PDA

View Full Version : Επαναφορά επιφανειών, άβαφων πλαστικών .. ασπρίλες !!



kiriakost
06/05/2007, 18:06
Εχω μπροστά μου διάφορα "άβαφα πλαστικά" μέρη της μοτοσυκλέτας , τα οποία μετά το πλύσιμο με καθαριστικά ( Tide και ζεστό νερό) , λόγο πολυκαιρίας έχουν χάσει την γυαλάδα τους , και παρουσιάζουν ασπρίλες ..

Μια λύση που είχα βρει, ήταν η επικάλυψη με βαζελίνη , και το απαλό σκούπισμα , αυτό το κόλπο το εφάρμοζα επάνω στα πλαστικά μέρη από τους ηλεκτρικούς διακόπτες . (Φλας - φώτα ..κλπ)

Μήπως υπάρχει κάποια πιο μόνιμη λύση ?? κάποιο χημικό που να κάνει κάτι πιο μόνιμο ως αποτέλεσμα .

Δεν μιλάω για τα φτηνά γυαλιστικά σπρέι , ψάχνω για κάτι ποιο Special ..

GIXXERAKIAS
06/05/2007, 20:05
Φιλε να ξεβγαζεις καλα το tide γιατι απο οτι φαινεται εισαι τσιγγουνης με το νερο στο ξεβγαλμα!Το παθαινουν τα ρουχα μου οταν τα πλενω και ειναι μαυρα και αν δεν τα ξεβγαλω μετα μου αφηνει ασπρα στιγματα (οχι λεκεδες απο ..ξερετε τι:look: ).

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Σορυ αλλα δεν κρατηθηκα:eyepop: με tide βρε φιλε μου?Χαθηκαν τα αβα για τα πιατα (με ξυδι:lol: :lol: ) η κατι αντιστοιχο υγρο σαπουνι?

:nono: :nono:

kiriakost
06/05/2007, 20:19
Βρε γίγαντα , εχω κανει την μηχανή πλήρη διάλυση , και καθαρίζω , προστατευτικό αλυσίδας , τα πλαστικά από το κουτί , πάνω απο τον πίσω τροχο , πλαστικό κουτί πινακίδας - φλασιερα ....

Μιλαμε εχω βγάλει 1 κιλό πίσσα - χώματα - χαλίκια ...

Να τα βάλω ολα στο πλυντήριο, στο πρόγραμμα για τα μάλλινα !!! ?? :rotflmao: :rotflmao:


τρίψιμο με πλαστικές - χάλκινες βούρτσες , σπάτουλα στα πολύ χοντρά , και τρίβω τρίβω τρίβω τρίβω ... ουφ τα κατάφερα ;)

Ναι έχουμε και αββα , και WD40 :)

GIXXERAKIAS
06/05/2007, 20:51
Παντως δεν εχω κατι να σου προτεινω γι'αυτο που θες.Δεν ξερω βεβαια αν καποιο λουστρο η βερνικι θα εκανε δουλεια η απλα θα καλυπτε προσωρινα την ασπριλα (της πολυκαιριας ε?Μην παρεξηγηθουμε:look: :D ).

Καλ ρε θηριο που την βρισκεις την ορεξη?Εδω λαδια αλλαζουμε και μας πιανει το "ωχαδερφεμου" !!Μπραβο παντως,α και συστηνω ανεπυφυλακτα το woolan στο προγραμμα για τα μαλλινα ρουχα!:eyepop:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

kiriakost
06/05/2007, 22:42
Ετσι εεεεε .... τεμπελαρέοι .... :lol:

Αφιερωμένο στην πάρτη σου, εξαιρετικά , γιατί μου έφτιαξες το κέφι ;)

Τίτλος .. Πεδίο μάχης


87354

GIXXERAKIAS
06/05/2007, 22:54
:eyepop: :eyepop: :eyepop:

Φωτογραφια απο το σημειο μηδεν,μετα τον βομβαρδισμο απο την Αμερικη?

Υσ.Αυτο το σκελετακι στο βαθος ειναι το ΑΧ?Για bmx το περασα!!:hypnotize :uplate:

:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao:

kiriakost
06/05/2007, 22:54
Close up .. ;)


87356

kiriakost
06/05/2007, 23:17
The leader tech

.


87358

KeLeYTiS
07/05/2007, 00:08
Για αβαφτα πλαστικα μιλαμε η βαμμενα ?

Ωραια φωτο :lol:

GIXXERAKIAS
07/05/2007, 00:16
Καλα μιλαμε για πολυ ψαγμενη φωτο ρε Κυριακο!!:eyepop: :eyepop:

Ολη η τεχνολογια μεταφερετε στον δρομα μονο απο αυτα τα 2 κομματια που εχεις πανω σου:hypnotize

Τα λαστιχα και τα αμορτισερ ειναι το αλφα και το ωμεγα,τελικα εισαι κορυφη!!:D :D

:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao:

OzZzZzY
07/05/2007, 00:19
τι πλαισιο ειναι αυτο:eyepop: :eyepop: :eyepop: ?? τρεμε σουτζουκι με τα κομμενα σου :rotflmao: :rotflmao:

fantacid
07/05/2007, 00:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
The leader tech

.

στο δεξι τι κρατας λιντερ?

kiriakost
07/05/2007, 01:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από KeLeYTiS
Για αβαφτα πλαστικα μιλαμε η βαμμενα ?

Ωραια φωτο :lol:

Τα άβαφτα, τα Μπλάκ ;)

Για το θέμα φώτο , το χόμπι μου είναι ερασιτέχνης φωτογράφος , και διαθέτουμε βέβαια και το ανάλογο εργαλείο .. Olympus GSXRRrrrrr 2000 cc :lol: :lol:

kiriakost
07/05/2007, 01:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
στο δεξι τι κρατας λιντερ?

Telecontrol Olympus ..




Ασχετο , αλλά πολύ τα ευχαριστήθηκα τα λαστιχάκια, είναι ολόφρεσκα.
Το μπρος 8/06 και το πίσω 1/07 .
Αντε να έρθουν οι αντικαταβολές αυτήν τη βδομάδα, ώστε να μου φύγει το άγχος, και σιγά σιγά θα την αναστήσω.

Ειναι λίγο στενάχωρο να την βλέπεις έτσι ξεβράκωτη , απο την αλλη , θα οργώνει το καλοκαιράκι τα παραλιακά , και θα λάμπει σαν χριστουγεννιάτικο δέντρο , χαλάλι μωρέέεεεεΕΕ :lol: :smokin:

zireous
10/05/2007, 16:14
Άμα τα βάψεις τα πλαστικά, και τα κάνεις τζάμι, μπορείς να κάνεις διάφορα...

Μπορείς απλά να βάζεις το ArmourAll που έχει και προστασία UV μετά το πλύσιμο και το στέγνωμα, μπορεί να το ρίξεις στα κεριά, μπορεί και να δοκιμάσεις να περάσεις και κάνα βερνίκι με πιστόλι πάνω από το τελικό χρώμα και να το κάνεις όπως τη σουτζούκα μου -που φυσικά θέλει βάψιμο αλλά ποιος αδειάζει. :D