PDA

View Full Version : Αγορά Αλυσίδας - Ο βάτραχος βγήκε πρίγκηπας !!



kiriakost
12/05/2007, 03:14
Είμαι λίγο μπερδεμένος ,για το που να βάλω το θέμα ... άλλα μάλλον το γράφω στο σωστό μέρος !!

Πριν μια βδομάδα παράγγειλα γρανάζια .. μου λέει ο έμπορος αλυσίδα θέλεις ... Ε λέω θέλω ..
ΟΚ... έχω μια καλή Αγγλίας .. 520 O-ring . 50?

Παραλαμβάνω την αλυσίδα , που ονομάζετε SuperSprox 520 HTP /120 .. made in UK 24/7/2001, ΧΡΥΣΗ με μαύρους κρίκους .

Στέλνω ένα Email στην SuperSprox, και ζητάω να μου πουν εάν είναι γνήσιο προϊόν , μου λένε... ναι τις φτιάχναμε παλιά ..

Ψάχνω στο ίντερνετ με τον κωδικό 520 HTP , και μου πετιέται η IRIS Ισπανίας , που βγαζει ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΗΝ την αλυσίδα , και βέβαια στους κρίκους γράφει IRIS και όχι SPX .

Αποτέλεσμα , το ίδιο προϊόν το αγόρασα 50? ως SuperSprox , ενώ σαν IRIS Ισπανίας την πουλάνε 70? .

Και τώρα είμαι μπερδεμένος και σαστισμένος ... δηλαδή ο οικονομικός βάτραχος ,που τον πήρα στα τυφλά , μου βγήκε πρίγκηπας ? !!

http://www.iris-chains.com/Ing/CatalagoS.htm

.


88146

kiriakost
12/05/2007, 03:15
.. Μιλάμε ομοιότητα σαν σταγόνες νερού , το φλας δεν με βοηθάει και πολύ ;)


88147

kiriakost
12/05/2007, 13:41
Επειδή το θέμα, δεν το έγραψα προς διαφήμιση των εταιρειών ..

Μπορεί να μας πει κάποιος , τι γνώμη του για τις αλυσίδες IRIS .

Με μια πρώτη ερεύνα που έκανα , η IRIS λανσάρετε περισσότερο στα αξεσουάρ για χωμάτινους καβαλάρηδες .

Thanks ..

makaronachis
12/05/2007, 14:50
Μπρε φίλε,γουαι ντοντ γιου πλαιει μια μπαλωτιά;

X_NR750
12/05/2007, 15:01
Ριξτην στο εργαλειο να γουσταρεις και μην το ψαχνεις

Υγ αλαξε επειγοντως τσιγαρα τα Leader ειναι χορτα :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

kiriakost
12/05/2007, 15:31
Ααααχχχχ δεν με καταλαβαίνεται .. βρε άμα είναι μάπα , να την στείλω πίσω !! Τωρα που είναι φρέσκο το πράμα.

Αντε καλά , θα πάρω ένα ηρεμιστικό , θα καπνίσω και κάνα δυο χόρτα :lol: , και βλέπουμε .. :)

zireous
12/05/2007, 22:12
Μια και δεν ακούς και πήρες απλή o-ring, λάδωνε κάθε 300 χλμ για να μάθεις... :lol:

kiriakost
13/05/2007, 02:33
Ετσι εεεεεε ......... η σούπερ αλυσίδα μου, προτείνετε για Honda XL 600 .... συμπέρασμα , από τα 239cc μέχρι να το κάνω 600 με ρεκτιφιέ η αλυσίδα θα αντέχει ... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Αααα από κεί, κουτσομπόληδες ... :wave2:


Longer lifetime due to its permanent lubrication.

dirtbird
13/05/2007, 17:12
Οι καλές (έστω γνωστές) είναι οι Iwis.
Οι Iris είναι facadoro...... :rolleyes: :rolleyes:

kiriakost
13/05/2007, 19:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Οι Iris είναι facadoro...... :rolleyes: :rolleyes:

Τέτοια συμπεράσματα , χωρίς προσωπική εμπειρία , είναι ελαφρότητες ..

προσωπική εμπειρία, η μεταφορά προφορικής εμπειρίας τρίτων , έχουν τουλάχιστο, μια βάση αξιοπιστίας .

Πιστεύοντας οτι η αγορά του Βόλου είναι χωριουδάκι , μπροστά στην αγορά της Αθήνας - Θεσσαλονίκης, από άποψη επιλογών .. ζήτησα την γενικότερη άποψη στο φόρουμ .

Εαν ολόκληρη Αθήνα , δουλεύει μόνο DID & RK , τότε και εγώ πρέπει να αναθεωρήσω .
Και να εκτιμήσω περισσότερο το χωριουδάκι μου .

Πάντως δεν έχω κανένα πρόβλημα , να δοκιμάσω νέα προϊόντα , και ίσως ένας λόγος παραπάνω , να είναι η παν-τελή έλλειψη, από πλευράς ελληνικού τύπου , σε αναφορές αξιολόγησης και πρακτικής δοκιμής προϊόντων μοτοσυκλέτας .

stefanos
13/05/2007, 19:40
Τώρα είσαι άδικος.
Αναφέρθηκαν τόσες αλυσίδες, όχι μόνο σε αυτό το post αλλά και σε άλλα.
Απλά δεν μπήκες στο forum για να ρωτήσεις.
Τώρα επειδή απο προσωπική εμπειρία σου λέει ο άλλος μια κουβέντα δεν υπάρχει λόγος να παρεξηγιέσαι.

dirtbird
13/05/2007, 20:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Τέτοια συμπεράσματα , χωρίς προσωπική εμπειρία , είναι ελαφρότητες ..

προσωπική εμπειρία, η μεταφορά προφορικής εμπειρίας τρίτων , έχουν τουλάχιστο, μια βάση αξιοπιστίας .


Ωραία, εμείς θα μείνουμε στην αβάσταχτη ελαφρότητα μας -και θα βάζουμε στα μηχανάκια μας DID, RK, EK και Regina - (όπως επίσης θα ψάχνουμε στο διαδίκτυο να βρούμε τα tensile stress figures, έτσι γιατί είμαστε ψωνάρες και όχι γιατί τα μηχανάκια μας έχουν 'απαιτήσεις').

Κάνε ότι νομίζεις αλλά έχε κατά νου ότι η αλυσσίδα που πήρες -και σύμφωνα με τα ευρήματα σου- είναι μάλλον μέτριας ποιότητας (αλλά αναλόγως της χρήσης-συντήρησης μπορεί να σου βγάλει 2-3 χρόνια).

kiriakost
13/05/2007, 22:24
Δεν ξερω ρε παιδιά ... το ιντερνέτ είναι ιδιότυπο μέσο , διαβάζεις κάτι , χωρίς να βλέπεις την φάτσα αυτουνού που στο λέει .... αλλά ούτε και το τόνο της φωνής του .

Εαν α άλλος βαριέται να σου περιγράψει τι στο καλό εννοεί , το κέρμα γυρνάει ανάποδα .

Οσο για την αλυσίδα ... ξεχάστε το .

Ναι θεωρητικά είναι μια μεσαίου κόστους αλυσίδα , με καλές προδιαγραφές στο χαρτί , από εκεί και πέρα ο χρόνος θα δείξει ..


Πάντως για όσο καιρό κρατήσει ..... μαύρο γρανάζι και χρυσή αλυσίδα ....

θα ειναι και γ@μο το facadoro :lol: :lol: :lol:
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

zireous
13/05/2007, 22:54
Κυριάκο, επειδή μάλλον δε πήρες χαμπάρι τα άλλα παρόμοια ποστ (όπως και ένα στίκι για το πως διαβάζουμε τα νούμερα της αλυσίδας του μηχανακίου μας, που σημαίνει ότι τουλάχιστον δεν μας παραμυθιάζει κανένας εφόσον διαβάζουμε στο βρωμομάνιουαλ τί αλυσίδες και γρανάζια φοράει η μηχανή μας), δες τα παρακάτω πρόχειρα πινακάκια από το γερμανικό ebay για να δεις και τις τιμές που παίζουν έξω (το μαγαζί είναι αυτό που ψώνισα εγώ, εσύ ψάξε κι άλλο ίσως βρεις και πιο φτηνά):

Kάποιο μέλος σφύριξε (όχι εσύ) ότι το ΑΧ-1 φοράει ίδια νούμερα αλυσίδα με το NX-250, μένει να το ψάξεις εσύ άμα ισχύει κάτι τέτοιο, στα παρακάτω παραδείγματα αναφέρεται το ΝΧ-250 -μπορεί να θέλει πχ κάνα σύνδεσμο παραπάνω αλλά άμα ξέρεις πόσους δεν είναι πρόβλημα για τους έμπορους έξω.

Βάλε μια σελίδα να μεταφράζει από τα γερμανικά σε αγγλικά πρώτα, πχ:

http://babelfish.altavista.com/


IRIS o-ring (http://cgi.ebay.de/IRIS-O-Ring-KETTENKIT-HONDA-NX-250-NX250-88-95_W0QQitemZ260117212021QQihZ016QQcategoryZ49835QQcmdZViewItem)
DID o-ring (http://cgi.ebay.de/DID-O-Ring-KETTENSATZ-HONDA-NX-250-NX250-88-95_W0QQitemZ260007266472QQihZ016QQcategoryZ49835QQcmdZViewItem)
DID x-ring (http://cgi.ebay.de/DID-X-Ring-KETTENKIT-HONDA-NX-250-NX250-88-95_W0QQitemZ8069600563QQihZ019QQcategoryZ49835QQcmdZViewItem)

Οι τιμές φυσικά αφορούν σετ αλυσίδα + γρανάζια, όπως πρέπει να αλλάζονται και όχι όπως διάφοροι κανίβαλοι θα σε παραμυθιάσουνε στην Ελλάδα πιθανότατα.

Άμα δεις τις τιμές Αμερικής, θα πάθεις ακόμα μεγαλύτερη πλάκα.

Και μόνο το γεγονός ότι κάποιος σου πουλάει αλυσίδα που με τη συγκεκριμένη ονομασία δεν υπάρχει πια -που σημαίνει ότι κάπου του περίσσεψε- εμένα θα με έβαζε σε σκέψεις...



Αυτά που είπα για τη λίπανση παίζουν, οι x-ring κρατάνε περισσότερο τη λίπανση -άμα τώρα θες και καλό σπρέι για ακόμα καλύτερη λίπανση καί διάρκεια, δες έξω για τα παρακάτω (πάλι η αναφορά σε συγκεκριμένα μαγαζιά δεν είναι σκόπιμη -καλός ο κατάλογος του mandp όμως άν και δέρνουν οι τιμές του λίγο-, ψάξε και αλλού):

Wurth High Performance Chain Lube (http://www.roadbikegear.co.uk/cgi-bin/site-editor.pl/14/-ecommerce?action=item;item=HPCHAINWAX;eid=607774)

Castrol Chain Wax (http://www.mandp.co.uk/productInfo.aspx?catRef=505235)

zireous
14/05/2007, 03:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
...
Πριν μια βδομάδα παράγγειλα γρανάζια .. μου λέει ο έμπορος αλυσίδα θέλεις ... Ε λέω θέλω ..
ΟΚ... έχω μια καλή Αγγλίας .. 520 O-ring . 50?

Παραλαμβάνω την αλυσίδα , που ονομάζετε SuperSprox 520 HTP /110 .. made in UK 24/7/2001, ΧΡΥΣΗ με μαύρους κρίκους .
...

Σε περίπτωση που δεν το κατάλαβες από το παραπάνω κατεβατό που έγραψα, με τα 70 που λες ότι έκανε η αλυσίδα που πλήρωσες 50, θα την έπαιρνες από έξω μαζί με τα JT ατσάλινα γρανάζια.

(75 μαζί με τα μεταφορικά για την ακρίβεια)...

:bawl: :lol:

Μπέτερ λακ νεξτ τάιμ...

:beer:

kiriakost
14/05/2007, 03:57
zireous πραγματικά χαίρομε να διαβάζω τις απαντήσεις σου .
Κάνω μεγάλη προσπάθεια να γεμίσω τα κενά μου, στο θέμα μοτοσικλετιστικής παιδείας , κυρίως λόγο του ότι , στα ξαφνικά πήρα την πλήρη ευθύνη να στήσω την μηχανή μου μονός μου, και πρέπει να ανακαλύψω λεπτομέρειες , που ένας ανέμελος αναβάτης ποτέ δεν δίνει ιδιαίτερη σημασία .

Το babelfish ... μου έδωσε μια ευχάριστη νότα ...


The Spanish enterprise IRIS is the prominent European manufacturer of motorradketten. IRIS offers an extensive assortment at high-quality chains, among other things also as Erstausstatter.

Οσο για το θέμα τιμής σε ανάλυση :
γρανάζι πίσω 28
γρανάζι μπρος 8
Αλυσιδα 50
ΕΛΤΑ ..... 8

Total ...94

Σίγουρα άμα ψάχνεις στο δίκτυο βρίσκεις πράγματα , την Αμερική αστην απ έξω , τελωνεία κλπ .. εκτός εάν παραλάβεις μέσω ΕΛΤΑ , που οι περισσότεροι δεν στέλνουν .

Εχω κάνει αρκετές αγορές On Line .. απλά θεώρησα οτι το να κουβαλάμε σίδερα με Ευρωπαϊκές Courier θα ήταν ασύμφορο .. Τα μεταφορικά 7.90 είναι μόνο για εσωτερική μετακίνηση στην Γερμανία .... τα Γερμανικά που διδάχτηκα έχουν πλέων σκουριάσει , αλλά αυτό το κατάλαβα εύκολα ;)


Σε ευχαριστώ και πάλι, για το μήνυμα σου ... You are welcome :)

PS ναι μελέτησα την σελίδα με τους κωδικούς αλυσίδας πριν γράψω το θέμα , και δεν έκανα μέχρι τώρα τίποτα βασιζόμενος τελείως στην τύχη , ίσως μερικώς . ;)


.