PDA

View Full Version : DNA vs K&N



S705
06/07/2007, 21:33
Γεια σας παιδια

θα ηθελα τις αποψεις σας για αυτα τα δυο φιλτρα
εχω το STRADA και θελω να της κανω ενα δωρακι!!
Οι διαφορα στην τιμη τουσ δεν ειναι μεγαλη αρα δεν ειναι κριτιριο επιλογης

xtreme69
06/07/2007, 23:35
Τα K&N ειναι αμερικανικα και ειναι τα κορυφαια φιλτρα παγκοσμιως.
Τα DNA ειναι 100% Ελληνικα και ειναι ισάξια (καλα διαβασατε ισάξια !!!)
τα χρησιμοποιουν πολλες ξενες αγωνιστικες ομαδες και εξαγωνται σχεδον σε ολο τον κοσμο.
Θα ελεγα να προτιμησεις τα DNA λογω καταγωγης.

:sun: :sun: :sun:

madlef
07/07/2007, 11:37
Συμφωνώ απόλυτα με τον φίλο xtreme69

S705
07/07/2007, 17:06
Ελληνικα?!!!:look: :look:

Δευτερα πρωι πρωι πηγα και το πηρα , δεν το συζητω.

Ελπιζω οντος να ειναι τοσο καλα οσο και τα κ&ν

mourgakos
07/07/2007, 18:21
ειναι....

bsari
08/07/2007, 10:14
ξεκινησαν κανωντασ χρηση τισ μητρεσ των k&n και βελτιωνοντασ τα σε σημεια,τωρα πλεον εχουν τεχνογνωσια που κατα τη γνωμη μου ,ελληνεσ γαρ,ειναι καλυτερα απο τα αμερικανικα και εξειδικευμενα για καθε μοτο ,εγω το ειχα μαζι με το κιτ καθαρισμου...δε νομιζω οτι εχουν παραπλησια τιμη πηγαινε απο καλλιροησ να τα παρεισ εγω το ειχα παρει στη μιση τιμη?

S705
08/07/2007, 17:53
Απο την TECNO MOTO η τιμη ειναι 51,54 το φιλτρο και 13,25 το καθαριστικο
Απο τον Αλεξοπουλο ( εισαγογεας τον κ&ν ) η τιμη ειναι 62,00 το φιλτρο και 16,00 το καθαριστικο

δεν ειναι μεγαλη η διαφορα!!

anco
08/07/2007, 19:34
παρε BMC
:smokin:

S705
08/07/2007, 20:01
Εναν λογο να μου πεις για bmc

bsari
08/07/2007, 20:04
εχει παει απο 60 σε 80 ε παντωσ και 16 στη τσεπη ειναι ενα λιτρο λαδι,ενα spray αλυσιδασ,βενζινη για μια εβδομαδα,....καλο εεεε:rotflmao:

S705
08/07/2007, 20:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από bsari
εχει παει απο 60 σε 80 ε παντωσ και 16 στη τσεπη ειναι ενα λιτρο λαδι,ενα spray αλυσιδασ,βενζινη για μια εβδομαδα,....καλο εεεε:rotflmao:

Αν μου εφταναν 16 ευρο για βενζινη την εβδομαδα θα ειμουν χαρουμενος:blush:

Με 50 χλμ την μερα και με την καταναλοση της strada 7,5 λιτρα στα 100χλμ θελω μια περιουσεια την εβδομαδα.αλλα θα φτιξω το παπι και τοτε.......

EVI
08/07/2007, 21:56
ερωτηση!

απο μηχανη σε μηχανη αλλαζει το πιο φιλτρο αερα ειναι το καλυτερο?

δλδ σε μια μπορει να ειναι καλο το κ&ν στην αλλη το ντιενει κλπ κλπ?

παντως κατα γενικη ομολογια εχω ακουσει οτι τα dna ειναι καλυτερα αλλα τα κ&ν ειναι ''πιο γνωστα''

anco
08/07/2007, 22:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από S705
Εναν λογο να μου πεις για bmc

γιατι εχει 2 τυπους απλο και race.

Εχει σαν κιτ τα καλητερα ξεγρεζιαστικα φιλτρου ως εταιρια.

Και σε ολα σχεδον τα race kit ειναι 1η επιλογη.

Ειναι ακριβα ομως.

Εγω αυτα θα εβαζα.

Αν ειναι να βαλεις μεταξυ των 2 DNA, KN θα ελεγα ΚΝ.

Οτι και να ειναι ειναι USA.

bsari
09/07/2007, 20:12
Οτι και να ειναι ειναι USA. [/B][/QUOTE]

αυτο τα κανει καλα???
δεν θα βρεισ τεκμηριωμενεσ απαντησεισ απο κανενα οποι και να βαλεισ θα ειναι καλο εγω εβαλα dna γιατι
ΕΙΝΑΙ Ε Λ Λ Η Ν Ι Κ Ο
ΠΙΟ ΦΤΗΝΟ (εστω και λιγο )
γιατι σε συνδυασμο με την εξατμιση ειχα μια διαφορα +
γιατι αν εχω προβλημα παω στη πηγη και με εξυπηρετουν ΑΡΙΣΤΑ
αυτα

mourgakos
09/07/2007, 22:21
εγω τα ευρα δεν τα κανω δολλαρια...στα ζωα...σιγα μην παρω + harley επειδη ειναι
κιαυτη αμερικανικη.ρε ουστ!

kiriakost
10/07/2007, 01:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από mourgakos
εγω τα ευρα δεν τα κανω δολλαρια...στα ζωα...σιγα μην παρω + harley επειδη ειναι
κιαυτη αμερικανικη.ρε ουστ!

Πέστα μεγάλε Χρήστο !!!:beer: :beer: :a19:


95878

reinmeister
10/07/2007, 13:52
τα Κ & Ν ειναι για πεταμα...οι ιδιοι οι αμερικανοι που τα παραγουν λενε ποσο χαλια ειναι...τις περισσοτερες φορες η ροη των μαμα τα ξεπερναει(τυπος ροης)...εχω και προσωπικη πειρα απο διαφορα μηχανακια στο δυναμομετρο μετα την χρηση τους...για τα dna εχω ακουσει καλα λογια...δεν τα εχω ομως δοκιμασει...

τα bmc ειναι τα καλυτερα φιλτρα παγκοσμιως και χρησιμοποιουνται κατα κορον στους αγωνες...επισης εχω προσωπικη πειρα αναφορικα με την ανωτεροτητα τους...(δυναμομετρησεις)
και δεν ειναι αμερικανικα...ιταλικα ειναι...

η αποψη μου γενικοτερα ειναι να χρησιμοποιειται το μαμα φιλτρο αερα οταν οι βελτιωσεις ειναι μονο περιφερειακες...ειναι μακραν η καλυτερη επιλογη...(επισης αποδεδειγμενο πρακτικα)...το μονο κακο ειναι οτι δεν υπαρχει δυνατοτητα καθαρισμου...εκει βρισκεται το καλο με τα bmc...τα απλα εχουν την ροη των μαμα και καθαριζονται...για extreme καταστασεις υπαρχουν και τα race...

stefanos
10/07/2007, 14:42
Τα καθαριζόμενα έχουν ένα μειονένεκτημα οταν τα χρησιμοποιούν τύποι σαν εμένα.
Θέλουν καθάρισμα.
Αν λοιπόν δεν είσαστε σίγουροι οτι θα ασχοληθείτε και στο μέλλον με το φίλτρο σας μην τα βάζετε γιατί βρώμικα είναι χειρότερα απο τα μαμά χάρτινα.
Να θυμόμαστε επείσης οτι απο το φίλτρο δεν έχουμε μόνο απαίτηση να αναπνέει ελεύθερα ο κινητήρας μας ,αλλά να αναπνέει και καθαρό αεράκι.Αυτό δεν είναι πάντα αυτονόητο σε αγωνιστικά φίλτρα και σε συνθήκες "διακοπούλες σε νησάκι με χωματόδρομους".
Τέλος να προσθέσω για τα ΚΝ οτι τουλάχιστον στο μηχανάκι μου χρειάστηκε εκτεταμένο κόψιμο η βάση του για να ταιριάξει με την εισαγωγή.

dirtbird
10/07/2007, 15:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Τ
Τέλος να προσθέσω για τα ΚΝ οτι τουλάχιστον στο μηχανάκι μου χρειάστηκε εκτεταμένο κόψιμο η βάση του για να ταιριάξει με την εισαγωγή.

Ενω στο δικό μου XR δεν χρειάστηκε τίποτα, που αυτόματα σημαίνει ή ότι πήρες λάθος τύπο ή ότι -δεν ξέρω πως- το έβαλες λάθος :confused: :confused:



:bigcry: :bigcry:

anco
10/07/2007, 15:38
Δεν ειπα οτι τα BMC ειναι Αμερικανικα.

Τελος λαδακι ελληνικο στα μηχανακια σας βαζεται?????

Γιατι βλεπω εθνομαλακιουλες.......

Εχει αρκετα απο το να τα δινεται στους Ευρωπαιους......


:smokin:

stefanos
10/07/2007, 16:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Ενω στο δικό μου XR δεν χρειάστηκε τίποτα, που αυτόματα σημαίνει ή ότι πήρες λάθος τύπο ή ότι -δεν ξέρω πως- το έβαλες λάθος :confused: :confused:



:bigcry: :bigcry:


Οχι ,το μόνο που σημαίνει αυτόματα είναι οτι το έβαλες χωρίς να κοιτάξεις.

dirtbird
10/07/2007, 16:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Οχι ,το μόνο που σημαίνει αυτόματα είναι οτι το έβαλες χωρίς να κοιτάξεις.


Oρισμένα πράγματα -νομοτελειακά- ΔΕΝ γίνονται.... :winka: :lol: :lol: :lol:

mourgakos
11/07/2007, 17:45
δεν ειναι εθνικομαλακιουλες,αλλα αντι να τα δωσω στα ζωα τους αμερικανους,'
προτιμω αν οχι σε ελληνα ,σε κιτρινιαρη,μαυρο,καφε ,οτι ναναι.αντε πια
με τους κλεφτες αμερικανους.σε ολα κλεφτες ειναι,και λωποδυτες.
αμαν πια,μηπως να παρω και kelvinator ,και madison ,γιατι,ειναιιι απο αμερικηηηηηηη?

τα bmc πολυ καλα οντως,ναναι καλα οι κιτρινιαριδες ιταλοι..

οσο για ελληνικα λαδια,να ειναι καλα ta delaval...

akis_1
12/07/2007, 01:14
Παιδια σωρυ που μπαινω σφηνα αλλα θα πω και εγω την γνωμη μου.Αν εχετε ωρεξη και ψαξετε στο GIXXER.COM υπαρχουν μετρησεις για ολα τα φιλτρα και τα χειροτερα ειναι τα DNA kai ta PIPERCROSS τα πιο καλα ειναι τα ΚΝ και τα BMC.Τα race με περιφεριακες επαμβασεις μονο χανεις οπως αναφερει και ο φιλος πιο πανω.