PDA

View Full Version : Σωληνάκια υπερχείλισης μαύρα 3mm ?



kiriakost
04/07/2007, 15:12
Λες και έπεσε κατάρα , και δεν μπορώ να βρω σωληνάκια υπερχείλισης μαύρα 4mm .

Η Honda μου ήταν γεμάτη απο δαύτα , και η μαμά Honda , τα πουλάει με το κομματάκι,
κάπου στα 5 - 10? το ένα !! απαράδεκτοι !!

Ενας φίλος μου πρότεινε να πάω σε φαρμακείο , και να πάρω ένα σετ σωληνάκι ορού, το οποίο είναι σιλικονούχο , δεν καίγεται από βενζίνα , αλλά το ρημάδι είναι άσπρο - διάφανο !!

Μήπως έχει βρει κανένας, καμιά άλλη λύση ?

sapila racing
04/07/2007, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Λες και έπεσε κατάρα , και δεν μπορώ να βρω σωληνάκια υπερχείλισης μαύρα 3mm .

Η Honda μου ήταν γεμάτη απο δαύτα , και η μαμά Honda , τα πουλάει με το κοματάκι,
κάπου στα 5 - 10? το ένα !! απαράδεκτοι !!

Ενας φίλος μου πρότεινε να πάω σε φαρμακείο , και να πάρω ένα σετ σωληνάκι ορού, το οποίο είναι σιλικονουχο , δεν καίγεται από βενζίνα , αλλά το ρημάδι είναι άσπρο - διάφανο !!

Μήπως έχει βρει κανένας, καμιά άλλη λύση ?

Να πας να πάρεις μαύρο σωληνάκι καυσίμου με το μέτρο.
Που ειναι το πρόβλημα????
Ο Λαμπριανίδης στην Καλλιρρόης εχει σίγουρα.

kiriakost
04/07/2007, 15:33
Το πρόβλημα είναι τα 4mm , δεν είναι διάμετρο από κοινό σωληνάκι καύσιμου .

katsavidi2005
04/07/2007, 19:55
Πηγαινε οπουδηπωτε πουλανε εργαστηριακο εξοπλισμο (πχ. Κοραη με Κωνσταντα) και ζητησε σιλικονουχο σωληνα.Εχουν σε διαφορες διαμετρους

KeLeYTiS
04/07/2007, 22:43
βαζω παντα διαφανα για να τσεκαρω λαδια , βενζινες μπλα μπλα

Πολυ πιο βολικα απο το μαυρο που δεν εχεις ιδεα τι μπορει να εχει γινει

Σπυρου Πατση μπαινοντας απο Καβαλας εχει οτι χρωμα θελεις εισαι λιγο μακρυα ομως

kiriakost
05/07/2007, 01:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από katsavidi2005
Πηγαινε οπουδηπωτε πουλανε εργαστηριακο εξοπλισμο (πχ. Κοραη με Κωνσταντα) και ζητησε σιλικονουχο σωληνα.Εχουν σε διαφορες διαμετρους

Βρε να παω , μαύρο χρώμα έχουν !!! :confused:

KeLeYTiS

Πάρε και στείλε μου δυο μέτρα μαύρο , και θα τα πιούμε τσιπούρα άμα έρθεις Βόλο !!

Πρέπει να υπάρχουν και ανάλογοι σύνδεσμοι ( σχήμα Τ ) , κάνα δυο θα με βόλευαν .

Τελος πάντων, ίδωμεν .

KeLeYTiS
05/07/2007, 01:26
Το μεσημερι περασα

Τωρα θα ξαναπερασω απο εκει την αλλη δευτερα η Τεταρτη αν δεν εχεις παρει μεχρι τοτε ευχαριστως να σου στειλω

katsavidi2005
05/07/2007, 03:13
Ελα μωρε,τοσα εχεις βαψει.Παρε εκει οτι βρεις και βαψτο :p

Παντως συνηθως κυκλοφορουν ή σε μαυρο ή σε καστανερυθρο ή διαφανο.Βρες τηλ στο χρυσο οδηγο και παρε να ρωτησεις

kiriakost
05/07/2007, 03:18
Σήμα ελήφθη οβερ .. :)

Ειλικρινά βρε παιδιά , πήγα σε εφτά μαγαζιά ανταλλακτικών , όλοι με κοίταγαν σαν εξωγήινο .

Τέτοια παρακμή στο χώρο των ανταλλακτικών για μηχανές , τι να πω δηλαδή , είναι ντροπή για την πόλη μου.

Η μόνη υποστήριξη που βρίσκεις σχετικά εύκολα , είναι μόνο για παπάκια .






εργαστηριακό εξοπλισμό (πχ. Κοραή με Κωνσταντά) αυτός πρέπει να είναι ο EDIT ...Κατσαγιώργης , εχει και μια Αφρικάνα μοτο , και μέλος της ΜΟΤΟΛΕΒ .
Αντε με βλέπω να βάζω σωληνάκι απο πιεσόμετρα .

katsavidi2005
05/07/2007, 03:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
αυτός πρέπει να είναι ο Κουτρούμπας ? εχει και μια Αφρικάνα μοτο , και μέλος της ΜΟΤΟΛΕΒ .
Αντε με βλέπω να βάζω σωληνάκι απο πιεσόμετρα .

Ναι γεια,αυτον λεω!

Καλα ονομα δε θυμαμαι, αλλα μεσα στο μαγαζι βαζει μια αφρικανα με αυτοκολλητα της ΜΟΤΟΛΕΒ

johnnyestia
05/07/2007, 14:06
KeLeYTiS, Σπύρου Πάτση θα βρώ λες και σωληνάκι φρένου ΟΧΙ υψηλής? Δεν θέλω τίποτα έτοιμο, χύμα με το μέτρο.

Θέλω μωρέ να αλλάξω το σωληνάκι από το δοχείο υγρού φρένων που πάει στην τρόμπα, και οι φωστήρες οι ανταλλακτικάδες μου λέγανε να βάλω σωληνάκι βενζίνης. Δεν λέω, μπορεί και να μήν διαβρώνεται από το υγρό φρένων το σωληνάκι της βενζίνης αλλά δεν θέλω να το διαπιστώσω στο δικό μου μηχανάκι.

KeLeYTiS
05/07/2007, 14:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnnyestia
KeLeYTiS, Σπύρου Πάτση θα βρώ λες και σωληνάκι φρένου ΟΧΙ υψηλής? Δεν θέλω τίποτα έτοιμο, χύμα με το μέτρο.

Θέλω μωρέ να αλλάξω το σωληνάκι από το δοχείο υγρού φρένων που πάει στην τρόμπα, και οι φωστήρες οι ανταλλακτικάδες μου λέγανε να βάλω σωληνάκι βενζίνης. Δεν λέω, μπορεί και να μήν διαβρώνεται από το υγρό φρένων το σωληνάκι της βενζίνης αλλά δεν θέλω να το διαπιστώσω στο δικό μου μηχανάκι.

Στο μαγαζι που γραφω θα βρεις σιγουρα απλα να το πεις για τι χρηση το θελεις

Επισης υπαρχει και μια βιοτεχνια με λαστιχα με σε στενο σε εκεινη την περιοχη αλλα και εγω δεν θυμαμαι πως να παω

Και σωληνακια υψηλης μπορεις να φτιαξεις με κανα 20αρικο το ενα

Παραδεισος η σπυρου Πατση :rotflmao:

kiriakost
05/07/2007, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnnyestia
........................... αλλά δεν θέλω να το διαπιστώσω στο δικό μου μηχανάκι.

Το μόνο σίγουρο είναι αυτό !! διότι διαβρώνει χρώματα το DOT 3 - 4 .



Τελικά πήγα και στα ιατρικά είδη , και αποδείχτηκε μύθος το σωληνάκι ορού , διότι είναι πολύ λεπτό.

Η σωστή διάμετρος που χρειάζομαι (εσωτερική) είναι 4 ή 5mm .
Βρήκα ενα δειγματολόγιο στα ιατρικά είδη, από σιλικονούχο διάφανο λάστιχο , με πραγματικά σοβαρές προδιαγραφές, 120C θερμοκρασία - δεν καίγεται απο χημικά υγρά , σχεδόν ακατάστρεπτω , αλλά πωλείται σε κουλούρα 25 μέτρα .

Τελευταία ελπίδα μια επίσκεψη στην οδό Λαρίσης ( Αλεξίου ή Βατάλας - Βολος ) , για ένα πράσινο σωληνάκι , που όμως δεν ζει πάνω από δυο χρόνια .

ίδωμεν .

kiriakost
06/07/2007, 16:12
ίδωμεν το φως το αληθινόοοοο ..... :a49: :a08:

Ενα μαγαζί μόνο ..... ενα μαγαζί μόνοοοοοο .... σε ολο τον Βόλο θα τρελαθώ .. 1.20 το μέτρο , αλλά μου πιάσανε τον ποπό στα τάφ .. καθάρισα με 4? . (2 μέτρα + 2 Τάφ )

Πηρα και ένα λίτρο DOT-4 FAG 8.5 ? , να έχουμε , να πίνουμε . :lol:


Παιδιά σας ευχαριστώ , για τις συμβουλές , με όλες αυτές τις δυσκολίες που συναντώ λόγο διαμονής στην επαρχία , έχω καταντήσει σκιαγμένο χελιδόνι .

Πιστεύω να με κατανοείτε, και μην με παρεξηγείτε . :)

.


95698