PDA

View Full Version : Δισκόφρενο σε Xt 250t



dimokritos
20/05/2007, 19:45
Καλησπέρα στο forum. Είμαι περίφανος κάτοχος του XT 250T εδώ και κάμποσα χρόνια. Έτος κατασκευής '82 (!!!) αλλά προσπαθώ όσο μπορώ να το διατηρώ σε καλή κατάσταση. Έτσι είπα το βελτιώσω λιγάκι βάζοντάς του μπροστά δισκόφρενο, γιατί τα φρένα του μονο αποτελεσματικά δεν είναι.

Σίγουρα μπελαλίδικο εγχείρημα λόγω έλλειψης ανταλακτικών και στην τελική δεν ξέρω και κατα πόσο αξίζει τον κόπο.

Μήπως μπορεί να μου πεί κανείς ποιά κομμάτια ακριβώς θα πρέπει να αλλάξω? Και ίσως κανένα μαγαζί για να ψάξω (Θεσσαλονίκη είμαι), για γνήσια ούτε λόγος. Και ίσως να άλλαζα και την πίσω ανάρτηση. Αυτά τα ολίγα :)

kiriakost
20/05/2007, 19:57
Απο συναισθηματική πλευρά , σε νοιώθω .. :)

Αλλά δεν θα βρεις χαρά εύκολα .

Μια σκέψη μου ήρθε , να βάλεις μπουκάλες από άλλο μοντέλο με δισκόφρενα και τον τροχό του ... και θα χρειαστείς και την τρόμπα του ..

Αμα ρωτήσεις όμως πόσο κάνουν , θα πάθεις κρυοπαγήματα . !!!

Δεν ξέρω μας έβαλες δύσκολα ...

dimokritos
20/05/2007, 20:09
το ξέρω φίλε μου και δε νομίζω να γίνει κάτι. αλλά η ελπίδα...


δεν προγραμματίζω αγορά καινούριας μηχανής για κανα χρόνο, οπότε κάτι πρέπει να κάνω μ' αυτήν. και η μηχανή του δουλεύει μια χαρά, όσο καλά φυσικά για τα χρόνια που έχει στην πλάτη του. σ' αυτο το XT έμαθα να οδηγάω. και δεν θέλω να το παροπλίσω τόσο εύκολα.

μου είχε πεί ένας ότι θα χρειαστούν καβαλέτα, πλάκες τιμονιού, ζάντα, τρόμπα και άλλα βέβαια που δεν τα θυμάμαι. θα ήθελα να είχα μια ξεκάθαρη εικόνα για να αρχίσω το ψάξιμο. ίσως βρεθεί τίποτα ξεχασμένο από κανένα τρακαρισμένο. έχει και την πλάκα του η όλη υπόθεση της βελτίωσης στο κάτω κάτω :lol:

kiriakost
20/05/2007, 21:42
Μου αρέσει που είσαι αισιόδοξος ... αλλά όλες οι μοτοσυκλέτες όταν τρακάρουν .. τρακάρουν με τη μούρη .. και συνήθως το μπροστινό σύστημα γίνεται σμπαράλια .

Τέτοιες μετατροπές δεν είναι δύσκολες , απλά εάν δεν έχεις την βοήθεια από ένα μηχανουργείο - τορναδόρο , θα σου στοιχίσουν περισσότερο , διότι τα μαστόρια μοτοσυκλετών πάντα ψάχνουν την εύκολη λύση ... πράγμα που σημαίνει ότι ο πελάτης πληρώνει για την δική τους ευκολία .

Εαν δεν έχεις καμιά προσωπική εμπειρία με εργαλεία και μεταλα , τουλάχιστον ρώτα μπόλικα μαγαζιά πριν κάνεις την κίνηση .

Για αρχή σήκωσε την μηχανή με ένα γρύλο , έτσι ώστε να σηκωθεί το μπροστινό σύστημα στον αέρα και μέτρα το μήκος από τα καλάμια . (Τιμόνι - βίδα τροχού )

Με ένα παχύμετρο , μέτρα την διάμετρο της σωλήνας (καλάμια) .

Με όλα αυτά τα νούμερα , θα έχεις τα πρώτα στοιχειά για την αναζήτηση σου .
Καλή τύχη .

dimokritos
22/05/2007, 10:40
Το μηχανάκι όπως είναι τώρα. (ο μλκ την έσβησα από το προηγούμενο post :yuck: )


89690

Untouchable
29/06/2007, 12:51
Καποτε ειχα ενα ΧΤ 550, το οποιο ειχε φυσικα ταμπουρα μπρος πισω.
Τα ατιμα τα μερακια μου, και τα γουστα μου θελανε δισκο, εστω μπροστα.

Με πολυ ψαξιμο ειχα βρει ενα ΧΤ 600, σε αθλια κατασταση το οποιο και αγορασα ολοκληρο σε τιμη σχεδον χαρισμα.
Εγινε το ερημο δωρητης σωματος στο 550.
Πολλες μετατροπες και απειρες πατενες...το αποτελεσμα ομως δικαιωνε.
Το καλυτερο ηταν οτι και ο μετα αγοραστης του εκτημησε αναλογα την δουλεια που ειχε γινει.

Ψαξου λιγο, εχει πολλα μηχανακια που τα εχουν ξεχασμενα οχι μονο οι ιδιοκτητες τους, αλλα και ο θεος.
Καμια φορα τα σκουπιδια του ενος ειναι ο θυσαυρος του αλλου.

Antwnis
29/06/2007, 16:51
Είχα ένα ΧΤ350 μοντ92 για 3 χρονια περιπου. Είχε βέβαια δισκόγρενο μπροστα γιατι ήταν από τα τελαυταία που παραχθήκανε και όντως παρά το μονό έμβολο σταματούσε ικανοποιητικα.
Όμως, δεν νομίζω ότι αξίζει να μπλέξεις με τέτοιεσ μετατροπές.
Αφου εισαι συναισθηματικά δεμένος με το μηχανάκι, μήπως θα ήταν προτιμότερο να κάνεις ένα restoring με τα αυθεντικά ανταλακτικά της χρονολογίας του και τα χρώματα?
Έτσι, θα σου κοστίσει και λιγότερο και θα έχεις κάτι original, συλλεκτικό.
Και κανεις υπομονή να πάρεις κάτι πιο σύγχρονο για τις μετακινήσεις σου.
Το ΧΤ όμως θα σου μείνει για να σου θυμίζει τα χρονια τα παλιά..

:beer: