PDA

View Full Version : Ωρα για Grand αναβαθμιση....λιγη βοηθεια



MADKiller7
09/06/2007, 11:08
Καλημερα σε ολους,ειναι το πρωτο μου ποστ και θεμα στο φορουμ.
Ας μπω στο ψητο,ειμαι κατοχος ενος Honda Astrea Grand του 95 (μαυρο μοτερ) και επειδη το εχω αρκετο καιρο μαμα λεω να το μεγαλωσω λιγο,σκεφτηκα να παρω μια μηχανη αλλα αφου τα εβαλα κατω και τα σκεφτηκα ειναι πιθανως να την βαρεθω σε 2-3 χρονια μιας και κινουμε βασικα εντος πολης (επαρχια) αλλα και εκτος να βγω η πιο μεγαλη διαδρομη ειναι 100χλμ και οχι μεγαλες ευθειες.

Θα ηθελα την γνωμη των πιο εμπειρων γιατι θελω να κανω κατι που να αντεξει,εχω σκεφτει τα παρακατω:

Στροφαλος Aasa me 56mm διαδρομη και 25αρι πυρο
Κυλινδροπιστονα Aasa 53mm διαμετρο (πλακε)
Αντλια λαδιου μιας και μου ειπαν οτι χρειαζεται αλλη για να χωρεσει ο στροφαλος με αυτην την διαδρομη,αυτο συμβαινει πραγματι?ποια aftermarket προτεινετε?
Kεφαλη σκεφτομαι να αφησω την μαμισια μιας και θα βαλω πλακε πιστονι για να μην ταλαιπωρηθει το μηχανακι (απο τις συμπιεσεις πιο αγριων μετατροπων αν ελεγα να κανω),θα τις βαλω εναν 5ο σταδιο εκκεντροφορο μονο.
Καρμπυρατερ δεν εχω αποφασισει και δεν ξερω τιν μεγεθος θα κατσει καλα με τα κυβικα που θα εχει,θελω νορμαλ καταναλωσεις αντε λιγο παραπανω,καποια προταση?(οχι υπερβολες που εχω δει πχ 36αρι καρμπυρατερ)
Ψυγειο λαδιου για να ψυχεται λιγο καλυτερα το μοτερ,καποια προταση και εδω?
Απο aftermarket ηλεκτρικα δεν ξερω τι να βαλω και αν θα βαλω αλλα προτασεις καλοδεχουμενες?
και τελος προτεινεται μου καποια aftermarket εξατμιση που να ειναι και νομιμη απο πλευρα θορυβου.

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Προτασεις η διαφωνιες για τα παραπανω δεκτες :)

madlef
09/06/2007, 14:58
Έχεις pm !!!

Καλή σου μέρα!!!

:sun:

nasos7
09/06/2007, 20:42
to lepon afou blepo oti thes na doshs lefta kia apla foratou ena moter takekawa me 2500 ebro ena 32 karbylater ( me afto to moter den ine iperbolh) kai mia motorsport me 150 ebro kai ise megla tha pigenei malia koubaria kamia 180dara sto nero :beer: rota to mhxaniko sou gia to takekawa kai tha deis

lampros_fazer
09/06/2007, 21:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από MADKiller7
σκεφτηκα να παρω μια μηχανη αλλα αφου τα εβαλα κατω και τα σκεφτηκα ειναι πιθανως να την βαρεθω σε 2-3 χρονια μιας και κινουμε βασικα εντος πολης (επαρχια) αλλα και εκτος να βγω η πιο μεγαλη διαδρομη ειναι 100χλμ και οχι μεγαλες ευθειες.
Δλδ το παπί δε θα το βαρεθείς..; :look: (όσο τουμπανιασμένο και να'ναι)

(τις μεγάλες ευθείες τι τις θες..; :cool: )

MADKiller7
09/06/2007, 22:41
Το παπι βασικα το εχω βολευτει πολυ σαν μηχανακι,και επειδη ειναι σε αριστη κατασταση δεν θελω να το δωσω για να παρω Innova ειπα να τ μεγαλωσω,η μηχανη ειναι πιο ανετη για διαδρομες και η μεγαλυτερη εδω ειναι 100χλμ,εγω το μαξ βολτα που εχω παει ειναι καμια 40αρια χλμ,απο μια πολη σε αλλη και αυτο σπανια,αρα βασικα κινουμαι εντος πολης και δεν νομιζω οτι μου χρειαζεται μηχανη,

Καλο και αγιο το ματερακι της takekawa alla 2500 ειναι πολλα για ενα παπι,ειπα να το μεγαλωσω οχι να το τουμπανιασω.

Γνωμες σχετικα με αυτα που ρωτησα,κανεις?