PDA

View Full Version : Όταν έχουμε κάλυμα Bugster...



BILLY FILTH
26/04/2007, 20:48
στο ντεπόζιτο της μηχανής είναι καλό ή κακό;

Κάποιοι ισχυρίζοντε ότι με τον καιρό, και μετά από πλυσίματα και βροχές, το εσωτερικό του bugster πιάνει υγρασία με αποτέλεσμα σιγά σιγά, και με το πέρας των χρόνων, να διαβρώνεται ή ακόμα και να σκουριάζει το ντεπόζιτο.

Άλλοι πάλι λένε ότι περνά τόση μικρή ποσότητα νερού και σκόνης, από τα σημεία που δεν καλύπτει εντελώς καλά το bugster, όπως στην περιοχή της τάπας της βενζίνης, οπότε δεν τίθεται θέμα διάβρωσης του ντεπόζιτου.

Τελικά τι από τα δύο ισχύει, και κατά πόσο αν ισχύει η πρώτη περίπτωση, μπορείς να αποφύγεις τα αποτελέσματα αφαιρώντας το bugster ,κατά τακτά χρονικά διαστήματα (καθε 6 μήνες ας πούμε), και καθαρίζοντας το ντεπόζιτο και περνώντας το με κερί.

stratosZX10
26/04/2007, 21:13
δεν ξερω για την υγρασια(εχω και γω bagster) αλλα οταν ο ηλιος με τον καιρο τρωει το χρωμα της μηχανης, του ντεποζιτου μενει σαν καινουργιο. και οταν το βγαλεις φαινεται σαν να εχεις φαει ''σουπα'' και το εχεις αλλαξει...
με ενδιαφερει το θεμα για να δουμε και αλλες απαντησεις. :rolleyes:

TROOPER
27/04/2007, 07:40
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=30209&highlight=to+bagster+or+not+to+bagster%3F

:wave2:

BILLY FILTH
27/04/2007, 10:02
αφού ο μ@λ@κ@ς αντί να γράψω bagster έγραψα για ζουζούνια (bugster) καλά να πάθω.

thanx man :beer:

nikonian
27/04/2007, 10:12
Βασιλούδι'μ , μη γίνουμε και υστερικοί.
Το πολύ πολύ να ψεκάσεις το ρεζερβουάρ με σπρέι κερώματος, ξέρεις αυτό που χρησιμοποιούμε όταν αποθηκεύουμε κάτι μεταλλικό, να βάλεις το μπάγκστερ και Ο.Κ.
Εγώ αυτό είχα κάνει για 2 χρόνια και το ρεζερβουάρ είναι σαν καινούργιο. Διχρωμίες δεν παρατήρησα.

T.R.E
27/04/2007, 10:23
Eμενα το μονο πραγμα που μου την σπαει με το μπαγκστερ ειναι οτι στο GSXR δεν μπορω να στηριξω το γονατο στο ντεποζιτο οταν θελω να βγαλω σωμα...
Κατα τα αλλα οκ...

power hornet
27/04/2007, 14:20
εγψ που το εχω 3 χρονια στο χορνετ δεν εχω παρατητησει τετοιο φαινομενο,βεβαια που και που το βγαζω και πλενω το ντεποζιτο και μετα κερακι armor all αμα γραφετε ετσι.

KeLeYTiS
27/04/2007, 21:23
:beer: