PDA

View Full Version : Αλυσιδογράναζα, τοσο μεγαλη διαφορα τιμης?



froulis
16/05/2007, 11:54
Καλημερα και καλωσηλθα στο forum! Εχω ενα Honda Dominator 250 και θελω να αλλαξω αλυσιδα και γραναζια. Ο προβληματισμος μου ειναι οτι μετα απο πολυ ψαξιμο στο forum διαπιστωσα οτι οι γνωμες συγκλίνουν στο οτι το set DID & JT ειναι ενα καλο set αλυσιδας γραναζιών. Ο μηχανικος που κανω service τη μηαχνη μου ειπε οτι αυθεντικα γραναζια (μαμά) με reggina αλυσιδα κοστιζουν 240Ε (χωρις περαστικά). Η προηγούμενη λύση που ανεφερα (DID&JT) κοστιζει εδω γυρω στα 90 Ε. Έχει κανα νόημα να δώσω τόσα λεφτα για αλυσιδογράναζα? Έχουν τόσο μεγάλη διαφορά? Δεν ειμαι και διτεθιμενος να τα δώσω δηλαδή αλλά τόσο μεγάλη διαφορά? Αν μπορείτε λύστε μου την απορία οι παλαιότεροι και αν έχετε καμια πρόταση καντε την, αν και το θέμα έχει υπεραναλυθεί στο forum.

fantacid
16/05/2007, 12:11
ο συνδιασμος jt & did ειναι πολυ καλος κ προειματε απο πολλους.
ασε που τα γνησια γραναζια νομιζω οτι τιναι jt!

μη μασας παρτα με 90?
απλα προσεξε ποια did αλυσιδα σου πουλανε.

froulis
16/05/2007, 12:17
οταν λες ποια DID τι ακριβώς ενοείς? Σκέφτομαι μία με X-Ring, αν δεν ειναι πολύ πιο ακριβή απο αυτή με τα O-Ring.

sotpag
16/05/2007, 12:19
καιρος να αλλαξεις μηχανικο!!!!!

kiriakost
17/05/2007, 00:14
Βρε καλώς τον, το συνάδελφο .

πέρασα και εγώ από το ίδιο ποτάμι φίλε ..

8? έχει το μπροστινό .
28? έχει το πίσω .

Και για το θέμα αλυσίδας , το οποίο έχει γίνει , και αφορμή πολέμου ... βλέπε τρωικός πόλεμος .
Δεν χρειαζόμαστε κάτι φοβερό από αλυσίδα .
Τωρα εάν έχεις προβλήματα στα 220χλμ και πρέπει να έχεις ανοχές για σταθερό ταξίδι στα 280χλμ..
Εεε ναι πρέπει να πάρεις μια καλή αλυσίδα στα 200? .

Σοβαρά τώρα , μια ενισχυμένη αλυσίδα , η μια καλή O-Ring , θα σε πάει ανετα .

Για τα JT , θα έλεγα όχι ... από αναφορές μέσα στο φόρουμ άκουσα παράπονα , χαλάνε εύκολα .

Προτίμησα , να σπάσω το κατεστημένο και να εμπιστευτώ γρανάζια ESJOT .. γερμανικό ατσάλι .

Εαν τελος πας για γνήσια , πρόσεχε κυκλοφορούν γρανάζια Made in japan , χωρίς να ειναι Honda ..
Πρόσεχε να μην στα φουσκώσουν για γνήσια .

Συμπερασματικά .. τα γρανάζια και η αλυσίδα είναι απλά......" σίδερα " , η ποιότητα στο μέταλλο μετράει και όχι πόσο γνωστή είναι μια μάρκα .

Διάβασε και αυτό .. http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=39661

froulis
17/05/2007, 07:48
Φίλε Κυριακο όπως πρόσεξες φαντάζομαι εχουμε το ίδιο μηχανακι (σχεδον δηλαδη). Οπότε θα ξέρεις ότι θέμα να αναπτύξει ταχύτητες μεγάλες δεν υπάρχει (δεν μπορω να φανταστω διαδρομή με πάνω απο 110 σε ακραια περίπτωση). Τώρα κι εγω είμαι της αποψης οτι τα αλυσιδογράναζα απλά σίδερα είναι, αλλά έλα που η θέση τους σε μια μηχανή είναι νευραλγική. Όσο για τα JT, απο το φορουμ διάβασα καλα λόγια, άλλα αν υπάρχει καμια δοκιμασμένη λύση καλύτερη, ευπρόσδεκτη. Thanks και αναμένω καμια πρόταση απο προσωπικη εμπειρία. Εσυ τα δικά σου γρανάζια πόσο καιρό τα έχεις? Είσαι ευχαριστημένος?

zireous
17/05/2007, 09:56
Κυριάκο παραφέρεσαι... άμα δεις το ακριβό πακέτο σε αυτά που σου έγραψα θα δεις ότι τα γρανάζια λένε:


SCM415 Chromoly Alloy Stahl (εμπρός γρανάζι)

και

C45 High Carbon Stahl (πίσω)


Άμα κρατήσεις ένα μηχανάκι πάνω από ένα χρόνο και τρως χιλιόμετρα, όλα τα αλυσιδογράναζα είναι χάλια εκτός από τα καλύτερα -ο εγγονός του Παπασούζα DID + JT θα έπαιρνε πάντως για ένα βασικό λόγο:

Η μαζική προτίμηση που τους έχουμε ρίχνει τις τιμές τους.

Οι αναφορές στο φόρουμ λένε ότι τα JT μαμάνε και δέρνουν.

stefanos
17/05/2007, 10:30
Τα έχουμε ξαναπέι χιλιάδες φορές.
Αν ψάξεις εδώ και στα τεχνικά θα βρείς πολλά ποστ.
Το βασικό είναι οτι το domi δεν έχει τρελλές απαιτήσεις απο αλυσιδογράναζα, οπότε μπορεί να την ψάξεις για καλύτερη τιμή.
Τα jt είναι φτηνή μεν πλήν τίμια λύση και δεν χρειάζεσαι τίποτα παταπάνω.
Σε αλυσίδα did rk tsubaki cz reggina είναι μια χαρά λύσεις.
Οταν όμως ρωτάς τιμές να ζητάς παρόμοια προιόντα.
Δεν συγκρίνεις την σουπερ ενυσχιμένη reggina που πιθανόν έχει ξεμείνει στο μάστορά σου των 200 € με την απλή did ας πούμε των 50 €.
Με 94 € που αναφέρεις έβαλα cz και jt στο 600.Στο δικό σου ο ίδιος συνδυασμός με φροντίδα θα σου μείνει στο επόμενο μηχανάκι.

froulis
17/05/2007, 11:29
Προφανώς και έχεις δίκο Στέφανε ότι δεν είναι συγκρίσιμα τα μεγέθη, τέλεια αλυσιδα και μια φτηνή έντιμη λύση. Απλά αυτό που καταλαβαίνω απο αυτά που λές (μιας και ειμαι και καινουριος στις μηχανές) είναι οτι δεν υπαρχει λόγος να δώσω μια περιουσια για αλυσιδογράναζα ειδικά αν το μηχανακι μου δεν τα "κατασπαράζει". Προφανώς θα πάω για μια μέτρια λύση και όχι τα κορυφαία απλα το ψάχνω γιατι πιστεύω οτι στην ίδια τιμη μπορείς να βρεις δυο τρεις διαφορετικες ποιότητες. Άλλωστε σκοπός είναι (νομίζω δηλαδή) να φθαρούν σχεδόν ταυτόχρονα και τα δύο (αλυσίδα+γρανάζια) και γι' αυτό ψάχνω το κατάλληλο συνδιασμό.

stefanos
17/05/2007, 11:50
Σωστά.
Η παγίδα στην αλυσίδα είναι οτι η κάθε εταιρεία στο ίδιο νούμερο βγάζει πολλά μοντέλα, με διαφορετικές ποιότητες και διαφορετικα φυσικά χαρακτηριστικά (βάρος αντοχή σε εφελκυσμό κλπ).
Το καλό είναι οτι στα site των εταιρειών βρίσκεις πίνακες με χαρακτηριστικά ώστε να μπορείς να κάνεις μια σύγκριση, ώστε να την ψάξεις μετά απο τιμές.

kiriakost
17/05/2007, 17:02
φίλε frouli , και βέβαια η αναφορά για τα 200 χλμ δεν έχει να κάνει με τις μηχανές μας !!
Ειναι μια αναφορά , ενα χοντρό παράδειγμα .. που προκαλεί , όπως και προκάλεσε, εντύπωση .. ;)

Μεχρι τώρα άλλαξα στα 10 χρόνια δυο αλυσίδες , χωρίς να αλλάξω πίσω γρανάζι , παρά μόνο μια φορά το μικρο , και οι δυο αλυσίδες ήταν ενισχυμένες R&K ..

Αυτο όμως δεν μου λέει τίποτα , διότι το έτος 2007 είναι υπέρ-σπάνιο να πέσεις σε πατάτα αλυσίδα , ευρωπαϊκής ή ιαπωνικής προέλευσης .

Τελος για το θέμα γρανάζια JT , δεν έχω άμεση εμπειρία , αλλά μόνο και μόνο , γνωρίζοντας την χώρα κατασκευής τους , στην συνείδηση μου, δεν έχουν την προτίμηση μου .

Δεν μπορεί !! μετα απο δέκα χρόνια !! στο γρανάζι της Honda, να έχουν ξεπριτσινωθεί οι πίροι , να έχουν γυρίσει τα δόντια 30 μοίρες κλήση , και να περπατάει η μηχανή .... και τα JT να θέλουν πέταμα κάθε δυο χρονιά !! ( Αναφορά από άλλους δυο κατόχους ΑΧ-1)

Κατι δεν πάει καλά ..

Στην περίπτωση του ΝΧ , λόγο ότι φοράει διαφορετικό τύπου γρανάζι , ίσως η επιλογή να είναι πιο εύκολη .. δεν ξέρω ... δεν επιμένω .

Παρόλα αυτά , τις προσωπικές μου επιλογές στις παρουσίασα , και κανε ότι σε φωτίσει ο θεός, και η τσέπη σου .

Θαυματουργά γρανάζια και αλυσίδες δεν υπάρχουν .. :)

stefanos
17/05/2007, 19:59
Φυσικά και τα JT δεν είναι τα καλύτερα γρανάζια.
Είναι όμως φτηνά και αντέχουν.
Αλλά η φθορά του γραναζιού εξαρτάται απο την φθορά της αλυσίδας.
Αν ανοίξει το βήμα της αλυσίδας ξέχνα το το γρανάζι.
Γι αυτό λέμε αλλαγή αλυσίδας με τα γρανάζια, και έλεγχος στο τέντωμα.

lampros_fazer
17/05/2007, 20:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Τελος για το θέμα γρανάζια JT , δεν έχω άμεση εμπειρία , αλλά μόνο και μόνο , γνωρίζοντας την χώρα κατασκευής τους , στην συνείδηση μου, δεν έχουν την προτίμηση μου .
Που φτιάχνονται τα JT..;

kiriakost
17/05/2007, 21:14
Nonsee Road, Yannawa, Bangkok 10120 Thailand

http://www.bangkokcompanies.com/asian_company_profiles/jomthai_asahi.htm

lampros_fazer
17/05/2007, 23:31
Made in Japan λέει όμως..

kiriakost
17/05/2007, 23:56
Αμα σου λέγανε made in Gravara ... θα τα έπερνες ???

Αμα είχαν από αυτά που έχουν οι άντρες ... ας γράφανε στην κεντρική τους σελίδα την μονάδα κατασκευής !! γράφουν μόνο το δίκτυο διανομής ..

Εαν είχαν, κάποτε μονάδα στην Ιαπωνία , το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν την έχουν πια !!

Με άλλα λόγια , για να γίνω απόλυτα κατανοητός , τα προϊόντα κρίνονται μέρα με την μέρα , και όχι από το όνομα ..

Τελος πάντων, σταματώ εδώ τα ψαξίματα , διότι στο φινάλε μπορεί να παρεξηγηθώ κιόλας , επειδή έτυχε να μιλάω δυο ξένες γλώσσες, και παράλληλα ξέρω να ψάχνω το δίκτυο λόγο ενδεκαετής προϋπηρεσίας ..

lampros_fazer
18/05/2007, 00:12
Εγώ μια κουβέντα που είδα στο site έγραψα,από κει και πέρα χέστηκα για το πόσες γλώσσες (σιγά το νούμερο δλδ) και το πόσο καλά ξέρεις να ψάχνεις...λες και ψάχνω εγώ για γρανάζια..

kiriakost
18/05/2007, 00:20
Μπορείς να στραβώσεις για όποιο λόγο θέλεις , αλλά ο λόγος που διάλεξες, είναι απλά για γέλια .

Αντι να ακούσω ενα καλό λόγο για την πληροφορία, που αφορά όλους μας ως καταναλωτές , ΕΣΥ μου λες χέστηκα !! ??

Τοτε σκουπίσου .. γιατί μυρίζεις . :mad:

froulis
18/05/2007, 08:43
Ρε παιδες χιλια ευχαριστω για τις απαντήσεις. Το ξέρω οτι το θέμα αλυσιδογράναζα είναι "ευαισθητο" (διάβασα ενα σωρο ποστ πριν κανω το δικο μου) αλλά peace. Το μονο βέβαιο είναι ότι όποιος την ψάχνει τη δουλειά με το μηχανακι του σίγουρα θα έχει περάσει απο τον προβληματισμο αυτόν. Σκοπός είναι να ανταλλάξουμε καμια άποψη για να έχουμε όσο το δυνατον καλύτερη εικόνα την κρίσιμη ώρα της απόφασης. Τώρα ποια απόφαση θα πάρει ο καθένας το κρίνουν πολλοί παράγοντες (κόστος, διαθεσιμότητα προιόντος) και κυρίως ο ενδιαφερόμενος κάθε φορά για τα αλυσιδογράναζα. Πάντως πιστεύω ότι όσο πιο πολλά γνωρίζεις για το θέμα τόσο καλύτερη απόφαση μπορείς να πάρεις.

zireous
18/05/2007, 11:37
Κυριάκο καρντιά μου εξαρτάται από τη χρήση που κάνεις στη μηχανή σου.

Άμα μου έδινες εμένα το AX-1 σου (και τράβαγε), μάλλον θα σου έδινα τα αλυσογράναζα στο χέρι σε λιγότερο από 2 χρόνια -ότι και να ήταν, και με ολόσωστη λίπανση & καθάρισμα.


Γι' αυτό έχω ξαναπεί, μόνο εσείς θα δώσετε την απάντηση ανάλογα με τη χρήση που κάνετε στη μηχανή σας.

kiriakost
18/05/2007, 13:22
Δεν δίνω την μηχανή μου σε αγενής βρωμοτουρίστες :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao:

Σιγα .... να μην στη δώσω, γραναζοφάγε :rotflmao:

Ελα εντάξει, τα είπαμε όλα, για μια ακόμα φορά , η θεωρητική διατριβή για το θέμα γρανάζια , για μένα έχει λήξει ......

Το δικό μου οδηγικό στυλ είναι συνηθισμένο .. μικρές διαδρομές του ενός - δυο χιλιομέτρων μέσα στην πόλη , διαφυγή σε παραλίες 5 - 10 χιλιόμετρα πήγαινε - έλα 3-4 φορές το μήνα ..
Σκίσιμο στην εκκίνηση από φανάρι , σε κόντρα με κανένα βρομώπαπο , πειραγμένο και καλά ..

Και τέλος, κανα δυό , μακρινές βόλτες το χρόνο .. καμιά Βόλο - Θεσσαλονίκη , έτσι για απόδραση, να κάψουμε 2-3 ρεζερβουάρ μαζεμένα ..

Το ΝΧ - ΑΧ , δεν είναι γεννημένος χιλιομετροφάγος , με ομαλή οδήγηση μέσα στην πόλη, και ένα πολύ γλυκό κιβώτιο ταχυτήτων , έχεις μια αξιοπρεπή μετακίνηση .... και από την άλλη λόγο ροπής , εισαι έτοιμος και για παιχνίδια , άμα βρεθεί το κατάλληλο θύμα ... πάπια συνήθως ..
και άμα είναι και κινέζα !! , εκεί είναι το μεγάλο γλέντι :lol: :lol:

sotpag
18/05/2007, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Made in Japan λέει όμως..


γιατι ρε τα HONDA (παπια κλπ )που τα φτιαχνου;;;




τωρα η αιτια που χαλανε γρηγορα τα γραναζια
ειναι πως για χαμηλο κοστος κοβοντε σε πρεσα (τα δοντια δεν ειναι κομενα με "χομπ" κοπτικο εργαλειο) αλλα με ενα πατημα,
και το αποτελεσμα ειναι πως δεν εχουν καλη εφαρμογη στο ραουλο της καδενας
και μεχρι να παρουν τις "διαφορες" εχουν κανει και καποια μικρη ζημια....

lampros_fazer
18/05/2007, 13:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
γιατι ρε τα HONDA (παπια κλπ )που τα φτιαχνου;;
Στην Ισπανία..:p

P. Brothers γρανάζια λέμε..

:cool:

sotpag
18/05/2007, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Στην Ισπανία..:p

P. Brothers γρανάζια λέμε..

:cool:



δεν το λες σωστα



SP gear


και ας μου χαλανε στις 20.000 χιλ.:bigcry:

zireous
19/05/2007, 22:07
Eγώ πάντως δέ σου ξαναβάζω ιδέες -κάτι είπα για αμορτισέρ, και αμέσως παράγγειλες-, όχι τίποτα άλλο αλλά μου χρωστάνε λεφτά από 2 δουλειές και άμα αδειάσεις τη κάρτα σου και μου ζητήσεις δανεικά, ατύχησες... :lol:


Επειδή και εγώ κάποιες στιγμές χαλάω τα φράγκα της αρκούδας, καλό είναι να κάνετε σούμα, και να σχεδιάζετε τη κατάσταση με αυτά που επείγουν πιο πολύ σε σχέση με τη μηχανή και αυτά που θέλετε να της κάνετε -μαμημένο τζόκερ πού 'σαι να πάρω και το trial; :sad: :lol:

kiriakost
20/05/2007, 01:02
Ολα θα γίνουν μωρέεεεε !! :lol: Θα γελάσει και ο φτωχός .. ;)

Και απο αμορτισερ είμαστε εντάξει !! , και σχάρα βρήκαμε .. και σχεδόν απο κομμάτια, τα έχουμε όλα, κάτι κλειδαριές... Διακ. μηχανής - τάπα βενζίνης - κρανους... περιμενω να περασουν τους ωκεανούς για να έρθουν.
Την υγειά μας να χουμε .. :)

Και οσο για το μαμημένο τζόκερ , άντε πιάστω , για να σου ζητήσω δανεικά με άνεση ..


Ελληνας κροισος με νησί και Trial ..... εφτά γράμματα ... το πρώτο Ζητα ... ποιος νάνε ?? ποιος νάνε ?? :lol: :sun:

fantacid
20/05/2007, 01:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost

Ελληνας κροισος με νησί και Trial ..... εφτά γράμματα ... το πρώτο Ζητα ... ποιος νάνε ?? ποιος νάνε ?? :lol: :sun:

zitiano???

τι κερδισα???

:lol:

zireous
21/05/2007, 16:10
zbutses

:rotflmao: