μια στρατιωτική εγκατάσταση , και έχουμε το κατάλληλο μηχάνημα.

Πάντως, παρότι έχω την δυναμική να κάνω την αμμοβολή , σκέφτομαι να την αποφύγω, επειδή μου είπε ο λαστιχάς μου , ότι υπάρχει μια περίπτωση να γίνει ζημιά .

Η αμμοβολή που έχουμε, δεν ρυθμίζει την πίεση του αέρα ..... έτσι πήρα γυαλόχαρτα και κάτι μικρογραφίες από χάλκινες συρματόβουρτσες , έτσι ώστε να κάνω δουλειά, αργά , αλλά στα σίγουρα.

Anritsu
05/05/2007, 02:22
katalava .....

exeis vgalei tis zantes , opote vreis xrono triveis na figei to palio to xrwma ....meta astarwma
ksana mata tripsimo ....meta vapsimo kai o theos voithos ...
wraia einai afta alla poly ths ipomonhs .... kai an den exeis 2o mixanaki na kaneisc thn douleia sou ginetai drama h katastash .


tespa ..kalh douleia

KeLeYTiS
05/05/2007, 02:35
Το αποτελεσμα συνηθως σε δικαιωνει ομως :D


87154

byron
05/05/2007, 03:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από KeLeYTiS
Το αποτελεσμα συνηθως σε δικαιωνει ομως :D

Keleytis you are an artist my friend.... :beer:

kiriakost
05/05/2007, 12:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Keleytis you are an artist my friend.... :beer:


Οτι έχουμε, άτομα στο φόρουμ , με γνώσεις, και τάσεις δημιουργικότητας το έχω καταλάβει ..

Για αυτό έγινα μέλος εδώ , για να προσφέρω , αλλά και να μοιραστώ , δημιουργικές ανησυχίες !! :beer: :beer: :wave2: