PDA

View Full Version : ΑΧ1 Πατέντα σινε-μπλόκ Πίσω Τροχού



kiriakost
01/05/2007, 01:32
Την Δευτέρα 30 του μήνα είχα μια ενδιαφέρουσα συζήτηση στο τηλέφωνο , για το θέμα σινε-μπλόκ Πίσω Τροχού για το ΑΧ-1.

Το πρόβλημα : Η Honda δεν δίνει σινε-μπλόκ χύμα .. αποτέλεσμα αντικατάσταση με υποδεέστερης ποιότητας ανταλλακτικού , και μικρότερη διάρκεια ζωής .

Η λύση : Αντικατάσταση με του σινε-μπλόκ με άλλο Honda σινε-μπλόκ από διαφορετικό μοντέλο ... συμπέρασμα .. τροποποιήσεις στα σινε-μπλόκ ώστε να χωρέσουν στην ζάντα απο το ΑΧ1 .....νέοι πίροι στον τόρνο διότι τα νέα σινε-μπλόκ έχουν άλλη διάμετρο δαχτυλίδια , και τέλος πρεσάρισμα των πίρων και των σινε-μπλόκ στην ζάντα με ειδική πρέσα ..

Και τώρα το κερασάκι ... τα Honda σινε-μπλόκ κοστίζουν 55? και η όλη πατέντα 110? , και πρέπει να στείλω και την ζάντα στην Αθήνα ..

Πόσο λογική ακούγετε σε σας, η όλη ιστορία ?

Στην περίπτωση μου, βλέπω οτι στον τροχό, έχουν απλά λίγο τζόγο οι πίροι ...
Πως θα μπορούσα να δοκιμάσω τα σινε-μπλόκ , για να σιγουρεύω ότι χρειάζονται αντικατάσταση ?

Nikoskazer2000
01/05/2007, 01:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Πόσο λογική ακούγετε σε σας, η όλη ιστορία ?

Εε...χωρίς παρεξήγηση κιόλας, αλλα νομίζω πως μόνος σου έδωσες την απάντηση. :rolleyes:

Μήπως θα πρεπε να ποστάρεις στις αγγελίες για original σινεμπλοκ αμα εχει κανείς απο κανα τρακαρισμένο (ανεπανόρθωτα μάλλον :dizzy: ) ΑΧ-1?

kiriakost
01/05/2007, 02:09
Ναι , αυτό θα ήταν μια λύση εάν μπορούσε κάποιος να ξέρει σε τι κατάσταση βρίσκονται τα δικά του.

από προτάσεις αυτοκινητιστών , τα σινε-μπλόκ δεν έχουν απεριόριστη ζωή, και μια που ηλικιακά αυτό το μηχανάκι είναι στην δεκαπενταετία, στα περισσότερα ΑΧ-1 τα σινε-μπλόκ υποθέτω οτι θα είναι, χώμα και νερό.

Και τώρα έτσι απο περιέργεια , που θα μπορούσε να ταξιδεύει η τιμή μιας τέτοιας ζάντας ?? , έστω και από κανα τρακαρισμένο (ανεπανόρθωτα μάλλον ) ΑΧ-1? :a014:

Nikoskazer2000
01/05/2007, 02:13
Το παμε: Στις "Αγγελιές".

Εγω δεν εχω ΑΧ-1 οπότε δε μπορώ να ξέρω για τιμές και διαθεσιμότητα.

Καλή τύχη...

:sun: :wave2:

simeon
01/05/2007, 08:43
βαλε "μαϊμου" να τελειώνεις απλα και οικονομικα.... :)

STOYBI
01/05/2007, 08:53
Δοκιμασε μηπως βρεις after market σινεμπλοκ να κανεις την δουλεια σου και ας αντεξουν λιγοτερο... :rolleyes:

Δεν μου ακουγετε λογικη η ιστορια σου ... Στο κατω-κατω και τι πειραζει αν αντεξουν λιγοτερο τα after market ?? Αναλωσιμα ειναι θα ξανααλαχτουν !!! :smilea:

:wave2:

nelson
01/05/2007, 11:47
loipon file, hmoyn sthn idia thesh pro 2-etias, yparxoyn 2 lyseis :

a. pas apo mantres kai pairneis olh th pisw zanta, mh masa apo times,
tote akoysa apo 60 mexri 250 e., alla ama toys apopareis ligo epanaprosdiorizoyn.

b. psaxneis apo eisagwgeis antallaktikwn gia kainouria, mh pareis apo th honda, de symferei.
egw epsaksa apo tis diafhmistikes selides sta periodika gia moto kai ta brhka se ena
magazi sto aigaleo 25e an thymamai kala. den exw krathsei to thl. dystyxws. An thymamai kala eisai ektos athinwn opote an breis toys les na sta steiloyn h xwneis kana filaraki,

kai mia shmeiwsh, ta sine-block einai presarista, mhn akouseis kana m@l@k@ poy tha soy
pei oti den allazontai, aplws theloun ligo prosoxh, opws oles oi ergasies se mia moto allwste.

elpizw na boithisa, kalh tyxh

KeLeYTiS
01/05/2007, 14:35
Bαλε την γραναζιερα πανω στην ροδα

Δοκιμασε να κρατησεις ακινητη την ροδα και να στριψεις με το χερι σου την γραναζιερα μπρος - πισω

Αν εχει κενα θελεις σινεμπλοκ,αν μπαινει τελεια η γραναζιερα και οσο την ζοριζεις να γυρισει γυριζει και ο τροχος τοτε εισαι οκ

Τα σινεμπλοκ ξεχειλωνουν με την χρηση και κανουν κενα στις υποδοχες για τα δοντια της γραναζιερας

kiriakost
01/05/2007, 15:24
Αδέλφια , έβγαλα τον τροχό ... πήρα το γρανάζι στα χέρια .
Οι πίροι έχουν ξε-πριτσινοθη ..... τα σινεμπλοκ μοιάζουν σωστά , αλλα όπως ειπε και ο KeLeYTiS, ....
Εχουν κενά στις υποδοχές για τους πίρους της γραναζιερας...

Μια λύση μεταξύ σοβαρού και αστείου, θα ήταν να βγουν τα σινεμπλοκ , και να μπουν τα ίδια ανάποδα , διότι η φθορά στα δακτυλίδια τους είναι επιφανειακή !! Λεμε τωρα .... :(

Η πραγματικότητα είναι οτι το γρανάζι απο το ΑΧ1 , πρεπει να έρχεται κομπλέ με τους πίρους πρεσαρισμένους , σε αντίθεση με τα άλλα μηχανάκια , που προφανώς βιδώνουν τα νέα γρανάζια με βίδες .

Για το βγάλσιμο του σινεμπλοκ , απαιτείτε ενα ιδιοκατασκευή εργαλείο σε σχήμα πέταλου .
Κατι που εάν ήθελα να το φτιάξω , μου είναι σχετικά εύκολο, διότι έχω πρόσβαση σε μηχανουργείο.

Δεν έχω αποφασίσει ακόμα τι θα κάνω , αλλά πάντως, σας ευχαριστώ για τις προτάσεις .




.


86518

pissaman
02/05/2007, 00:21
αν δοκιμάσεις να βγάλεις τα σινεμπλόκ άθικτα, θα απογοητευτείς!
όσες φορές το δοκίμασα, δεν έπαιξε!

kiriakost
02/05/2007, 01:18
Ναι ξέρω τι λες , το άνοιγμα σου επιτρέπει να σπρώξεις το κεντρικό δαχτυλίδι και το λάστιχο, το εξωτερικό δαχτυλίδι απο το σινεμπλοκ δεν το βλέπεις , άρα η θα βγει διαλυμένο ή σε τεμάχια . :(



.


86602

kiriakost
02/05/2007, 01:28
.


86606

kiriakost
03/05/2007, 00:38
Σήμερα επισκέφτηκα ένα μηχανουργείο , για να μου διορθώσει κάποια στραβώματα στις ζάντες .

Ανέφερα το πρόβλημα σινεμπλόκ στο μάστορα .. και πήρα μια πρωτότυπη απάντηση ... την οποία, την αναφέρω ως εμπλουτισμό γνώσεων ;)

Εφόσον τα σινεμπλόκ έχουν επιφανειακή φθορά , η προσθήκη ενός νέου γραναζιού αλυσίδας ( με τους πίρους εργοστασιακά πρεσαρισμένους ) , και με την προσθήκη κόλλας για σπείρωμα ( Η οποία γεμίζει τα κενά του μετάλλου μέσα στον εσωτερικό πίρο του σινεμπλόκ) καλύπτονται τα όποια κενά ,
Και έτσι έχουμε μια αποδεκτή, από μηχανική σκοπιά, λύση, χωρίς να αντικαταστήσουμε τα σινεμπλόκ ( Ιδιαίτερα εάν έχουμε έρθει στην δύσκολη θέση , του να μην , μπορούμε να τα βρούμε στην αγορά ).


Τα σχόλια δικά σας !! :)


Ερώτημα : Εχει η κόλλα σπειρωμάτων τόσο καλή μηχανική αντοχή ? Με άλλα λόγια, τι συμπεριφορά έχει στις αλλαγές θερμοκρασίας και κραδασμούς ?

OldMan
03/05/2007, 11:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Και έτσι έχουμε μια αποδεκτή, από μηχανική σκοπιά, λύση, χωρίς να αντικαταστήσουμε τα σινεμπλόκ
Ναι, αλλά ΔΕΝ έχουμε σινεμπλόκ πλέον ....!!!

(έχουμε ένα καθαρόαιμο AX :eyepop: )

kiriakost
03/05/2007, 22:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ναι, αλλά ΔΕΝ έχουμε σινεμπλόκ πλέον ....!!!

(έχουμε ένα καθαρόαιμο AX :eyepop: )

:lol: :lol: ναι ίσως !!

Λοιπόν έκανα και άλλα σεμινάρια , υπάρχει μια Loctite κόλλα , για την ακρίβεια δυο τύποι , που μάλλον δεν κάνουν στην πράξη για τέτοια δουλειά , οι κραδασμοί θα διαλύσουν την στρώση της κόλλας αργά η γρήγορα .

Πήρα μια υπόσχεση από ντόπιο έμπορο , να κάνει μια αναζήτηση στην Ολλανδία , για να βρει τα γνήσια , αύριο θα ξέρω.

Η πρώτη πρόταση που είχα, και άρχισα το θέμα , ειναι κατά πάσα πιθανότατα παγίδα, απλά για να με χρεώσουν δήθεν εργατικά .. και να μου τα πάρουν διπλά τα φράγκα .
Εφόσον η τιμή των γνησίων ταξιδεύει στα 50 - 55? , και αυτοί μου ζήτησαν 110? .

Μπορεί να ζούμε στην επαρχεία , αλλά χαϊβάνια δεν είμαστε !! :nono:

kiriakost
04/05/2007, 23:51
Κυριάκος VS AX-1 ζάντα, σημειώσατε 4-0 :sun:


87143

pissaman
05/05/2007, 08:04
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Anritsu
05/05/2007, 10:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost

Το πρόβλημα : Η Honda δεν δίνει σινε-μπλόκ χύμα .. αποτέλεσμα αντικατάσταση με υποδεέστερης ποιότητας ανταλλακτικού , και μικρότερη διάρκεια ζωής .



Οταν λές δεν δίνει σινεμπλοκ χύμα τι ακριβώς εννοείς ,γιατί είναι πρωί ακόμα και δεν έχω συνέλθει από τον λήθαργο .

:smilea:

kiriakost
05/05/2007, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από pissaman
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Γεια σου pissaman Λεβέντη !! :beer: :beer: :beer: :beer:

Ας είναι καλά η σέγα μου, η Metabo :lol:




Anritsu

Φιλε μου, οπως μπορεί να καταλάβει κανείς , οτι παραθέτω εδώ, είναι η τυχών πληροφόρηση ή παραπληροφόρηση που δέχομαι , όταν σηκώνω το ρημάδι το τηλέφωνο και ζητάω βοήθεια .

Ετσι έχω ενα σύνολο απο κουφά και περίεργα , που μου απάντησαν ανταλλακτικάδες των Αθηνών, και τοπικά συνεργεία & έμποροι Honda - Σαρακάκης .

Σου παραθέτω τι άκουσα , και πίστεψε όποια θέλεις .

1) Επίσημη εκδοχή Σαρακάκης ..... Δωσε μας αριθμο πλαισίου 16-17 νούμερα ...
Κυριάκος ....ΔΕΝ ΕΧΩ !! Εχω άλλο
Σαρακακης ... Λυπούμαστε αλλα τα κομπιούτερ μας δεν μπορούν να δουλέψουν για σας .. Κωδικοί ανταλλακτικών ..

2) Εισαγωγέας Γιαπωνέζικων ανταλλακτικών ... Δεν σου πουλαω σινεμπλοκ στο χερι , ελα να στα βάλω εγώ .. και σκάσε τόσα ..

3) Τοπικό Συνεργείο με άκρες .... Δεν υπάρχουν γνήσια , μόνο ιμιτασιόν , 50? το σετ ....
Κυριάκος ... πόσα σινεμπλόκ έχει ρε παιδιά μέσα το σετ ??
Συνεργείο ..... Δεν ξέρουμε .. μάλλον 2 ?

4) Τοπικός αναλακτικόβιως ... με πολλά χρόνια μαγαζί ..
Δωσε μου αριθμο πλαισίου να ψάξω Ολλανδία ..
Κυριάκος ... Πάρτον ...
Εμπορος .... μετα απο τρεις Ωρες .... ελα σου βρήκα έξη σινεμπλοκ και τα εχω εδω με 40?
Κυριακος .... γνήσια Honda ???
Εμπορος ... ΟΧΙ

Αρε πουτανα Ευρωπη , Ελλαδα - Ολλανδια εχει γίνει πλέων τοπικό τηλεφώνημα !!!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

5) Συνεργείο Honda ...... Δεν εχει βγάλει η Honda σινεμπλοκ χύμα , πάνε πάντα με την ζάντα , είναι δηλαδή ενσωματωμένα ..


Αυτην τι στιγμή , κανω ενα τσιγάρο , και παω να δω αυτα που εχει διαθέσιμα η περίπτωση νούμερο 4 !!

Η οδύσσεια συνεχίζετε , αλλά ο Οδυσσέας , εκει ακούραστος μέσα στα κύματα ... :wave2:


EDIT .... Γύρισα άπρακτος , μου φέραν κατι σκέτα λαστιχάκια (μουαγιέ ), προφανώς από NX 250 , και ναι ήταν 6 τεμάχια .
.

pissaman
05/05/2007, 15:34
Κυριάκο, στείλε μου τον αριθμό πλαισίου σε ένα πμ... ;)
:smokin: :beer:

kiriakost
05/05/2007, 15:44
Οκ αδελφέ .. έγινε ... :)



To all ...

Οχι τίποτα άλλο , αλλά τα νεύρα μου, έγιναν τσατάλια ... :a11: :a018:

Εχω αρχίσει να ψάχνω προς Θεσσαλονίκη για λύση.

zireous
06/05/2007, 01:34
Eγώ πάντως αφού έριξα μια ματιά σε ένα μάνιουαλ (http://xtz660.narod.ru/ax1/manual/manual.html) που βρήκα τυχαία (και όμως είναι στα αγγλικά, δες τη σελίδα 13 'Часть 13. Заднее колесо и подвеска.') κατέληξα στο ότι ντέν είναι η ίδια ρόδα με τη δικιά σου. :lol:

Σόρι για τη πλάκα, σε ανάλογη φάση με 'δύσκολο' μηχανάκι για αντ/κά πήρα την αντιπροσωπεία, μου έδωσε κωδικούς (άν μπορούσε ας έκανε κι αλλιώς), και έστειλα έξω email για να μου πούνε τιμές -μιλάμε για 25-50% κάτω.


Σε άλλη περίεργη αναζήτηση στο νετ μου έτυχε Έλληνας dealer που να αναφέρει ότι έχει αντ/κά για AX-1 -πάτα εδώ (http://www.micapeak.com/mc/addrs/ahonda.html) και ψάξε για 'AX-1', ρώτα τον άν έχει part number book, ή ρώτα ξανά στην αντιπροσωπεία για κωδικούς.


Tsitinis Dimitrios
Efesou-18
Athens 11252
Greece

210-8620005 Fax

E-mail: Tsitinis Dimitrios
Web site: http://www.mototsitinis.gr/

Honda genuine parts from Japan-Europe. Parts Transalp-Africa-CBR-VFR-CB-1-Bros-RVF-NSR-CBR1100XX AX-1-XR-CB-400 SF-VTEC-X-4-CRM-250-CBR-600-900RR.

Πρώτα όμως ψάξε να βρεις τί μοντέλο ρόδα φοράς -πχ στο νετ σε φώτο. Άμα σου πούνε μα μου στην αντιπροσωπεία, να επιμένεις (όχι σα και μένα βρίζωντας, ευγενικά).

Στο ebay δέν έψαξα -ούτε γενικά σε αντ/κά για Honda στο νετ-, λές;

Τα email είναι τσάμπα, όπου βρεις μαγαζί στο νετ ρώτα τους -αλλά στείλε και μια φώτο που να δείχνει καλά τα silent blocks.



Γκούκλισέ το. (http://www.google.gr/search?hl=en&q=Honda+AX-1+japan+motorcycle+parts)

kiriakost
06/05/2007, 04:06
zireous Σε ευχαριστώ φιλε .... αλλα ο μπαρμπα Μήτσος είναι αυτός που δεν δίνει τα σινεμπλοκ στο χέρι , και ζητάει ζάντες φροντίδα και προδέρμ ...

Αμα είναι να μου πιάσουνε τον κ@λο , δεν πειράζει τον πιάνω και μόνος μου ..

Εκανα πρώτη παραγγελία 200? , λαμπες ντιζες κλειδαριές , τα έχει ήδη στείλει αντικαταβολή , ήταν που λες όλο γλύκα , τιμές φιλικές και χαβαλέ ..

Στην δεύτερη φορα που πήρα τηλέφωνο ,για σινεμπλοκ και πίσω σκάρα , άρχισαν τα κολπάκια .

Εχω μια υπόνοια οτι μπορεί να έχει ο περκο .

Απο δευτερα θα δω τι θα καταφέρει και ο pissaman
Ταυτόχρονα εχω κάνει και μια κίνηση στην θεσσαλονικη, κάποιος ΚΥΡΙΑΖΗΣ (θέλει να βοηθήσει)
Και έστειλα και ενα email στην Ιαπωνία , σε έναν διανομέα ανταλλακτικών.
http://www.impex-corp.co.jp/English_version/ipx-sitems.htm

Oh yes we speak English , thanks to our education and personal craziness, for world wide communication.

Βέβαια θα περιμένω πρώτα τα νέα του pissaman, έχει προσφερθεί το παλικάρι να βοηθήσει αρκετές φορές , και εγώ το έπαιζα δύσκολος , μέχρι που τα είπαμε δια τηλεφώνου , και κατάλαβα οτι είναι παλικάρι σπαθάτο.

Για να δούμε τι ψάρια θα πιάσουμε ...

Για το θέμα ψαξίματος στο νετ , το Google μου έστειλε μήνυμα , ότι απο εδώ και εμπρός , θα μου χρεώνουν την χρήση της μηχανής αναζήτησης .. τον έλιωσα τον Server .. :rotflmao:

nikosdrz400
06/05/2007, 18:23
Γεια χαrα kiriakost, ειμαι καινουργιος στο forum και δεν με ξερεις.
Ειχα και εγω ενα ΑΧ-1 με το ιδιο προβλημα και εφτειαξα (ειμαι μηχανουργος) πλαστικα απο ertalon σινεμπλοκ με εσωτερικο σιδερενιο δακτυλιδι και τα τοποθετησα ελαφρος σφιχτα στη ζαντα για να μην σπασει.
Το μηχανακι δουλεψε σωστα για 2 χρονια μετα το πουλησα .
Υ.Γ.το ertalon και το σιδερο ειναι φθηνα ,οτι σου παρουν να στα φτειξουν

kiriakost
06/05/2007, 18:49
Για σου φίλε μου , να σε καλά , καλώς ήρθες στο φόρουμ , τιμή μου και καμάρι μου, το πρώτο σου μήνυμα να είναι αφιερωμένο στο πρόβλημα μου . :) :wave2: :wave2: :a10:


Απο πρακτικές λύσεις είχα σκεφτεί και εγώ κάτι , επειδή μου βρίσκετε ένας κύλινδρος 5cm Teflon, το ριχνω με τον τορνο στα 3.1cm , βαζω και άξονα, και τουλάχιστον περπατάω.

Αλλα είχα ενδοιασμούς , το Teflon που έχω είναι τρομερά σκληρό .

Το ertalon , είναι πιο μαλακό ? Σε τι θερμοκρασία λιώνει ?

Στη δουλειά μου, είδα κάτι παραπλήσιους κυλίνδρους ... αλλά δεν είμαι σίγουρος εάν είναι Teflon ή ertalon .. στα σίγουρα όμως, επειδή το έπιασα στα χέρια μου , μου φάνηκε πιο μαλακό ,από αυτό που έχω, αλλά όχι και σαν λάστιχο . :)

Οσο για το δακτυλίδι, δεν έχω πρόβλημα , το φτιάχνω και μόνος μου με τον τόρνο ;)

Το θέμα είναι να βρω λύση ώστε να γίνει όπως ήταν , με το δικό του ανταλλακτικό. :(

Σου βρίσκετε κανένα ρετάλι από το υλικό που έβαλες στην δικιά σου ?

nikosdrz400
06/05/2007, 20:08
Δεν εχω (δεν εχω και δικο μου μαγαζι) αλλα μπ[ορεισ να βρεις στον ΡΕΝΤΑ στο Πειραια ΣΤΟ ΓΕΡΑΛΙΔΗ ΣΤΗ ΣΠΥΡΟΥ ΠΑΤΣΗ .ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΒΓΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΥΛΙΚΟ ΡΩΤΑ
ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΛΑΣΤΙΧΟ ΚΑΙ ΛΕΓΕΤΑΙ FIBROFLEX .
ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΣΑΝ ΕΛΑΤΗΡΙΟ ΣΤΑ ΚΑΛΟΥΠΙΑ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΜΟΡΦΕΣ ΚΑΙ ΣΚΛΥΡΟΤΗΤΕΣ
ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΘΑ ΣΟΥ ΣΤΕΙΛΩ ΑΥΡΙΟ

kiriakost
06/05/2007, 21:13
Ok :wave2:

kiriakost
07/05/2007, 22:17
:beer: :beer: :beer: :beer: :wave2: :rotflmao: :rotflmao:

Γερμανικό σινεμπλόκ , έπειτα από μετατροπή και επεξεργασία .... κατασκευή demo
Μόλις πάρω το νέο γρανάζι , βάση των υπαρχόντων διαστάσεων θα γίνει το σετ των τεσσάρων.
Η πατέντα δεν είναι εμπορεύσιμη , μην μου στείλετε PM ..

Το δώρο μου, προς όποιον ενδιαφέρετε είναι η ιδέα :sun:


87557

dirtbird
08/05/2007, 05:33
2 μέρες να καθυστερούσες ακόμα με τη λύση και μετά θα λέγαμε του βόλου τα εννιάμερα..... :rolleyes: :rolleyes:

kiriakost
08/05/2007, 20:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
2 μέρες να καθυστερούσες ακόμα με τη λύση και μετά θα λέγαμε του βόλου τα εννιάμερα..... :rolleyes: :rolleyes:

Ρε παιδιά , αυτός εδώ τώρα με βρίζει ?? :lol: :lol: :lol:



Εγω , είμαι τελειομανής , συναισθηματικός , εγωιστής , και ζώδιο ταύρος .... έπεσες στην περίπτωση ;)

zireous
10/05/2007, 15:37
Πλάκα πλάκα, πιο πολλά αντ/κά βρίσκεις για αρχαίο aprilia (μή πω καμμιά πιο εξωτική μάρκα) στο νετ παρά για AX-1.

stefanos
10/05/2007, 18:03
Λογικό είναι.
Η Ευρώπη και η Αμερική είχε μόνο NX και να μην αναφερθούμε πόσα χρόνια πρίν σταμάτησε η εισαγωγή μεταχ απο japan.

nikmak3
11/05/2007, 00:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
Πλάκα πλάκα, πιο πολλά αντ/κά βρίσκεις για αρχαίο aprilia (μή πω καμμιά πιο εξωτική μάρκα) στο νετ παρά για AX-1.


Σε αυτο δεν εχεις και αδικο....εχω ακομα ενα ax 1 kai χρειαστικα τις προαλλες δεξιο και αριστερο καπακι και μπροστα φτερο..τιμες;;550 τα καπακια<το ενα> και γυρω στα 300 ευρο το φτερο μοθ ειπαν..το κουστουμι του R1 na ειχα παρει πιο φτηνα θα ερχοταν;;;:p Τα ακους Κυριακο;

kiriakost
11/05/2007, 19:02
Ελαααα ακούειιιι , αλλά δεν τρομάζει !!! ;)

Πρόσφατα έκανα μπάνιο στα βαθιά βλέποντας στο δίκτυο On-line καταλόγους Honda για ΝΧ250.
Το οποίο, με το ΑΧ1 μοιράζονται τα πάντα , εκτός από πλαστικά που τα αναφέρατε , και προσθέτω, λάμπες και τροχούς .

Σε κάθε σελίδα τομέα part list ( για παράδειγμα κοντέρ ) , πετάνε μέσα στον κατάλογο και ένα πεντακοσάρικο ... έτσι για να σε σπάσουν ...να σε κλατάρουν ... να τα πάρεις ... και να πάρεις καινούργια μηχανή .

Τα ζωτικά σημεία υπάρχουν , και θα υπάρχουν για 25 χρόνια από την ημερομηνία παραγωγής, κατά δήλωση του Σαρακακη Λάρισας .

Τωρα για τα πλαστικά καπάκια , μέσα εδώ στο φόρουμ , βρήκα εάν θυμαμαι καλά , πληροφορίες για την εταιρεία ταττου στην θεσσαλονικη..

Τωρα , για μην μπω σε λεπτομέρειες , θα πω οτι σήμερα , για να κρατάς ένα όχημα, με την προϋπόθεση οτι θα πας μαζί του οσο πάει , θα πρέπει να διατηρείς τηλεφωνική ατζέντα με τηλέφωνα από επιχειρήσεις υποστηρίξεως .

Το κακό είναι ότι κάποιες κλείνουν , και πρέπει να ξαναψάχνεις για νέες επαφές .

Οσο για το θέμα ... ανταλλακτικών και προβολή στο ίντερνετ ... αφήστε το .... δεν υπάρχει η κατάλληλη παιδεία στους εμπόρους ... ανταλλακτικά υπάρχουν .. απλά εντοπίζονται δύσκολα.

Το ελληνικό σύστημα απαιτεί πολλές ώρες στο τηλέφωνο , και πολλές μονάδες στο κινητό !! :lol:

Χωρις σκοπιμότητα , θα πω οτι ήμουν χρόνια πιστός πελάτης στον ΓΕΛΑΓΩΤΗ Δ. HONDA .. ΚΟΥΚΑΚΙ.( ο άνθρωπος πάντα με σέβονταν και είχα τα πάντα )

Αλλα ειχα χάσει την παλιά μου ατζέντα ... και την βρήκα μόλις τώρα .. :a31:

λόγω του παραπάνω συμβάντος , παρήγγειλα στον ΤΣΙΤΙΝΗ , δυο βδομάδες περιμένω, και δεν μπορώ να τον βρω, ούτε στο τηλέφωνο .. :(

Αυτα ...

Απο θεσσαλονικη πήρα γρανάζια-αλυσίδα , τα έβαλε ο άνθρωπος Δευτέρα , σήμερα παρασκευή τα πήρα .

Τελικό σύνολο , η συντήρηση μια μοτοσυκλέτας είναι παιχνίδι για γερά νεύρα . :a016: :a023:

KeLeYTiS
11/05/2007, 20:39
Παντως εμεις παιδια και ολοτο διχρονο φορουμ που κυριως ασχολουμαστε με παλιατζουρες βρισκουμε χωρις κοπο ανταλλακτικα γνησια η ιμιτασιον πολυ ευκολα

Καλα αν εχουμε υπομονη ψωνιζουμε απο ebay η απο forums που ασχολουνται με συγκεκριμενα μοντελα και ειμαστε κομπλε

Για να μην αναφερθω για αφτερμαρκετ ψυγεια,πιστονια,κεφαλες,εξατμισεις,πλακες μπροστινου κτλ κτλ κτλ που βγαινουν πιο συγχρονα

Βεβαια σχεδον κανεις μας δεν εχει honda αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα :lol:

kiriakost
12/05/2007, 00:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από KeLeYTiS
Βεβαια σχεδον κανεις μας δεν εχει honda αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα :lol:

Ααααα έτσι εεεε .. πάτε και λιώνετε τα Yamaha DT 200 , και τα CR τα βάζετε στο σαλόνι , γιατί έχουν ακριβά ανταλλακτικά !!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Οπως ανέφερα και παραπάνω ... ήρθε το γρανάζι αλυσίδας ... από Δευτέρα είμαστε για τον τόρνο, για την τελική κατασκευή σινεμπλοκ ...

kiriakost
07/06/2007, 19:57
ήρθε η ώρα της παραλαβής ..

Σήμερα πήρα στα χέρια μου την ζάντα, και τα σινεμπλοκ έτοιμα .

Αναγκάστηκα να τα πάω σε μηχανουργείο , για να περαστούν νέα ατσαλένια δαχτυλίδια στην ζάντα.

Το καλό είναι ότι τα λάστιχα με τους εσωτερικούς πίρους μπαινοβγαίνουν σφιχτά μέσα στα ατσαλένια δαχτυλίδια , και έτσι μπορώ να τα αλλάζω εάν ποτέ χρειαστεί χωρίς κόπο . (και κόστος)

Το κακό είναι οτι με ξύρισε ο μάστορας , 50? διότι λέει , δούλεψε τέσσερις ώρες .
Εξωτερικά δαχτυλίδια + κεντράρισμα των φωλιών της ζάντας με CNC .

Ας πάει και το παλιάμπελο ... :)

.


91931

kiriakost
07/06/2007, 19:58
.


91934

kiriakost
18/07/2007, 18:08
:a09:

downhill
14/06/2017, 07:04
Μετά από 10 χρόνια επαναφέρω το θέμα στην επιφάνεια.Η πατούρα ενός σινεμπλόκ στη ζάντα του ΑΧ-1 έχει σπάσει με αποτέλεσμα να κατεβαίνει ελαφρώς πιο κάτω το συνεμπλοκ και το γρανάζι να έχει λίγο τζόγο.Υπάρχει λύση επισκευής ή μόνο σε άλλη ζάντα;

OldMan
14/06/2017, 12:18
Μετά από 10 χρόνια επαναφέρω το θέμα στην επιφάνεια.
Για να δούμε ξαφνικα τον Κυριακο και να παει η ψυχή μας στην κούλουρη..??? :uplate: :alien: :nono: