PDA

View Full Version : Το πρώτο μου μηχανάκι!



kalisperis
19/10/2007, 17:22
Καλησπέρα σας.

Είμαι καινούριος στο site σας και σας παρακαλώ αν το έκανα σε λάθος μέρος το topic να μη με βρίσετε :)

Λοιπόν, έχω κλείσει το 16ο έτος της ηλικίας μου και σκέφτομαι να πάρω το πρώτο μου μηχανάκι.
Εννοείται ότι μπορώ να πάρω μόνο 50αρι.

Το θέμα είναι ότι είμαι τελείως άσχετος και δεν ξέρω ποιο να πάρω.
Μπορώ να ξοδέψω μέχρι 2.100?.

Έχω σκεφτεί ένα Piaggio Liberty αλλά δεν ξέρω, έχω και μια αδυναμία στα παπάκια!
Αν σας βοηθάει είμαι 1,86 και 90 κιλά :lol:

Σας παρακαλώ λοιπόν να μου πείτε τη γνώμη σας!
Ευχαριστώ!

Cpt. Haddock
19/10/2007, 17:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalisperis
το 16ο έτος [...] είμαι 1,86 και 90 κιλά :lol:

:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:

(σόρυ ρε συ :lol: )

Το liberty βγαίνει και σε 50άρι; :confused:

Αν ναι, μια χαρά ειναι. Στα λεφτά που λές υπολόγισε ενα 200αρι για κρανος και μερικά ακόμα για γάντια (για αρχή)

:wave2: :wave2:

T.R.E
19/10/2007, 17:33
Καλα ρε φιλος απ'ολα τα 50αρια που κυκλοφορουν το Liberty σ'αρεσει?:confused: :confused:

675
19/10/2007, 17:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalisperis

Αν σας βοηθάει είμαι 1,86 και 90 κιλά :lol:

Σας παρακαλώ λοιπόν να μου πείτε τη γνώμη σας!
Ευχαριστώ!


:eyepop:


εσυ μαλλον μια hayabusa θες..:lol:

αλλα σοβαρα τωρα μη παρεις παπι δε θα σε χωραει ρε:wave2:
:winka:

τι να σ πω δυσκολη η περιπτωση σου..:p

catmaster
19/10/2007, 17:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalisperis
Καλησπέρα σας.

Είμαι καινούριος στο site σας και σας παρακαλώ αν το έκανα σε λάθος μέρος το topic να μη με βρίσετε :)

Λοιπόν, έχω κλείσει το 16ο έτος της ηλικίας μου και σκέφτομαι να πάρω το πρώτο μου μηχανάκι.
Εννοείται ότι μπορώ να πάρω μόνο 50αρι.

Το θέμα είναι ότι είμαι τελείως άσχετος και δεν ξέρω ποιο να πάρω.
Μπορώ να ξοδέψω μέχρι 2.100?.

Έχω σκεφτεί ένα Piaggio Liberty αλλά δεν ξέρω, έχω και μια αδυναμία στα παπάκια!
Αν σας βοηθάει είμαι 1,86 και 90 κιλά :lol:

Σας παρακαλώ λοιπόν να μου πείτε τη γνώμη σας!
Ευχαριστώ!

Μπορεί να μην σε χωράει το Liberty... εννοώ ότι θα "βρίσκουν" τα πόδια σου στην ποδιά και στο τιμόνι...

Πάρε κανένα μετάχειρο παπί πενηντάρι (π.χ. Honda Glx 50cc ) με κάνα εξακοσάρι ευραίους και τα υπόλοιπα λεφτά χώστα σε καλό κρανάκι , γάντια , μπότες και μπουφάν ...

το παπί και να το πουλήσεις , ο εξοπλισμός θα σου μείνει αχρείαστος να είναι ..

:wave2:

kalisperis
19/10/2007, 17:59
Καταρχάς σας ευχαριστώ όλους που απαντήσατε!

@Cpt. Haddock: Ναι βγαίνει, και μάλιστα είναι πολύ ωραίο εμφανισιακά :)

@T.R.E.: Όπως είπα είμαι άσχετος από μηχανάκια. Μια μια ματιά που έχω ρίξει μου άρεσε αυτό πιο πολύ. :)

@lostris: "τι να σ πω δυσκολη η περιπτωση σου..:p"
Δυστυχώς...:p

@catmaster: Δε θέλω μεταχειρισμένο...Έχω προηγούμενα :p
Το liberty με χωράει, έχω κάτσει πάνω...:)

soundstorm
19/10/2007, 18:02
Το glx δεν σου αρεσει?

kalisperis
19/10/2007, 18:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από soundstorm
Το glx δεν σου αρεσει?


Εμ, όχι και τόσο...:(

T.R.E
19/10/2007, 18:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalisperis
No, no, no...:(


ΟΚ,τοτε μπορουμε να κανουμε συζητηση...:D :D :smokin: Σε scooteraki εγω εχω ενα Aprilia SR 50,πολυ καλα φρενα,αλλα μικρες ροδες (νομιζω το beverly εχει πιο μεγαλες ζαντες-->καλο αυτο)...

Καινουριο εχει περιπου στα λεφτα που αναφερεις,εγω ειμαι ευχαριστημενος στα κανα 2 χρονια που το εχω...:smokin:

Το πιο γρηγορο απ'αυτα ειναι το Piaggio NRG,δεν ξερω αν βγαινει ακομα...
:smokin:

kalisperis
19/10/2007, 18:32
Πολύ ωραίο...Υπάρχει σε 4χρονο?

bentouza
19/10/2007, 19:58
4χρονο, 50cc και 90 κιλα ειναι λιγο ακραιο!θα δυνοπαθησει το παιδι:nono:

vthn
19/10/2007, 20:25
το παπί θα σε χωράει άνετα μόνο σου .
με 1,88 και 95 κιλά, όταν είχα τον δάσκαλο πάνω στην πάπια (μαθήματα για μικρό δίπλωμα) δυσκολευόμουν πολύ..

creperistas
19/10/2007, 20:32
Αν είναι να πάρεις 50άρι κοίταξε το Peugeot V-clic το οποίο κάνει 870 ευρώ και είναι πολύ καλό. Είναι μικρό σκούτερ με σπιρτόζικο κινητήρα. Αν βγάλεις και τον κόφτη τελικής που έχει φτάνει μέχρι 70 χλμ. Το πήρε ένας φίλος μου και κάνει καθημερινά 50 χλμ μέσα και περιφερειακά από την πόλη και είναι πολύ ικανοποιημένος. Επίσης ΜΗΝ παραλείψεις τον εξοπλισμό (καλό κράνος και μπουφάν=200 ευρώ. Δηλαδή με 870+200+50 (άδειες κλπ)=1120 ευρώ και καθάρισες!

kalisperis
19/10/2007, 21:17
Φίλε κρεπερίστα σε ευχαριστώ για τη συμβουλή σου.
Αλλά από μηχανικά δε ξέρω και πολλά...:(

smirnof
19/10/2007, 23:56
Το Liberty είναι πολύ καλό. Στο ίδιο στυλ είναι και το Scarabeo της Aprilia (1890€). http://img141.imageshack.us/img141/5280/artt465425fr2.th.jpg (http://img141.imageshack.us/my.php?image=artt465425fr2.jpg)


Λίγο πιο ακριβή (2.370€) αλλά μουράτη η Vespa LX 50 4t.

Nikoskazer2000
20/10/2007, 01:38
Αφού γουστάρεις το Liberty και χωράς κι' ολας πάνω του τότε μην το σκέφτεσαι καθόλου! ;)

Τώρα θα σου πρότεινα και το Kawasaki Kaze-R (για το Joy-R δεν ξέρω τίποτα) αφού σ' αρέσουν και τα παπιά λόγω της μεγαλύτερης σέλας συγκριτικά με ολα τ' αλλα (+) το οτι πρέπει να κάνει κάτω απο 2000 ευρώ.

Καλές αγορές!
:beer:
:wave2:

Υ.Γ: Α είναι και 111cc (θα το εκτιμήσεις αργότερα αυτό).

kalisperis
20/10/2007, 12:05
Ναι φίλε Nikoskazer2000, αλλά δυστυχώς το δίπλωμα λέει μέχρι 50...:(

soundstorm
20/10/2007, 19:38
Ενα glx με μοτερακι απο αστρα!και ας εισαι και 150 κιλα.
Αλλα αν δεν σου αρεσει....
Δεν κανεις ακομα 2 χρονια υπομονη να παρεις ενα 100αρι?

kalisperis
20/10/2007, 19:42
Φίλε soundstorm το έχω μεγάλη ανάγκη για το σχολείο μου, το οποίο είναι 5 χιλιόμετρα μακριά...

soundstorm
20/10/2007, 19:47
Τοτε παρε το λιμπερτι,αφου σου αρεσει κιολας.

bajas
20/10/2007, 20:02
pare vespa einai kai mounopagida to vesponi :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

kalisperis
20/10/2007, 20:20
Υπάρχει 50αρα Vespa?
Πόσο κάνει?

apav
20/10/2007, 21:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalisperis
Υπάρχει 50αρα Vespa?
Πόσο κάνει?

2.370? το LX και 3.000? το LXV.

http://www.gr.vespa.com/el_GR/

:wave2:

Nikoskazer2000
20/10/2007, 23:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalisperis
Ναι φίλε Nikoskazer2000, αλλά δυστυχώς το δίπλωμα λέει μέχρι 50...:(

Ουπς...το παράβλεψα αυτό. :rolleyes:

Ε τότε πάρε το Liberty δαγκωτό αφού σ' αρέσει τόσο πολύ.

:wave2:

kalisperis
21/10/2007, 01:44
Δεν είναι ότι μ'αρέσει τοοοοοοσο πολύ, απλά είναι κάτι το οποίο θα με διευκολύνει πάρα πολύ.
Αλήθεια, ποιά είναι η διαφορά του Liberty από το Liberty S?

epp1640
21/10/2007, 02:14
Φίλε μου, εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις μία κανονική μοτοσυκλέτα, πάντα 50 cc. Στο ελάντα δεν είναι πολύ διαδεδομένες, παρ' όλα αυτά αρκετές εταιρίες βγάζουν. Με λίγα παραπάνω χρήματα από αυτά που εσύ διαθέτεις μπορείς να πάρεις κάποιο enduraki / super motard, aprilia, gilera, peugeot, derbi, rieju. Είναι όλα δίχρονα, 6 τάχυτα με συμπλέκτη, υδρόψυκτα. Τα περισσότερα από αυτά φοράνε το ΑΜ6 μοτέρ της μιναρέλι και είναι αρκετά σβέλτα για τα κυβικά τους χωρίς να πειράξεις τπτ, που θα σου συνιστούσα και να μην κάνεις ώστε να μην χάσεις σε αξιοπιστία. Το πιο φτηνό από αυτά είναι το rieju rrx spike x, super motard στα 2150 και νομίζω ότι αξίζει 1000 φορές καλύτερα από παπί ή σκουτερ, γιατί σου παρέχει μεγαλύτερη ασφάλεια, ασύγκριτη κατά τη γνώμη μου, και γιατί θα σου δώσει τα απαραίτητα skills για την μετάβαση σου αργότερα σε μία μεγαλύτερη μηχανή. Εγώ είμαι 22 αλλά επειδή και εγώ ήθελα να πηγαίνω στην σχολή μου χωρίς να ταλαιπωρούμαι στην κίνηση με το αυτοκίνητο πήρα ένα παλιό μεταχειρισμένο enduro 50ράκι Honda MTX 50 ώστε να κρατήσω τα χρήματα μου και την άνοιξη να πάρω ένα 125 καινούριο. Όσους ενδοιασμούς είχα σκουτεράκι-παπάκι η μηχανή τους έχω πλέον ξεχάσει. Επίσης να υπολογίσεις το ελάχιστο 100 έουρος σε κρανάκι, κατά προτίμηση fullface. Νομίζω ότι είδα ένα agv ενδούρικο με 110 ευρώ. Καλές βόλτες και πάντα όρθιος.

Ανδρέας

panavour
21/10/2007, 11:42
Φιλε kalisperi Eχουμε το ιδιο υψος αλλα εγω ειμαι 145 κιλα.Εχω λοιπον ενα σκουτερακι 50 κυβικα που εμφανισιακα ειναι σχεδον το ιδιο με το LIBERTY, το YAMAHA WHY.Διχρονο με 5,5 αλογα.Στα κιλα μου,εχει πολυ καλη επιταχυνση μεχρι 40χιλ και σε ευθεια τερματιζει στα 72χλμ.
Σε κατηφορα ,στην εθνικη εχω δει και 90χλμ.Μια φορα κανοντας ρουφηγμα πισω απο μια
νταλικα στην εθνικη σε κατηφορα (ενταξει το ξερω εκανα μεγαλη κουταμαρα μη βαρατε)ειδα στο κοντερ 100χλμ.Το μηχανακι καιει μαξιμουμ με τερμα γκαζι παντα λογω του βαρους μου
3,5 λιτρα/100χλμ.Με σενα θα καιει λιγοτερο,και θα τραβαει και θα τρεχει περισσοτερο αφου εισαι τα 2/3 του βαρους μου.Εχει αρκετα καλα φρενα και απιθανο κρατημα.Οι αναρτησεις του με εχουν εντυπωσιασει-τηλεσκοπικο πηρουνι εμπρος και μονο αμορτισερ πισω,και παρ ολο το βαρος που κουβαλανε καθημερινα ειναι αψογες.Στα 8000 χλμ που εχω κανει δεν εχει ζητησει τιποτε ,δεν σπαει δεν χαλαει.Ειναι ισως το ελαφρυτερο στην κατηγορια του και το κυριοτερο ΕΙΝΑΙ ΥΑΜΑΗΑ.
Σκεψου ΤΟ ΣΟΒΑΡΑ και μακρια απο ΙΤΑΛΙΚΟ ΣΚΟΥΤΕΡ.Θα με θυμηθεις.


109530

kalisperis
21/10/2007, 12:39
Πάρα πολύ καλό μου φαίνεται.
Υπάρχει σε τετράχρονο?

panavour
21/10/2007, 14:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalisperis
Πάρα πολύ καλό μου φαίνεται.
Υπάρχει σε τετράχρονο?

OXI. Αλλα δεν σου συνιστω τετραχρονο λογω του βαρους σου,και λογω μηχανικης πολυπλοκοτητος του τετραχρονου,ΠΟΥ ΣΥΝΕΠΑΓΕΤΑΙ ΑΥΞΗΜΕΝΟ ΚΟΣΤΟς ΣΕ ΣΕΡΒΙΣ ΚΑΙ ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ.Εξαλλου στην μηχανολογια υπαρχει ενας χρυσος κανονας που λεει
-ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΕΝ ΧΑΛΑΕΙ-
Οσον δε, αφορα τα αλογα κανεις τετραχρονος στα ιδια κυβικα δεν αποδιδει τοσα αλογα οσο ενας διχρονος.Η αναλογια ειναι στα 3/5 Δηλ ενας διχρονος αποδιδει 5 αλογα στα 50 κυβικα,ενω ενας τετραχρονος 3 αλογα.
Οσον αφορα το συγκεκριμενο μηχανακι πωλειται απο την αντιπροσωπεια φιμωμενο λογω κανονισμων της Ε.Ε στα 3,5 αλογα.Στο σερβις ομως των 1000 χλμ.ΣΟΥ ΑΦΑΙΡΟΥΝ ενα διαφραγμμα απο την εξατμιση,ξεφιμωνεται και πηγαινει στα 5,5 αλογα και το μηχανακι πεταει
χωρις να κανει πολυ παραπανω θορυβο.
Επειδη δε, δεν εχει πουλησει πολλα στην ΕΛΛΑΔΑ δεν κλεβεται κιολας.ΣΚΕΨΟΥ ΤΟ.Ενω το PIAGGIO.......................????????????

kalisperis
21/10/2007, 14:10
Μακάρι να καταλάβαινα τα μισά από αυτά που είπες...:p
Τιμή ξέρουμε?

panavour
21/10/2007, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalisperis
Μακάρι να καταλάβαινα τα μισά από αυτά που είπες...:p
Τιμή ξέρουμε?
Συμφωνα με τον νεο τιμοκαταλογο της YAMAHA 1690 EYRO.Ομωςστα μαγαζια κανουν εκπτωση.
PIAGGIO LIBERTY 50 TEΤΡΑΧΡΟΝΟ 1820 ΕΥΡΩ, 50 ΔΙΧΡΟΝΟ 1580 ΕΥΡΩ.
YAMAHA 73 KΙΛΑ
PIAGGIO 97 KIΛΑ.

kalisperis
21/10/2007, 14:52
Ναι αλλά μου έχουν πει ότι το δίχρονο είναι μεγάλη ταλαιπωρία με τα λάδια και όλα αυτά...

panavour
21/10/2007, 14:58
Και επειδη βλεπω οτι εισαι απο κρητη,σεπληροφορω οτι το YAMAHAKI μου το πηρα απο ΚΡΗΤΗ
απο μια ξαδερφη μου που το ειχε εγκαταλελειμμενο λογω πτωσης για τρια χρονια στο ΡΕΘΥΜΝΟ.Και παρολα αυτα με λιγη φορτιση στην μπαταρια πηρε με την πρωτη εμπρος.Αν ηταν PIAGGIO με τοσα χρονια ακινησια θα ειχε κολλησει το πιστονι και η μπιελλα.
Στην κρητη δε, που το κυκλοφορουσα το καλοκαιρι πηγαινα ρεθυμνο-χανια καθημερινα κοντραροντας στα ισια το λεωφορειο του ΚΤΕΛ στις κατηφορες και κανοντας ρουφηγμα κολλητα απο πισω στις ανηφορες.Ειχε πολυ γελιο οταν εβλεπες την αντιδραση του οδηγου οταν με εβλεπε να μπαινω στα χανια πρωτος.Συνεχια τερμα γκαζι το κακομοιρο νταλα καλοκαιρι στον καυσωνα και δεν εβγαλε κιχ.YAMAHA βλεπεις.:beer:

kalisperis
21/10/2007, 15:02
Κάτι ξέχασα να ρωτήσω.

1) Είναι 50αρι;
2) Είναι αυτόματο;

panavour
21/10/2007, 15:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalisperis
Ναι αλλά μου έχουν πει ότι το δίχρονο είναι μεγάλη ταλαιπωρία με τα λάδια και όλα αυτά...
Eχει αντλια λαδιου.Βαζεις στο ειδικο ντεποζιτο κατω απο την σελλα 1 λιτρο και κανεις 1500 χλμ μεχρι να ξαναγεμισεις.Σιγα την ταλαιπωρια ωρε συντεκνε.

panavour
21/10/2007, 15:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalisperis
Κάτι ξέχασα να ρωτήσω.

1) Είναι 50αρι;
2) Είναι αυτόματο;
Πενηνταρι αυτοματο.Ουτε ταχυτητες να αλλαζεις ουτε τιποτε.Ασε που λογω ποδιας και μπροστινου φτερου δεν κρυωνεις τον χειμωνα και δεν βρεχεσαι καθολου.Αυτο που το πας?

kalisperis
21/10/2007, 15:14
Πολύ ωραία...
Τελευταία(μάλλον) ερώτηση, ελπίζω να μη σε κουράζω, απλά είμαι τελείως άσχετος.
Ποιες είναι οι διαφορές τετράχρονου και δίχρονου?

panavour
21/10/2007, 20:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalisperis
Πολύ ωραία...
Τελευταία(μάλλον) ερώτηση, ελπίζω να μη σε κουράζω, απλά είμαι τελείως άσχετος.
Ποιες είναι οι διαφορές τετράχρονου και δίχρονου?
O τετραχρονος λειτουργει σε τεσερις χρονους.1)ΕΙΣΑΓΩΓΗ2)ΣΥΜΠΙΕΣΗ3)ΕΚΡΗΞΗ-ΕΚΤΩΝΩΣΗ4)ΕΞΑΓΩΓΗ
Ο διχρονος σε δυο χρονους 1)ΕΙΣΑΓΩΓΗ2)ΣΥΜΠΙΕΣΗ/ΕΚΡΗΞΗ-ΕΚΤΟΝΩΣΗ/ΕΞΑΓΩΓΗ
Στον διχρονο ταυτοχρονα με την εκτονωση των καυσαεριων εισερχεται και νεο φρεσκο
μειγμα προς συμπιεση και αυτη η ταυτοχρονη λειτουργια που οδηγει ενα μερος του φρεσκου μειγματος στην εξοδο χωρις να καει ,ειναι που κανει τον διχρονο κινητηρα λιγοτερο οικονομικο απο τον τετραχρονο.Ομως ο διχρονος ανα μοναδα χρονου παραγει το διπλασιο εργο γι αυτο και ειναι πιο δυνατος απο τον τετραχρονο επι ιδιου κυβισμου παντα.
Στην πραξη η διαφορα απλα ειναι οτι ο διχρονος καιει μαζι λαδι που χρησιμοποιηται για την λιπανση του γι αυτο και χαρακτηριστικη του μυρωδια,ενω ο τετραχρονος ειναι πιο καθαρος στα καυσαερια του κινητηρας.Για μικρους κινητηρες προτιμητεος ο διχρονος(μεχρι 100 κυβικα)
ενω για μεγαλυτερους συνισταται ο τετραχρονος σαν πιο οικονομικος και με καθαροτερη λειτουργια.
Με ενα καλο λαδι καυσης η λειτουργια του διχρονου γινεται ακομη καθαροτερη.
ΓΙΑ ΜΕΝΑ και μετα απο 30 χρονια πειρας σε μηχανακια και μοτο,στα 50 κυβικα που θελεις ο διχρονος ειναι μονοδρομος.

kalisperis
21/10/2007, 21:10
Αν κατάλαβα καλά, ο δίχρονος θέλει και λάδι και βενζίνη;

xampos
21/10/2007, 21:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalisperis
Αν κατάλαβα καλά, ο δίχρονος θέλει και λάδι και βενζίνη;

σε καθε φουλαρισμα μαζι με τη βενζινη βαζεις και λαδι για να γινει η μιξει, εκτος αν το μηχανακι εχει ξεχωριστει τρομπα λαδιου τοτε βαζεις λαδι σε ενα τεποζιτο ξεχωριστο και σου αναβει λαμπακι οτα;ν παει να αδειασει για να συμπληρωσεις

kalisperis
21/10/2007, 21:27
Γίνεται να τελειώσει πρώτα η βενζίνη και μετά το λάδι ή το αντίθετο?

epp1640
21/10/2007, 22:01
Μικρέ μη σκιάζεσαι :cool: όταν λέει ο προλαλήσας καίει και λάδι δεν εννοεί ισόποσα..λογικά, γιατί ακόμα δεν χρειάστηκε να βάλω λαδάκι στην δική μου ενδουροδιχρονίλα το λαδάκι διαρκεί 1500 χλμ περίπου..όταν αρχίσει να τελειώνει ανάβει λαμπάκι, κοιτάς τι λάδι προτείνει ο κατασκευαστής και συμπληρώνεις σε ένα μικρό ντεποζιτάκι που έχει. Απλώς μην του βάζεις φτηνό λάδι που πουλάνε στα βενζινάδικα.. να προτιμήσεις μοτουλ ή καστρόλ.. έριξα μια ματιά στο site για το σκουτεράκι που λέτε και νομίζω ότι στο προτείνω και εγώ λόγω χαμηλού βάρους που θα σου εξασφαλίσει αξιοπρεπείς επιδόσεις για τα κυβικά αυτά. Είναι και ιάπωνας..αυτό τα λέει όλα..εγώ έχω ένα Honda MTX 50 του 88 για να μην χρησιμοποιώ συνέχεια το αμάξι και παρά την ηλικία σκυλί!πάντως ξανασκέψου για μικρή μηχανή..

δες εδώ

http://www.gr.gilera.com/_vti_g8_vers.asp?brand=GILERA&country=GR&language=G&mod=VGP-MOTO50&vers=VGP-RCR

θα σου προσφέρει πολλά περισσότερα από ένα scooteraki

ΥΓ μπράβο μικρέ γιατί είσαι ο πρώτος που δεν αρχίζει με το, τι εξάτμιση, τι φίλτρο και όλα τα σχετικά..εύγε!!

zuki1000k5
21/10/2007, 22:13
Re sy pare ena modenas dynamic 125...Ti na to kaneis to 50ari??Dn tha mporeis na pas pouthena makria...Min to poliskeftesai!Kai i astinomia na se stamatisei dn tha sou kanei tipota more,eidika an foras k kranos tote tha se afisoun na figeis...Kata tin gnomi mou dn aksizei na doseis polla lefta gia 50ari.Vevaia tora pou to skeftomai to cbr 125 tha itan kaliteri lisi...
To vriskeis metaxeirismeno sta 1900 me 2000 euro k einai k Honda ara aksiopisto...

:wave2:

epp1640
21/10/2007, 22:32
Για να πηγαίνει στο σχολείο 5 χλμ πιο πέρα θα είναι αρκετό..το δικό μου 50άρι 20 ετίας ενδούρικο βλέπει άνετα 70 και τερματίζει γύρω στα 80, 85. δεν ξέρω εκεί αλλά εδώ η αστυνομία θα του αλλάξει τα φώτα..άστο καλύτερα μην τρέχει το παιδί και δεν φτάνει στο τέλος. Θα κάνει υπομονή δύο χρονάκια, θα το πουλήσει και θα πάρει 125..

kalisperis
21/10/2007, 23:11
@epp1640: 2300? είναι πολλά δυστυχώς, αλλά σε ευχαριστώ πολύ :)
@zuki1000k5: Μόνο μέχρι 50 λέει το δίπλωμα, 50αρι θα πάρω. Θέλω να τα έχω καλά με την αστυνομία...

hercul
21/10/2007, 23:43
Πάντως αν σαρέσει κάποιο παπί στα 50 κυβικά μην το πολυσκέφτεσαι για το μέγεθος!
Εγώ είμαι 1.93 και 88 κιλά και με ένα 100άρι παπί ήμουν μια χαρά! Και διπλός την πάλευε η
πάπια! Ασε που σε αντίθεση με τα περισσότερα σκούτερ λόγω των μεγάλων σε ακτίνα τροχων
έχεις και καλύτερο κράτημα!

kalisperis
21/10/2007, 23:46
Τι προτείνεις εσύ να πάρω? :)

epp1640
22/10/2007, 03:09
κοίτα παπί θα ήταν μία καλή ιδέα αλλά δυστηχώς κανένας γιαπωνέζος δεν βγάζει πια στα 50 κ.εκ..(πάνε τα glx :bigcry: ) η μόνη ανθρωπινή εταιρία που βγάζει είναι η kymco και είναι το καινούριο το nexxon στα 1395 έουρος που είναι μία καλή λύση επειδή είναι τετράχρονο και είναι παπί οπότε το κόστος συντήρησης είναι πολύ χαμηλό, μπορείς να το κάνεις και μόνος σου το service αν ξέρεις 5 πράγματα..όντως 2300 είναι πολλά απλά επειδή είπες 2100 λέω ας το ρίξω και βλέπουμε..από που είσαι?μεταχειρησμένο σε ενδιαφέρει?υπήρχε μία καλή αγγελία για ένα derbi super motard στα 1600 ευρώ με πάρα πολλά εξτρα και ελάχιστα χλμ οπότε μπορείς να ελπίζεις ότι δεν πρόλαβε να το λιώσει το μηχανάκι..αν θυμάμαι καλά φυλασόμενο σε garage και δεκτός κάθε έλεγχος, λύσιμο, έλεγχος κυλινδροπίστονων κτλπ..

kalisperis
22/10/2007, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
κοίτα παπί θα ήταν μία καλή ιδέα αλλά δυστηχώς κανένας γιαπωνέζος δεν βγάζει πια στα 50 κ.εκ..(πάνε τα glx :bigcry: ) η μόνη ανθρωπινή εταιρία που βγάζει είναι η kymco και είναι το καινούριο το nexxon στα 1395 έουρος που είναι μία καλή λύση επειδή είναι τετράχρονο και είναι παπί οπότε το κόστος συντήρησης είναι πολύ χαμηλό, μπορείς να το κάνεις και μόνος σου το service αν ξέρεις 5 πράγματα..όντως 2300 είναι πολλά απλά επειδή είπες 2100 λέω ας το ρίξω και βλέπουμε..από που είσαι?μεταχειρησμένο σε ενδιαφέρει?υπήρχε μία καλή αγγελία για ένα derbi super motard στα 1600 ευρώ με πάρα πολλά εξτρα και ελάχιστα χλμ οπότε μπορείς να ελπίζεις ότι δεν πρόλαβε να το λιώσει το μηχανάκι..αν θυμάμαι καλά φυλασόμενο σε garage και δεκτός κάθε έλεγχος, λύσιμο, έλεγχος κυλινδροπίστονων κτλπ..

Αυτές τις ορολογίες τύπου "κυλινδροπιστόνια", "λύσιμο" κλπ, τις λες τζάμπα γιατί δεν έχω ιδέα τι είναι :p
Κοίταξα το nexxon, φαίνεται πολύ ωραίο!

panavour
22/10/2007, 19:05
Aφου οπως ο ιδιος λες εισαι ασχετος τοτε παρε καινουργιο μηχανακι και μονο.Διοτι αν παρεις μεταχειρισμενο τοτε θα σου πουλησουν φυκια για μεταξωτες κορδελες.:nono:

epp1640
22/10/2007, 20:12
:cool: μην ανησυχείς, και εγώ τώρα τα μαθαίνω :smilea: όντως αν είσαι εντελώς άσχετος καλύτερα πάρε καινούριο που θα έχεις και την εγγύηση και δεν θα ψάχνεσαι τι έχει κάθε φορά. Άσε που από το ελάχιστο διάστημα που έχω και εγώ μηχανή, ένα έχω να πω για τα συνεργεία..όπου σε πιάσουν.. εμένα είχε καεί μια ασφάλεια που κάνει μισό ευρώ και αυτός είχε αρχίσει να μου λέει για ηλεκτρολογικά και ότι άστο εδώ 2-3 μέρες να δούμε τι έχει και τέτοια..τελικά την άλλαξα μόνος μου χωρίς να πληρώσω καν την ασφάλεια.. αν θες βοήθεια και από κοντά στην επιλογή σου και μένεις ηράκλειο δεν έχω πρόβλημα να σε βοηθήσω ή να ρίξω μια ματιά σε κανένα μεταχειρισμένο..αυτά..ότι και να διαλέξεις καλά χιλιόμετρα και τα μάτια σου 104.. :look: οδηγάω χρόνια αυτοκίνητο, αλλά την πρώτη φορά που οδήγησα μηχανή ένιωσα πραγματικά εκτεθιμένος..

kalisperis
22/10/2007, 20:39
Τι λέτε για το SYM Jet Sport X-SR;

epp1640
23/10/2007, 01:58
Κοίτα καλό σκουτεράκι μου μοιάζει αλλά δεν είναι σίγουρα yamaha..θα πρέπει να είσαι σίγουρος για δίκτυο service κτλπ..λίγο βαρύ μου φαίνεται..100 κιλά ζυγίζει..μετά αν είναι να δώσεις 1900 ευρώπουλα δεν βάζεις άλλα 200 να πάρεις μηχανή?2120 κάνει το rieju που σου είπα

http://www.moto85.com/fichiers/Images/annonces/zoom/1248778_1.jpg

τα φέρνει η kymco στην ελλάδα και είναι ισπανικά..είναι ίδιο με τα derbi gilera κτλπ..

φοράει και αυτό το μοτεράκι από μιναρέλι και βγάζει 8,5 ίππους

Ρίξε μια ματιά και στο benelli pepe 50..μοιάζει με το liberty, σαν εταιρία γνωστή είναι αλλά απο αξιοπιστία δεν ξέρω.. 1395 έουρος και αυτό..

:sun:

kalisperis
23/10/2007, 15:48
Αρκετά μεγάλο μου φαίνεται αυτό...:p

epp1640
23/10/2007, 18:07
Φαίνεται αλλά εγώ που έχω ένα παρόμοιο παλιό και είναι το πρώτο μου μηχανάκι, αν και 1.76 το έχω για πλάκα..πως σου φάνηκε? αν θες σου δίνω το δικό μου βόλτα για να δεις αν ξέρεις..

panavour
23/10/2007, 19:26
H γνωμη μου-για να ξαναμπω στην συζητηση-ειναι οτι αφου εισαι πρωταρης στα μηχανακια ειναι να παρεις κατι 1)ελαφρυ 2)αυτοματο 3)διχρονο (για να μην εχει συντηρηση) 4)Γιαπωνεζικο
(για να μην χαλαει) και 5) ΥΑΜΑΗΑ (γιατι εχει την καλυτερη αντιπροσωπεια και το μεγαλυτερο δικτυο στην Ελλαδα και ειδικα στην Κρητη που μενεις.)
:a08:

T.R.E
23/10/2007, 20:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από panavour
Στην κρητη δε, που το κυκλοφορουσα το καλοκαιρι πηγαινα ρεθυμνο-χανια καθημερινα κοντραροντας στα ισια το λεωφορειο του ΚΤΕΛ στις κατηφορες και κανοντας ρουφηγμα κολλητα απο πισω στις ανηφορες.Ειχε πολυ γελιο οταν εβλεπες την αντιδραση του οδηγου οταν με εβλεπε να μπαινω στα χανια πρωτος.Συνεχια τερμα γκαζι το κακομοιρο νταλα καλοκαιρι στον καυσωνα και δεν εβγαλε κιχ.YAMAHA βλεπεις.:beer:


:rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :bigcry:

Aπλα κορυφαιος...:beer: :beer: :a10: :a10: :a20: :a20:

panavour
24/10/2007, 20:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από T.R.E
:rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :bigcry:

Aπλα κορυφαιος...:beer: :beer: :a10: :a10: :a20: :a20:
Αυτο το λεω ΝΙΚΟ για ολα τα μικρα γιαπωνεζικα μηχανακια και οχι μονο κατ αναγκη για τα YAMAHA.Aπλως θελω με τον τροπο μου να αποτρεψω τον νεο και απειρο φιλο μας να κανει μια κακη και προβληματικη αγορα (κινεζικα και ευρωπαικα σκουτερ)Οσο για την μοτοσυκλεττα μου την μεγαλη αυτη ειναι SUZUKI (σαν την δικια σου συμφωνα με το προφιλ σου.):beer: :smilea:

kalisperis
25/10/2007, 22:25
Σήμερα ένας φίλος μου με άφησε να οδηγήσω ένα Crypton R 125.
Παιδιά μιλάμε για απίστευτα πράγματα...Δεν υπάρχει κάτι ανάλογο σε 50αρι?

Χωμάτινος
25/10/2007, 22:41
Προφανώς!

kalisperis
25/10/2007, 22:47
Όταν λες "Προφανώς" εννοείς...;

panavour
25/10/2007, 22:47
ΠΕΝΗΝΤΑΡΙ ΜΟΝΟ ΚΙΝΕΖΙΚΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΛΑ :nono: :nono: ΜΑΚΡΥΑ

kalisperis
25/10/2007, 22:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από panavour
ΠΕΝΗΝΤΑΡΙ ΜΟΝΟ ΚΙΝΕΖΙΚΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΛΑ :nono: :nono: ΜΑΚΡΥΑ


Τίποτα παρόμοιο δηλαδή...;

T.R.E
25/10/2007, 22:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από panavour
Αυτο το λεω ΝΙΚΟ για ολα τα μικρα γιαπωνεζικα μηχανακια και οχι μονο κατ αναγκη για τα YAMAHA.Aπλως θελω με τον τροπο μου να αποτρεψω τον νεο και απειρο φιλο μας να κανει μια κακη και προβληματικη αγορα (κινεζικα και ευρωπαικα σκουτερ)Οσο για την μοτοσυκλεττα μου την μεγαλη αυτη ειναι SUZUKI (σαν την δικια σου συμφωνα με το προφιλ σου.):beer: :smilea:

A δεν εχω προβλημα που του ειπες να παρει Υamaha,απλα μου αρεσε η περιγραφη σου με το λεωφορειο... Οτι ειπα ηταν χωρις δοση ειρωνιας.... :beer: :beer:

panavour
25/10/2007, 23:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από T.R.E
A δεν εχω προβλημα που του ειπες να παρει Υamaha,απλα μου αρεσε η περιγραφη σου με το λεωφορειο... Οτι ειπα ηταν χωρις δοση ειρωνιας.... :beer: :beer:

Η πλακα ηταν οτι με τον συγκεκριμενο οδηγο λεωφορειου η σχεση μας ειχε αρχισει οταν,παιρνοντας το μηχανακι απο την ξαδερφη μου μετα απο την τριχρονη ακινησια και βαζοντας το μπρος,θελησα να το ξεκαπνισω-διχρονο γαρ-και επειδη το λαδι ειχε κατακαθισει
παντου λογω προηγουμενης υπολειτουργιας μεσα στο Ρεθυμνο -γυναικα οδηγος γαρ-παιρνω που λες το μηχανακι και ανηφοριζω την εθνικη προς την εξοδο της πολης.Στην ανηφορα το μηχανακι αρχιζει να ζεσταινεται και αρχιζει να ξεκαπνιζει.ΣE λιγο ο δρομος απο πισω δεν φαινεται απο τους καθρεφτες και ενω πριν με προσπερνουσαν αυτοκινητα τωρα εχει περασει ωρα και δεν βλεπω να με προσπερναει κανεις.Αρχιζω να ψυλιαζομαι συνεχιζω και μετα απο λιγο λεω μεσα σε απιστευτο ντουμανι να σταματησω να δω τι γινεται και κανω στην ακρη και σβηνω.ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΑΝ ΚΑΙ ΣΒΗΣΤΟ βγαζει απο την εξατμιση ακομα πιο πολυ καπνα και μοιαζει
σαν να καιγεται.Εκει λοιπον ακουω αεροφρενα λεωφοριου και βλεπω μεσα σε νεφος λαδιου τον εν λογω οδηγο του λεωφορειου να κατεβαινει φουριοζος κραδαινοντας πυροσβεστηρα και αποφασισμενο να με σβησει μαζι με το μηχανακι που απλως συνεχιζε να ξεκαπνιζει σταματημενο.
Μετα τις εξηγησεις μας επιασαν τα γελια και συνεχισαμε τις επομενες μερες με τις καθημερινες κοντρες του στυλ -Δαυιδ εναντιον Γολιαθ-ρεθυμνο-χανια.Ειχε απιθανη πλακα αν και επικινδυνο
παιχνιδι το να πηγαινεις κολλητα πισω απ το μαμουθ κινδυνευοντας να γινεις χαλκομανια σαν τον λυκο στο καρτουν με τον road runner.
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

kalisperis
26/10/2007, 00:10
Δε λέω ρε παιδιά...
Έχει ενδιαφέρον η ιστοριούλα...
Αλλά κάθε φορά που βλέπω ότι κάποιος έκανε reply τρέχω για να δω, και διαπιστώνω ότι είστε εκτός θέματος :p

panavour
26/10/2007, 00:22
Εισαι νεος στο forum.Πολλες φορες ξεκιναμε- απο την πολη ερχομαι- και καταληγουμε-και στην κορφη κανελλα-.Ετσι εχει την πλακα του ομως.ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ θα συνηθισεις. :lol: :lol: :lol:

kalisperis
26/10/2007, 00:24
Αχά...Δε φτάνουμε λίγο πιο γρήγορα στην κανέλα, γιατί έκανα τα χαρτιά μου για το δίπλωμα, και δεν έχω βρει μηχανάκι ακόμα ; :p

panavour
26/10/2007, 00:40
Ο Χρυσος κανονας ειναι:Παιρνω οτι μου κανει κλικ και μετα μουτζωνομαι με χερια και με ποδια
μονος μου ΑΛΛΑ ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΦΧΑΡΙΣΤΙΕΜΕ.
Ο αργυρος κανονας ειναι:Παιρνω γνωμες και μετα απο ψαξιμο στα μαγαζια και στα περιοδικα.
αγοραζω ορθολογιστικα.Τοφχαριστιεμε αλλα λιγο.
ΚΑΙ Ο ΧΑΛΚΙΝΟΣ ΚΑΝΟΝΑς.ΠΑΙΡΝΩ ΜΟΝΟ οτι αντεχει η τσεπη μου και το διπλωμα μου αλλα δεν το φχαριστιεμε καθολου.:bigcry: :rotflmao: :eyepop:

kalisperis
26/10/2007, 00:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από panavour
Ο Χρυσος κανονας ειναι:Παιρνω οτι μου κανει κλικ και μετα μουτζωνομαι με χερια και με ποδια
μονος μου ΑΛΛΑ ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΦΧΑΡΙΣΤΙΕΜΕ.
Ο αργυρος κανονας ειναι:Παιρνω γνωμες και μετα απο ψαξιμο στα μαγαζια και στα περιοδικα.
αγοραζω ορθολογιστικα.Τοφχαριστιεμε αλλα λιγο.
ΚΑΙ Ο ΧΑΛΚΙΝΟΣ ΚΑΝΟΝΑς.ΠΑΙΡΝΩ ΜΟΝΟ οτι αντεχει η τσεπη μου και το διπλωμα μου αλλα δεν το φχαριστιεμε καθολου.:bigcry: :rotflmao: :eyepop:


Λίγο απ'όλα. Θα πάρω ότι μου κάνει κλικ, αλλά ανάλογα με το δίπλωμα. Και σίγουρα θα το φχαριστηθώ λίγο...

panavour
26/10/2007, 01:03
Παντως επειδη εχω-λογω ηλικιας,47 γαρ-λιγο μεγαλυτερη πειρα,να σου πω οτι λιγη σημασια εχει τι μηχανακι οδηγεις αλλα τι χιλιομετρα κανεις και ποιους δρομους διαβαινεις με την μοτοσυκλετα.ΟΠΩς ΛΕΕΙ Ο ΠΟΙΗΤΗς δεν εχει σημασια Η ιθακη αλλα ο δρομος για την ιθακη.
ΣΑΝ ΠΑΣ ΣΤΟΝ ΠΗΓΑΙΜΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΘΑΚΗ ΝΑ ΕΥΧΕΣΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑ ΜΑΚΡΥς Ο ΔΡΟΜΟΣ.
Τα ρασα δεν κανουν τον παπα αλλα ο παπας κανει τα ρασα.

epp1640
26/10/2007, 01:37
λοιπόν επειδή είδα ότι σου άρεσε το παπί πήγαινε δες και από κοντά το kymco nexxon 50 που είναι πολύ καλό. Δεν είναι κινέζικο. Η kymco είναι αξιοπρεπής εταιρία. Πάντως εγώ επιμένω και θα επιμένω..βρες μηχανή 50 cc.. Δες μήπως πουλάει στο forum κανένας κανένα tsx 50, mtx 50 κτλπ..αθάνατα μηχανάκια και θα τα αγοράσεις σε τιμή ποδηλάτου.

panavour
26/10/2007, 01:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
λοιπόν επειδή είδα ότι σου άρεσε το παπί πήγαινε δες και από κοντά το kymco nexxon 50 που είναι πολύ καλό. Δεν είναι κινέζικο. Η kymco είναι αξιοπρεπής εταιρία. Πάντως εγώ επιμένω και θα επιμένω..βρες μηχανή 50 cc.. Δες μήπως πουλάει στο forum κανένας κανένα tsx 50, mtx 50 κτλπ..αθάνατα μηχανάκια και θα τα αγοράσεις σε τιμή ποδηλάτου.

Για την κυμκο συμφωνω.:wacko:

epp1640
26/10/2007, 02:09
γιατί για το θρυλικό MTX 50 δεν συμφωνείς?? :D πρόσεχε τι θα πεις..είναι το πρώτο μου μηχανάκι και το απέκτησα...πριν 3 βδομάδες :look: βασικά πέρα από την πλάκα..προφανώς αν κοιτάξει σε παλιό ενδουράκι θα πρέπει να είναι πολύ πολύ προσεκτικός και καλό θα ήταν να το κοιτάξει και κάποιος πιο έμπειρος..:sun:


110151

Baggelhs20
26/10/2007, 03:30
Μπορεις να αγορασεις ενα speedfight 50ccσε καλη τιμη

kalisperis
26/10/2007, 14:59
Έχω ακούσει κακά λόγια για την kymco όμως...:(

panavour
26/10/2007, 17:37
ΣΕ κανενα μηχανακι δεν εισαι 100% εξασφαλισμενος οτι δεν θα παθει τιποτα.Εξαλλου ολα τα πραγματα λειτουργουν αναλογαμε την χρηση που τους κανεις.Παντως εκ πειρας λογω ηλικιας σου λεω οτι ΕΙΔΙΚΑ στα μικρα μηχανακια οι ΓΙΑΠΩΝΕΖΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ.
Μπορει ο Ευρωπαιος να εχει κρατημα καλυτερο η φρενα -και αυτο οχι σε ολες τις περιπτωσεις-
αλλα σε σκληρη καθημερινη χρηση δεν αντεχει σε καμμια περιπτωση οπως ο γιαπωνεζος.ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΒΕΒΑΙΑ ισχυουν κατα μεσο ορο χωρις να αποκλειονται οι εξαιρεσεις που επιβεβαιωνουν
παντα τον κανονα.Και σαν αποδειξη αυτων που σου λεω κοιτα γυρω σου.ΠΟΣΕΣ ΠΑΛΑΙΕΣ μηχανες και μηχανακια εχεις δει σε καλη κατασταση να κυκλοφορουν ΕΥΡΩΠΑΙΚΑ και ποσα ΓΙΑΠΩΝΕΖΙΚΑ.????Κινεζικα δεν ανεφερα πουθενα διοτι μετα τους 6 μηνες αυτοδιαλυονται.
ΣΚΕΨΟΥ λοιπον καλα πριν αγορασεις γιατι η φτηνεια και η ελλειψη γνωσης και η παρορμηση ΤΡΩΝΕ ΤΟΝ ΠΑΡΑ. :D :smilea: :winka:

kalisperis
26/10/2007, 18:03
Μάλιστα...
Εσύ μου προτείνεις nexxon ή Liberty? :P

T.R.E
26/10/2007, 18:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalisperis
Δε λέω ρε παιδιά...
Έχει ενδιαφέρον η ιστοριούλα...
Αλλά κάθε φορά που βλέπω ότι κάποιος έκανε reply τρέχω για να δω, και διαπιστώνω ότι είστε εκτός θέματος :p


Μην ψαρωνεις...:a9: :a9: :a9: :a9:

panavour
26/10/2007, 20:17
Eπειδη το πολυ το κυριε ελεησον το βαριετε και ο Θεος ΠΟΣΤΑΡΩ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΚΑΙ END.ΠΑΡΕ ΑΥΤΟΜΑΤΟ-ΓΙΑΠΩΝΕΖΙΚΟ-ΜΕ ΜΕΓΑΛΕΣ ΡΟΔΕΣ-ΔΙΧΡΟΝΟ-50 ΚΥΒΙΚΑ-
ΚΑΙ......................... ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ.


:wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

epp1640
26/10/2007, 21:23
Για την αξιοπιστία των japanέζικων..ότι και να πει κανείς λίγο είναι..20 χρονών μηχανάκι, 50 αράκι.. λέω σήμερα, καλό καιρό έχει, ας μην πάρω το αμάξι..ξεκινάω λοιπόν, πάω στο χωριό να δω τους δικούς μου..γυρνάω..σύνολο 60 χλμ..χωρίς λάδι..ναι πολύ καλά ακούσατε..δεν κοίταξα ο μ.... αν έχει λάδι μίξης.. και όμως.. το μόνο που έπαθε είναι να αρχίσει να χύνεται το παραφλού όταν πια έφτασα σπίτι μου..ξαναέβαλα, του έβαλα και λαδάκι και τπτ..κιχ.. ααααχ hondaaaaaaaaa Τώρα για την kymco, η kymco ξεκίνησε ως θυγατρική της honda και οι περισσότεροι από τους κινητήρες της είναι honda. Έχουν αγοράσει τα δικαιώματα κατασκευής τους. Είναι λογικό να μην ακούς από όλους καλά λόγια καθώς είναι μία νέα εταιρία..ανάμεσα σε nexxon και liberty χαλαρά nexxon. Φτηνό στην συντήρηση, σίγουρα πιο αξιόπιστο από ιταλικό σκουτερ..τετράχρονο με 4,5 ίππους και 250 ευρώ πιο φτηνό. Αλλιώς καλύτερα να πας να πάρεις κανένα γιαπωνέζικο σκουτερ. Τα peugeot καλά είναι αλλά θα δώσεις 2000 για να πάρεις ένα scooter και σαν να μην φτάνει αυτό σε κάθε σέρβις θα νιώθεις την τσέπη σου να πονάει.. :winka: