PDA

View Full Version : Μπαταρίες ....... Yuasa VS Bosch



kiriakost
10/06/2007, 02:36
Απο την κική και την κοκό ποια να διαλέξω , την κική την αγαπώ, μα το ίδιο την κοκό ! :a13: :)

Στην αρχή έπαιρνα Yuasa Japan , στην πορεία ξέπεσα στις κινέζικες (μισά λεφτά από αμπέρ πάντα χώμα ήταν , ας είναι καλά το μοτόρι μου, που πάντα έπαιρνε με την πρώτη ) .

Τωρα λέω να πάω κατά Γερμανία μεριά για καμιά Bosch .

Βρήκα και το κωδικό ..
Yuasa YTX7L-BS = Bosch B50614

άκουσα και κάτι μισόλογα για Bosch & Praktiker .


Ερώτημα : τι εμπειρίες έχετε από τις μπαταριές Bosch για μοτοσυκλέτες ?
Ξέρει κανείς που τις φτιάχνουν ?

OzZzZzY
10/06/2007, 03:11
τι bosch και yuasa και πατατες λες ρε ασχετε? ρε που κατεβηκες απο την σπηλια σου στο βουνο και ασχοληθηκες με μηχανες κ ρωτας και για μπαταριες..ε βεβαια τι θα παιρνες ως κλασσικος αχρηστος? yuasa και βλακειες....ακου λιγο υπανθρωπε....







































Skarmax ελβετικη θα παρεις.. εγγυηση στην ποιοτητα
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol: :lol: :lol:

OzZzZzY
10/06/2007, 11:37
:lol: :lol: :lol: :lol:

εγω yuasa εχω στο μηχανακι παντως και δεν εχω προβλημα :rolleyes:

kiriakost
10/06/2007, 11:44
Καλές οι Υuasa , αλλά καλό είναι να έχουμε πάντα μια εναλλακτική πρόταση . :)

kiriakost
13/06/2007, 23:05
Επειτα από πολύ ψάξιμο εντόπισα στην Ελλάδα την πηγή για μπαταριές Bosch .

Η μπαταρία Bosch, για το ΑΧ-1 κοστίζει 65? και καλύπτετε από 18 μήνες εγγύηση .

Παραδόξως οι μπαταριές αυτοκινήτου καλύπτονται απο 12 μήνες εγγύηση , ενώ οι μπαταριές μοτοσυκλετών με 18 μήνες .

Με 30? παίρνεις κινέζικη με τρεις μήνες εγγύηση !
Με 102 ? παίρνεις Yuasa ( χωρίς εγγύηση σου λένε , εκτός εάν βάλεις τις φωνές ...) (τοπικός αντιπρόσωπος Honda ... οχι ο Σαρακάκης) .


Πληροφορίες για Bosch ... Bosch Α.Ε. 2105701241

OzZzZzY
14/06/2007, 00:51
οι yuasa εχουν για εγγυηση την υψηλη τιμη τους ή το "ονομα"? δν το πιακα αυτο :mad:

kiriakost
14/06/2007, 19:22
Δεν ξέρω φίλε OzZzZzY , και εγώ έμεινα με την απορία όταν την πλήρωσα , και έπειτα μου είπαν , να μην την ψάχνω για εγγύηση .

Δεν θέλω να πω ότι είναι γενικό το κακό , αλλά καλό είναι να ρωτάμε !!

zzr2005
15/06/2007, 10:52
γενικά εμένα η εγγύηση στις μπαταρίες μάλλον θεωρητική μου φαίνεται....
αντε να αποδείξεις ότι το μηχανάκι σου δεν έχει πρόβλημα με τα ηλεκτρικά και την έφαγε πριν την ώρα της....και οτι φταίει η μπαταρία....

κάλιστα ο κάθε έμπορος μπορεί να επικαλεστεί οτιδήποτε για να μην στην αλλάξει...μπορεί να έχει διαρροή το μηχανάκι, πρόβλημα ο συναγερμός και χίλια-δύο...:(

kiriakost
15/06/2007, 21:56
Εχει μια βάση ο ισχυρισμός σου , αλλά όταν μιλάμε για μπαταριές που απευθύνονται σε
μοτοσυκλέτες, όπου η εκκίνηση τους , γίνεται αποκλειστικά με μίζα ...

Εκει όλα αλλάζουν , η μπαταριά θα πρέπει να είναι σκύλος , και να αντέχει οποιαδήποτε κακοποίηση μέσα στα πλαίσια της εγγύησης .


Βέβαια υπάρχουν τρόποι , να διαγνώσεις εύκολα , προβλήματα υπερφόρτωσης .

Στα σίγουρα όμως , το θέμα εγγύησης έχει να κάνει με το 95% των περιπτώσεων , όπου ο θύτης είναι η μπαταριά. :)

stefanos
15/06/2007, 22:13
Αν πάς σε μπαταριά θα σε μετρήσει πρίν σου βάλει την καινούργια και αν την πας στην εγγύηση θα ξαναμετρήσει και θα σου δώσει άλλη αν δεν έχεις πρόβλημα.
Εξάλου δεν έχει κόστος γι αυτούς.
Τώρα αν την πάρεις απο ανταλακτικάδικο τρέχα γύρευε.

kiriakost
15/06/2007, 22:47
περί ανταλακτικάδικο ο λόγος !!

Οι Yuasa , δεν φαίνεται να έχουν δίκτυο διανομής , και τα ανταλακτικάδικα είναι μονόδρομος.
(Ασε που άκουσα οτι έχουν απαγορευτεί διότι είναι παλιάς κατασκευαστικής τεχνολογίας , δηλαδή αντί-οικολογικές , άρα με δυσκολία εισάγονται , εάν εισάγονται )

Ενω η Bosch , εχει εισαγωγέα στην Αθήνα , χονδρέμπορο στην κεντρική Ελλάδα (Λάρισα), και εξουσιοδοτημένο σημείο πώλησης ανά πόλη .

Βεβαια μου ξεκαθάρισαν ότι δεν υπάρχουν πλέον "Bosch made in Germany ", αλλά το παραβλέπω χάριν της μεγάλης εγγύησης .

kiriakost
17/06/2007, 15:26
Βρήκα στην σελίδα της Yuasa τον πινάκα μοντέλων μοτοσυκλετών ,
που χρησιμοποιεί την YTX7L-BS . yuasabatteries.com (http://www.yuasabatteries.com)
Παραδόξως , από ότι νόμιζα , μπαίνει και σε νέα μοντέλα , αυτό σημαίνει ότι θα έχουμε μπαταριές
τέτοιου τύπου για αρκετά χρόνια .

Το δίκτυο όμως διανομής Yuasa, μοιάζει να είναι ένα πολύ κλειστό παιχνίδι , μάλλον διότι σπρώχνουν τις μπαταριές μέσα απο τα κανάλια των αντιπροσωπιών , με αποτέλεσμα να μην υπάρχει εύκολα ανταγωνισμός στην τιμή .

Πάντως σκεφτικά μια πονηριά , έστω και έτσι έχουμε τρεις επίσημες αντιπροσωπείες που θα μπορούσε όποιος ήθελε , να ζητήσει την ίδια μπαταριά ,
και να συγκρίνει την τιμή μεταξύ τους !! ;) (Honda-Kawasaki-Suzuki και θα προσθέσω και την Aprilia....SR 125!!)



ATK ..................All Electric Start Models..1996 - 2001
Bimota.....900....DB3 Mantra..................1997 - 1999
Bimota.....1100..SB6, SB7......................1995 - 1997
Honda.......125...NX125.........................1988 - 1990
Honda.......250...CB250 Nighthawk........1991 - 2007
Honda.......250...CMX250C Rebel............1996 - 2007
Honda.......250...NX250..........................1988 - 1990
Honda.......600...CB600F (599) ..............2004 - 2006
Kawasaki...250...EX250 Ninja.................1995 - 2007
Kawasaki...250...KL250 Super Sherpa....2000 - 2004
Kawasaki...250...KLX250S......................2006
Suzuki........125...DR125, SE, SES ..........1994 - 1996
Suzuki........125...RV125 SE, R................1994
Suzuki.........200...DR200SE....................1996 - 2007
Suzuki.........250...DR250S EP, ER, ES.....1994 - 1995
Suzuki.........250...GZ250........................1999 - 2007
Suzuki.........350...DR350SE....................1994 - 1999
Yamaha.......225...XT225 Serow.............1992 - 2000

kiriakost
17/06/2007, 16:05
ΚΑΙ ΤΩΡΑ Η ΒΟΜΒΑ ....


πολύ λόγο έκανα για το θέμα εγγύησης της Yuasa , και κάποιοι ίσως να νόμιζαν οτι τα έβγαζα από το κεφάλι μου ..

Βρήκα όμως την σελίδα της Yuasa περί εγγύησης , σκυλιασα να την βρω .... αλλά άξιζε .



What is the warranty period on a Yuasa battery?


Yuasa does not handle warranty issues, nor do we set the rules and regulations of doing so. All inquiries should be directed to the dealer where the battery was purchased. Their distributor sets that warranty period and handles all claims. The majority of the distributors give 6 months, but the are not obligated to do so by Yuasa.

Direct link HERE .. http://www.yuasabatteries.com./faqs.asp?action=1&id=24


Εξη μηνάκια μόνο ρε κακομοίρηδες !!! :a029: :a03: Αντε πάτε για βρούβες ... και είχα και δίλημμα... μήπως πάρω Bosch και την πατήσω ..



:a026:

zireous
17/06/2007, 22:37
Επειδή δε ξέρω άμα είσαι βροχερός τύπος σα και μένα Κυριάκο, ξέρεις πόσο τοις εκατό χάνει η μπαταρία χειμώνα με κρύο ανά μέρα που κάθεται;


Γι' αυτό που και που θυμίζω, άμα ανησυχείτε για απώλειες και τη παρκάρετε το χειμώνα (και δε φταίνε τα ηλεκτρικά), βάλτε στο γκούγκλη το "trickle charger" (η "battery charger"), στη χειρότερη πάρτε έναν απλό και φορτίζετε τη με το 1/10 μόνο των Amps (η γρήγορη φόρτιση με πιο πολλά είναι λάθος), και διαβάστε κι άλλα για το θέμα σε σχετικά σάιτ (πχ το πολύμετρο δε φτάνει για να δεις πόση ζωή έχει η μπαταρία).


Δεν είναι καθόλου σπάνιο μια απλή μπαταρία να βγάλει 2-3 χρόνια άμα τη φροντίζεις.

kiriakost
17/06/2007, 23:03
Ο "trickle charger" παρουσιάστηκε η να το πω πλασαρίστηκε , για να βοηθήσει τις μπαταριές NiMH , δηλαδή, τις επαναφορτιζόμενες μπαταριές ΑΑ των φωτογραφικών μηχανών .
Διότι εκείνες , ναι , χάνουν την φόρτιση ώρα με την ώρα .

Δεν αμφισβητώ ότι η μπαταριά που κάθετε πέφτει , αλλά "trickle charger" για μπαταριές μοτοσυκλετών , είναι λιγάκι τραβηγμένο .

Στην πράξη , και ως Ηλεκτρολόγος , γιος ηλεκτρολόγου αυτοκινήτων , έχω να πω ότι η νέα τεχνολογία προκειμένου να καταργήσει , τους ογκώδες και ακριβούς λόγο χαλκού, μετασχηματιστές , δημιούργησε τα παλμο-τροφοδοτικά .

Οι μπαταριές με ηλεκτρολύτη ή ζελλ , δεν ευνοούνται από την παλμική φόρτιση , διότι έχουν πολλά στοιχεία , και η δυναμική του παλμού εξασθενεί σημαντικά .

Εχω πάρει τα μαθήματα μου περί "trickle charger" και ΔΕΛΤΑ DV , το θέμα είναι ότι εάν όλα αυτά ήταν πραγματικά χρήσιμα , και τα συστήματα φορτισης των οχημάτων , αυτοκινήτων και μοτοσυκλετών θα είχαν από κατασκευής τέτοιες δυνατότητες .

Αντι αυτού, ακόμα και σήμερα έχουμε έναν σκέτο ξερό ανορθωτή , και ένα βασικό κύκλωμα ελέγχου τάσης και υπερφόρτωσης .



Προσωπικά χρησιμοποιώ την μηχανή μου 365 μέρες το χρόνο , είναι το βασικό μου μεταφορικό μέσο .
Η Yuasa που είχε η μηχανή μου όταν την πήρα μου έβγαλε πέντε χρόνια , και έδωσα δυο τρεις φορές ρεύμα για να κάνουν εκκίνηση αυτοκίνητα !!
Η επόμενη Yuasa μου βγήκε κολοκύθα , δυο χρόνια με το ζόρι .
έπειτα ξέπεσα στις κινεζικές , αλλά τώρα ,
θα κάνω πλέων την καλύτερη αγορά βάση της στατιστικής ;)

banditgr
17/06/2007, 23:04
ego evala yuasa sto cbr mou me 30 i 40€ (den thimame akrivos) prin kana mina.Tin pira apo ton arathimo sto keratsini,g. lampraki

kiriakost
17/06/2007, 23:16
Το κοστολόγιο βγαίνει πάντα κατά τύπο μπαταρίας , η μπαταριά που μιλάμε είναι ακριβή διότι πετάει 50Α στο φτερό , για μια τόσο μικρού μεγέθους μπαταριά αυτό είναι θαύμα .

Υπάρχουν δυο τύποι Yuasa , οι απλές , και οι δυνατές , με το λογότυπο MF !!

Αμα δεν βαριέσαι ψάξε το λίγο .

Nikoskazer2000
18/06/2007, 00:23
Κυριάκο εχω τρείς ερωτήσεις:

1.Εισάγονται τελικά Yuasa απο ΙΑΠΩΝΙΑ; Γιατί κινέζικα δεν αγοράζω ούτε με σφαίρες!

2.Ποιά η διαφορά μεταξύ gel και απλών μπαταριών (υγρού τύπου);

3.Θα βρώ καμιά Yuasa τύπου MF, τις "δυνατές" που έλεγες δηλαδή. στα 5Α για το Kawasaki μου;

:confused:

kiriakost
18/06/2007, 00:41
φίλε Νίκο .. :)



1.Εισάγονται τελικά Yuasa απο ΙΑΠΩΝΙΑ

Οχι από ιδιώτες, επίσημα!! , μόνο από αντιπροσωπίες μοτοσυκλετών .

έψαξα όλο το ευρωπαϊκό δίκτυο της Yuasa UK FR DE , μόνο η Γερμανία δείχνει να έχει αντιπρόσωπο, αλλά οχι για μπαταριές μοτοσυκλετών , άλλου τύπου .

Εαν εννοείς να γράφει made in Japan , δεν παίρνω όρκο , δεν μπόρεσα να βρω το εργοστάσιο για αυτές , βρήκα όμως ένα εργοστάσιο στην Αγγλία , αλλά για άλλους τύπους μπαταριών.



2.Ποιά η διαφορά μεταξύ gel και απλών μπαταριών (υγρού τύπου);

Η μόνη διαφορά είναι ότι το gel , δεν εξατμίζεται εύκολα , άρα καλύτερη παρακράτηση υγρών μέσα στην μπαταριά , άρα μεγαλύτερος κύκλος ζωής .

Παράδειγμα .. οταν έπεφτε η απόδοση της μπαταρίας μου (Yuasa) , συμπλήρωνα λίγο αποσταγμένο νερό , και την έβγαζα καθαρή, για ακόμα 6-10 μήνες .




3.Θα βρώ καμιά Yuasa τύπου MF, τις "δυνατές" που έλεγες δηλαδή. στα 5Α για το Kawasaki μου;

Με βάση τις διαστάσεις μπορείς να ψάξεις .
Η χρηση Yuasa τύπου MF , είναι υποχρεωτική σε όσες μηχανές έχουν μόνο μίζα , δεν είναι κάτι εξαιρετικό , προδιαγραφές είναι . :)

Nikoskazer2000
18/06/2007, 01:07
αα μάλιστα...

Οπότε το "made in Japan" ας το ξεχάσω. :(

Πάμε για Bosche δηλαδή;

Θέλω μπαταρία τύπου MF γιατί με 3Α συνεχώμενα που τραβάνε τα φώτα μου η μπαταρία δουλεύει οριακά. Την παλεύει ακόμα δηλαδή, αλλα καταπονήται πολύ είμαι σίγουρος.

Θα παω σε αντιπροσωπίες να ρωτήσω λοιπόν.

Να 'σαι καλά!

:beer: :sun: :beer:

:wave2:

kiriakost
18/06/2007, 01:41
Πάμε για Bosch δηλαδή;

Εγω θα πάω , το αποφάσισα .. απο το να πέσω σε καμιά πολυκαιρισμένη Yuasa ( παρκαρισμένη στα ράφια για καιρό ) , και χωρίς εγγύηση .. δεν λέει φίλε .

Παω Bosch με τα +1000, και με 18 μήνες επίσημη εγγύηση , και στο φινάλε ,
ας γράφει απάνω και Made in Gravara ..

Ο πωλητής είναι στα 1000 μέτρα από την πόρτα μου , και ο χονδρέμπορος στα 60 χιλιόμετρα, 45 λεπτά δρόμος .

Παράδοση ...., έτσι και πω φέρτην , έρχεται σε μια μέρα , και υποθέτω οτι εάν χρειαστεί αντικατάσταση , παρομοίως μια μέρα αναμονή.

Δεν ξέρω , με συμφέρει πολύ υπό τις παραπάνω συνθήκες, να πάρω Bosch .

Εγω βρηκα και Yuasa με δυο ευρώ φθηνότερα από τα 65? που έχει η Bosch ,
σχετικά κοντά , Αγγλία :lol:

Αλλα τι να λέει , έξη μήνες εγγύηση και άμα θέλουν στη δίνουν .... αυτά είναι γελοία πράγματα .
Στο χερι του εμπόρου είναι λέει , οτι θέλει σου δίνει ... ΤΙ ΛΕΤΕ ΜΩΡΕ ΣυνΈλληνες !!! ..
(Ξύπνησε ο ΛΙΑΚΟΣ μέσα μου)
(Αυτός που πουλάει τα πατριωτικά βιβλία στην τηλεόραση ) :lol: :wave2:

Nikoskazer2000
18/06/2007, 01:46
Τότε ξεκινάω και 'γω για Bosche (αν και λίγο δύσκολο στα Χανιά) και στη χειρότερη Yuasa.

:sun:

kiriakost
18/06/2007, 01:54
Παρε ενα τηλέφωνο Αθήνα , το έχω βάλει το νούμερο στην πρώτη σελίδα, εκεί θα σου πουν σε ποια σημεία τις πουλάνε στην Κρήτη .

Να πεις οτι σε έστειλε ο τρελός Βολιώτης , για να πάρω και εγώ τα ποσοστά μου !!

:lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Nikoskazer2000
18/06/2007, 02:02
Οκ φίλε! Αύριο κιόλας θα πάρω τηλ.

:beer:

zireous
18/06/2007, 20:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
...
Στην πράξη , και ως Ηλεκτρολόγος , γιος ηλεκτρολόγου αυτοκινήτων , έχω να πω ότι η νέα τεχνολογία προκειμένου να καταργήσει , τους ογκώδες και ακριβούς λόγο χαλκού, μετασχηματιστές , δημιούργησε τα παλμο-τροφοδοτικά .

Οι μπαταριές με ηλεκτρολύτη ή ζελλ , δεν ευνοούνται από την παλμική φόρτιση , διότι έχουν πολλά στοιχεία , και η δυναμική του παλμού εξασθενεί σημαντικά .

Εχω πάρει τα μαθήματα μου περί "trickle charger" και ΔΕΛΤΑ DV , το θέμα είναι ότι εάν όλα αυτά ήταν πραγματικά χρήσιμα , και τα συστήματα φορτισης των οχημάτων , αυτοκινήτων και μοτοσυκλετών θα είχαν από κατασκευής τέτοιες δυνατότητες .
...


To 1% απώλειες κάθε μέρα που κάθεται ισχύει, και παρά το λογίδριό σου (εμένα με άρεσε πάντως :D ), έχουνε βγει chargers με προδιαγραφές καί για gel μπαταρίες ειδικά για μηχανές -προκειμένου να χάνεις 1% τη μέρα, η εναλλακτική είναι φτηνότερη (σόρι που δε ξαναποστάρω το λινκ, αλλά έχουμε και δουλειές καθώς και ζωή έξω από το νετ, και τρέχουμε, κάπου στα τεχνικά το είχα βάλει).

Εγώ δεν είμαι ηλεκτρολόγος (ούτε συγγενής κοντινός υπάρχει τέτοιος), μόνο σε καμμιά δεκαριά σχετικά σάιτ (3-4 από αυτά ασχολούνται ειδικά με μηχανές και τιπς γύρω από τη συντήρηση), που τσέκαρα παλιότερα το προτείνανε -και ακόμα το προτείνουν, και ειδικά άμα η μηχανή κάθεται (βλέπε και την έννοια winterizing)...


Το συμπέρασμά σου στη τελευταία πρόταση είναι ατυχές...


Πχ άν είχαμε δια νόμου τοποθέτηση ρελέ ασφαλείας στα σπίτια μας πριν 2- τρεις δεκαετίες, θα γλίτωνα κάνα 2 ηλεκτροπληξίες (λες εκεί να τη πάτησα; ). :lol:


Αν, φρόντιζαν οι λαστιχάδες, δεν θα έβαζα αέρα στα λάστιχα -υπάρχει και το μους βέβαια... κλπ.

kiriakost
18/06/2007, 22:32
Δεν θα κονταροχτυπηθώ μαζί σου , διότι στην Ηλεκτρολογία , μπορεί το μαχαίρι σου να μην είναι και τόσο κοφτερό , αλλά σίγουρα θα μου κάνεις γρατσουνιές στην ασπίδα μου .....και μόλις την γυάλισα. :lol: :lol:

derd
20/06/2007, 11:47
Yuasa ινδονησιας πανω στο Transalp απο καλοκαιρι 2004 και μαλλον θα βγαλει και αυτο.. ;)

kiriakost
23/06/2007, 09:49
Βρήκα σε έναν οδηγό ανταλλακτικών μοτοσυκλέτας , ότι η εταιρεία ΠΕΡΚΟ , δηλώνεται ως αντιπρόσωπος Yuasa .

Το γράφω ενημερωτικά , έτσι για να τα λέμε όλα . :)


( για μένα, δεν άλλαξε τίποτα , απλά περιμένω να πληρωθώ( τέλος του μήνα )


http://motorsite.gr/index.php?mcat1=15&mcat2=1&ccat1=2&ccat2=10

.

kiriakost
24/06/2007, 18:17
Να να να να ... αρε δαιμόνιο ελληνικό !!

Για τους φανατικούς της Yuasa , μάλλον η πηγή για καλές τιμές ..


http://www.interbatt.gr/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=19&Itemid=15



http://www.interbatt.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=106&category_id=19&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=15

Tropeas
07/07/2007, 19:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
Θέλω μπαταρία τύπου MF γιατί με 3Α συνεχώμενα που τραβάνε τα φώτα μου η μπαταρία δουλεύει οριακά. Την παλεύει ακόμα δηλαδή, αλλα καταπονήται πολύ είμαι σίγουρος.
Νικολήηηηηηηηηη....
τι φώτα στο kaze-r μπορούν να τραβάνε 3A???:confused: :p
























:a13: :a13: :a13: ...δεν βάζεις καμιά φωτό??? :winka:

stefanos
09/07/2007, 12:47
Εχω την εντύπωση οτι το μεγαλύτερο πρόβλημα στις μπαταρίες μοτο είναι η πρώτη φόρτιση.
Υποθέτω οτι μιλάμε για μπαταρία που αγοράζετε στο κουτί της χωρίς τα υγρά μέσα.
Αφού λοιπόν γεμισουμε την μπαταρία με τα υγρά πρέπει να την βάλουμε για αργή φόρτιση.
Εαν δεν το κάνουμε η μπαταρία δεν θα γεμίσει ποτέ πλήρως απο το κύκλωμα φόρτισης της μοτο.
Για το λόγο αυτό ή έχετε φορτιστή στο σπίτι ικανό για την διαδικασία, η βάζετε τον μπαταριά να κάνει την διαδικασία και την παίρνετε την άλλη μέρα, τα μαγαζιά ανταλακτικών δεν έχουν συνήθως δυνατότητα να κάνουν αυτή την δουλειά.

kiriakost
09/07/2007, 19:25
Το ρεύμα φόρτισης αναγράφεται σε κάθε σοβαρή μπαταριά .

Στην συγκεκριμένη που μιλάμε είναι 600mA .



Αλλα εγώ, έχω μια άλλη ας πούμε απορία , οι μπαταριές Jell ,
θέλουν την ίδια μεταχείριση με τις άλλες ?

Υποτίθεται ότι είναι στημένες .. έτοιμες !!

Nikoskazer2000
10/07/2007, 01:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Νικολήηηηηηηηηη....
τι φώτα στο kaze-r μπορούν να τραβάνε 3A???:confused: :p
























:a13: :a13: :a13: ...δεν βάζεις καμιά φωτό??? :winka:

Ειδική κατασκευή. Πολύ ΕΙΔΙΚΗ κατασκευή. Μου πήρε πολλά $ και σχεδόν 1,5 χρόνο απο τη ζωή του αδελφού μου (σχεδιαστής ολοκληρωμένων). Δεν θέλω να βάλω φώτο. Απλά να πω οτι κάτι τέτοιο έχει γίνει σε 3 πρωτότυπα αυτοκίνητα προς το παρόν. Σε Ελλάδα τίποτα ακόμη.
Περιθώρια βελτίωσης αρκετά αλλα χρειάζομαι χρόνο και πολύ πειραματισμό ακόμα.




Όποτε no photos...

Nikoskazer2000
10/07/2007, 01:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Εχω την εντύπωση οτι το μεγαλύτερο πρόβλημα στις μπαταρίες μοτο είναι η πρώτη φόρτιση.
Υποθέτω οτι μιλάμε για μπαταρία που αγοράζετε στο κουτί της χωρίς τα υγρά μέσα.
Αφού λοιπόν γεμισουμε την μπαταρία με τα υγρά πρέπει να την βάλουμε για αργή φόρτιση.
Εαν δεν το κάνουμε η μπαταρία δεν θα γεμίσει ποτέ πλήρως απο το κύκλωμα φόρτισης της μοτο.
Για το λόγο αυτό ή έχετε φορτιστή στο σπίτι ικανό για την διαδικασία, η βάζετε τον μπαταριά να κάνει την διαδικασία και την παίρνετε την άλλη μέρα, τα μαγαζιά ανταλακτικών δεν έχουν συνήθως δυνατότητα να κάνουν αυτή την δουλειά.


+1000

Έτσι ακριβώς οπως τα λες πατέρα με τη μόνη διαφορά οτι σε οποιοδήποτε μαγαζί κι' αν την πας για φόρτιση θα στην φορτίσουν πολύ γρήγορα (1,5 ώρα περίπου) και οπως καταλαβαίνεις αυτό είναι πολύ βάρβαρο για τη μπαταρία.

Κατα προτίμηση ενα καλό σταθερό τροφοδοτικό και φόρτιση (ανάλογα με τη χωρητικότητα της μπαταρίας) σε περίπου 18 ώρες.

zireous
10/07/2007, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
+1000

Έτσι ακριβώς οπως τα λες πατέρα με τη μόνη διαφορά οτι σε οποιοδήποτε μαγαζί κι' αν την πας για φόρτιση θα στην φορτίσουν πολύ γρήγορα (1,5 ώρα περίπου) και οπως καταλαβαίνεις αυτό είναι πολύ βάρβαρο για τη μπαταρία.

Κατα προτίμηση ενα καλό σταθερό τροφοδοτικό και φόρτιση (ανάλογα με τη χωρητικότητα της μπαταρίας) σε περίπου 18 ώρες.

Από ότι έχω διαβάσει ο φορτιστής καλό είναι να δίνει το ένα δέκατο των αμπέρ της μπαταρίας που θέλεις να φορτίσεις -που σημαίνει καλό είναι να βεβαιωθείς ότι ο μηχανικός βάζει το διακόπτη στη σωστή θέση, ή δίνεις ένα 30άρι και παίρνεις ένα charger και το κάνεις μόνος σου.

Περισσότερα (αλλά αρχαία):
http://www.dansmc.com/batteries.htm

kiriakost
11/07/2007, 01:47
Fake marketing


I have always gotten a kick out of the advertising on chargers saying that they are engineered to automatically adjust the voltage down to meet the need. That is crap. They have no choice in the matter. As the voltage on the battery goes up, the amount of difference......


http://w6rec.com/duane/bmw/battery/



.

Nikoskazer2000
11/07/2007, 02:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Fake marketing




http://w6rec.com/duane/bmw/battery/



.

+1

Ότι κάνεις το κάνεις manual. Ώστοσο μοιραία το ρεύμα φόρτισης θα "πέσει" απο τη στιγμή που η μπαταρία θα αρχίζει να φουλάρει και θα έχει αλλες απαιτήσεις για τροφοδοσία.

Γι' αυτό και επιβάλεται στην αρχή να ρυθμίζεις το τροφοδοτικό σε λίγα mAh φόρτισης για να μη χεστεί η μπαταρία απ' το πολύ φαί (overload-->overheat-->boom :lol: ) και μετά απο λιγάκι να της δίνεις λίγο παραπάνω τάση για να διατηρήσεις τη διαφορά δυναμικού.

Αν και πιστεύω πως ολα αυτά τα ξέρεις πολύ καλά...:smilea:


Υ.Γ: Αν υπάρχει διακοπή ρεύματος αποσυνδέουμε το συντομότερο δυνατόν τη μπαταρία απο το φορτιστή γιατί αλλιώς η μπαταρία θα αρχίσει ν' αδειάζει αφου η διαφορά δυναμικού θα χαθεί και ΑΥΤΗ θα τροφοδοτεί πλέον το τροφοδοτικό (δλδ το αντίθετο).

:wave2:

kiriakost
11/07/2007, 19:20
Μάστορα , κουνάω την ουρά μου διότι έτυχε να έχω αυτό εδώ . !!! :)

Ενα τροφοδοτικό 30V 10A , στα 1200? , με ενεργώ περιορισμό ρεύματος .

Ρυθμίζεις τα βολτ που θέλεις ( 13.8 - 15) , προρυθμίζεις τα Αμπέρ στα 0.7 Α .
Την αφήνεις και φεύγεις .

Η τεχνολογία είναι χρήσιμη , σίγουρα , ένας καλός φορτιστής δεν είναι ένα φθηνό τροφοδοτικό.
Απο την άλλη όμως , ένα επαγγελματικό εργαστηριακό τροφοδοτικό, εχει περισσότερες χρήσεις , από το να ανάβει λαμπάκια !! :)

kiriakost
11/07/2007, 19:21
Το δικό μου, είναι το μοντέλο PD30-10 ( αλλά βρήκα φώτο στο Web από αδελφάκι του)

.



96059

Nikoskazer2000
12/07/2007, 00:30
Να εξηγηθώ: Ξέρω μόνο κάτι ψιλά απο ηλεκτρονική και ηλεκτρολογία. Ο little brother είναι το κεφάλι που ζαλίζω οταν το εχω ανάγκη.

Έχει φτιάξει δικό του τροφοδοτικό για μικρά πειράματα και λόγω μικρού μετασχηματιστή περιορίστηκε στο 1Α, αν και κάνουμε δουλειά.

:wave2:

kiriakost
12/07/2007, 01:11
Τα παραπάνω , το έγραψα , πιο πολύ για να μην ξεγελαστεί κανένας από το κείμενο Fake marketing , και από παρεξήγηση της αγγλικής γλώσσας , ανατινάξει καμιά μπαταρία . ;)


Διοτι στο κείμενο αυτό ο Αμερικάνος προσπαθεί να φτιάξει χειροκίνητο σύστημα περιορισμού της τάσης .
Και λέω ότι δεν είναι ανάγκη να καταφύγουμε σε τέτοιες κατασκευές , όταν έχουμε ένα τροφοδοτικό με τα χαρακτηριστικά του παραπάνω.

Σίγουρα υπάρχουν μικρά τροφοδοτικά με ρυθμιζόμενη έξοδο σε αμπέρ , που δεν κοστίζουν όσο ο δικός μου γαργαντούας .. :lol:

Δεν ξέρω εαν έχει βγάλει κάτι τέτοιο καμιά εταιρεία με ηλεκτρονικά κιτ , έτσι ώστε το κόστος απόκτησης , να πέσει στο μίνιμουμ .

AUFGEBRACHT
15/05/2013, 22:41
Με άδεια από την αρχαιολογική υπηρεσία ξεθάβω το θέμα γιατί σήμερα "'έμεινα" κατά 99,9% (ελπίζω) από μπαταρία, έχω τη μηχανή 7 χρόνια, η μαμίσια άντεξε 4 χρόνια, τη δεύτερη την είχα πάνω από Φεβρουάριο του 2010, γεμάτα 3 χρόνια δηλαδή. Εμένα πάντως 3 χρόνια που φαίνονται λίγα, αλλά φαίνεται πως το μηχανάκι δεν ανέχεται πάνω του ιαπωνικά προϊόντα, yuasa και οι 2 μπαταρίες και λέω να πάω κατά Γερμανία μεριά βλ. Bosch. Kανείς με 650GS κι εμπειρία από Bosch; Πάντως τις βρίσκω σε δελεαστικότατες τιμές από μια σύντομη έρευνα στο διαδίκτυο.

DrBig
16/05/2013, 07:22
http://odysseybatteries.com/

Βγαζει διασταση για την μηχανη σου και θα κρατησει καμια 8ετια...

spyrakos35
16/05/2013, 09:43
http://odysseybatteries.com/

Βγαζει διασταση για την μηχανη σου και θα κρατησει καμια 8ετια...


με πρόλαβες γιατρέ.....

nassosxlvbros
16/05/2013, 12:56
-Yuasa από μαμά είχε το ΤΑ μου...το πήρα μεταχείρω 1 έτους (18000κμ) το κράτησα 5 χρόνια,το έδωσα με 98000κμ.Με τη μπαταρία δεν ασχολήθηκα ποτέ όλο αυτό το καιρό...ο επόμενος ιδιοκτήτης την άλλαξε προληπτικά μετά από 1.5 χρόνο....
-Yuasa από μαμά είχε και το Hornet...Από τον Ιανουάριο του 2006 μέχρι το Σεπτέβρη του 2010-με αρκετά συχνές ακινησίες- είχα την ίδια μπαταρία.Η Bosch που έβαλα μετά-γιατί Yuasa μόνο αυθεντικές Japan όχι Κινας κρατάνε-όπως με πληροφόρησε ο ηλεκτρολόγος,κράτησε 1,5 χρόνο(Σεπτ/'10-Απρ '12... όσο και η κινέζικη που έχω τώρα,που συνεχίζει φιλότιμα (και με τα μισά λεφτά...) ;)

Στο παλιό μου αμάξι είχα Bosch Silver 12V/55Ah...το καμάρι της εταιρείας τότε...που κράτησε με το ζόρι 2 χρόνια σε ένα αμάξι με μηδενική κατανάλωση (Ford Escort MKII 1.300) σε ρεύματα,όταν η άγνωστη μπαταρία που έβαλα μετά (Artica? κάπως έτσι...) κράτησε...6 χρόνια!!!
Η μαμά μπαταρία στο επόμενο αμάξι (Ford Fiesta MK3 ) κράτησε 5 χρόνια πολύ χαλαρά...ξανάβαλα μαμά και το έδωσα στα 10 χρόνια με αυτήν χωρίς σημάδια πτώσης.
Το επόμενο αμάξι από το 2006 μέχρι σήμερα,έχει τη μαμά μπαταρία...παρ'ότι γερμανικό,όχι,δεν έχει Bosch...

Eρώτηση απλή: Γιατί η μαμά μπαταρία των οχημάτων κρατάει τόσο και οι εμπορίου στο 1/5 του χρόνου;
Απάντηση απλούστατη: Για να αγοράζουμε κάθε τόσο μπαταρίες...δε θέλει πολύ κλικ κλικ....

Συμπέρασμα: Bosch ποτέ ξανά... και να μου τη χαρίσουν δεν τη χρησιμοποιώ...:nono:

Όσο για τις φορτίσεις του Κυριάκου από τροφοδοτικά,ανορθωτές και λοιπές αλχημείες από γόνους ηλεκτρολόγων,ας μη σχολιάσω καλύτερα....

OldMan
16/05/2013, 15:07
Με άδεια από την αρχαιολογική υπηρεσία ξεθάβω το θέμα
Τα threads του Κυριάκου απαιτούν άδεια από το Υπουργείο Πολιτισμού ...

andreas 400
16/05/2013, 15:54
με πρόλαβες γιατρέ.....

σκεφτομαι και γω η επομενη να ειναι αυτη στο δικο μου,χαλαλι τα λ7 της....υπαρχουν ομως κατοχοι να επιβεβαιωσουν την αντοχη της;;και δεν λεω 8χρονια,ας βγαλει 5 με νορμαλ ακινησιες και θα πηδαω απ τη χαρα μου...

MouzasSierra117
19/05/2013, 16:47
pigene vale mia VARTA mbataria k kane doulia s... 8a vris se ilektrologia

AUFGEBRACHT
19/05/2013, 19:52
Τελικά παρήγγειλα Bosch για να δούμε τί κάνει και αυτή. Για τις Varta γενικά δεν άκουσα καλά λόγια...

MouzasSierra117
20/05/2013, 16:12
Τελικά παρήγγειλα Bosch για να δούμε τί κάνει και αυτή. Για τις Varta γενικά δεν άκουσα καλά λόγια...

Mαλακιες... Εδω και 3 Χρωνια VARTA βαζω πανω και δεν εχω κανενα θεμα. Απλα παταο κ αφινο την μιζα και περνει μπρως. Καλο ειναι αν θες και εσυ να βαλεις φωτισμο XENON (κοστος γυρο στα 100 ευρω με τοποθετιση) θα διαρκεσει κατα παρα πολυ παραπανω η μπαταρια σου. Εγω κανω καθημερινα 15km για να παω για δουλεια και απο οταν την εβαλα πανω βρηκα τον Αγιο μου.

MATSOLAS 610
30/05/2013, 20:14
Εχω την εντύπωση οτι το μεγαλύτερο πρόβλημα στις μπαταρίες μοτο είναι η πρώτη φόρτιση.
Υποθέτω οτι μιλάμε για μπαταρία που αγοράζετε στο κουτί της χωρίς τα υγρά μέσα.
Αφού λοιπόν γεμισουμε την μπαταρία με τα υγρά πρέπει να την βάλουμε για αργή φόρτιση.
Εαν δεν το κάνουμε η μπαταρία δεν θα γεμίσει ποτέ πλήρως απο το κύκλωμα φόρτισης της μοτο.
Για το λόγο αυτό ή έχετε φορτιστή στο σπίτι ικανό για την διαδικασία, η βάζετε τον μπαταριά να κάνει την διαδικασία και την παίρνετε την άλλη μέρα, τα μαγαζιά ανταλακτικών δεν έχουν συνήθως δυνατότητα να κάνουν αυτή την δουλειά.


Stefanos, θέλω να επιβεβαιώσω τα λεγόμενά σου, προς πληροφόρηση κάθε ενδιαφερόμενου. Αγοράζω μπαταρία κλειστού τύπου 60 Αh για αυτοκίνητο φίλου.
Ο πωλητής ήταν κατηγορηματικός ότι η μπαταρία είναι φορτισμένη έτοιμη για τοποθέτηση. Την μέτρησε και έδειχνε 12,75 volts. Την έβαλα στο τροφοδοτικό που έχω, (ιδιοκατασκευη δίνει 2,5 – 25V 5A). Στην καθιερωμένη τάση φόρτισης 13,8V τραβαγε 3,8 Α, την έβαλα σε αργή φόρτιση 0,6Α και το αμπερόμετρο μηδένισε μετά από 18 περίπου ώρες.
Συμπέρασμα: Όταν αγοράζετε μία μπαταρία αν έχετε την δυνατότητα κάνετε αρχική φόρτιση όπως προβλέπεται, αν δεν έχετε φορτιστή απαιτήστε να σας την φορτίσει αυτός που την πουλάει. Πιστεύω ότι αυτό θα συμβάλει στην μακροζωία της μπαταρίας.

Pan (dvs)
30/05/2013, 22:10
Προσφατα αλλαξα μπαταρια και ο μαστορας επεμενε οτι για να αυξηθει η ζωη μιας μπαταριας πρεπει να γινει σωστη φορτιση με ειδικο φορτιστη που ενεργοποιει ενα-ενα τα διαμερισματα της μπαταριας και οχι με τη μια ολα μαζι.Επισης το χειμωνα καθε δεκα μερες δουλεμα του κινητηρα για πεντε λεπτα.

LogOutGoRide
31/05/2013, 09:52
Εγώ πάλι ξέρω από άνθρωπο που δουλεύει σε εργοστάσιο που φτιάχνει μπαταρίες πως η Varta είναι ο μεγαλύτερος και καλύτερος κατασκευαστής μπαταριών στον κόσμο.
Τουλάχιστον για αυτοκίνητα ή άλλα μηχανήματα. Είχα μια από μαμά σε αυτοκίνητο και έβγαλε 7 χρόνια χαλαρά. Στην μηχανή έχω αλλάξει δυο φορές και τις δυο έβαλα Yuasa και δεν ασχολούμαι άλλο. Αν χρειαστεί να την αφήσω για πολύ καιρό για χειμώνα έχω και φορτιστή optimus III.

SHOOTER045
31/05/2013, 10:23
απο φιλο ηλεκτρολογο,ξερω οτι για να διαρκεσει οσο γινεται περισοτερο η ζωη της μπαταριας,θελει την αργη φορτιση(ασχετως μαρκας)ολοι ομως,η εστω οι περισοτεροι οταν μεινουν βιαζονται και ετσι κανουν την γρηγορη φορτιση και δρομο

Anty12
31/05/2013, 10:43
Προσφατα αλλαξα μπαταρια και ο μαστορας επεμενε οτι για να αυξηθει η ζωη μιας μπαταριας πρεπει να γινει σωστη φορτιση με ειδικο φορτιστη που ενεργοποιει ενα-ενα τα διαμερισματα της μπαταριας και οχι με τη μια ολα μαζι.


Πες στον μάστορα να φύγει τώρα για Στοκχόλμη....το Νόμπελ Φυσικής των Ημιαγωγών τον περιμένει λέμε.....

Anty12
31/05/2013, 10:44
απο φιλο ηλεκτρολογο,ξερω οτι για να διαρκεσει οσο γινεται περισοτερο η ζωη της μπαταριας,θελει την αργη φορτιση(ασχετως μαρκας)ολοι ομως,η εστω οι περισοτεροι οταν μεινουν βιαζονται και ετσι κανουν την γρηγορη φορτιση και δρομο

Σωστόν

spyrakos35
31/05/2013, 10:45
Πες στον μάστορα να φύγει τώρα για Στοκχόλμη....το Νόμπελ Φυσικής των Ημιαγωγών τον περιμένει λέμε.....


:bawl:


να μπει στις κουβέντες μεγάλων ανδρών παρακαλώ.....

OldMan
31/05/2013, 11:51
ο μαστορας επεμενε οτι για να αυξηθει η ζωη μιας μπαταριας πρεπει να γινει σωστη φορτιση με ειδικο φορτιστη που ενεργοποιει ενα-ενα τα διαμερισματα της μπαταριας και οχι με τη μια ολα μαζι.
Μπας και σου βρίσκεται πρόχειρο το τηλέφωνο του μάστορα..??

(πρέπει να βγαζει τρελλά βίτσια..) ;)

byron
31/05/2013, 14:28
:tooth: :tooth: :tooth:

Pan (dvs)
31/05/2013, 15:37
Μπας και σου βρίσκεται πρόχειρο το τηλέφωνο του μάστορα..??

(πρέπει να βγαζει τρελλά βίτσια..) ;)

Μπορει.Περασανε λιγο και τα χρονια του...

Η αργη φορτιση φαινεται να εχει καποια πλεονεκτηματα.Δεν ειμαι ειδικος αλλα αν ισχυει αυτο το "αργα φορτιζω,ζωη κερδιζω" μπορει να γινει το νεο σλογκαν των μπαταριαδων.:D

Anty12
31/05/2013, 15:47
Μπορει.Περασανε λιγο και τα χρονια του...

Η αργη φορτιση φαινεται να εχει καποια πλεονεκτηματα.Δεν ειμαι ειδικος αλλα αν ισχυει αυτο το "αργα φορτιζω,ζωη κερδιζω" μπορει να γινει το νεο σλογκαν των μπαταριαδων.:D

ισχύει όντως ....έχει να κάνει -μεταξύ άλλων- με την μικρότερη έκκληση θερμότητας από τα στοιχεία, με την καλύτερη ισοστάθμιση των στοιχείων όταν φορτίζονται με χαμηλό ρεύμα και άλλα τινά.....

...από τις σπάνιες περιπτώσεις που το να τον έχεις μικρό (τον φορτιστή) ......της αρέσει (της μπαταρίας)........

Pan (dvs)
31/05/2013, 15:52
ισχύει όντως ....έχει να κάνει -μεταξύ άλλων- με την μικρότερη έκκληση θερμότητας από τα στοιχεία, με την καλύτερη ισοστάθμιση των στοιχείων όταν φορτίζονται με χαμηλό ρεύμα και άλλα τινά.....

...από τις σπάνιες περιπτώσεις που το να τον έχεις μικρό (τον φορτιστή) ......της αρέσει (της μπαταρίας)........

Στον old man πεστα, που εβγαλε βιτσιοζο τον μαστορα μου τον Αποστολη.Ειχα το χαλι μου για τον αν με παραμυθιασε για την νεα μου μπαταρια ,μου εβαλε και ιδεες για το ποιον του.:confused:

Πλακα-πλακα κατι μαθαμε και σημερα.

byron
31/05/2013, 16:03
Στον old man πεστα, που εβγαλε βιτσιοζο τον μαστορα μου τον Αποστολη.Ειχα το χαλι μου για τον αν με παραμυθιασε για την νεα μου μπαταρια ,μου εβαλε και ιδεες για το ποιον του.:confused:

Πλακα-πλακα κατι μαθαμε και σημερα.

Αλλο αργή φόρτιση, άλλο κλιμακωτή φόρτιση που σου είπε ο kinky μπαταριάς σου.

Anty12
31/05/2013, 16:15
Αλλο αργή φόρτιση, άλλο κλιμακωτή φόρτιση που σου είπε ο kinky μπαταριάς σου.

Όχι ...ο μπαταριάς του, του είπε :"με ειδικο φορτιστη που ενεργοποιει ενα-ενα τα διαμερισματα της μπαταριας και οχι με τη μια ολα μαζι"

δηλ. υπάρχει φορτιστής για μια -κοινή- μπαταρία των 12V (η οποία έχει μέσα έξι στοιχεία των 2V), ο οποίος μπορεί και ξεχωρίζει ένα-ένα τα στοιχεία αυτά, φορτίζει το πρώτο, και μόλις δει ότι τίγκαρε, πάει στο επόμενο.........!!!!!
και όλα αυτά εν σειρά σε μπαταρία κλειστή .........!!!!!!!

όντως έχω μείνει πίσω.......θέλω σέρβις....και γώ και το Yamaha......:rolleyes:

byron
31/05/2013, 16:21
Όχι ...ο μπαταριάς του, του είπε :"με ειδικο φορτιστη που ενεργοποιει ενα-ενα τα διαμερισματα της μπαταριας και οχι με τη μια ολα μαζι"

δηλ. υπάρχει φορτιστής για μια -κοινή- μπαταρία των 12V (η οποία έχει μέσα έξι στοιχεία των 2V), ο οποίος μπορεί και ξεχωρίζει ένα-ένα τα στοιχεία αυτά, φορτίζει το πρώτο, και μόλις δει ότι τίγκαρε, πάει στο επόμενο.........!!!!!
και όλα αυτά εν σειρά σε μπαταρία κλειστή .........!!!!!!!

όντως έχω μείνει πίσω.......θέλω σέρβις....και γώ και το Yamaha......:rolleyes:

To ίδιο λέω ρε Anty. Μία μία και όχι όλη μαζί :tooth: