PDA

View Full Version : ΒΑΛΙΤΣΕΣ Shad



spyrakos35
10/05/2007, 20:32
Κύριοι καλησπέρα σας.

Χθες το βράδυ (09/05/07) κατευθυνόμενοι προς την παραλία επί την Εθνικής Οδού μπροστά εγώ και πίσω μου ο Βασίλης, κάποια στιγμή και ενώ έχουμε πλησιάσει στις στροφές πριν το τέλος της Εθνικής, με πλησιάζει μοτοσικλετιστής με BMW μου κορνάρει και μου λέει πως μου έχει φύγει η βαλίτσα…..

Ο Βασίλης δεν ήταν πίσω μου πια…. Σταμάτησα στην άκρη και αφού με το κινητό βεβαιώθηκα πως είναι καλά κατευθύνθηκα με τα πόδια πίσω να τον βρω και να πάρουμε την βαλίτσα. Ο Βασίλης είχε αποφύγει την βαλίτσα και την είχε μαζέψει από την Εθνική Οδό….

Το πρόβλημα εντοπίστηκε στην βάση της βαλίτσας οπου το κούμπωμα πάνω στο οποίο κλειδώνει η βαλίτσα κατά την τοποθέτησή της στην βάση, είχε σπάσει…

Σήμερα το πρωί πήρα λοιπόν τηλέφωνο την ΠΕΡΚΟ Α.Ε. η οποία εισάγει τις βαλίτσες SHAD και από το κατάστημα της οποίας επί της οδού Μιχαλακοπούλου 206 είχα αγοράσει την βαλίτσα.

Αφού εξήγησα το συμβάν στην κοπέλα που σήκωσε το τηλέφωνο, με παρέπεμψε στον Προϊστάμενο, κο Γιαννόπουλο.

Στον κο Γιαννόπουλο εξήγησα εκ νέου το συμβάν, του είπα ότι η βαλίτσα αγοράστηκε το καλοκαίρι του 2005 αν όχι πιο παλιά και τον ρώτησα επί λέξει «Να υποθέσω ότι έχει ξανασυμβεί, ότι είναι ένα τυχαίο συμβάν από αστοχία υλικού, τι να υποθέσω;».

«Ξέρετε ε, μετά από δύο χρόνια μπορεί να σπάσει η βάση…»

«Δηλαδή κύριε Γιαννόπουλε μου λέτε ότι μετά από δύο χρόνια οι βαλίτσες οι οποίες εμπορεύεστε, μπορούν να σπάσουν και να σκοτώσουν κόσμο??? Γιατί αν συμβαίνει κάτι τέτοιο σας γνωρίζω ότι είμαι Γραμματέας της Λέσχης V Strom και θα πρέπει να ενημερώσω τα μέλη της Λέσχης για αυτό που μου λέτε καθώς και τους υπόλοιπους μοτοσικλετιστές μέσω των forum. Εγώ έχω όλη την καλή διάθεση, να έρθω από το μαγαζί σας να δείτε την κατάσταση, να την αξιολογήσετε και αν μου αντικαταστήσετε την βαλίτσα έχει καλώς, αν όχι έχει πάλι καλώς αλλά η ενημέρωση των υπολοίπων μοτοσικλετιστών θα γίνει ούτως ή άλλως».

Μετά από αυτά με κάλεσε στο μαγαζί να την δούμε. Στόχος μου δεν ήταν η αντικατάσταση της βαλίτσας καθότι και να μου έδιναν καινούργια πολύ απλά δεν θα την έβαζα πια, μιας και στα μάτια μου αποδείχτηκε κακή σε ποιότητα κατασκευής. Ήθελα να δω μία ευαισθητοποίηση, μια δήλωση ότι το πρόβλημα θα αναφερθεί στους Ισπανούς κατασκευαστές και ότι σύντομα θα είχαμε μία επίσημη απάντηση. Αστοχία υλικού συμβαίνει και θα συμβαίνει πάντα. Αφού δεν είχε προκληθεί ατύχημα το ζητούμενο ήταν να εξετάσουμε τα αίτια και να κάνουμε ότι περνάει από τα χέρια μας προκειμένου να προστατευτούμε και αυτός σαν κατάστημα αλλά και εγώ σαν καταναλωτής από ένα τυχόν ελαττωματικό προϊόν.

Το απογευμα λοιπόν που πήγα στο μαγαζί ο κος Γιαννόπουλος συνέχισε το βιολί του «Μετά από δύο χρόνια, μήπως την φορτώνετε πολύ, μήπως ανεβάζετε δεύτερο άτομο και στηρίζεται στην βαλίτσα… το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να σας πουλήσω την βάση και την βαλίτσα σε τιμή χονδρικής»….

Δεν άντεξα και έμπηξα τις φωνές. Τον ρώτησα αν είχε σκοτωθεί καποιος το προηγούμενο βράδυ τι θα έλεγε, σιγή…. τον ρώτησα αν μου λέει ότι πουλάει προϊόν που μετά από δύο χρόνια μπορεί να προκαλέσει ατύχημα, σιγή…. «Δεν με καλύπτετε κε Γιαννόπουλε, να είστε σίγουρος ότι για τις απαντήσεις που μου δίνετε θα ενημερωθούν και οι Λέσχες και η Εταιρία σας αλλά και οι Ισπανοί…»

«Δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο» είπε και έφυγε…..



Τα συμπεράσματα για τις βαλίτσες SHAD, για το αν (με αφορμή αυτό το γεγονός) θα πρέπει ή όχι να ασφαλίζουμε συνέχεια τις βαλίτσες με ιμάντες, για τον κο Γιαννόπουλο, για μένα δικά σας….



Φιλικά

X_NR750
10/05/2007, 20:59
Edited

Περιμενω την αποψη του υπευθυνου της αντιπροσωπειας SHAD αν και το παλικαρι με την καταγγελια μου φαινεται σοβαρο



Ps μια φωτογραφια θα βοηθουσε

Αν ισχυουν αυτα που αναφερει ο καταγγελλων τοτε η αντιδραση της SHAD ειναι το λιγοτερο απαραδεκτη

Cpt. Haddock
10/05/2007, 21:06
Ηρεμήστε λίγο και διαβάστε εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=28026) σχετικά με τις καταγγελίες

:wave2:

stefanos
10/05/2007, 23:55
Αναρωτιέμαι, γιατί απαγορεύονται οι κοτσαδόροι οι εργάτες οι μπάρες και επιτρέπονται οι βαλίτσες και όλα αυτά τα παρελκόμενα.

rsp
11/05/2007, 00:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Αναρωτιέμαι, γιατί απαγορεύονται οι κοτσαδόροι οι εργάτες οι μπάρες και επιτρέπονται οι βαλίτσες και όλα αυτά τα παρελκόμενα.

Αν και λιγο τραβηγμενη σκεψη, κοτσαδοροι και λοιπα θεωρουντε επικυνδηνα για τους πεζους για αυτο απαγορευοντε..Δεν εχεις αδικο ομως...:rolleyes:

stefanos
11/05/2007, 00:56
Μωρέ τραβηγμένη απο τα μαλιά και έχω και άδικο αλλά για όλα αυτά τα προιόντα θα έπρεπε να υπήρχε έγκριση τύπου.
Ειδικά τώρα που έχει πλημυρίσει ο τόπος απο φτηνοπράγματα made in roc.
Και ειδικά όταν σε κάποιες ίσως σπάνιες περιπτώσεις ακόμα και τα επώνυμα έχουν πρόβλημα.
Φαντάσου να σου έρθει απο το πουθενα η βαλίτσα κανενός ΧΧ με καμιά 200άρα και να έχει μέσα και τα πράγματα της συνοδηγού (ο άλλος μόνο σώβρακα φανέλες καμιά μπλούζα άντε και κανα πουκάμισο, βάρος ελάχιστο όγκος του κουβαριού 40lt):rotflmao:

rsp
11/05/2007, 01:44
Υπονοητε κατι με το ΧΧ κυριε..?:lol:

Εχεις δικιο...Αλλα η πλακα ειναι οτι εχουν εκριση τα περισσοτερα...:hypnotize

spyrakos35
11/05/2007, 08:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ηρεμήστε λίγο και διαβάστε εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=28026) σχετικά με τις καταγγελίες

:wave2:

Καλημέρα....

διάβασα τα περι καταγγελιών, δεν γνώριζα για το ποστ αυτό.

Ξεκαθαρίζω οτι εγώ προσπαθώ να κάνω μία ενημέρωση και τίποτα παραπάνω. Εξάλλου όχι μόνο δεν χαρακτήρισα κανέναν αλλα και εμένα με έβαλα υπο κρίση.
Αν θα θελήσω να κάνω καταγγελία (που θα κάνω) δεν θα είναι μέσω του φορουμ αλλά απευθείας από μένα στην μαμα - εταιρεία (Ισπανία). Το γράμμα προς την μαμα - εταιρεία αλλά και τυχόν απάντηση θα μπουν βεβαίως στην συζήτηση προς αποκατάσταση των όποιων τυχόν παρεξηγήσεων κλπ κλπ.

Φιλικά

Σπύρος Σιμόπουλος

ΥΓ: φωτο υπάρχουν αλλά δεν μπορώ να τις κάνω upload... αν με βοηθούσατε θα το εκτιμούσα

Cpt. Haddock
11/05/2007, 08:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyrakos35
Καλημέρα....

διάβασα τα περι καταγγελιών, δεν γνώριζα για το ποστ αυτό.
.....................

Φιλικά

Σπύρος Σιμόπουλος

ΥΓ: φωτο υπάρχουν αλλά δεν μπορώ να τις κάνω upload... αν με βοηθούσατε θα το εκτιμούσα

Δεν υπάρχει προβλημα κι εγω για να σε ενημερώσω το έκανα :wave2:

Οι φωτό πρέπει να είναι κατω απο 102 κbytes για να τις ανεβάσεις.

Πάντως, γενικότερα, ο τρόπος που στηρίζονται οι πιο πολλές βαλίτσες (κατι πλαστικά "αυτάκια") ειναι χεσε μεσα... Έχει δίκιο ο Στεφανος πιο πάνω με αυτά που λέει.

nikonian
11/05/2007, 10:47
Πέρα από την αναισθησία της ΠΕΡΚΟ που αναφέρεται και είναι καταδικαστέα, προσέξτε κι αυτό:

Επειδή μου'χει φύγει κι εμένα κάποτε μια μπαγκαζιέρα φτηνιάρα, την καινούργια μου SHAD 48 λιτ. την έχω βιδώσει σταθερά πάνω στο υποπλαίσιο, παρά το γεγονός ότι έχει σιδερένια βάση. Τη βάση την έχω στην αποθήκη. Δεν εμπιστεύομαι κανένα σύστημα κλειδώματος.

rsp
11/05/2007, 11:29
Απλα για να καταριψουμε το μυθο του οτι πληρωνεις περνεις...Απο BMW 1200 εφυγε topcase απο σπασμενη βαση, χωρις κανενα λογο και αιτια...

spyrakos35
14/05/2007, 05:33
εστειλα και το mail στην SHAD..... για να δούμε.....

n1k3man
14/05/2007, 09:13
γι αυτο αλλη φορα αγοραζουμε καλης ποιοτητας βαλιτσες.. μια μουφα βαλιτσα ειναι κινητη βομβα για τον απο πισω μας...

spyrakos35
14/05/2007, 09:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από n1k3man
γι αυτο αλλη φορα αγοραζουμε καλης ποιοτητας βαλιτσες.. μια μουφα βαλιτσα ειναι κινητη βομβα για τον απο πισω μας...

μαλλον δεν διαβασες του rsp το ποστ παραπάνω.....

συμβαίνει και στα "καλύτερα" σπίτια.....

n1k3man
14/05/2007, 12:39
το διαβασα. στα καλυτερα σπιτια συμβαινει πολυ σπανιοτερα

Uber
15/05/2007, 17:21
erwthsh no 1

giati agorases balitsa Shad?
------>> mish timh apo tis ypoloipes ths agoras!! swsta??????

erwthsh no 2

----->> emeis!! p00 den agorazoume Shad !!! alla oles tis ypoloipes markes!! me ta dipla lefta!!!
eimaste m.....s?????:beer:

dld!!! oti dineis , perneis!!! aplo.
kai pali kala p00 krathse 2 xronnia
thanks!!
:wave2:

spyrakos35
15/05/2007, 19:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Uber
erwthsh no 1

giati agorases balitsa Shad?
------>> mish timh apo tis ypoloipes ths agoras!! swsta??????

erwthsh no 2

----->> emeis!! p00 den agorazoume Shad !!! alla oles tis ypoloipes markes!! me ta dipla lefta!!!
eimaste m.....s?????:beer:

dld!!! oti dineis , perneis!!! aplo.
kai pali kala p00 krathse 2 xronnia
thanks!!
:wave2:

εκ των υστέρων αποδεικνύεσαι σωστος εσύ και εγώ δύο φορές μαλακας αλλά έλαβα σαν παράμετρο και το γεγονός οτι δεν είναι λίγες οι shad που κυκλοφορουν....:rolleyes:

τωρα αν σου πω οτι η givi που πήρα έχει στραβά λαμάκια στήριξης τι θα πεις??? οτι μητσοτακοφέρνω?? αρχίζει και παιζει ο ώμος μου.... :hypnotize

X_NR750
15/05/2007, 19:32
Οτι ολοι εμεις που ποσταραμε στο Thread σου τον ψιλοdrunk it:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Στο θεμα μας ειχα 4 χρονια Transalp με topcase Givi Maxia 52αρα την οποια φορτωνα οσαν μουλαρι και πολυ παραπανω απο το προβλεπομενο οριο των 9 kg αν θυμαμαι καλα

ποτε δεν ειχα προβλημα

τα συμπερασματα δικα σου:wave2:

spyrakos35
15/05/2007, 19:36
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από X_NR750
Οτι ολοι εμεις που ποσταραμε στο Thread σου τον ψιλοdrunk it:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Στο θεμα μας ειχα 4 χρονια Transalp με topcase Givi Maxia 52αρα την οποια φορτωνα οσαν μουλαρι και πολυ παραπανω απο το προβλεπομενο οριο των 9 kg αν θυμαμαι καλα

ποτε δεν ειχα προβλημα

τα συμπερασματα δικα σου:wave2: [/QUOTE

ΕΚΑΝΑ ΜΑΛΑΚΙΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΛΕΟΣ ΜΗ ΒΑΡΑΤΕ, ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ......

X_NR750
15/05/2007, 19:39
Κανεις δεν σε βαρεσε ρεεεε

απλα μερικες φορες ,πολλες ισως

ισχυει το οτι πληρωνεις παιρνεις:wave2:

stefanos
15/05/2007, 21:04
Πολύ ωραία, καταφέραμε να εκμηδενίσουμε την Ευρωπαική νομοθεσία την διασφαλιση της ποιότητας. και μάθαμε οτι οι καλοζωισμένοι Γερμανοί-Γιαπωνέζοι και κυρίως οι ποιοτικοί Ιταλοί έχουν μια μεταφυσική ικανότητα να κάνουν ποιοτικά τα προιόντα τους (που κατασκευάζουν Κινέζοι):hypnotize

alex-varadero
16/05/2007, 15:42
ΠΑΙΔΕΣ ΚΑΛΗΜΕΡΑ
ΕΙΧΑ ΚΙ ΕΓΩ ΟΜΟΙΟ ΣΥΜΒΑΝ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝ ΛΟΓΩ ΒΑΛΙΤΣΑ!!!
ΠΡΙΝ ΚΑΝΑ ΧΡΟΝΟ ΜΕ ΤΟ ΒΑΡΚΑΔΕΡΟ ΟΤΑΝ ΜΟΥ ΕΦΥΓΕ Η ΒΑΛΙΤΣΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΧΑΣΩ.........
ΕΝΑ QTEC S100
300 ΕΥΡΩΠΟΥΛΑ ΜΕΤΡΗΤΑ
ΔΙΠΛΩΜΑΤΑ ΤΑΥΤΟΤΗΤΕΣ ΑΔΕΙΕΣ ΚΛΠ
ΕΝΑ BLUETOOTH ΑΞΙΑΣ 150 ΕΥΡΩ
ΤΗ ΒΑΛΙΤΣΑ ΦΥΣΙΚΑ
ΚΛΕΙΔΙΑ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΥΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ


Η ΜΟΝΗ ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΙΜΑΝΤΑΣ
Ή ΜΙΑ ΤΣΑΝΤΑ ΠΛΑΤΗΣ ΟΠΩΣ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΩΡΑ

(ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΕΒΑΓΑ ΣΤΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΒΑΛΙΤΣΑ!!!)

stefanos
16/05/2007, 16:08
Η τσάντα στην πλάτη θα σου βγάλει πρόβλημα στη μέση, χώρια που υπάρχει και θέμα ασφάλειας.

manosbak
03/04/2010, 12:12
γεια σας, ειμαι καινουριος στο forum.

αγορασα ενα Varadero και ο προκατοχος ειχε τοποθετησει την 50 Lt μπαγκαζιερα της SHAD πισω.
απο περιεργεια εψαξα να δω ποσο κανει και την βρηκα απο 240 ευρω εως 280.
ακριβη δεν ειναι ?

Στην προηγουμενη μοτοσυκλετα μου ειχα τριπλετα της HEPCO&BECKER και δεν ειχα κανενα προβλημα για 7 χρονια και φανταζομαι ουτε και ο προηγουμενος απο εμενα που την ειχε 4 χρονια.
τωρα θελω να βαλω πλαινες στο Βαραντερο , να μην κοιταω για SHAD ?
εχετε να προτεινετε καποια δοκιμασμενη λυση ?

Καλη Ανασταση