PDA

View Full Version : Βάψιμο δαγκάνες Φρένων !!



kiriakost
30/06/2007, 13:04
Μου πέρασε άπω το μυαλό να τις βάψω , μιας και έχουν χάσει την αρχική τους ομορφιά .

Ο κατασκευαστής του χρώματος λέει , τρίψτε το αλουμίνιο να φύγει η παλιά μπογιά , ενα χέρι λευκό αστάρι , και βάψιμο με το ειδικό σπρέι της Motip .

Το θέμα είναι άλλο , πόσο καλά αποτελέσματα είχατε απο βάψιμο δαγκάνας ? πέτυχε η άρχισε να ξεφλουδίζει στον πρώτο-δεύτερο μήνα ?

Εχετε καμιά πετυχημένη τεχνική , να μας προτείνεται :)

KeLeYTiS
30/06/2007, 14:31
Παιζει μεγαλο ρολο το σπρευ

Εγω το εχω πετυχει μονο σε ενα σετ δαγκανες να μην φυγει τοχρωμα με τον καιρο

Ολες οι αλλες προσπαθειες ηταν ακαρπες

Με το που θα πεσει λιγο υγρο φρενων πανω κλαφτα κυριακο

Παντως η διαδικασια ειναι σωστη που περιγραφεις αν ειναι τοοοσο χαλια προσπαθησε το

kiriakost
30/06/2007, 14:45
Για σου δάσκαλε :)


έκανα μια βόλτα στα χρωματοπωλεία , το αποτελέσματα ηταν απογοητευτικά,
όσο αφορα το θέμα " άσπρο αστάρι ".

Απο θέμα χημείας και μόνο , το άσπρο αστάρι είναι το πιο αδύναμο από όλα ... οι προσμίξεις με άλλα βελτιωτικά , δεν επιτρέπουν σε ένα αστάρι να παραμείνει άσπρο .

Τελικα αγόρασα ενα χρωτεχ , και θα κάνω πειράματα , επίστρωση με πινελάκι , έτσι και αλλιώς θα τριφτεί στην συνέχεια .


Βρήκα και αστάρι λευκό σε σπρέι cosmolac , αλλά δεν το εμπιστεύομαι , και δεν το πήρα .

KeLeYTiS
30/06/2007, 16:05
To μονο καλο σπρευ που εχει η cosmolac ειναι το μαυρο ματ το απλο που εχει (κανω τα εσωτερικα απο τα πολυεστερικα με αυτο και κανα φιλτροκουτι) επισης το ασημι για ζαντες που εχει ειναι καλο και κανει ΚΑΙ για ασταρι

Αφου πηρες με πινελο ισως θα επρεπε να επαιρνες Wash primer για γαλβανιζε,αλουμινια και γενικα μεταλλα που δεν μπορει να εχει καλη προσφυση το ασταρι ....

Anyway 2 δαγκανες ειναι κανε τις δοκιμες σου

ΥΓ)Σε αξεσουαρατζιδικα αυτοκινητων εχει ενα σετακι για να βαφεις δαγκανες (και καλα αγωνιστικες :bigcry: ) ισως να ειναι καλο
Στο δικο μου αυτοκινητο απλα τις ψιλοκαθαρισα και τις εκανα με το ασημι της κοσμος που εγραψα παραπανω
ΠΡΟΣΟΧΗ οχι το απλο ασημι η το θερμοκρασιας αλλα αυτο για ΖΑΝΤΕΣ , εχουν διαφορα

kiriakost
30/06/2007, 18:08
περί σετ βαφής για ζάντες .

Το πακέτο περιλαμβάνει,
ένα καθαριστικό για δαγκάνες ( πήρα Valvoline Brake cleaner και δεν κάνει τίποτα :bawl: ),
ενα κουτάκι με αστάρι 250ml , και το σπρέι βαφής .

Πήρα τα ίδια πράγματα , για χρώμα διάλεξα Motip κίτρινο για δαγκάνες , έτσι για να δείχνει περίεργα και κραυγαλέα .. ;)

αμα δεν μου πετύχει , θα τις βάψω μεταλλικό ανθρακί , πήρα τέτοιο σπρέι για τα καπάκια του κινητήρα 650C θερμοκρασία ανοχής . (Και πάλι Motip) ;)

Κατέληξα να περάσω την δαγκάνα με μια μεταλλική κυκλική συρματόβουρτσα για δράπανο ,
έχω και βάση δραπάνου, το αποτέλεσμα ήταν εξαιρετικό . ΕΛΑΜΨΕ .
(βέβαια είχα αφαιρέσει πιστόνια - βαλβίδα - εξαερωτήρα )

Τα σπρέι ζάντας τα επέστρεψα , οι ζάντες θα βαφτούν μαύρες γυαλιστερές . ;) Standox Γερμανίας
Και για το πλαίσιο πήρα άσπρο γάλα - Standox Γερμανίας

Παει ο μισθουδάκος μου, έγινε αστάρια και πινέλα !! :lol: