PDA

View Full Version : αλλαγή μοτερ σε transalp



venumis
06/05/2007, 21:18
Καλησπέρα φίλοι μου … είμαι κάτοχος μιας transalp 400cc εδώ και 5 έτη , έχω περάσει πολλά μαζί της και δεν θέλω να την αλλάξω, το μοτέρ της όμως τα έφαγε τα ψωμάκια του (άξονας μετάδοσης )
θέλω λοιπόν να κρατήσω το μηχανάκι και να αλλάξω μοτέρ . Σκάφτομαι για το μοτέρ από μία 650 ΤΑ αλλά αυτό που δεν ξέρω είναι αν «εφαρμόζει» το συγκεκριμένο μοτέρ στην δικιά μου !!! όποιος γνωρίζει αν γίνεται αυτό θα με βοηθήσει πάρα πολύ …
Επίσης αν τελικά γίνεται θα εκτιμήσω πολύ να μου γράψετε για το που μπορώ να βρω μοτέρ.. (αττική)
Ευχαριστώ εκ των προτέρων …

pissaman
07/05/2007, 15:58
Το μοτέρ από το 650 θέλει και όλα τα ηλεκτρικά!
Νομίζω ότι από το 600 δε θα σε ταλαιπωρήσει τόσο με τα ηλεκτρικά!
Οι βάσεις είναι ίδιες ούτως ή αλλιώς!

derd
07/05/2007, 16:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από venumis
Καλησπέρα φίλοι μου … είμαι κάτοχος μιας transalp 400cc εδώ και 5 έτη , έχω περάσει πολλά μαζί της και δεν θέλω να την αλλάξω, το μοτέρ της όμως τα έφαγε τα ψωμάκια του (άξονας μετάδοσης )
Ευχαριστώ εκ των προτέρων …

Τι εννοεις αξονας μεταδοσης ? ποσα χλμ εχει κανει ???


:confused:

venumis
07/05/2007, 19:10
(άξονα μετάδοσης ) Εννοώ τον άξονα που δίνει κίνηση στο μπροστά γρανάζι (το μικρό) δεν ξέρω αν λέγεται έτσι αλλά ελπίζω να κατάλαβες ..
Μου είχαν φαγωθεί τα δοντάκια του άξονα που κάθεται το μπροστά γρανάζι και να τονίσω εδώ ότι δεν είναι από την φθορά του χρόνου η κακή χρήση από εμένα αλλά από έναν μ@@.. βουλκανιζετερά που μου έβαλε το λάστιχο κατά λίγα χιλ. λάθος !! μετά από αλλαγή σαμπρέλας , άκουγα έναν περίεργο θόρυβο , το κοίταξα όμως μετά από κάνα μήνα αλλά η ζημιά είχε γίνει .. αν θέλεις γίνομαι ακόμα πιο αναλυτικός ..
Να πω με πλήρη βεβαιότητα ότι οτι ζημιά έχει παρουσιαστεί στο μηχανάκι ευθύνονται τα σαΐνια οι μηχανικοί που κατά καιρούς εμπιστεύομαι!!!
Τα χλμ που εχει κάνει αν δεν είχε πειραχτεί το κοντέρ πριν το πάρω εγω είναι γύρω στα 40 000 km

venumis
07/05/2007, 19:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από pissaman
Το μοτέρ από το 650 θέλει και όλα τα ηλεκτρικά!
Νομίζω ότι από το 600 δε θα σε ταλαιπωρήσει τόσο με τα ηλεκτρικά!
Οι βάσεις είναι ίδιες ούτως ή αλλιώς!


Απλά σκεφτόμουν για 650 γιατί άμα βρω από 600 ίσως έχει πολλά χλμ. στην «πλάτη» του στην ανάγκη όμως βάζω και από 600
Μπορείς να μου πεις όταν λες τα ηλεκτρικά τι ακριβώς περιλαμβάνεται ?

el_hymador
07/05/2007, 19:22
Δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα αν δεν βρεις καποιον μηχανικο της προκοπης μην επιχειρησεις αλλαγη του κινητηρα επ ουδενι...τωρα για το πλαισιο εχει υποστει πολυ μικρες αλλαγες, δεν γνωριζω ομως αν ''κουμπωνει'' just ο κινητηρας του 650 σε αυτο του 600/400...

venumis
07/05/2007, 19:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα αν δεν βρεις καποιον μηχανικο της προκοπης μην επιχειρησεις αλλαγη του κινητηρα επ ουδενι...τωρα για το πλαισιο εχει υποστει πολυ μικρες αλλαγες, δεν γνωριζω ομως αν ''κουμπωνει'' just ο κινητηρας του 650 σε αυτο του 600/400...


Φίλε μου σε αυτό που λες έχεις απόλυτο δίκιο , αν ξέρεις κάποιον εσύ ας μου τον συστήσεις η’ όποιος άλλος τέλος πάντων. και για να μην λένε κάποιοι ότι γίνεται και διαφήμιση μπορεί και μέσο του email μου να μου το πει

TOMASKTM
07/05/2007, 19:29
όταν λες λάθος τοποθέτηση της ρόδας εννοείς οτι έσφιξε πολύ την αλυσίδα;

venumis
07/05/2007, 19:35
Για μέρος που μπορεί να βρει κάποιος μεταχειρισμένα μοτέρ έμαθα από κάμποσα άτομα ότι «παίζουν» σε περιοχή του Πειραιά που λέγεται Λεύκα , περίπου τέρμα στην Θηβών κοντά στις γραμμές του τραίνου .. οδός 25 Μαρτίου

venumis
07/05/2007, 19:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOMASKTM
όταν λες λάθος τοποθέτηση της ρόδας εννοείς οτι έσφιξε πολύ την αλυσίδα;

όχι λίγο στραβά , μου το είπε ο μάστορας που του το πήγα επειδή άκουγα τον θόρυβο , άλλαξα γρανάζια αλυσίδα , τον άξονα δεν τον άλλαξα γιατί ζήταγε 500? , μου έβαλε μια σφήνα αλλά μου είπε ότι κάποια στιγμή μπορεί να φύγει , έτσι πήγα σε σιδερά και κόλλησα άξονα/γρανάζι με Αργκόν .. μου κράτησε περίπου έναν χρόνο έτσι..

pissaman
07/05/2007, 21:23
πάντως αν έχει 40Κ χλμ, καλύτερα να ανοίξεις το μοτεράκι, να βάλεις τον άξονα και ένα σετ τσιμούχες - ρουλεμάν και να το ξανακλείσεις!
Αμαρτία είναι να πετάς τέτοιο μοτέρ.
Για τα ηλεκτρικά του 650, πρέπει να αλλάξεις τα πάντα..... Μέχρι και τα όργανα!
Το πρόβλημα είναι τo immobilizer. Είναι πολύ δύσκολο πάντως και το κόστος δε νομίζω ότι θα σου αρέσει.
Άνοιξε το μοτεράκι σου και φτιάξτο.
Αν θες, στείλε μου έναν αριθμό πλαισίου, και θα σου πω αν υπάρχουν τα απαραίτητα ανταλλακτικά και πόσο έχουν! ;)
:beer:

derd
08/05/2007, 09:30
πραγματικα ειναι αμαρτια να αλλαξεις μοτερ με τοσα λιγα χλμ... Βρες ενα καλο μαστορα και αλλαξε τον αξονα... μπορω να σου προτεινω καποιον αν σε βολευει εδω στη πευκη

venumis
09/05/2007, 03:01
Αν θες, στείλε μου έναν αριθμό πλαισίου, και θα σου πω αν υπάρχουν τα απαραίτητα ανταλλακτικά και πόσο έχουν! ;)
:beer: [/B][/QUOTE]

τον αριθμο πλαισιου στον εχω στείλει με email...

pissaman
09/05/2007, 08:12
Δεν πήρα τίποτα....
στείλτον καλύτερα με πμ...