PDA

View Full Version : Σαμάρια colori



npat
09/05/2007, 14:42
Σκέφτομαι να χτυπήσω αυτά τα σαμάρια. Τα έχει κανείς? Είναι καλά? Από μέγεθος τα 50/80 lt τι λένε?

http://www.coloriposto.gr/posto/gr/details.asp?ProductID=125

Cpt. Haddock
09/05/2007, 14:49
Νίκο τα σαμάρια τέτοιου σχήματος μπαίνουν συνήθως σε ονοφ μηχανές

Δες και κάποια άλλα (oxford πχ) που έχουν μικρότερες διαστάσεις προς τα πίσω

Και δοκίμασέ τα πως κάθονται, πως δένουν, που ακουμπάνε (εξατμίσεις, φλας κλπ) και αν μπορει η συνεπιβάτης να βάζει ποδια στο μαρσπιε



:wave2: :wave2:

gcrook
09/05/2007, 14:52
Συνιστω oxford και μονο σε στρητ μηχανες μιας και εχω μεινει απολυτα ευχαριστημενος.

npat
09/05/2007, 14:53
Τα δοκίμασα και δείχνουν να κάθονται καλά στην μοτοσυκλέτα. Δεν ακουμπάνε στην εξάτμιση (έχουν αρκετή απόσταση από αυτή) και αφήνουν τα μαρσπιέ του συνεπιβάτη ελεύθερα.

npat
09/05/2007, 14:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Συνιστω oxford και μονο σε στρητ μηχανες μιας και εχω μεινει απολυτα ευχαριστημενος.

Ποιά έχεις? από που τα ψώνισες? διαστάσεις? πόσο κάνουν?

Cpt. Haddock
09/05/2007, 14:57
Ξύκης στη Μιχαλακοπούλου (ψηλά, μετά τη Φειδιππίδου - δεξιά)

έχει καλή ποικιλία

:wave2:

makis206
09/05/2007, 15:23
Τα σαμάρια της Oxford είναι απ'τα καλύτερα που υπάρχουν στο εμπόριο αλλά είναι ακριβούτσικα χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν αξίζουν τα λεφτά τους.

Συγκριτικά με τα Colori όμως ξεφεύγουν αρκετά στην τιμή (δεν ξέρω τις τιμές του Ξύκη που προαναφέρατε).

Τα συγκεκριμένα Colori τα έχω δοκιμάσει σε ταξίδι (δανεισμένα από φίλο) και είχαν πολύ καλή εφαρμογή στο CBF χωρίς να με αφήσουν παραπονεμένο στο ελάχιστο !

Δύο πλεονεκτήματα του CBF σ'αυτό τον τομέα είναι πως η εξάτμιση βρίσκεται χαμηλά αφήνοντας μεγάλη απόσταση από τέτοιου είδους βαλίτσες και οτι τα φλας είναι μαζί με το πίσω φανάρι χωρίς να εμποδίζουν τη βαλίτσα να κάτσει σωστά στην ουρά.:winka:

Θα σου πρότεινα να δεις τα Oxford πριν πάρεις τα Colori πάντως, μια φορά θα τ'αγοράσεις που λένε κι άμα δεν περιορίζεσαι οικονομικά, ποιοτικά αξίζουν πολύ περισσότερο !

Πάρε μαζί σου και το μηχανάκι και δοκίμασέ τα απλά για να δεις πως κάθονται. Δεν νομίζω πάντως να έχεις πρόβλημα με "τετράγωνες" βαλίτσες αν βρεις το σωστό μέγεθος. Φοβάμαι οτι αυτές που στενεύουν στο πίσω μέρος τους θα σε περιορίσουν στο φόρτωμα..

Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

:beer: :wave2:

gcrook
09/05/2007, 15:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Ποιά έχεις? από που τα ψώνισες? διαστάσεις? πόσο κάνουν?

Τα oxford panniers 48ltr.
Ειναι σχετικα μικρα σε ογκο, και αν θελησεις να τα τιγκαρεις ανοιγουν και επεκτεινονται με φερμουαρ οπως και τα 2 compartment tankbags, (τα περισσοτερα tailbags ετσι ειναι βασικα) .
Δεν εχω προλαβει να τα δοκιμασω τα συγκεκριμενα ακομα, διοτι στο σετ υπηρχε και ενα tailbag μαζι με ενα tankbag τα οποια χωρανε πολυ πραγμα μεσα και δεν μου δωθηκε η ευκαιρια να φορτωσω και σαμαρια, ειχα χωρεσει οτι ηθελα (περιπου πραγματα για 7-8 ημερες) ,στα 2 προηγουμενα.

Παραυτα τα εχω δανεισει στον div400 που εκανε 3.500 χλμ στην Ευρωπη περυσι και εμεινε πολυ ευχαριστημενος, και στον tropea που εκανε πριν απο λιγες μερες 2.500 χλμ στην Ελλαδα, και θελει τωρα να τα αγορασει (και θα παρει τα @@ μου) :rotflmao:
Οποτε ρψτα τους να σου πουν εντυπωσεις.

Τωρα για τιμη αν τα ψαξεις στο ebay σαν "oxford panniers 48ltr" ,μεταχειρισμενα παιζουν στις 30-40 λιρες.
Εγω τα ειχα παρει ολα σετ προπερσι 100 λιρες απο Αγγλικο site.

makis206
09/05/2007, 15:26
Να συμπληρώσω οτι τα σαμάρια της Oxford συνοδεύονται από προστατευτική κουκούλα για να καλύβονται σε περίπτωση βροχής, κάτι που είναι πολύ χρήσιμο και δεν θα τα βρεις στα σαμάρια της Colori.

:beer:

gcrook
09/05/2007, 15:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Ποιά έχεις? από που τα ψώνισες? διαστάσεις? πόσο κάνουν?

http://search.ebay.co.uk/oxford-panniers_W0QQfsooZ1QQfsopZ1

Ενδεικτικα.
Μονο στην Ελλαδα τα πουλανε ακριβα.
Τα σαμαρια καινουργια τα ειχα δει στο automoto περσι 150 ευρω και κοντεψα να πεσω κατω απο τα γελια,με αυτα τα λεφτα ειχα παρει ολο το σετ ( +tailbag, +tankbag ) .και μια κλειδαρια με συναγερμο.:hypnotize

npat
09/05/2007, 16:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Τα σαμάρια της Oxford είναι απ'τα καλύτερα που υπάρχουν στο εμπόριο αλλά είναι ακριβούτσικα χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν αξίζουν τα λεφτά τους.

Συγκριτικά με τα Colori όμως ξεφεύγουν αρκετά στην τιμή (δεν ξέρω τις τιμές του Ξύκη που προαναφέρατε).


Συμφωνώ. Η τιμή είναι ένα σημαντικό plus. Και ένα άλλο είναι ότι η colori ΔΙΟΡΘΩΝΕΙ χαλασμένο εξοπλισμό (για ένα ξηλωμένο / χαλασμένο φερμουάρ δεν χρειάζεται να πετάξεις τη βαλίτσα). Σε αυτό το θέμα την έχω πατήσει και έχω μάθει να το εκτιμώ.


Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Τα συγκεκριμένα Colori τα έχω δοκιμάσει σε ταξίδι (δανεισμένα από φίλο) και είχαν πολύ καλή εφαρμογή στο CBF χωρίς να με αφήσουν παραπονεμένο στο ελάχιστο !

Δύο πλεονεκτήματα του CBF σ'αυτό τον τομέα είναι πως η εξάτμιση βρίσκεται χαμηλά αφήνοντας μεγάλη απόσταση από τέτοιου είδους βαλίτσες και οτι τα φλας είναι μαζί με το πίσω φανάρι χωρίς να εμποδίζουν τη βαλίτσα να κάτσει σωστά στην ουρά.:winka:


Πραγματικά αυτό είδα και εγώ! Η απόσταση από την εξάτμιση είναι αρκετά μεγάλη, δεν ξέρω βέβαια πόσο γίνεται όταν συμπιεστεί η ανάρτηση με συνεπιβάτη και σε λακούβες στον δρόμο, αλλά βοηθάει πολύ που λες ότι τα έχεις δοκιμάσει και δεν είχες πρόβλημα :)

Αλήθεια τους ιμάντες σταθεροποίησης που τους έδεσες?


Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Θα σου πρότεινα να δεις τα Oxford πριν πάρεις τα Colori πάντως, μια φορά θα τ'αγοράσεις που λένε κι άμα δεν περιορίζεσαι οικονομικά, ποιοτικά αξίζουν πολύ περισσότερο !


Ναι οπωσδήποτε θα τα δω, αν και οι τιμές που άκουσα είναι υπερβολικά ψηλές.


Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Φοβάμαι οτι αυτές που στενεύουν στο πίσω μέρος τους θα σε περιορίσουν στο φόρτωμα..


Αυτό το φοβάμαι πολύ και εγώ και ένα από τα plus των colori είναι το τελείως παραλληλεπίπεδο σχήμα τους.

makis206
09/05/2007, 22:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
δεν ξέρω βέβαια πόσο γίνεται όταν συμπιεστεί η ανάρτηση με συνεπιβάτη και σε λακούβες στον δρόμο, αλλά βοηθάει πολύ που λες ότι τα έχεις δοκιμάσει και δεν είχες πρόβλημα :)

Η αλήθεια είναι οτι δεν μου πέρασε απ'το μυαλό τι γίνεται στην περίπτωση που υπάρχει και συνεπιβάτης αφού το δικό μου ταξίδι το έκανα μονάχος.

Έχω παρατηρήσει πως η ανάρτηση δεν γονατίζει την ουρά και πολύ στο δικάβαλο πάντως, σίγουρα θα είναι χρήσιμο να κάνετε μαζί μια δοκιμή πρώτα υπολογίζοντας στο περίπου και το βάρος των βαλιτσών με πράγματα μέσα.:winka:


Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Αλήθεια τους ιμάντες σταθεροποίησης που τους έδεσες?

Οι ιμάντες δεν δέθηκαν πάνω στο μηχανάκι αλλά ένωναν τη μία βαλίτσα με την άλλη απ'τους κρίκους που έβαλα σε κύκλο στη φωτό παρακάτω. Οι πλαϊνοί κρίκοι αναγκάζουν τους ιμάντες να περάσουν κάτω απ'την ουρά και τεντώνοντάς τους κρατάνε τις βαλίτσες σταθερές στις θέσεις τους. Σπάω το κεφάλι μου να θυμηθώ ακριβώς τον τρόπο που είχα περάσει τους ιμάντες απ'τη μία βαλίτσα στην άλλη. :uplate: :lol:

Νίκο να έχεις υπόψη σου οτι τοποθετώντας τα σαμάρια θα χρειαστεί να βάλεις κάτι για να προστατέψεις τα πλαστικά της ουράς από μικρογρατζουνιές που δεν θα τις γλυτώσεις απ'την επαφή των βαλιτσών πάνω τους, ειδικά αν ταξιδέψεις με μεγάλες ταχύτητες !

Εγώ είχα βάλει μερικά κομμάτια αυτοκόλλητης ταινίας που χρησιμοποιούν οι φανοποιοί για να μονώνουν, αυτή που μοιάζει με χαρτοταινία και σκίζεται ακόμα και με το χέρι, κολλάει καλά και ξεκολλάει πανεύκολα χωρίς ν'αφήνει ίχνος κόλλας στο πλαστικό !

Μια άλλη λύση είναι τα κάγκελα αλλά θα σου κοστίσουν γύρω στα 100ευρώ και δεν ξέρω κατά πόσο θά'θελες την καγκελαρία μόνιμα στην ουρά του μηχανακιού σου.. για να τοποθετήσεις σαμάρια πάνω στα κάγκελα είναι η πιο εύκολη και γρήγορη λύση όμως και γλυτώνεις τη διαδικασία του "βάλε-βγάλε" κάθε φορά αυτοκόλλητα στα πλαστικά..

:beer: :wave2:


87851

ashton
09/05/2007, 23:19
Προσωπικά έχω τις Adelaide της Cameron εδώ και 5 χρόνια, έχουν κάνει κάμποσα ταξίδια (και με την SR250 και με την Breva) και ήταν απροβλημάτιστα και για τη γυναίκα μου σαν συνεπιβάτη - μάλιστα λέει πως την βολεύουν γιατί κάθεται καλύτερα και πιο αναπαυτικά.
Κι έχουν και κάλυμμα για τη βροχή - δοκιμασμένο & αντέχει σε μια άγρια καταιγίδα πριν 4 χρόνια στο Ηράκλειο. Τα είχα πάρει 100 ευρώ κι ακόμα τόσο έχουν καινούρια.
κι αν πάς στον Βασσάλο στη Νέα Σμύρνη γίνονται και μερεμέτια αν σου έχει χαλάσει τίποτα.

npat
09/05/2007, 23:53
Ευχαριστώ πολύ Μάκη. Όπως πάντα αναλυτικότατος.

Αλήθεια, αντί για αυτοκόλητα καμιά μαλακή πετσετούλα, ριχτή κάτω από τα σαμάρια, δεν θα έκανε δουλειά?

npat
09/05/2007, 23:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από ashton
Προσωπικά έχω τις Adelaide της Cameron εδώ και 5 χρόνια, έχουν κάνει κάμποσα ταξίδια (και με την SR250 και με την Breva) και ήταν απροβλημάτιστα και για τη γυναίκα μου σαν συνεπιβάτη - μάλιστα λέει πως την βολεύουν γιατί κάθεται καλύτερα και πιο αναπαυτικά.
Κι έχουν και κάλυμμα για τη βροχή - δοκιμασμένο & αντέχει σε μια άγρια καταιγίδα πριν 4 χρόνια στο Ηράκλειο. Τα είχα πάρει 100 ευρώ κι ακόμα τόσο έχουν καινούρια.
κι αν πάς στον Βασσάλο στη Νέα Σμύρνη γίνονται και μερεμέτια αν σου έχει χαλάσει τίποτα.

Ερωτήσεις:

α. Ξέρεις που μπορώ να τις δω / ψωνίσω από?

β. Τι ωφέλιμο όγκο έχουν?

γ. Αυτός ο Βασσάλος που λες, τι είναι? Κατάστημα με αξεσουάρ? Κάνει και επιδιορθώσεις σε πράματα που δεν πήρες από εκεί? Που στη Ν. Σμύρνη?

Ευχαριστώ.

ashton
10/05/2007, 00:02
Ξεκινάω ανάποδα
γ) ο Βασσάλος είναι ο εισαγωγέας (φέρνει και τα Bering και κάμποσα άλλα -πχ μου είχε χαλάσει ένα φερμουάρ για ένα μπουφάν και είχα περάσει και πήρα από εκεί καινούριο. όπως πάνω-κάτω κάνει και η Colori στα δικά της. Η διεύθυνση είναι Αιγαίου κάτι στη Νέα Σμύρνη . δες στο site.
β) 40/80 lt (40 αν δεν ανοίξεις και το ενδιάμεσο φερμουάρ, 80 -συνολικά πάντα
α) δες vassalos.gr - γράφει που υπάρχουν μαγαζιά που τα πουλάνε.
συγκεκριμένα εδώ :
http://www.vassalos.gr/html/anti.htm

npat
10/05/2007, 00:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από ashton
Ξεκινάω ανάποδα
γ) ο Βασσάλος είναι ο εισαγωγέας (φέρνει και τα Bering και κάμποσα άλλα -πχ μου είχε χαλάσει ένα φερμουάρ για ένα μπουφάν και είχα περάσει και πήρα από εκεί καινούριο. όπως πάνω-κάτω κάνει και η Colori στα δικά της. Η διεύθυνση είναι Αιγαίου κάτι στη Νέα Σμύρνη . δες στο site.
β) 40/80 lt (40 αν δεν ανοίξεις και το ενδιάμεσο φερμουάρ, 80 -συνολικά πάντα
α) δες vassalos.gr - γράφει που υπάρχουν μαγαζιά που τα πουλάνε.
συγκεκριμένα εδώ :
http://www.vassalos.gr/html/anti.htm

Ευχαριστώ πολύ.

BTW: Πανέμορφο μηχανάκι η Breva !!

lampros_fazer
10/05/2007, 00:21
Κάτι σαμάρια της colori που είχα κοιτάξει (δεν ξέρω αν είναι τα συγκεκριμένα) δεν τα βρηκα πολύ ποιοτικά..

Εκτός από τα oxford και cameron (κοίτα εδώ (http://www.vassalos.gr/html/panniers.htm)) ρίξε και μια ματιά και σε αυτά της cargo

(http://tzortzopoulos.gr/newsite/newproducts.php?cat=114
http://www.frank-thomas.co.uk/index.php?pge_id=10&category_id=4&subcategory_id=5)

Eγώ έχω τα ENDURANCE SPORTS της cargo..Ποιοτική κατασκευή,κάλυμμα για βροχή αλλά δεν είμαι απόλυτα ευχαριστημένος..Δεν κάθονται πολύ καλά στη μηχανή (βέβαια μια φορά τα έχω βάλει),το φερμουάρ που ανοίγουν δεν σε βοηθάει πολύ όταν βάζεις τα πράγματα,και δεν έχει καμία εξωτερική τσέπη..Αλλά κοίτα τα μήπως κάποιο μοντέλο σου ταιριάζει..

Όσο για την πετσέτα,καλύτερα να βάλεις αυτοκόλλητα..Εγώ είχα βάλει μια μπλούζα και άντεξε δεν άντεξα 10 λεπτά..:lol:

Α,και το site του Ξύκη (http://www.xikis.gr/html/index.aspx?categoryID=3&subCategoryID=320)..

:wave2:

makis206
10/05/2007, 08:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Αλήθεια, αντί για αυτοκόλητα καμιά μαλακή πετσετούλα, ριχτή κάτω από τα σαμάρια, δεν θα έκανε δουλειά?

Σίγουρα θα ήταν καλύτερα να υπάρχει μια μαλακή πετσέτα πάνω στο πλαστικό απ'το να έχει άμεση επαφή το πλαστικό με τη βαλίτσα αλλά θυμήσου, τα σαμάρια ούτως ή άλλως θα έχουν ένα μικροτρέμουλο στο δρόμο άρα θα τρίβουν και την πετσέτα πάνω στο πλαστικό !

Ίσως με την επιλογή μιας "μαλακής" πετσέτας, κάτι σε fleece για παράδειγμα να μην έχεις κανένα πρόβλημα.. μια πετσέτα με άγρια υφή ίσως καταφέρει να στην κάνει τη ζημιά. Φτου φτου :lol:

Η σημαντικότερη διαφορά με το αυτοκόλλητο είναι ότι μένει πάντα σταθερό πάνω στο πλαστικό και η βαλίτσα τρίβεται πάνω σ'αυτό χωρίς να μπορεί να τρίψει το φρεσκο-γυαλιστερό σου χρώμα !:winka:

Όλα αυτά στα λέω Νίκο για να έχεις γενικότερα υπόψη σου το τι μπορεί να προκαλέσουν τα σαμάρια. Ίσως με ένα δυο ταξίδια να μην έχεις κανένα πρόβλημα αλλά σκέψου οτι μπορεί να έχεις καθησυχάσει με την πρακτικότητά τους και ίσως να ξεκινήσεις να τα χρησιμοποιείς σε καθημερινή σχεδόν βάση (λέμε τώρα), κρίμα θα είναι να δεις γρατζουνίτσες όπως είδαν πολλοί ξαφνικά μετά από συχνή χρήση που δεν γνώριζαν και δεν είχαν φροντίσει να προστατευτούν πρώτα.:winka:

:beer: :wave2:

npat
10/05/2007, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από ashton
Προσωπικά έχω τις Adelaide της Cameron εδώ και 5 χρόνια, έχουν κάνει κάμποσα ταξίδια (και με την SR250 και με την Breva) και ήταν απροβλημάτιστα.

Πήγα και τα είδα. Η τιμή τους είναι πράγματι 100ε και η ποιότητα κατασκευής τους δείχνει καλύτερη από τα colori. Στην μοτοσυκλέτα ταιριάζουν μια χαρά. Αν δεν κάνω λάθος έχουν και προστατευτικά βροχής τα οποία εφαρμόζουν ΑΠΟ ΜΕΣΑ (έτσι δεν είναι?) οπότε, φαντάζομαι, τα αφήνεις μόνιμα πάνω μια και, αν σε πιάσει βροχή, δεν μπορείς να βγάζεις τα πράγματα για να βάλεις τα προστατευτικά... ή κάνω λάθος?

Το μόνο "μείον" τους είναι ότι ανοίγουν / γεμίζουν από επάνω οπότε δεν ξέρω πόσο βολεύουν στο "φόρτωμα". Γενικά τα γεμίζεις από κάτω προς τα πάνω, σαν σάκο, ή "οριζοντίως", σαν βαλίτσα? (Δεν ξέρω κατά πόσο βγάζει νόημα η ερώτηση...)

npat
10/05/2007, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Σίγουρα θα ήταν καλύτερα να υπάρχει μια μαλακή πετσέτα πάνω στο πλαστικό απ'το να έχει άμεση επαφή το πλαστικό με τη βαλίτσα αλλά θυμήσου, τα σαμάρια ούτως ή άλλως θα έχουν ένα μικροτρέμουλο στο δρόμο άρα θα τρίβουν και την πετσέτα πάνω στο πλαστικό !

Ίσως με την επιλογή μιας "μαλακής" πετσέτας, κάτι σε fleece για παράδειγμα να μην έχεις κανένα πρόβλημα.. μια πετσέτα με άγρια υφή ίσως καταφέρει να στην κάνει τη ζημιά. Φτου φτου :lol:

Η σημαντικότερη διαφορά με το αυτοκόλλητο είναι ότι μένει πάντα σταθερό πάνω στο πλαστικό και η βαλίτσα τρίβεται πάνω σ'αυτό χωρίς να μπορεί να τρίψει το φρεσκο-γυαλιστερό σου χρώμα !:winka:
:beer: :wave2:

Λοιπόν αυτό που πρόσεξα είναι ότι τα σαμάρια δεν ακουμπάνε ΚΑΘΟΛΟΥ στα πλαστικά της ουράς!! Έχω βάλει μια σχάρα της GIVI η οποία έχει δύο σίδερα που πιάνουν στο μπροστά μέρος της θέσης του συνοδηγού (εκεί που το CBF είχε υποδοχές για χταπόδια). Οι βαλίτσες λοιπόν ακουμπάνε σε αυτά τα σίδερα και καθόλου στα πλαστικά!


87934

makis206
10/05/2007, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Οι βαλίτσες λοιπόν ακουμπάνε σε αυτά τα σίδερα και καθόλου στα πλαστικά!

Aυτό κι αν είναι ευκολία, εύχομαι μόνο να μην έχεις πρόβλημα με τη σταθετότητα της βαλίτσας αφού ακουμπώντας πάνω στο καγκελάκι έχει πολύ μικρότερη επιφάνεια για να στηριχτεί η πλάτη της, αν και μ'ένα καλό τέντωμα των ιμάντων δεν νομίζω να αγχωθείς καθόλου.:p

Εγώ εκεί την ψιλοπάτησα αφού η δική μου η σχάρα (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=27356) δεν έχει αυτά τα σίδερα κι έτσι, "κόλλα και ξεκόλλα αυτοκόλλητα κάθε φορά που θες σαμάρια μλκα Μάκη.":lol:

Καλή αγορά σου εύχομαι !

:beer: :beer:


87953

ashton
10/05/2007, 18:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Πήγα και τα είδα. Η τιμή τους είναι πράγματι 100ε και η ποιότητα κατασκευής τους δείχνει καλύτερη από τα colori. Στην μοτοσυκλέτα ταιριάζουν μια χαρά. Αν δεν κάνω λάθος έχουν και προστατευτικά βροχής τα οποία εφαρμόζουν ΑΠΟ ΜΕΣΑ (έτσι δεν είναι?) οπότε, φαντάζομαι, τα αφήνεις μόνιμα πάνω μια και, αν σε πιάσει βροχή, δεν μπορείς να βγάζεις τα πράγματα για να βάλεις τα προστατευτικά... ή κάνω λάθος?

Το μόνο "μείον" τους είναι ότι ανοίγουν / γεμίζουν από επάνω οπότε δεν ξέρω πόσο βολεύουν στο "φόρτωμα". Γενικά τα γεμίζεις από κάτω προς τα πάνω, σαν σάκο, ή "οριζοντίως", σαν βαλίτσα? (Δεν ξέρω κατά πόσο βγάζει νόημα η ερώτηση...)

τα αδιάβροχα βγαίνουν με φερμουάρ από την 'μέσα' πλευρά. (τουλάχιστον στις δικές μου - δε νομίζω να το έχουν αλλάξει το σύστημα). Οπότε αν πιάσει βροχή, απλά ανοίγεις το φερμουάρ βγάζεις την κουκούλα και τις σκεπάζεις.

Στο γέμισμα συνήθως τα βάζαμε σαν βαλίτσα οριζοντίως.

low__rider
10/05/2007, 19:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Ίσως με την επιλογή μιας "μαλακής" πετσέτας, κάτι σε fleece για παράδειγμα να μην έχεις κανένα πρόβλημα.. μια πετσέτα με άγρια υφή ίσως καταφέρει να στην κάνει τη ζημιά. Φτου φτου :lol:

Η σημαντικότερη διαφορά με το αυτοκόλλητο είναι ότι μένει πάντα σταθερό πάνω στο πλαστικό και η βαλίτσα τρίβεται πάνω σ'αυτό χωρίς να μπορεί να τρίψει το φρεσκο-γυαλιστερό σου χρώμα !:winka:


:beer: :wave2:

Παντως μια αλλη καλη λυση ειναι πιστευω ...παιρνεις φλις πετσετουλες, τις κολας με καλη-δυνατη ταινια διπλης οψης στο εσωτερικο των σαμαριων και τελειωσε η υποθεση.

...Δεν εχεις το βαλε βγαλε απο τα πλαστικα!:winka:

Cpt. Haddock
10/05/2007, 19:39
H καλύτερη λύση ειναι οι βαλίτσες...

:wave2: :wave2:

stefanos
10/05/2007, 20:28
Εγώ εχω κάτι colori εδώ και 7 χρόνια,απο αντοχή μια χαρά είναι, στο μηχανάκι μου έρχονται κουτί, με μια πατέντα για την εξάτμηση αδιάβροχα, υποστήριξη απο την colori άψογη (πήγα πρόσφατα και αγόρασα μια βάση του tankbag που έχω εδώ και 7 χρόνια, καμιά σχέση με Ελληνική εταιρεία).
Εχω την εντύπωση πάντως οτι στις ταχύτητες που ταξιδεύουν τα street χρειάζονται βαλίτσες και οχι σαμάρια.

zireous
12/05/2007, 22:48
Μερικές ιδέες (εγώ μάλλον στο ebay θα ψωνίσω πάλι -μαμημένη αφραγκία αθάνατη):

http://www.streetbikerider.com/h-accessories/nelson-rigg/c-accessories-luggage-nelson-rigg-saddlebags.htm

http://www.motorcycle-superstore.com/item.aspx?style=4137&department=668&Division=6

http://www.wolfmanluggage.com/Tail/MiniBeta.html
http://www.wolfmanluggage.com/Tail/BetaRearBag.html

http://bags-connection.de/hecktaschen/

http://www.rka-luggage.com/A05%20Saddlebags/saddle.html

http://www.webbikeworld.com/r2/motorcycle-luggage/motorcycle-saddlebag.htm

http://www.webbikeworld.com/motorcycle-luggage/

amyroukai
14/05/2007, 10:34
Τα oxford τα φέρνει ο Γιάσσαρης (www.giassaris.gr) τα είχα δει στην έκθεση, αλλά είχε 160 τα σαμάρια και 120 το tailbag αν θυμάμαι καλά, λέει ότι έχουν εφ'όρου ζωής εγγύηση. Αλλά πολύ ακριβά! Και για κάποιο λόγο δεν τα έχει στη σελίδα του... Όπως και ο Ξύκης δεν τα έχει πιά στη σελίδα του. Αυτά που είδα στην έκθεση ήταν τα Humpack panniers που στην Αγγλία έχουν 115? λιανική και 90κάτι το tailbag!
http://www.harpersraceshop.co.uk/cat159_1.htm

Και τελικά κοιτώντας το site της oxford η "εφ'ορου ζωής" δεν αφορά "αναλώσιμα": "The Lifetime guarantee does not, however, extend to rain covers, buckles and zip tags, which are covered under our usual 12 month warranty".

npat
01/06/2007, 21:00
Τελικά αγόρασα τα Cameron Adelaide 2. Τιμή 100 ευρώ. Ο λόγος που τα προτίμησα από τα Colori είναι η ποιότητα κατασκευής τους που φαίνεται καλύτερη, και ΚΥΡΙΩΣ, η καλύτερη αδιαβροχοποίησή τους. Η ονομαστική χωρητικότητά τους είναι 40 / 80 λίτρα. Ανοίγουν και γεμίζουν από επάνω (με δύο φερμουάρ) πράγμα που ίσως είναι λίγο δυσκολότερο στο φόρτωμα από το πλαϊνό άνοιγμα των colori. Η αδιαβροχοποίηση επιτυγχάνεται με ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ "σακούλες" που εφαρμόζουν "μόνιμα" στους σάκους και μέσα στις οποίες βάζεις τα πράματα. Εξωτερικά ΔΕΝ έχουν καλύμματα. Προσφάτως τα χρησιμοποίησα σε μικρή εκδρομή, και κατά την επιστροφή έφαγαν αρκετή βροχή χωρίς να μπάσουν τίποτα. Επ' ευκαιρίας, δοκίμασα και την χωρητικότητά τους. Σε ΕΝΑ σάκο κατάφερα να χωρέσω περίπου τα ακόλουθα πράγματα (ΧΩΡΙΣ να ανοίξω την επέκταση):

- 1 ζευγάρι παπούτσια στρωτά
- 2 ζευγάρια κάλτσες
- 2 σετ εσώρουχα / φανέλες
- 1 παντελόνι (τζιν, χοντρό)
- 2 πουκάμισα (μακρυμάνικα)
- 1 μπλούζα χοντρή
- Σετ ξυριστικά / καλλυντικά

Ίσως να χωρούσαν και *λίγα* ακόμη, αλλά όχι πολλά.

Στην μοτοσυκλέτα (CBF 600S) κάθονται μια χαρά, δεν ενοχλούν τον συνεπιβάτη, και δεν έχουν κανένα πρόβλημα με την εξάτμιση. Όταν τα βάλεις χωρίς να ανοίξεις τις επεκτάσεις δεν αυξάνουν το πλάτος σχεδόν καθόλου. Στην βροχή, όπως είπα, δεν έβαλαν τίποτα, αλλά λερώθηκαν αρκετά από λάσπες στο κάτω και στο πίσω μέρος τους (πουθενά αλλού όμως). Το καθάρισμά τους ήταν σχετικά εύκολο, ακόμη και πριν τα αδειάσω. Για αποφυγή του λερώματος σκέφτομαι την επόμενη φορά να τα βάλω μέχρι την μέση μέσα σε πλαστικές σακούλες (π.χ. σκουπιδιών) τις οποίες θα στερεώσω πάνω τους με σκοινί ή ιμάντες, έτσι ώστε κατά την άφιξη απλά να πετάξω τις σακούλες και να έχω καθαρές αποσκευές.

npat
01/06/2007, 21:17
Και μερικές φωτογραφίες για το ασυνήθιστο σύστημα αδιαβροχοποίησης

1


91069

npat
01/06/2007, 21:18
2


91070

npat
01/06/2007, 21:18
3


91071

ashton
01/06/2007, 22:11
Mε γειες !

naxiotis
02/06/2007, 09:34
επειδή έχω τα colori περίπου 8 χρόνια με είχαν βολέψει αφάνταστα για τις διακοπές

όσον αφορά την αδιαβροχοποίηση με 2 σακούλες σκουπιδιών μεγάλες έλυνα τπ πρόβλημά μου



εδώ και 3 χρόνια όμως έβαλα τριπλέτα της givi μαζί με βαλίτσες 2 των 40 λτ και 1 των 52 λτ

άποψή μου ότι είναι Η λύση για αποθήκευση χώρων με ασφάλεια


:wave2: :wave2: :wave2: