PDA

View Full Version : Γρήγορο σεμινάριο περί Αντίβαρα τιμονιού



kiriakost
12/05/2007, 15:58
Ειμαι σίγουρος οτι θα μπω στην λίστα με τους αστείους τίτλους .. :lol:

Αλλα πιο σημαντικό είναι να μοιραστείτε μαζί μου , οτι ξέρετε ως πλεονεκτήματα για τα Αντίβαρα τιμονιού ..

Τα βάλατε για φιγούρα ?
Σας έλυσαν κάποιο πρόβλημα ?
Πως μπορούμε να ξέρουμε πόσα γραμμάρια χρειαζόμαστε ?

αυτά .. ;)

KaTaNaS
12/05/2007, 16:18
einai synήθως για τον συντονισμο του τιμονιου που μουδιαζει δαχτυλα παλαμες και καρπούς...

:wave2:

jasondakar
12/05/2007, 16:19
απο οτι ξερω τα αντιβαρα ειναι για να αποροφουν τους κραδασμους απο το τιμονι αλλα επισης κανουν και λιγο ποιο δυσκινητο το τιμονι απο οτι ξερω πχ στα εντουρο δεν εχουν αντιβαρα.

να πω και μαλλον την μ@λ@κια μου αλλα μαλλον μεγαλονουν την αδρανια του τιμονιου ετσι δεν ειναι?????


τωρα για το ποσο βαρος χρειαζετε δεν ξερω

KaTaNaS
12/05/2007, 16:35
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από jasondakar


να πω και μαλλον την μ@λ@κια μου αλλα μαλλον μεγαλονουν την αδρανια του τιμονιου ετσι δεν ειναι?????

[/QUOTΕ]


δεν εχει αδρανεια το τιμονι..... γιατι η σχετικη ταχυτητα με το κεντρο ειναι μηδαμινή...

stefanos
12/05/2007, 17:19
Αλλάζουν την συχνότητα στην οποία συντονίζεται το τιμόνι.
Σκοπός μας είναι να επιλέξουμε κατάληλο βάρος ώστε να μην συντονίζεται το τιμόνι.
Πολλές φορές και ειδικά όταν το μηχανάκι μας καίει η σπάει τις πορσελάνες του μπουζί καλό είναι να μην ασχολούμαστε με αυτά αλλά να μαζεύουμε € να φτιάξουμε τον κινητήρα μας.:rolleyes:

kiriakost
12/05/2007, 17:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Πολλές φορές και ειδικά όταν το μηχανάκι μας καίει η σπάει τις πορσελάνες του μπουζί καλό είναι να μην ασχολούμαστε με αυτά αλλά να μαζεύουμε λεφτα να φτιάξουμε τον κινητήρα μας.:rolleyes:

Ωραια μας τα λες , μόνο που δεν επισκευάζουμε κινητήρα ... αγοράσαμε άλλον . :o

stefanos
12/05/2007, 17:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Ωραια μας τα λες , μόνο που δεν επισκευάζουμε κινητήρα ... αγοράσαμε άλλον . :o

Οπότε φόρα τον κινητήρα με μπουζί ιριδίου μιας και δεν θα ξανασπάσει-καεί κλπ φόρα αλυσιδογράναζα και σινεμπλόκ ρίξε μια βόλτα το τετράγωνο και πιθανόν να μην χρειστείς αντίβαρα στο τιμόνι.
Αν βγάζει πάλι κραδασμό, ρίξε μια ματιά στα σινεμπλόκ του κινητήρα και την ροπή που σφίγκεις την βίδες.
Αν όλα αυτά αποτύχουν τότε πάρε αντίβαρα, (και μάζευε και κανα €):wave2: :p

zireous
12/05/2007, 22:56
Και ρίξε μια ματιά στις τιμές των ιριδίου στο ebay (http://stores.ebay.com/id=10421498) πριν αγοράσεις από τον τοπικό μπακάλη... :lol:

jasondakar
12/05/2007, 23:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από jasondakar


να πω και μαλλον την μ@λ@κια μου αλλα μαλλον μεγαλονουν την αδρανια του τιμονιου ετσι δεν ειναι?????

[/QUOTΕ]


δεν εχει αδρανεια το τιμονι..... γιατι η σχετικη ταχυτητα με το κεντρο ειναι μηδαμινή...

το ειπα μ@λ@κι@ θα πω

kiriakost
13/05/2007, 02:28
Δεν έχω ρε παιδιά κραδασμούς , μηχανή Honda είναι , όχι SACHS του 60 !!

Απλα έπεσα σε μια σελίδα με αξεσουάρ , και θέλησα να μάθω λίγο θεωρία περί αντίβαρα ..

Σιγουρα θα πάρω ένα σετ για αισθητικούς λόγους , και όσο για τα λεφτά , αγόρασα γουρουνάκι πήλινο .......... :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ASTRAKITCAR
13/05/2007, 19:13
ερωτηση.

πηγα μεχρι Στενη Ευβοιας απο εθνικη ...

μετα την επιστροφη 100+km στην εθνικη οταν κατεβηκα αισθανομουνα ενα.. σαν να με γαργαλανε στην παλαμη..
σαν αλαφρυ ηλεκτρικο σοκ στις παλαμες ..ευχαριστο ομως...

τι κανω?βαζω λιγα γραμμαρια αντιβαρα παραπανω?

δεν ηταν ενοχλητικο το γεγονος απλα αφου το ανεφερε ο φιλος ρωταω.

KaTaNaS
13/05/2007, 19:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από ASTRAKITCAR
τι κανω?βαζω λιγα γραμμαρια αντιβαρα παραπανω?

τι τιμονι ειναι;

καρατιμονα;

καθρεφτες εχεις;

ASTRAKITCAR
13/05/2007, 19:30
ναι καθρεφτες εχω μαμα σχεδιο στρογγυλοι..

KLE 500 νορμαλ τιμονακι θα ελεγα..ενωνεται με σιδερο και τις δυο ακρες του τιμονιου,περα απο την βαση του τιμονιου.

KaTaNaS
13/05/2007, 19:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από ASTRAKITCAR
ναι καθρεφτες εχω μαμα σχεδιο στρογγυλοι..

KLE 500 νορμαλ τιμονακι θα ελεγα..ενωνεται με σιδερο και τις δυο ακρες του τιμονιου,περα απο την βαση του τιμονιου.

αν βγαλεις καθρεφτες παιζει να χαθει ο συντονισμος


αλλα επειδη ειναι απαραιτητοι διαλεξε αλλο ατρος στροφων στο ταξιδι σου να μην συντονιζει:wave2:

ASTRAKITCAR
13/05/2007, 19:43
οκ Thanks .

κοιτα οταν οδηγας δεν καταλαβαινεις τιποτα.

και οταν ξεζέψεις μετα απο 2 λεπτα παλι δεν καταλαβαινεις τιποτα.

απλα ελεγα να βαλω αλλα αντιβαρα πιο ομορφα γι αυτο ρωτηση αν βαλω πιο βαρια ΓΕΝΙΚΑ κανει καλο καπου?

zireous
13/05/2007, 22:03
Δες και εδώ, μη ξεχάσεις τα κάτω κάτω (όχι ότι βαριέμαι να γράφω, αλλά βαριέμαι καί να γράφω):
http://www.manicsalamander.com/bar_end_faq.htm

(σύνηθες φαινόμενο πάντως είναι να σφίγγεις τα χέρια, ειδικά άμα πηγαίνεις ψιλοτάπα και κανένας δεν σου έχει πει ακόμα ότι δεν κρατάμε τόσο σφιχτά το τιμόνι στις μηχανές)


Ανάλογα τί οδηγάς παίζουν κι άλλα ωραία -πχ ο λαιμός θέλει σφίξιμο ή σε μερικά μηχανάκια που έχουνε το κάρτερ στο σκελετό δίπλα στο λαιμό θες γράσσο με μεγαλύτερη αντοχή σε θερμοκρασία στα ρουλεμάν του λαιμού, ή οι αναρτήσεις σου είναι κακορυθμισμένες, τα λάστιχα έχουν λίγο ή πολύ αέρα, κλπ.

ASTRAKITCAR
13/05/2007, 22:23
ευχαριστω.

τα κολπο με τα χερια το ξερω...ασυναισθητα αν καπου τα εσφιγγα, δεν μπορω να ξερω..
γαντια φοραγα παντως..

ο αερας στα λαστιχα οκ!

αμορτισερ προς το σκληρο,το κοριτσι ηταν πισω αλλα καινουρια λαδια,αμορτισερ κτλ αρα οκ!

τα ρουλεμαν πριν ενα χρονο γρασαριστηκαν και ελεχθηκαν..αν εχει στεγνωσει το γρασο δεν ξερω παντως.

δεν εχω μποσικα στο τιμονι,ειναι σφιγμενο αλλα με λιγα km οταν παταω φρενο αισθανομαι ενα σκαλοπατι τελευταια τωρα που το λες..ΟΧΙ παντα βεβαια..

kiriakost
13/05/2007, 22:43
Να που μάθαμε άλλο ένα αγγλικούλι για μοτό .. Bar end .. ;)

Thanks zireous

KaTaNaS
14/05/2007, 22:09
zireoys σωστα αυτα που λες αλλα ειναι για κοσκίνισμα...


ο φιλος περιεγραψε ως μουδιασμα που ειναι θεμα τιμονιου και συντονισμου κινητηρα (βλεπε Ζ καβασακι):wave2:

ASTRAKITCAR
14/05/2007, 22:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
zireoys σωστα αυτα που λες αλλα ειναι για κοσκίνισμα...


ο φιλος περιεγραψε ως μουδιασμα που ειναι θεμα τιμονιου και συντονισμου κινητηρα (βλεπε Ζ καβασακι):wave2:

ετσι ακριβως οπως το λες...

μουδιασμα στις παλαμες μολις εκανα σταση...σαν να κρατας χειροκινητη συσκευη μασαζ ...σαν δονηση απο κινητο οταν το κρατας στα χερια σου....

οχι κοσκινισμα παντως στο τιμονι..πολυ σταθερο ηταν.

zireous
14/05/2007, 23:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
zireoys σωστα αυτα που λες αλλα ειναι για κοσκίνισμα...


ο φιλος περιεγραψε ως μουδιασμα που ειναι θεμα τιμονιου και συντονισμου κινητηρα (βλεπε Ζ καβασακι):wave2:

Μου έχει φύγει γκαμώτο το κληρονομικό χάρισμα και δεν πιάνιω πια τηλεπαθητικά τί σκέφτονται οι συνφορουμίστες... :look:


Θα εισηγηθώ να μου κάνει TOS ο provider, και αλλαγή πλανήτη ο σταθμάρχης του σύμπαντος. :lol:

kiriakost
15/05/2007, 02:44
Ηρθε η ώρα να βοηθήσω λίγο τον zireous , μέχρι να ξαναβρεί τις δυνάμεις του !!:lol:

Βρε zireous , μπας και το παλικάρι έχει σκληρές μπροστινές αναρτήσεις - ελατήρια , και όλες τις λακουβες που παταει , τις κάνει απόσβεση με τις χούφτες του !!!

zireous
16/05/2007, 01:53
Για να βοηθήσω μιας και ο provider με γράφει και δέ με κόβει, το πως μετράμε τη τάση του τιμονιού σε κιλά συνήθως πιθανότατα το ξέρετε, το μάνιουαλ λέει πόση πρέπει να είναι ή συζητάμε στον αέρα;

Συνήθως έτσι βλέπεις τι γίνεται με το λαιμό (η πρόχειρη) εναλλακτική είναι να βρείς ένα καινούριο και να το πας βόλτα. :rolleyes:

Το καλό είναι ότι όλα είναι μετρήσιμα, αλλά το κακό είναι ότι δεν υπάρχουν πάντα όλες οι παράμετροι.



Το AX-1 έχει καμμιά σχέση με ότι είπα (δεν το έχω οδηγήσει καν λέμε, -γιατί το KLE νομίζεις το οδήγησα);

Μιλώντας γενικά έβαλα το λινκ μπας και ο ίδιος που ενδιαφέρεται δει φως.

Κυριάκο, όλα παίζουν, αλλά εγώ μέχρι ένα σημείο κάνω προβλέψεις -και αυτές στο τάβλι.

zireous
16/05/2007, 20:12
Πάλι γενικά μιλώντας επειδή το KLE ντέν το έκο οντιγκίσει, θα πω απλά ότι με το 650 το ονοφάκι μου σε έντονες βόλτες οι πήχες πονάγανε μόνο και μόνο επειδή απλά ασυνείδητα έδινα βάρος στα χέρια στις στροφές όταν έβγαζα σώμα (το ότι δεν κούμπωνε πουθενά το ρημαδογόνατο δε βόηθαγε επίσης) -είχα πάνω αυτό που λέτε οι νεώτεροι 'καρατιμόνα'.


Το γεγονός του συντονισμού ουδεμία σχέση είχε -και πως θα μπορούσε άλλωστε φίλτατε Katana όταν το σημείο που συντόνιζε το προσπέρναγα συνέχεια πηγαίνωντας με ανοιγόμενο γκάζι. :wacko:


Όταν συνειδητοποίησα το πρόβλημα (άσε που δεν είναι για τέτοια τα ρημαδο-ονόφια), άρχισα να το αντιμετωπίζω με διάφορα κόλπα -πχ στις στροφές άφηνα τόσο χαλαρά τα χέρια που ήταν έτοιμα να φύγουν από το τιμόνι, και έσφιγγα περισσότερο το γόνατο όταν άνοιγε το άλλο (λίγο πιο νορμάλ ήταν το να βγάζεις λίγο το κώλο από τη σέλα και να χρησιμοποιείς καί τα δύο γόνατα στο τεπόζιτο).

Γυροσκοπικό εννοείται αλλιώς πάντα βάζεις βάρος στα χέρια και δε παίρνεις ποτέ χαμπάρι -όλα τα παραπάνω αφορούν την άσφαλτο και κάποιες ταχύτητες σε άδειους δρόμους.

kiriakost
17/05/2007, 01:25
Στην δικιά μου περίπτωση , έτρεμαν ελαφρά οι καθρέφτες σε όλες τις ταχύτητες .
Δεν ξέρω ... τώρα που το στήνω απο την αρχή το μηχανάκι, μπορεί να έχει άλλη συμπεριφορά .

Θα ασχοληθώ με το θέμα αργότερα .. όταν θα το βγάλω στο δρόμο .