PDA

View Full Version : Ενδοσυννενόηση



Mike-Patra
11/07/2007, 15:42
Παιδιά ψάχνω να αγοράσω ενδοσυνενόηση για να την κάνω δώρο στο V-Strom μου! Ψάχνω κάτι απλό, χωρίς να χρειαστεί να συνδέσω με ηλεκτρικά μηχανής, αλλά εδώ στην Πάτρα δεν υπάρχει τίποτε...

Ξέρει κάποιος να προτείνει κάτι; Υπάρχει κάποιο site που να φέρνει εγγυημένα και γρήγορα τα πράγματα; Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!

meis
11/07/2007, 15:59
Φιλε καλησπέρα,

Αγόρασα προχθές μια ενδοσυννενόηση, ενσύρματη απο το LIDL!!!!!
Mονο 6Ευρω!!! Με 3 χρονια Εγγυηση παρακαλω, παρακαλω....

Δεν την εχω δοκιμασει ακομη, μονο στο σπιτι.. Αλλα του πουστη...6 ευρα ειναι
αυτα..Ας μην πας 2 φορες για καφε και τσα!:D :D Παντως η πρωτη μου αποψη
ειναι πολυυυυυ θετικη.....!!....

Αν τωρα δεις οτι δεν σε βολευει το ενσυρματο, πας σε ασυρματο...
(γιαυτο την πηρα εγω...)

costas81
11/07/2007, 17:24
ρε τεμπελιδες κάντε καμιά αναζήτηση!

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=38493

:beer:

alex-vstrom
11/07/2007, 18:02
AE 500 S ΕΝΣΥΡ/ΤΗ ΕΝΔ/ΝΟΗΣΗ ΜΕ FM RADIO (5 ΣΕ 1)
[ae 500 S] ? 107,00




Πανω σε αυτη η μονάδα μπορουν να συνδεθουν :
- φυσικά τα ακουστικά και ικρόφωνα οδηγου-συνοδηγου
-επιπλέον PMR για επικοινωνία ασύρματη με άλλες μηχανές
-MP3 Walkman/CD
-Fm Radio
-και κινητό τηλέφωνο



http://www.motoraid.eu

ΕΓΩ ΦΙΛΕ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ 2 ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΕΥΧΑΡΗΣΤΗΜΕΝΟΣ

apk
11/07/2007, 19:04
+1 για την ενδοσυνεννόηση και για το site!!
Το site είναι στην Πάτρα και θα σου το φέρει ο τύπος και στο σπίτι.

alex-vstrom
12/07/2007, 08:34
+1
οπως τα λεει ο apk ειναι μεχρι τα 120 αντε 130 ολα καλως και εχω ανοιχτο κρανος
ε δεν νομιζω να πειγαινεις με 150+ να να εχεις ορεξη για κουβεντα θα πεφτει παντοφνα

costas81
12/07/2007, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex-vstrom
+1
οπως τα λεει ο apk ειναι μεχρι τα 120 αντε 130 ολα καλως και εχω ανοιχτο κρανος
ε δεν νομιζω να πειγαινεις με 150+ να να εχεις ορεξη για κουβεντα θα πεφτει παντοφνα



η μπαταρία πόσο κρατάει??

alex-vstrom
12/07/2007, 10:56
ΠΕΡΝΕΙ 2 Α4 ΤΩΡΑ ΤΟ ΠΟΣΟ ΚΡΑΤΑΕΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ

apk
12/07/2007, 12:33
Έχω κάνει συνολικά καμιά 1500 χλμ και δεν τις έχω αλλάξει.

Mike-Patra
13/07/2007, 17:45
Παιδιά ευχαριστώ όλους... για φέτος πήρα ένα από το Lidl (ένας καφές που λέει και ο meis) και θα βγάλω με αυτό την Κρήτη...

άντε 18 και σήμερα έμειναν...

μετά λέω να σκάσω τα 220 και να πάρω ένα wireless με Noice canceling και όλα τα καλούδια!

qazeroti
17/07/2007, 14:58
Αυτη απο το LIDL φθηνη αλλα οχι και καλη....

Μπορει να ακους τον αλλον αλλα δεν ειναι παντα αυτος ο σκοπος σου!!
Καταρχας θελει χρονοβορα διαδικασια για να την περασεις στο αυτι σου και δεν μπορεις να αντεξεις για πολυ ωρα διοτι αρχιζει και σε ποναει το αυτι...
Τα λεω αυτα γιατι την εχω δοκιμασει και μαλιστα σε δυο ταξιδια και δεν αντεξα αλλο.
Οσο για το Site ειναι αξιοπιστο αλλα και για την ενδοεπικοινωνια που αναφερθηκε νωριτερα ειναι πολυ καλη....
Αυτο που μου τραβηξε πολυ το ενδιαφερον ειναι οτι οταν μιλας χαμηλωνει η μουσικη για να σε ακουσει ο αλλος και μετα επανερχεται...Αλλα και οτι τα ακουστικα και το μικροφωνο ειναι μονιμα μεσα και δεν σε ενοχλουν καθολου!!!

Οτι και αν παρεις καλοφορετο!!!

alex-vstrom
24/07/2007, 20:02
ΕΧΘΕΣ ΕΚΑΝΑ ΤΟ Σ-Κ ΕΚΑΝ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΜΕ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΡΑΔΙΟ ΔΕΝ ΕΜΕΙΝΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΜΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΑ ΒΟΥΝΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΟΙΛΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΣΤΑ 120 ΟΛΑ ΚΑΛΑ. ΓΙΑ ΤΑ 100 ΚΑΙ ΚΑΤΙ Ε ΕΙΝΑΙ ΑΣΤΕΡΙ

Mike-Patra
25/07/2007, 15:08
Τέσταρα και εγώ την εν/ση του Lidl... μέχρι 100-120 δουλεύει πολύ καλά. Και η μουσική και η συννενόηση. Από τα 120 και πάνω άστα να πάνε... ειδικά στα 180 ακούς μόνο θόρυβο.
Εκείνο που μου έκανε εντύπωση είναι ότι κατάφερα να χάσω και τα δύο σφουγκαράκια των μικροφώνων μόλις στα 10 πρώτα km.

Πάντως το συμπέρασμά μου είναι ότι για μία βόλτα (π.χ. θα την πάρω μαζί μου στην Κρήτη για χαλαρές διαδρομές) είναι ίδανικό value/money. Για ταξίδι (εθνική οδό) είναι άχρηστο.

nickmavros
26/07/2007, 10:04
Όλες οι ενδοεπικοινωνίες λειτουργούν μια χαρά στα 100 και κάτω.
Το θέμα είναι τι κάνεις στα 100 και πάνω...

Εγώ πριν 3 χρόνια είχα πάρει μία από την αγγλία της OXFORD. Μια χαρά μέχρι 100-120 από εκεί κ πέρα πολύ θόρυβος...

Αν κάποιος κάνει ταξίδια κ ειδικά δικάβαλος ή με άλλες μηχανές πρέπει να επενδύσει σε καλή ενδοεπικοινωνία.
2 φορές που βγήκα στο εξωτερικό ακόμη κ η OXFORD που είχα μου φάνηκε πολύτιμη. Όταν κάνεις πάρα πολλά χιλιόμετρα συνεχόμενα θέλεις να πεις καμιά μαλακία με τον άλλο ειδικά αν είναι κ βράδυ κ νυστάζεις...

Τότε που πήρα δεν ήξερα την autocom. Μπορεί κ αν την ήξερα να μην την έπαιρνα λόγω τιμής αλλά τώρα το σκέφτομαι πολύ σοβαρά. Δεν την έχω κάνει test αλλά από ότι έχω διαβάσει κ εδώ

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=38493&perpage=15&pagenumber=3

και σε άλλα site παγκοσμίως πρέπει να είναι κορυφή...

Μόνο το σύστημα VOX (ενεργοποιείτε μόνο όταν μιλάς έτσι ώστε να μην ακούς τσάμπα θόρυβο όταν δεν μιλάς όπως συμβαίνει με την δικιά μου) αξίζει...

Επίσης είναι σημαντικό θέμα και το πόσο βολική και εύχρηστη είναι. Η δικιά μου της OXFORD είχε κάτε τεράστια ακουστικά τα οποία σε πονούσαν στα αυτιά ύστερα από καμιά ώρα...Και ήταν κ λίγο μπελάς στο βάλε βγάλε....

Τελικά μου χάλασε το σύστημα που έπαιρνε ρεύμα από τη μηχανή κ πέρυση αναγκάστικά να την χρησιμοποιήσω με μπαταρίες σε ταξίδι στην Ισπανία. Φρίκη!!!
Τελείωναν ανά 2-3 ώρες και δε μπορούσαμε να βρούμε διότι παίρνει 12volt-ες και είναι και ακριβές 2-3? η μία...

Όποιος ψήνεται για autocom ας διαβάσει εδώ:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=38493&perpage=15&pagenumber=3

και εδώ www.autocom.co.uk

alex-vstrom
26/07/2007, 10:10
ΚΑΙ ΣΤΑ 150 ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΛΛΑ ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΠΕΡΝΕΙΣ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΒΑΖΕΙΣ ΤΟ ΧΕΡΙ ΣΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΣΟΥ.
ΕΓΩ ΕΜΕΙΝΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ ΠΑΝΤΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΝΗΣΤΟ.
ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΠΙΟ ΜΕ BLUETOOTH ΑΛΛΑ ΚΑΙ Η ΤΙΜΗ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΗ. ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΛΟΔΙΑ

Nik0s
26/07/2007, 10:28
Μεταφέρθηκε στα Α-Β-Α :)

Γ.Σαββίδης
29/07/2007, 05:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από nickmavros
Όλες οι ενδοεπικοινωνίες λειτουργούν μια χαρά στα 100 και κάτω.
Το θέμα είναι τι κάνεις στα 100 και πάνω...


Γεια σας παιδιά ! :wave2:
Διαβάζοντας πολλές φορές τις απορίες πολλών μοτοσικλετιστών η επιχείρηση moto-accessories.gr
θέλοντας να βοηθήσει και να λύσει το πρόβλημα με τα συστήματα ενδοεπικοινωνίας

Προσφέρει δωρεάν δοκιμή χωρίς καμία υποχρέωση σε όλα τα μέλη του Moto.gr
Μια καλή πρόταση ασύρματης ενδοσυνεννόησης με πολλές δυνατότητες !!!
(κάθε Σάββατο από της 10πμ -12πμ)

Το σύστημα είναι το midland bt intercom είναι μια συνεργασία της CARDO ELEKTRONICS
που ειδικεύεται στην τεχνολογία Bluetooth και της ALAN που ειδικεύεται στις ενδοεπικοινωνίες
μοτοσικλετών, οι τεχνικοί των δυο εταιρειών παρουσίασαν το σημείο τομής της ασύρματης
ενδοσυνεννόησης μεταξύ οδηγού με συνεπιβάτη και κινητού τηλεφώνου, μπορεί επίσης να
συνδεθεί αντί του κινητού με πομποδέκτη για επικοινωνία με άλλη moto, η μια συσκευή ράδιο
cd player / mp3 / gps & Navigation με μια πρόσθετη μονάδα extra bluetooth bpa 100 η bpa 100 navy

Για περισσότερες πληροφορίες του συστήματος κάντε κλικ σε αυτή την διεύθυνση
http://www.moto-accessories.gr/greek/ProductDet.asp?PID=1778&CatID=529&CatPosition=459