PDA

View Full Version : Suzuki SV650S '03 Δυναμομέτρηση



Tropeas
25/04/2007, 22:07
Κινητήρας με 13.200χλμ με Yoshimura TRS & BMC φίλτρο, σεταρισμένο εγκέφαλο.

Ακριβώς εργοστασιακά... αποτελέσματα... με τα έξτρα απάνω...

Ιπποι-στροφές-ροπή


85949

Tropeas
25/04/2007, 22:09
Στροφές-Χλμ/ώρα-ίπποι


85950

akamarinos
25/04/2007, 22:48
η μαυρη ή η ροζ γραμμη ειναι η δυναμη στον τροχο?

Alki_Viades
25/04/2007, 23:16
Υποθετω η μαυρη....παντως λιγοι δεν ειναι 60 ιπποι δεδομενων των αλλαγων που εχουν γινει; :confused:

Λαμπρο εχεις και δυναμομετρηση πριν βαλεις εξατμιση και φιλτρο; Με ενδιαφερει γιατι εχω τις TRS και κερδισα μονο χαμηλα, οποτε αναρωτιεμαι αν ενα BMC (ή K&N?) θα κανει διαφορα.....

Tropeas
25/04/2007, 23:26
Η μαύρη είναι στο δρόμο (συμπεραλαμβανομένων των τριβών , αέρα, κλπ κλπ) το λέει και δεξιά ,
η ροζ στη ρόδα...
όχι σκέτη δεν έχω αλλά σκέφτομαι να κάνω βγάζοντας και φίλτρο και βάζοντας την παλιά εξάτμιση...
και μετά να πειραματιστώ με Power Commander...
Απο μόνο έξτρα το φίλτρο χωρίς αλλαγή στα μίγματα δεν νομίζω ότι θα κάνει την καλύτερη διαφορά...

Alki_Viades
26/04/2007, 10:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas

Απο μόνο έξτρα το φίλτρο χωρίς αλλαγή στα μίγματα δεν νομίζω ότι θα κάνει την καλύτερη διαφορά...

Nαι αλλα δεν υποτιθεται πως ο αισθητητρας O2 που εχει το SV καταλαβαινει την εξτρα παροχη αερα και ρυθμιζει αναλογα το μειγμα;

gcrook
26/04/2007, 11:24
Τα αποτελεσματα της δυναμομετρησης ειναι για γελια.
Η Λαμπρο τα εχεις μπλεξει και εσυ ΚΑΙ ο Νοστρα με την δικη του δυναμομετρηση, αλλα και ο div400 και δεν καταλαβατε καλα.

ΤΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ Η ΜΑΥΡΗ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΚΑΙ Η ΡΟΖ ΣΤΗΝ ΡΟΔΑ ΡΕ ΠΑΠΑΡΕΣ;

72 αλογα τροχο ωραια;
Ωραια!
Και 60 στον δρομο (ακου μαλακιες που λενε) ωραια;
Ωραια!
Αρα μιλαμε για καμια 80αρια στροφαλο ωραια;
ΣΚΑΤΑ ΩΡΑΙΑ!

Ο κατασκευαστης δινει 70 αλογα στον στροφαλο, οπως κανουν ολοι οι κατασκευαστες.
Αυτο που θα καταληξει στον τροχο ειναι τα αλογα που χανονται απο την μεταδοση απο τις εσωτερικες τριβες και ολες τις διεργασιες που συμβαινουν μεσα σε μια ΜΕΚ.

Απο κει και περα τι παει να πει λοιπον 72 τροχο και 60 στον δρομο;
Δηλαδη ο ποιητης τι ακριβως υπολογισε;
Το βαρος του αναβατη (ποσα κιλα δεν μας ειπε) , την αεροδυναμικη αντισταση (με την μαμα ζελατινα γιατι εγω εβαλα double bubble) ,τον συντελεστη τριβης και ενα εκατομμυριο ακομη μεταβλητες που εκ των πραγματων δεν γινεται να υπολογιστουν και ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ Η ΙΠΠΟΔΥΝΑΜΗ ΠΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΣΤΟΝ ΤΡΟΧΟ ΑΛΛΙΩΣ Ο ΚΑΘΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ ΘΑ ΖΥΓΙΖΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟ ΒΟΔΙ ΠΟΥ ΘΑ ΑΓΟΡΑΖΕ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΚΑΙ ΘΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΝΕ ΣΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΙΠΠΟΔΥΝΑΜΗ.



ΜΗΝ ΑΚΟΥΩ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΠΡΩΙΝΙΑΤΙΚΑ....:rolleyes:



Υ.Γ ΒΑΡΤΛΑΛ ΠΑΡΕ ΤΑ ΚΟΥΒΑΔΑΚΙΑ ΣΟΥ ΒΛΑΚΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΛΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΚΦΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΟΨΗ ΓΙΑ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ ΠΑΛΙΟΣΚΕΜΠΕ!!!!

byron
26/04/2007, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
ΤΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ Η ΜΑΥΡΗ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΚΑΙ Η ΡΟΖ ΣΤΗΝ ΡΟΔΑ ΡΕ ΠΑΠΑΡΕΣ;


Με πρόλαβε ο Γιώργος. Τι σημαίνει wheel και Roller ρε παιδιά; Πώς χάνονται 6 ίπποι απ΄τον τροχό στο τύμπανο ; :confused:

sapila racing
26/04/2007, 11:30
To διάγραμμα δείχνει 66 ίππους στον τροχό.
Αυτο ενδιαφέρει, τα υπόλοιπα ειναι απλά πληροφοριακά.
Δεν είναι και πολλά σαν νούμερο, αλλά τουλάχιστον εχει καλή καμπύλη.
Το παλιό μου ZR7 έβγαλε στο ίδιο δυναμόμετρο 70 τροχό.
:wave2:

sapila racing
26/04/2007, 11:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Με πρόλαβε ο Γιώργος. Τι σημαίνει wheel και Roller ρε παιδιά; Πώς χάνονται 6 ίπποι απ΄τον τροχό στο τύμπανο ; :confused:

Το λάστιχο ψιλοσπινάρει πάνω στο τύμπανο, ετσι χάνονται οι 6 ίπποι.

byron
26/04/2007, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Το λάστιχο ψιλοσπινάρει πάνω στο τύμπανο, ετσι χάνονται οι 6 ίπποι.

Αν είναι αυτό, είναι αδιάφορη η αναφορά του τότε. Στον δρόμο σίγουρα δεν σπινάρει.

sapila racing
26/04/2007, 11:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Αν είναι αυτό, είναι αδιάφορη η αναφορά του τότε. Στον δρόμο σίγουρα δεν σπινάρει.

Και στον δρόμο σπινάρει!!

Ειναι σαν να λέμε ιπποι στον τροχό (66) και ίπποι στον δρόμο (60).

byron
26/04/2007, 11:38
Αρωτηξη.....
Στο 1ο διάγραμμα δίνει max ιπποδύναμη στις 9.005 σαλ. Στο 2ο δίνει το ίδιο στις 10.273 ; :confused:

Που έχει κόφτη το SV;

byron
26/04/2007, 11:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Και στον δρόμο σπινάρει!!

Ειναι σαν να λέμε ιπποι στον τροχό (66) και ίπποι στον δρόμο (60).

Δλδ πιστεύεις πως το sv ή το Hornet με τελευταία σχέση στο κιβώτιο σπινάρει; Και μην ακούσω κανέναν να πει ότι η ιπποδύναμη είναι διαφορετική ανάλογα την σχέση στο κιβώτιο :mad:

sapila racing
26/04/2007, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Αρωτηξη.....
Στο 1ο διάγραμμα δίνει max ιπποδύναμη στις 9.005 σαλ. Στο 2ο δίνει το ίδιο στις 10.273 ; :confused:

Που έχει κόφτη το SV;

Δεν είναι θέμα κόφτη.
Οι 10273 είναι στο πάνω δεξιά άκρο του διαγράμματος, και αντιπροσωπευουν τις στροφές στην θεωρετική τελική.
Φυσικά δεν έφτασε ποτέ σ αυτες τις στροφές. Ειναι ενδεικτικό των στροφών στην θεωρετική τελική.

sapila racing
26/04/2007, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Δλδ πιστεύεις πως το sv ή το Hornet με τελευταία σχέση στο κιβώτιο σπινάρει; Και μην ακούσω κανέναν να πει ότι η ιπποδύναμη είναι διαφορετική ανάλογα την σχέση στο κιβώτιο :mad:

Δεν μιλάμε για μηχανάκια με διαφορετική ισχύ ανάλογα την σχέση στο κιβώτιο όπως το Vstrom 1000 κλπ.

Μια μικρή ολίσθηση μεταξύ τροχού και δρόμου υπάρχει πάντα. Και στα 10χλμ/ωρα και στα 200 χλμ/ώρα. :wave2:

byron
26/04/2007, 11:50
Πολύ θεωρία έπεσε. Το SV του Λάμπρου στην ΕΟ που έχουμε πάει μαζί, ΔΕΝ είχε 187 που λέει η ¨θεωρία¨. Είχε παραπάνω....

(Λάμπρο θέλω κέρασμα) :lol:

gcrook
26/04/2007, 11:54
Αυτο που με ενδιαφερει εμενα, ειναι να καταλαβω ποιο χρωματακι
δειχνει τι .
Ολα τα αλλα ειναι ασαφειες.

Σπινιαρισμα δεν νομιζω να υπηρχε γιατι αμα ειναι ετσι τα τερατα των 160 αλογων θα εχαναν μονο απο αυτο τα μισα αλογα.
Ασε που η τελικη μετρηση γινειται με την μεγαλυτερη σχεση απο ρελαντι μεχρι κοφτη ακριβως για να φανει ολη η καμπυλη.
Αν υπαρχουν χαζοσπινιαρισματα φαινονται στην καμπυλη σαν μικρες αποκλισεις (τρυπες) , και αυτο σε πολυ δυνατα μηχανακια και αν.
Οχι σε μηχανακια 70 αλογων που βγαζουν γραμμικα την ιπποδυναμη.

Το δικο μου σε δυναμομετρο dynojet δειχνει τα εξης νουμερα με 3 τελικες μετρησεις που πραγματοποιηθηκαν κατα τον ιδιο τροπο οπως και στο fuchs απότι ξερω.

Η πρωτη μετρηση εγινε με 2η σχεση απο ρελαντι εως τον κοφτη και χωρις να μπει αλλη σχεση
και εδειξε μεγιστο 65 αλογα στο peak νουμερο απολυτα λογικο γιατι λογω γραναζωματος σε αυτη την σχεση υπαρχουν μεγαλες απωλειες απο την μεταδοση (δισκοι σασμαν π.χ)

Η δευτερη πραγματοποιηθηκε με 4η σχεση παλι απο ρελαντι εως κοφτες και στο peak εδειξε 68 αλογα.

Η τριτη εγινε με ολες τις σχεσεις σε στυλ ας πουμε "τις σπαω ολες και οποιον παρει ο χαρος" .
Εκει εξαγονται τα πιο ενδιαφεροντα αποτελεσματα.
Οταν η τεταρτη εφτασε στο peak της εδειξε οσο και η προηγουμενη δυναμομετρηση 68 αλογα.
Η αμεσως επομενη σχεση η 5η εβγαλε στο peak 71 αλογα και η 6η καπου 66 (λογικο ειναι η πιο μεγαλη σχεση και χανεται παλι αποδοση λογω μεκριας μεταδοσης)
Εδω εχει μεγαλη σημασια οτι η πρωτη σχεση εβγαλε μεγιστο 64 αλογα η δευτερα οσο και η πρωτη δηλαδη περιπου 65 και τις αλλες τις αναφεραμε.

Αρα η συγκλιση βρισκεται στα 68 αλογα με χαμηλοτερη αποδοση τα 65 και 64 αλογα της πρωτης και δευτερης σχεσης και τα 71 της τεταρτης.

Η πραγματικη αποδοση ειναι 68 αλογα μετρημενη με ολες τις σχεσεις.

Καπως ετσι βγαινουν τα αποτελεσματα αν και ακομα εχω καποιες αποριες σχετικα με αυτο που αυθαιρετα ονομαζω σημειο συγκλισης και θα ηθελα να το δουμε λιγο.

ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΑΝ ΔΥΝΑΜΟΜΕΤΡΟΥΜΕ ΝΑ ΡΩΤΑΜΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΝΟΥΜΕΡΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΔΙΝΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΛΕΝΕ ΤΙΠΟΤΑ.


Λαμπρο αυτο το διαγραμμα που ποσταρες ελπιζω να εχει και πισω οψη γιατι απο μονο του δεν λεει απολυτως τιποτα δεν καταλαβαινεις τι μετρησεις εγινα καιμε ποιο τροπο. Το διαγραμμα των dynojet ειναι αυτο που συνανταται συχνα εξω και εξηγει τι και πως

Οταν βρω χρονο θα σκαναρω και θα ποσταρω το δικο μου να το δουμε λιγουλακι.
Να μπει ΟΛΟ το τοπικ στα τεχνικα να χασει τον υπνο του ο παλιανθρωπας μεχρι να βγει ακρη.:beer:

Nostra
26/04/2007, 11:55
τα τέσσερα χρώματα από πάνω προς τα κάτω είναι

στρόφαλος - κόκκινο

σασμάν - μπλε

τροχός - μωβ/ροζ

roller/ασφαλτος - μαύρο


Καταρχήν τα λάστιχα του λάμπρου πρέπει να είναι αρκετά φαγωμένα καθώς προς το τέλος της καμπύλης αρχίζουν τα γρέζια/τρεμοπάιγματα που σημαίνει ότι το λάστιχο είναι τελειωμένο...

το πρώτο διάγραμμα δείχνει τους μέγιστους ίππους και σε πόσες στροφές τους βγάζει
ακριβώς από κάτω είναι η μέγιστη ροπή και σε πόσες στροφές την βγάζει

το δεύτερο διάγραμμα δέιχνει τη μέγιστη ταχύτητα σε πόσες στροφές
και ακριβώς από κάτω την ταχύτητα που έχει το μηχανάκι στους μέγιστους ίππους...


η διαφορά τροχού και roller είναι οι απώλειες που έχει η ιπποδυναμη από τον τροχό στην άσφαλτο λόγω τριβών, βάρους κλπ...
στην ουσία με κάποιον αλγόριθμο υπολογίζει το δυναμόμετρο την κίνηση του τροχού από το αυτοκολλητάκι που του βάζουν και τις μετρήσεις της κίνησης του roller εσωτερικά στο πάτωμα του δυναμόμετρου...

στο δυναμόμετρο ας πούμε που πρέπει να πατάει καλά το λάστιχο (και όπου οι αεροδυναμικές τριβές σε σχέση με το δρόμο είναι ανύπαρκτες) ενας πιο βαρύς (σε κιλά) δοκιμαστής θα έκανε το μηχανάκι να πατάει καλύτερα και πιθανότατα θα έβγαζε περισσότερα άλογα (μικρές αλλά υπαρκτές διαφορές). Επίσης έχει σημασία αν και κατά πόσο το "πνίγει" το γκάζι ο δοκιμαστής ειδικά προς το τέλος της δυναμομέτρησης...

Επίσης η δυναμομέτρηση γίνεται με την μεγαλύτερη σχεση στο κιβώτιο και όχι αλλάζοντας σχεσεις. ανοίγεις το μηχανάκι φορτώνοντας τις ταχύτητες και στην τελευταία σχέση κλείνεις το γκάζι μέχρι να πέσει περίπου στις 3000 στροφές πατάς το κουμπί της μέτρησης και τότε ανοίγεις τελείως το γκάζι μέχρι τους κόφτες...

Αν θέλετε δυναμομέτρηση για να δείτε ποιος την έχει μεγαλύτερη τότε πολύ απλά μπορείτε να ζητήσετε να τυπωθεί στο χαρτί ό,τι θέλετε ή η μέτρηση να γίνει με άλλη ταχύτητα από την προβλεπόμενη ή ας πουμε να μη δηλωθούν στο πρόγραμμα τα έξτρας που έχει η μηχανή και που υποτίθεται ότι δίνουν στη μηχανή περισσότερα άλογα (φίλτρο, εξατμίσεις, χάρτης, πρόγραμμα, ρυθμισμένα όλα αυτά)...

ξεκολλάτε με τη διαφορά roller και τροχού... υπάρχουν αρκετές απώλειες είτε θέλετε να το καταλάβετε είτε όχι...

μπορείτε να λέτε ότι θ΄λετε και η επίσημη ιπποδύναμη να αναφέρετε ότι είναι ο τροχός αφού το αποτέλεσμα στην άσφαλτο διαφοροποιείται από πάρα πολλους παράγοντες...

δύναμη στον τροχό λοιπόν... και όρθιοι στους δρόμους...
:wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

gcrook
26/04/2007, 12:08
Κατσε ρε Νοστρα γιατι αν δεν λεμε το ιδιο πραγμα τοτε μαλλον κανεις λαθος.

Εμενα με ενδιαφερει τι ιπποδυναμη πηγαινει στον τροχο.
Το αν χανονται 10 αλογα επειδη τα λαστιχα ειναι φαγωμενα ΔΕΝ εχει σημασια γιατι το μοτερ μου που αποδιδει 7ο στον στροφαλο κατεβαζει με επιτυχια τα 68 στην γαμωζαντα.
Το αν χανονται 50 επειδη κατω εχει λαδια δεν με ενδιαφερει γιατι παλι το μοτερ κατεβςζει 68 στην ασφαλτο.

Μην μπερδευεις την ιπποδυναμη στον στροφαλο με τον τροχο.

Τα φθαρμενα λαστικα οι αεροδυναμικες τριβες οι "ξεφουσκωτες" :lol: αλυσιδες και τα φθαρμενα ρουλεμαν ειναι εξωγενεις παραγοντες και δεν μας ενδιαφερουν.

Γιατι αμα ειναι ετσι βγαζω το νεο 1000 SS με 8 μποφωρ και βροχη εξω και ανακοινωνω 70 αλογα στον δρομο.
Αυτο ειναι το νουμερο που μετραει για μενα και που δειχνει το μηχανολογικα τελειο (η μαπα) ,ειναι το ολο πακετο, να ξεπερναει τις απωλεις τριβων και να κατεβαζει στον ΔΡΟΜΟ νουμερο που ελαχιστα αποκλινει απο τα νουμερο του κατασκευαστη που ειναι μετρημενα σε στροφαλο (με το μοτερ χυμα σε ειδικα μηχανηματα ωστε να βρεθει ποση δυναμη παραγει ο κινητηρας χωρις τριβες και σαχλαμαρες)

Στο λεω αυτο και διαβασε το καλα επειδη ειμαι σιγουρος οτι τα εχεις μπλεξει.:wave2:

gcrook
26/04/2007, 12:20
Κατσε γιατι εκανα μια διορθωση στο κειμενο αφου πανω στην αναμπουμπουλα εγραψα αλλα αντι αλλων στην τελευταια παραγραφο :rotflmao:

sapila racing
26/04/2007, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Πολύ θεωρία έπεσε. Το SV του Λάμπρου στην ΕΟ που έχουμε πάει μαζί, ΔΕΝ είχε 187 που λέει η ¨θεωρία¨. Είχε παραπάνω....

(Λάμπρο θέλω κέρασμα) :lol:

Δεν λέει 187. Αυτη ειναι η ταχύτητα οπου εχει την μέγιστη ιπποδύναμη στο τύμπανο.
Δεν σημαίνει οτι δεν ανεβάζει κι αλλα χιλιόμετρα. Εχει βγάλει λίγο λιγότερα από 220 απ οτι δείχνει.

Το σημαντικότερο είναι οτι δεν εχει βγάλει διάγραμμα μίγματος ώστε να ξέρει ο Λάμπρος αν το μηχανάκι του ειναι σωστά ρυθμισμένο.
Μάλλον η δυναμομέτρηση εγινε με την προσφορά ε?

Nostra
26/04/2007, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Στο λεω αυτο και διαβασε το καλα επειδη ειμαι σιγουρος οτι τα εχεις μπλεξει.:wave2:

αν και η ροή του λόγου είναι λίγο σαν το μυαλό σου... σκατά....

κατάλαβα τί θέλεις να πεις...

και κάνω μια ερώτηση απλή ...

εσένα σε ενδιαφέρει να αποδείξεις ότι οι ίπποι που λέει η suzuki στον πάγκο του εργοστασίου μεταφέρονται όλοι στον τροχό σου στην ελλάδα (άντε με απώλεια 2-3 από δάυτους)

ή

να δεις την πραγματική ιπποδύναμη που έχει το μηχανάκι σου μετά από την χρήση και τις φθορές που του έχεις κάνει ?

επίσης την απώλεια του 10% της ιπποδύναμης από τον στρόφαλο-κόκκινο μέχρι τον τροχό-ροζ/μωβ ~72 ---> ~66 ίππους την θεωρείς υπερβολική ? γιατί εμένα μου ακούγεται φυσιολογική διαφορά...


τώρα αν εσύ λες διαφορετικά πράγματα κι εγώ τελειώς άλλα... γάμησέ τα... πρέπει να κεράσεις κάνα κρουασαν στο ciao και να έχεις κάνει και μπάνιο και θα τα βρούμε... :lol: :lol: :lol: :lol:


:wave2: :wave2:

Nostra
26/04/2007, 12:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Το σημαντικότερο είναι οτι δεν εχει βγάλει διάγραμμα μίγματος ώστε να ξέρει ο Λάμπρος αν το μηχανάκι του ειναι σωστά ρυθμισμένο.
Μάλλον η δυναμομέτρηση εγινε με την προσφορά ε?

κανονικά θα πρέπει να γίνει δυναμομέτρηση ώστε να φανούν οι κοιλιές στο διάγραμμα, μετά αν αμπει καυσαναλυτής και ρύθμιση καρμπυρατέρ ή injection και μετα ξανα δυναμομέτρηση και ούτω καθ' εξής...

αλλά αυτό λέγεται jetting όπως ξέρεις...

η απλή δυναμομέτρηση είναι ανεβαίνεις, μετριέσαι, φεύγεις... απλά πράγματα...


ΥΓ: το παπάκι με την leovince που φτιάξατε από αυτό το συνεργείο δεν έχει περάσει? :winka:


:wave2: :wave2: :wave2:

byron
26/04/2007, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Δεν λέει 187. Αυτη ειναι η ταχύτητα οπου εχει την μέγιστη ιπποδύναμη στο τύμπανο.
Δεν σημαίνει οτι δεν ανεβάζει κι αλλα χιλιόμετρα. Εχει βγάλει λίγο λιγότερα από 220 απ οτι δείχνει.


Τα 220 δείχνει πως τα βγάζει με -10 άλογα από τα ψηλά του. Γύρω στα 52 HP αν βλέπω καλά...... Δεν ξέρω μάγκες. Λίγα μου φαίνονται, αλλά εσείς οι μηχανολόγοι κάτι θα ξέρετε παραπάνω.



:wave2:

Nostra
26/04/2007, 12:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Γύρω στα 52 HP αν βλέπω καλά......:wave2:

περίπου 67 θες να πεις ή μάλλον πρέπει να δεις...

ακόμα κι όταν περνάει το peak της ιπποδύναμης το μηχανάκι ανεβάζει κι άλλο ταχύτητα...

gcrook
26/04/2007, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra


επίσης την απώλεια του 10% της ιπποδύναμης από τον στρόφαλο-κόκκινο μέχρι τον τροχό-ροζ/μωβ ~72 ---> ~66 ίππους την θεωρείς υπερβολική ? γιατί εμένα μου ακούγεται φυσιολογική διαφορά...




Την θεωρω φυσιολογικοτατη και χαιρομαι που συμφωνουμε.
Αλλωστε οι μετρησεις δρομου με το μηχανακι του Λαμπρου και το δικο μου με εκαναν να πιστευω οτι του λαμπρου ειναι κακορυθμισμενο.

Την μαυρη μαλακια στο τελος θεωρω ανουσια και κοντολογις κοροιδια για πολλους και διαφορους λογους.

Οσο για την σκατενια ροη του λογου μου (που παραδοξως μπορεσες και την παρακολουθησες επιτυχως μπραβο) ,πρεπει να ξερεις οτι ειναι αποτελεσμα πολλως παραγοντων οπως η εμφυτη μου αδυναμια να πληκτρολογησω γρηγορα (οπως και να διαβασω γρηγορα ολες τις διαφορετικες απαντησεις) σε ενα μοτοσυκλετιστικο θεμα που με ενδιαφερει τοσο, ωστε ο νους να προτρεχει του χεριου, το οποιο δυστυχως δεν ειναι μαθημενο στο μεγαλα κειμενα των 2 ωρων που γραφει ενας μοντερειτορ των Αναζητησεων-Σκεψεων-Προβληματισμων.

Ξερεις αυτων των ωραιων κειμενων/εκθεσεων με τον μεστο λογο και την πολυ ωραια συνταξη που σου κλεβουν χρονο απο τις μοτοβολτες που θα επρεπε να κανεις λιγο πιο συχνα ειναι η γνωμη μου.

Οπως επισης και απο τις δυο απαξιωτικες αραδες ενος μοντερειτορ των ανεκδοτων κυριολεκτικα που παραμενει μοντ μονο και μονο γιατι δεν εχει κατι καλυτερο να κανει με την μοτοσυκλετα του.

Αν λοιπον συμφωνουμε για τα αποτελεσματα της δυναμομετρησης τοτε ελα να σε κερασω καποια στιγμη κρουασαν, αλλα μην ξεχασεις να πλυθεις και να βαλεις και πολυ ταλκ.
Γιατι μου αρεσουν οι στεγνες....:wave2:

sapila racing
26/04/2007, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
κανονικά θα πρέπει να γίνει δυναμομέτρηση ώστε να φανούν οι κοιλιές στο διάγραμμα, μετά αν αμπει καυσαναλυτής και ρύθμιση καρμπυρατέρ ή injection και μετα ξανα δυναμομέτρηση και ούτω καθ' εξής...

αλλά αυτό λέγεται jetting όπως ξέρεις...

η απλή δυναμομέτρηση είναι ανεβαίνεις, μετριέσαι, φεύγεις... απλά πράγματα...


ΥΓ: το παπάκι με την leovince που φτιάξατε από αυτό το συνεργείο δεν έχει περάσει? :winka:


:wave2: :wave2: :wave2:

To συγκεκριμένο δυναμόμετρο βγάζει και διάγραμμα αναλογίας μίγματος συνδέοντας τον καυσαναλυτη.
Το ξέρω γιατί το έχω δεί. Δεν μιλάω για ρυθμίσεις, απλά αποτύπωση της υπάρχουσας κατάστασης.
Νομίζω οτι με μια συγκεκριμένη προσφορά που εχει γίνει, πολύ καλή τιμή, δεν γίνεται αυτη η μέτρηση.

Ναι το παπί ειναι συχνά εκεί, ο κάτοχος του ειναι κολλητός του Βασίλη.

Alki_Viades
26/04/2007, 15:58
Ρε μαγκες τωρα προβληματιστηκα, εκανα κι εγω δυναμομετρηση στην εκθεση με την προσφορα ως εξης:

2 περασματα με τεταρτη ταχυτητα, διαγραμα ιπποδυναμης & ροπης, χωρις αναλυση καυσαεριων

και βγηκε το παρακατω. Τωρα ομως αναρωτιεμαι, η ενδειξη αυτη ειναι στον τροχο ή στον δρομο; Λογικα το 2ο, σωστα;


85997

byron
26/04/2007, 16:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades
η ενδειξη αυτη ειναι στον τροχο

Στον τροχό φίλε. Είναι dyno αυτό το δυναμόμετρο. :wave2:

sapila racing
26/04/2007, 16:36
echo on.

srx6 says:

Στον τροχό φίλε. Είναι dyno αυτό το δυναμόμετρο. :wave2:

echo off


:lol:

edit: το έσβησε :o

Alki_Viades
26/04/2007, 16:43
Dunno what you're talking 'bout dude :a13:


Γαμωτο, ελπιζα να ηταν στο δρομο...

Θελω ΤΩΡΑ αλλα 20 αλογακια σε ολη την κλιμακα, που μπορω να τα βρω, οεο?

byron
26/04/2007, 16:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades
Dunno what you're talking 'bout dude :a13:


Γαμωτο, ελπιζα να ηταν στο δρομο...

Θελω ΤΩΡΑ αλλα 20 αλογακια σε ολη την κλιμακα, που μπορω να τα βρω, οεο?

Πουθενά. Μην μασάς. Μόνο τα Fuch δείχνουν αυτή την μέτρηση.

Τώρα αν θές σοβαρά 20 άλογα παραπάνω........:rolleyes: :rolleyes:


Tuono ?

:lol: :wave2:

Alki_Viades
26/04/2007, 16:58
Eχμμμ, εννοουσα στην πραγματικοτητα, οχι στα ονειρα μου :P

Tropeas
26/04/2007, 17:38
Ρε παιδιά πραγματικά δεν κατάλαβα γιατί έγινε τόσος ντόρος...
Η ρόζ γραμμούλα είναι αυτή που σου δείχνει τα άλογα στον δρόμο και αυτή που είναι άμεσα συγκρίσιμη με Dyno δυναμομετρήσεις...
αλλά εγώ δεν το έβαλα για να συγκρίνω ή να την πώ κάπου ή να την ακούσω απο κάπου...
το πόσταρα εδώ στο υποφόρουμ των SV για δείγμα (καλό ή κακό θα αποδειχθεί στο μέλλον και απο άλλες δυναμομετρήσεις που θα ποσταριστούν) ώστε να δούμε σε σύνολο και τι θα πρέπει να αλλάζεται και τι διαφορά θα μας δείνει στο συγκεκριμένο μοντέλο...
Αύριο μεθαύριο, θα μου ρθει θα βάλω απάνω το μαμά τελικό με τον καταλύτη, και θα το μετρήσω μια με το φίλτρο μια χωρίς ... αλλη στιγμή θα βάλω και Power Commander με την παλιά εξάτμιση και μετά θα βάλω και την Yoshi να δω και αυτό...

Χαλαρώστε...




Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades
Nαι αλλα δεν υποτιθεται πως ο αισθητητρας O2 που εχει το SV καταλαβαινει την εξτρα παροχη αερα και ρυθμιζει αναλογα το μειγμα;
όχι δεν ρυθμίζει μείγμα απλά κλείνει ή ανοίγει κατάλληλα την εισαγωγή αέρα...
(ας με διορθώσει ο Oldman καλύτερα)


Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Που έχει κόφτη το SV;
Το SV έχει κόφτη στις 11.500rpm . στο δυναμόμετρο ανάλογα την μηχανή σου λέει η κάθε εταιρεία μέχρι που να το πας... το Fuchs έλεγε για το SV650 να μετρηθεί μέχρι τις 10500 οπότε μετά τις 10000+ κλείσαν το γκάζι. Αυτό γίνεται πιστεύω για να σου δώσει τα πιο έγκυρα αποτελέσματα χωρίς στιγμιαίες - ακαριαίες αιχμές όπως στον κόφτη με λίγο παραπάνω νούμερα που δεν θα είναι και πραγματικά.


Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Δεν είναι θέμα κόφτη.
Οι 10273 είναι στο πάνω δεξιά άκρο του διαγράμματος, και αντιπροσωπευουν τις στροφές στην θεωρετική τελική.
Φυσικά δεν έφτασε ποτέ σ αυτες τις στροφές. Ειναι ενδεικτικό των στροφών στην θεωρετική τελική.
Έφτασε σε αυτές τις στροφές ;)


Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Δεν λέει 187. Αυτη ειναι η ταχύτητα οπου εχει την μέγιστη ιπποδύναμη στο τύμπανο.
Δεν σημαίνει οτι δεν ανεβάζει κι αλλα χιλιόμετρα. Εχει βγάλει λίγο λιγότερα από 220 απ οτι δείχνει.

Το σημαντικότερο είναι οτι δεν εχει βγάλει διάγραμμα μίγματος ώστε να ξέρει ο Λάμπρος αν το μηχανάκι του ειναι σωστά ρυθμισμένο.
Μάλλον η δυναμομέτρηση εγινε με την προσφορά ε?
έχει βγάλει όπως δείχνει στο διάγραμμα στις 10.273rpm 218,9χλμ/ώρα
αυτό το υπολογίζει σωστά απο τις φορές που γυρνάει ο τροχός / δευτερόλεπτο.
το θέμα είναι ότι απο εκεί και πάνω ανεβάζει καθαρά αναλόγως συνθηκών και φυσικά αργά.
218,9 χλμ/'ωρα είναι στην ουσία η τελική που μπορεί να έχει σχεδόν πάντα... ( η ρεαλιστική δηλαδή)γιατί η μηχανή σε ιδανικές συνθήκες 5C & 75% υγρασία έχει δείξει 227χλμ/ώρα και πήγαινε και άλλο... (η ευθεία τελείωνε....)

Οντως μια ανάλυση μείγματος-καυσανάλυσης θα είχε ενδιαφέρον αν και αν προσέξετε στο πρώτο διάγραμμα είναι απο 7500 έως 8500 στροφές το κομμάτι που θέλει λίγο ρύθμισμα .
Κατα τα άλλα τα διαγράμματά του μου αρέσαν που ήταν όντως πολύ γραμμικά.
:wave2:

Tropeas
26/04/2007, 17:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Πολύ θεωρία έπεσε. Το SV του Λάμπρου στην ΕΟ που έχουμε πάει μαζί, ΔΕΝ είχε 187 που λέει η ¨θεωρία¨. Είχε παραπάνω....

(Λάμπρο θέλω κέρασμα) :lol:
Εννοείται!!! ή αναφορά σου είναι πάντως πραγματική... 210-220 (κοντερίσια) πάει σχεδόν πάντα...

Aggelos_SV
26/04/2007, 21:27
Εγω εχω μια απλουστατη απορια.
Πως διαολο μετριεται η ιπποδυναμη στον στροφαλο και κατα ποσο αυτη ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα?
Πανω στο τυμπανο ερχεται σε επαφη μονο το ελαστικο (προφανως:D ) ,αρα και η μονη αξιοπιστη μετρηση ειναι αυτη της ιπποδυναμης στον τροχο.Η ιπποδυναμη στον στροφαλο ειναι πιστευω μια μαλακια και μιση και εντελως ανουσια.Το εκαστοτε προγραμμα δυναμομετρησης (απ'οτι νομιζω) ΜΑΛΛΟΝ πρεπει να εχει καποιους αυξητικους συντελεστες της μετρουμενης ιπποδυναμης ,π.χ. 5-7%,προσομοιωνοντας ετσι τις απωλειες λογω των κινουμενων μερων που παρεμβαλονται μεχρι το ελαστικο.Ειναι αδυνατο να μετρηθουν οι απωλειες απο τον στροφαλο ως το ελαστικο.

Τελος παντων...

Αληθευει οτι το λαστιχο την ''ακουει'' κατα την δυναμομετρηση???

gcrook
26/04/2007, 21:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Εγω εχω μια απλουστατη απορια.
Πως διαολο μετριεται η ιπποδυναμη στον στροφαλο και κατα ποσο αυτη ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα?
Πανω στο τυμπανο ερχεται σε επαφη μονο το ελαστικο (προφανως:D ) ,αρα και η μονη αξιοπιστη μετρηση ειναι αυτη της ιπποδυναμης στον τροχο.Η ιπποδυναμη στον στροφαλο ειναι πιστευω μια μαλακια και μιση και εντελως ανουσια.Το εκαστοτε προγραμμα δυναμομετρησης (απ'οτι νομιζω) ΜΑΛΛΟΝ πρεπει να εχει καποιους αυξητικους συντελεστες της μετρουμενης ιπποδυναμης ,π.χ. 5-7%,προσομοιωνοντας ετσι τις απωλειες λογω των κινουμενων μερων που παρεμβαλονται μεχρι το ελαστικο.Ειναι αδυνατο να μετρηθουν οι απωλειες απο τον στροφαλο ως το ελαστικο.

Τελος παντων...

Αληθευει οτι το λαστιχο την ''ακουει'' κατα την δυναμομετρηση???

Δεν ειναι ανουσια, διοτι η απωλεια δυναμης απο τον στροφαλο στον τροχο, εχει πολλη μεγαλη σημασια για τους μηχανικους που μπορουν να εξαγουν πολλα συμπερασματα σχετικα με την κατασκευη η και την τωρινη κατασταση των μηχανικων μερων της μοτοσυκλετας.
Οταν ο στροφαλος βγαζει 100 αλογα και περνουν τα 70 κατω παει να πει οτι υπαρχει μεγαλη απωλεια δυναμης ειτε λογω μεταδοσης ειτε λογω κακης λειτουργιας του κινητηρα φερ'ειπειν.

Γι'αυτο και ο κατασκευαστης δινει στοιχεια ιπποδυναμης μετρημενη καθαρα στον στροφαλο.
Ειναι το εργο που παραγει το μοτερ και εμας μας ενδιαφερει στην εκαστοτε περιπτωση να δουμε ποση απο αυτην φτανει στον τροχο για να αξιολογησουμε καποια δεδομενα.

Και μπορει να αποτελεσει μπουσουλα σε πιο απλες περιπτωσεις για εναν αγοραστη π.χ που βλεπει
οτι η κατασταση ενος μεταχειρισμενου που τον ενδιαφερει δεν ειναι και η καλυτερη, ενω φαινομενικα το μηχανακι φαινοταν μια χαρα.


Οσο για το λαστιχο οσο και αν μου εχουν εξηγησει αδυνατω να καταλαβω γιατι υποστηριζουν οτι ισχυει κατι τετοιο.
Φθορα λογω τριβης δεν υφισταται σιγουρα.
Αρα;

gcrook
26/04/2007, 21:41
Να συμπληρωσω οτι η μετρηση στον στροφαλο πραγματοποιειται σε εργαστηριακο επιπεδο με καυσαναλυτες και αλλα μηχανηματα.
Τα κλασσικα δυναμομετρα που πηγαινουμε τα μηχανακια μας μπορουν να το βγαλουν το νουμερο αυτο παραλληλα με την μετρηση που προκυπτει απο την επαφη του τροχου με το ραουλο.

alexioannides
10/05/2007, 19:45
kala me tetoia noumera lambro se exw xalarotata..... de peirazei... mia zwh 8a blepeis thn draminhs katagwghs pinakida tou sv-R mou.....

de se xalase?????