PDA

View Full Version : Αγορά κινητήρα ΑΧ1 ποια είναι τα Sos ??



kiriakost
23/04/2007, 00:43
Οχι , ο τίτλος δεν είναι παραπληροφόρηση !!

Είμαι ένας ταλαιπωρημένος αναβάτης, που κάποιος ξερόλας μηχανικός ,σκότωσε τον ταλαιπωρημένο μου κινητήρα .

τέλος πάντων, η επόμενη μου κίνηση είναι να αγοράσω έναν μεταχειρισμένο Ιαπωνίας , έτσι ώστε να ζωντανέψει ξανά , το αλογάκι μου.

Το πρόβλημα μου είναι οτι είμαι στον ΒΟΛΟ , και από ότι φαίνεται θα πρέπει απλά να τον παραγγείλω από το τηλέφωνο .

Υπάρχουν κάποια πράγματα, που θα πρεπει να ζητήσω, από το μαγαζί αγοράς ?
Δηλαδή με άλλα λόγια , τι να ζητήσω στο θέμα εγγύησης ?
Ξέρουν αυτοί που τους πουλάνε πόσα χιλιόμετρα έχουν κάνει ?

Μου μοιάζει η όλη κατάσταση σαν να παίζω λόττο , το θέμα είναι ότι το δελτίο κοστίζει κοντά στα 500? !!

Και βέβαια έκανα μερικά τηλέφωνα Αθήνα , αλλά πως να αποφασίσω απο ποιον να ψωνίσω, με κριτήριο ποιος έχει την ωραιότερη φωνή στο τηλέφωνο !! ( όλοι μου λέγαν 500? )

Δώστε μου τα φώτα σας, εάν μπορείτε .

johnpan
23/04/2007, 01:07
όντως παίζεις λότο. Πρέπει να βρεις έναν μηχανικό της εμπιστοσύνης σου να πάει στο μαγαζί που τον πουλάνε, να τον κοιτάξει. Αυτός θα ξέρει τι να προσέξει σε ένα ΑΧ-1. Μέσα σε αυτά θα είναι ασφαλώς και έλεγχος για φθορές στην έδραση του εκκεντροφόρου στην εξαγωγή, πολύ εύκολο σημείο για έλεγχο, 4 βίδες είναι να βγει το καπάκι. Αλλο σημείο είναι κάτω από τη μπιέλα στην επαφή της με το στρόφαλο, αλλά θέλει όλος λύσιμο και το βλέπω χλωμό να το ελέγξει πριν το αγοράσει.

Είναι και τα δύο ζημιές που προκαλούνται από χαλασμένη αντλία λαδιού, ή απλά κακη συντήρηση

OzZzZzY
23/04/2007, 01:30
ο Johnpan εχει δικιο..
ωστοσο καποια πραγματα δυστυχως μπορεις να τα αντιληφθεις μετα απο καιρο..οπως το αν καιει λαδια..και καλα να καιει αν ειναι παλιος..το θεμα ειναι να μην καει σαν τρελο..
οταν τηλεφωνεις ρωτα αν μπορεις να "λυσεις" το μοτερ για να κανεις ελεγχο..ο πελατης εχει παντα δικιο (αν κ δεν ισχυει παντα κ ελπιζω να μην ταλαιπωρηθεις)
:wave2: :wave2:

kiriakost
23/04/2007, 11:01
Ευχαριστώ παιδιά για τις συμβουλές !! :wave2:

Υπάρχει κανένας τρόπος τουλάχιστον , να μπορέσω να σιγουρευτώ οτι πραγματικά ο κινητήρας ειναι κομμένος από Ιαπωνία , και όχι ρετάλι από το μηχανάκι του Μήτσου του σουζάκια, από τα Γκράβαρα !! :)

Δικαιούμαι με άλλα λόγια να ζητήσω αντίγραφο, από το χαρτί εισαγωγής ( Τελωνείο) ?

Respect
23/04/2007, 11:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Ευχαριστώ παιδιά για τις συμβουλές !! :wave2:

Υπάρχει κανένας τρόπος τουλάχιστον , να μπορέσω να σιγουρευτώ οτι πραγματικά ο κινητήρας ειναι κομμένος από Ιαπωνία , και όχι ρετάλι από το μηχανάκι του Μήτσου του σουζάκια, από τα Γκράβαρα !! :)

Δικαιούμαι με άλλα λόγια να ζητήσω αντίγραφο, από το χαρτί εισαγωγής ( Τελωνείο) ? Δε το ξέρω αλλά και πάλι ο Γιαμαμότο που το είχε είσαι σίγουρος ό,τι δεν έκανε τα ίδια με το μητσάρα στο χωριό; :confused: :wave2:

kiriakost
23/04/2007, 13:20
Ο Γιαμαμότο έτσι και τρέχει στην Ιαπωνία, πάνω από τα 70 , του πήρανε και το σπίτι .:wave2:


λοιπών , μίλησα σχεδόν με όλα τα άτομα στην λίστα ΜΕΤΑΧ/ΝΑ Ανταλλακτικά .

χωρίς να λέω ότι δεν είναι καλά μαγαζιά , αυτοί που ξεχώρισαν στην ευγένεια, και στο να έχουν διάθεση να σε εξυπηρετήσουν , είναι οι :

ΚΑΡΡΑΣ
ΜΟΤΟ ΣΤΟΠ
www.motorradladen.net
ΜΟΤΟ ΜΟΖΖΙ
( η σειρά δεν παίζει κανένα ρόλο )

τώρα στο θέμα χώρας εισαγωγής , άλλοι λένε Γερμανία , άλλοι Ιαπωνίας .

πιθανές επιλογές μέχρι τώρα :
1) Κινητήρας ΑΧ1 καθαρός !!? χωρίς τρόμπα νερού- καπάκι τρόμπας, και βολάν 350? ( χιλιόμετρα άγνωστα )

2) Κινητήρας ΑΧ1 , από Γερμανία .. χωρίς πηνία - μίζα 500?

3) Κινητήρας ΑΧ1 46 ή 56.000 χλμ , χωρίς πηνία - μίζα 600?

4) Κινητήρας ΝΧ 250 , 24.000 χλμ , χωρίς πηνία - μίζα 600?
Η λύση 3 & 4 είναι από το ίδιο κατάστημα .

Καμιά συμβουλή για την πιο λογική επιλογή μέχρι εδώ ?

kiriakost
24/04/2007, 20:54
και ο νικητής είναι !! ;)

Κινητήρας ΝΧ 250 , 24.000 χλμ με πηνία στα 700? .

:a3:



Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές . :wave2: