PDA

View Full Version : ΕΛ Βενιζελος Τελωνειο...ενα ταξιδι για σιδεροκωλους



gcrook
20/11/2007, 14:54
Συνεχεια τουτουνου του ποστ:D
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=49499

Την τελευταια εβδομαδα προγραμματιζα το ταξιδι στο τελωνειο που λετε για να παραλαβω το συγκεκριμενο δεμα που η Φεντεξ φροντισε να μου ερθει γρηγορα και φθηνα στη Μπορτα μου:rolleyes:

Διαβαζα που λετε πληροφοριες γνωμες και κειμενα διαφορων αναξιοπαθουντων, που μια μερα αποφασισαν να μαζεψουν τα μπογαλακια τους και να τολμησουν το ακατορθωτο....!!!Να προβουν οι ιδιοι στην διαδικασια του εκτελωνισμου ταξιδευοντας απο γκισε σε γκισε και απο κτιριο σε κτιριο χωρις χαρτη και απαραιτητο εξοπλισμο...
Ετσι οπως ξεκινανε ολα τα ομορφα ταξιδια στον χωρο....και στον χρονο:lol:

Το ταξιδι ξεκινησε με το παπι (που ως γνωστον ειναι το απολυτο χιλιομετροφαγο οχημα) απο Περιφερειακη Υμηττου κατω απο δυσμενεις συνθηκες, δηλ κρυο και στην συνεχεια βροχη.
Μοναδικα εφοδια τα αδιαβροχα,ο απαραιτητος εξοπλισμος σαφως,πολλα τσιγαρα ενα στυλο,ενα μπλοκακι,μπαταρια γεματη στο κινητο για να μπορω οποιαδηποτε στιγμη να παρω καποιον τηλεφωνο κατα την διαρκεια της αναμονης και να του κλαφτω σαν απληρωτη πουτανα, κερματα για διοδια και ζεστο καφε απο μηχανημα,μωρομαντηλα εξ'άιτιας του καφε, και τελος η πιστωτικη γιατι "ποτε δεν ξερεις" .

Αφου τσεκαρα την λιστα αλλη μια φορα για να βεβαιωθω οτι θα ειμαι απολυτα προετοιμασμενος για να πανε ολα κατα διαολου:lol: φουλαρα βενζινη το παπι και ξεκινησα για το μακρυ και αβεβαια ταξιδι.
Φτανοντας στο αεροδρομιο πηρα την πρωτη εξοδο για το κτιριο της Swissport (εμπορευματικη εξοδος 3-4) ,οπου βρισκοντουσαν τα γραφεια της Φεντεξ,και το τελωνειο του συγκεκριμενου κτιριου.
Εδω πρεπει να πουμε οτι καθε Κτιριο-Εμπορευματικη εξοδος, εχει το δικο του τελωνειο που σε ταλαιπωρει (και σε χρεωνει αφανταστα) ,ωστε μετα να πας και στο Κεντρικο ας πουμε τελωνειο οπου και εκει ταλαιπωρεισαι και χρεωνεσαι την μανα σου και τον πατερα σου,διοτι το γαμησι πρεπει να μοιραζεται ετσι ωστε να το απολαμβανουν ολοι αφ΄ενος,και να νιωθεις και εσυ ρε παιδι μου οτι γνωριζεις νεους ανθρωπους αφ΄ετερου διοτι η επαναληψη ακομα και στο σεξ κουραζει οπως και να το κανουμε.:sad:





















(χεζω και ερχομαι)

McTalas
20/11/2007, 14:58
(χεζω και ερχομαι)

ειναι ο καφες που διαβασατε πιο πανω !!!

gcrook
20/11/2007, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
ειναι ο καφες που διαβασατε πιο πανω !!!

Σχολια παρακαλω αφου τελειωσει το ταξιδιωτικο, ευχαριστω:lol:
Που ειχαμε μεινει;..α ναι!
Ανεβαινω που λετε στον πρωτο οροφο στα γραφεια της Φεντεξ για να παραλαβω τα χαρτια ωστε να μην μοιραστω με κανεναν το καλο το σεξ (δεν ηξερες δεν ρωταγες) και να το κρατησω Οοοολο για παρτη μου.

-Χαιρεται ειμαι ο ταδε με αριθμο φορτωτικης ταδε και γουσταρω να παραλαβω το ταδε μην γινει της Κορεας εδω μεσα!!! (το τελευταιο απο μεσα μου το ειπα, αλλα ηταν αρκετο για να με κραταει παντα χαμογελαστο στις στιγμες απειρου καλλους της Δαιδαλωδoyς γραφειoκρατιας) .
-Μαλιστα κυριε οριστε τα πολλα και περιεργα χρωματιστα χαρτια σας με τους αριθμους και τους κωδικους σε τετοια διαταξη ωστε να παρετε μια πρωτη γευση του τι εχετε να αντιμετωπισετε ,αφου δεν γουσταρετε να μας τα σκασετε σαν μαλακας και να σας κανουμε εμεις την δουλεια σας (και αυτο απο μεσα της το ειπε αλλα ηταν αρκετο για να μου κοψει το προηγουμενο χαμογελο με την Κορεα κτλ κτλ) :look:
-Μαλιστα ευχαριστω γεια σας
-Παρακαλω 30 ευρω!!!
-Μπαρδο;

Εκει κατι μου ξεστομισε για κατι που κακως δεν το σημειωσα γιατι τωρα το ξεχασα...
Παντως το νοημα ηταν "Αν δεν σκασεις το λαδακι δεν πας γι'αλλου μαστορα"

Τα σκασα τι να κανω αθρωπας ειμαι:sad:

Με τα πολλα κατεβαινω κατω στο τελωνειο της Σουισπορτ και παω στον γκισε.
Εκει ρωταω μια ευγενεστατη δεσποινιδα τι μελλει γενεσθαι και μου λεει σε πρωτη φαση να βγω εξω στην αποθηκη και να δωσω την διατακτικη στον υπαλληλο για να μου εντοπισει το δεμα.
Ωπα μαγκα μου λεω τι τσιμπουκια και μαλακιες μου τσαμπουνανε στο φορουμ, εδω θα καθαρισουμε φθηνα και ωραια.
Πισω οπως εχει η αχλαδα τη Μπζολη η την ουρα γουοτεβερ....:sad:


(μισο οι φακες ζεσταθηκαν παω να κλεισω το πετρογκαζζζ)

McTalas
20/11/2007, 15:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
(μισο οι φακες ζεσταθηκαν παω να κλεισω το πετρογκαζζζ)

και εσυ φακες?? τι συμπτωση!!
λες να ειναι μοιραιο ???

gcrook
20/11/2007, 15:57
Με το που βγαινω απο το γραφειο εξω στην αποθηκη πηγε να με πατησει ενα κλαρκ.
"Να και μια αναποδια" λεω απο μεσα μου (τι ηθελα και μιλαγα) ....
Πανικος,κοσμος να τρεχει με ενα καρο χαρτια ανα χειρας μερικοι να σηκωνουν τα δεματα τους και να κρατανε σφιχτα κοιτωντας αριστερα-δεξια σαν κατι τριτοκοσμικους που μολις εξασφαλισαν το συσσιτιο και τρεμουν μην τους την πεσουν τιποτα πεινασμενοι και γενικα μια βαβουρα..

Καπου λιγο πιο μπροστα σε ενα γραφειο με σημα "ελεγχος" ενας τυπος μεσηλικας του στυλ "πολλα βαρυ και οχι" κραταει στο χερι εναν πακο χαρτια σαν τα δικα μου και φωναζει αγερωχα αριστερα και δεξια στους αποθηκαριους σε μια περιεργη διαλεκτο που μαλλον μονο αυτοι καταλαβαινουν,γιατι με το που σταματαει να μιλαει ενας αποθηκαριος φευγει καβαλα στο παλετοφορο κανοντας σκειτμπορντ
φτανει καπου στο βαθος της αποθηκης,και επιοστρεφει με ενα δεματακι τοσο δα φωναζοντας "Γεωργιουυυυ...ρε Γεωργιουυυυυυ" .

Ο Γεωργιου συνηθως ειναι ανθρωπος που περιμενει να παραλαβει,οποτε με το που ακουει το ονομα του σπευδει ολο χαρα,και μετα εξεταζει το δεμα και διαπιστωνει οτι ειναι δικο του και μετα το παραταει συξυλο σε μια στιβα με αλλα δεματα που ολα γραφουν ονοματα και φευγει....!!!
""Μαλλον θα ξεχασε τα τσιγαρα του σε κανα γκισε ο κακομοιρης"' σκεφτηκα,και πλησιασα τον τυπο που δινει τις διαταγες στους αποθηκαριους ολο καμαρι.

-"Χαιρεται" λεω.
-Την διατακτικη!!
-Σει γουατ νιγκα;;;
-Μου αρπαζει απο τα χερια με μια κινηση λιγο νιτζα λιγο Σαολιν τον πακο με τα ακαταλαβιστικα γεματα νουμερα και κωδικους χαρτια και τραβαει το πρωτο-πρωτο,και μετα μου γυρναει πλατη!
-Συγνωμη τι παιχτηκε;
Με κοιταει απο την κορφη ως τα νυχια και με ρωταει γιατι ειμαι εδω.
"Για παραλαβη και εκτελωνισμο δεματος απο Αμερικη" του λεω.
-Ωραια περιμενε λιγο μεσα και θα σε φωναξουμε,και μου δειχνει ενα γραφειο κολλητα στο τελωνειο που επικοινωνει με μια πορτα...

Κανω μια πως μπαινω και βλεπω 3 γραφειακια στην σειρα κατι ταλαιπωροι να σημειωνουν την ιστορια της ζωης τους σε εναν τονο πρασινα χαρτια και να καπνιζουν σαν αραπηδες και σκεφτομαι οτι θα πρεπει παση θυσια να αποφυγω αυτο το γραφειο.
Παω λοιπον διπλα στο τελωνειο,καθομαι στα τραπεζια διπλα στο γκισε παιρνω και νες ζεστο απο το μηχανημα στριβω και τσιγαρο και απολαμβανω καφεδια και τσιγαρια δικε μου ολος χαρα που η μερα δεν θα παει τελικα χαμενη (σημ. η ωρα ηταν περιπου εννιακαικατιψιλα) .

Περιμενω,περιμενω μεχρι που συνειδητοποιω το προφανες, δηλαδη το πως σκατα θα με ειδοποιησουν εκει που καθομαι για το δεμα;;Δεν ειδα και κανεναν να μπαινει μεσα και να φωναζει ονοματα...Μονο κοσμο εβλεπα να χανει ωρες μπροστα στον γκισε παραδιδοντας χαρτια και ενιοτε λεφτα,και καποιους αλλους να αναβουν το ενα τσιγαρο μετο το αλλο.

Ρωταω την κοπελα στον γκισε αν καθομαι καλα εκει που καθομαι,και μου λεει καλυτερα να περιμενω εξω στην αποθηκη για να ακουσω το ονομα μου...
Βγαινω εξω και ξαφνικα ακουω σαν βροντη απο το υπερπεραν το ονομα μου...

(συνεχιζεται αργοτερα το βραδυ)

Operater
20/11/2007, 16:05
Γιαυτό κρουκη προτιμούμε ελληνίκή αντιπροσωπεία amy.gr..

Αλλα δικαιολογείσαι γιατί δεν το ήξερες! :wave2: :wave2:

Και πήρα τηλέφωνο να επιβεβαιώσω και ισχύουν οι προσφορες! ! :wave2: :wave2:

gcrook
20/11/2007, 16:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Γιαυτό κρουκη προτιμούμε ελληνίκή αντιπροσωπεία amy.gr..

Αλλα δικαιολογείσαι γιατί δεν το ήξερες! :wave2: :wave2:

Και πήρα τηλέφωνο να επιβεβαιώσω και ισχύουν οι προσφορες! ! :wave2: :wave2:

Η ιστοσελιδα της εχει μεινει χρονια πισω με τις παλιες υψηλες τιμες και με παλια προιοντα...
Που σκατα να το ξερω;;
Τεσπα την κανω:wave2:

Tropeas
20/11/2007, 20:12
ρεεεεεεε....
την συνέχεια γρήγοραααααααα:rolleyes: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bawl:

McTalas
20/11/2007, 20:22
αντε εχουμε και αγωνια!
σιριαλ το καναμε σαν το "Χοανα!Η μικρη μυξοπαρθενα!"

αντε να δουμε ποσο πιγε το θεμα εχουμε και εμεις δεματα απο αμερικα

dirtbird
20/11/2007, 20:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
;
Τεσπα την κανω:wave2:

Mallojn toy vgikan poli spicy oi fakes kai den vastietai....:confused: :confused:

bartlal
20/11/2007, 20:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Mallojn toy vgikan poli spicy oi fakes kai den vastietai....:confused: :confused:

"την κανω" εγραψε, οχι "την κΛανω"!!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

McTalas
20/11/2007, 20:43
και εσυ που το ξερεις?

μπορει απο την βιασινη του να προλαβει να του ξεφυγε ενα γραμα...

zolotas
20/11/2007, 22:18
τι μλκς εισαι ρε ...........μια φορα εκατσα να διαβασω ταξιδιωτικο ποστ μετα απο καιρο και μας λες .........αργοτερα ??? fuck off u filthy animal..........:lol:

McTalas
20/11/2007, 22:20
kala den einai kai toso taksiodotiko,mexri to EL.VENIZELOS pige alla den kseroume akoma pws girise...

div400
20/11/2007, 23:02
ελα ελα ψωλοχημενε εγγλεζομογγολε 23.00 πηγε που ειναι η συνεχεια?:mad: :mad: :confused:

Tropeas
20/11/2007, 23:17
...θα αργήσει λεει...
να πέσουμε να κοιμηθούμε...
...κάνει γλύκες με τον orizontas :rolleyes: :winka: :a021:

filipp0s
20/11/2007, 23:29
:rolleyes: και τώρα? θα μείνουμε με την αγωνία?..:mad:

α π α ρ ά δ ε κ τ ο ς (σαν το δέμα ένα πραμα)

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

DimChios
21/11/2007, 05:32
Ο κρουκης δε μπορει να απαντησει!

Ημασταν στου οριζοντα και αποφασισε καποια στιγμη να παιξει κιθαρα!

Απο εκεινη την ωρα και επειτα καθαριζει απο πανω του τα γιαουρτια και τις ντοματες...

Αυριο-μεθαύριο θα ξαναγραψει πιστευω!

:wave2:

gcrook
21/11/2007, 14:02
Μαλιστα τι ελεγα;
Ακουω λοιπον καπου απο το υπερπεραν το ονομα μου και γυρναω το κεφαλι προς ολες τις κατευθυνσεις για να εντοπισω την πηγη του θορυβου.
Δεν καταλαβα ποιος με φωναξε τελικα,αλλα υποψιαζομαι οτι ηταν ο τυπος με το κλαρκ που γενικως το πηγαινε και λιγο τον κωλο του εκει μεσα,οποτε δικαιολογημενα δεν μπορεσα να παρακολουθησω.
Εντοπιζω λοιπον το δεμα,ενα δεματακι τοσο δα σε εναν παγκο μαζι με μια στοιβα αλλα μικρα δεματα.

Περιχαρης λοιπον το παιρνω και το παω στιν τυπο,ξερετε αυτον που εκανε τα κουμαντα,για να με συμβουλεψει περαιτερω...
Παω με το δεμα εκει λοιπον και του λεω το και το και τωρα τι κανουμε;
-Αυτο ειναι το δεμα σου;
-Μαλιστα!
-Ωραια φερε μου την διατακτικη!
-.....;;Μα σας την εδωσα πριν για να μου εντοπισετε το δεμα.
-Ε ψαξε ρε παιδι μου καπου στο δεμα θα ειναι.
-Βλεπετε εσεις κατι κολλημενο πανω στο δεμα;
-Ε καπου θα παραπεσε κοιτα λιγο τριγυρω.
-Μισο λεπτο ρε παιδια...την διατακτικη δεν την εδωσα σε εσας και εσεις σε καποιον υπαλληλο για να βρει που βρισκεται το δεμα μεσα στην αποθηκη;
-Ναι
-Ωραια αυτος δεν ευθυνεται αν χαθηκε το χαρτι στην πορεια;
-Για ρωτα μια μεσα στο τελωνειο να δεις τι θα σου πουνε.
-Τον κακο σου τον φλαρο!! (απο μεσα μου δηλαδη, Μαλιστα ευχαριστω) :sad:

Ρωτω στο τελωνειο στην ευγενεστατη κοπελα αφου περιμενα ενα σεβαστο χρονικο περιθωριο διοτι γινοταν και λιγοτης πουτανας εκεινητην στιγμη,και μου λεει οτι πρεπει να ανεβω παλι στον πρωτο οροφο στα γραφεια της Φεντεξ να μου ξανατυπωσουν μια διατακτικη στο ονομα μου,οπερ και εγενετο.

Παω κατω την δινω στον μπαρμπα και με παραπεμπει στο χειροτερο μερος που θα μπορουσε να με παραπεμψει...
Στο γραφειο διπλα στο τελωνειο με τους τυπους που εγραφαν και καπνιζαν πολυ!

gcrook
21/11/2007, 15:04
Στο γραφειο λοιπον μεσα πανικος.
Για να μην κατσω να γραφω την ιστορια της ζωης μου μαθαινω μετα απο κοπους και βασανα οτι χρειαζομαι μια διασαφηνιση ωστε να κανω την δουλεια μου.
Και οπως καταλαβατε την διασαφηνιση αυτη χρειαζεται και μπορει ΜΟΝΟ να την συμπληρωσει και υπογραψει επαγγελματιας τελωνης (και φαρισαιος θα ελεγα) ο οποιος Ω! τι περιεργο! θελει και παλι λεφτα.
Εγω παντως δεν βρηκα καποιον κυριο με την συγκεκριμενη ιδιοτητα τριγυρω.
Φευγω απο το γραφειο και προχωραω προς τις αφιξεις.αναχωρησεις γιατι επρεπε να τραβηξω και κανα λεφτο απο ΑΤΜ και ναρψχε ρωτησω και κατι στα κεντρικα τελωνεια οπου για να μην πολυλογουμε μου ειπαν ακριβως τα ιδια οποτε ξεκινησα να σκεφτομαι οτι υπηρχε σοβαρη πιθανοτητα να μην κανω την δουλεια μου μεσα σε μια μερα,και μαλλον απο θεμα χρηματων το ειχαμε χαμενο το παιχνιδι εξ'αρχης...

Βγαινω παλι Αττικη οδο και παιρνω την εξοδο για τα εμπορευματικα κτιρια.
Ηταν και η τελευταια φορα που θα εκανα τον κυκλο,ολες τις επομενες φορες γυρισα οπως ηρθα..αναποδα...
Αι σιχτηρ:smokin:

Μπαινω στο τελωνειο και πιανω κουβεντα με κατι μπαρμπαδες που ειχαν λιωσει στο κομπολοι και στην αναμονη..
Ε ενας περιμενε 3 ωρες να βρουν το δεμα του γιατι ειχε γινει μπλεξιμο,ο αλλος μια ωρα ο παραλλος ειχε τρεξιμο με χαρτουρες που ουτε καταλαβα για ποιο λογο ακριβως παρότι προσπαθησε να μου εξηγησει...μαλλον ουτε εκεινος ειχε καταλαβει...

Πινω εναν καφε αφου δεν μπορεσα να βρω ανθρωπο να μου κανει την δουλεια μου και μπαινω με τσαμπουκα στο γραφειο που καπνιζαν και γαμιοντουσαν ΠΟΛΥ:rolleyes:
Μπουκαρω στο γραφειο της διευθυντριας και της λεω ακριβως.

-Λοιπον κοιταξτε θελω να εκτελωνισω ενα δεματακι εχω κανει το και το και πρεπει να βρω μου λενε καποιον να συμπληρωσει την ασαφεια πως διαλο την ονομαζετε.Δεν εχω καταλαβει την γραφειοκρατια σας μπορειτε να μου πειτε τι πρεπει να κανω;

Εκει που εξηγει οτι η υπηρεσια (τωρα ποια υπηρεσια ακριβως δεν καταλαβα) εχει 2-3 δικους την εκτελωνιστες για να βοηθουν το κοινο οι οποιοι πηζουν σαφως διοτι ολοι θελουν να κανουν την δουλεια του τζαμπα.
Που ειναι αυτοι ρωταω και μου δειχνει 2 τυπους μεσα στο γραφειο πολυ low profile και μαλιστα ο ενας ηταν ο τυπος μου μου ειπε να παω να βρω εκτελωνιστη για να μου κανει την δουλεια μου...
Ρε ο μπουστη!! σκεφτηκα και οι ματιες μας διασταυρωθηκαν για καποιο σεβαστο χρονικο διαστημα.
-Κουραγιο κυριε συνεχιζει η διευθυντρια και μια κοπελια πριν απο λιγο για ενα μπλουζακι απο Αμερικη ηρθε για δευτερη φορα σημερα και θα ξαναρθει και αυριο!!!:eek:

Μου ηρθε να της πω αν παραγγειλω καποτες απο Αμερικη ομως θα τρεξεις να με εξυπηρετησεις με τα τσαρουχια,αλλα ειμαι χεστης και λογικος ανθρωπος συναμα, και σκεφτηκα οτι δεν θα ηταν και πολυ σοφο να μοιραζομαι με ολους τις σκεψεις μου...

Τεσπα μετα απο παα πολυ ωρα ενας τυπος την κανει και μενουμε με εναν εκτελωνιστη.
Καθομαι ορθιος φατσα καρτα μπροστα του με τις ωρες να ξεμπερδεψει με τους υπολοιπους,μπας και εξυπηρετησει και μενα.
Και η πολυποθητη στιγμη εφτασε γυρω στις δωσεκαμιση οπου καθομαι κατω την ωρα που παει να αναψει τσιγαρο να χαλαρωσει...
Εγω ομως τον ηθελα τσιτα τον ηθελα παουερ,μαλιστα μου΄ρθε να του σκασω και ενα χαστουκι Ροκι σταιλ για να ξυπνησει...ουτε αυτο το εκανα.
Καθεται λοιπον ο μαστορας βγαζει κομπιουτερακια παιρνει και τα χαρτια μου και αρχιζει να γραφει ενα ματσο ακαταλαβιστικα νουμερα και μετα να κανει πραξεις για να υπολογισει δασμους κτλ κτλ.

Πιανουμε και λιγο την κουβεντα μου εξηγει πως δουλευει και το συστημα με τους εκτελωνιστες το οποιο δεν σας το γραφω γιατι οπως και να εχει αν μπλεξετε το γαμησι δεν το γλινωτενε.
Καλυτερα να ρωτησετε και εσεις καποιον εκτελωνιστη να σας πει:lol:

Τα συμπληρωνει που λετε και φευγω καρφι στο κεντρικο τελωνειο για να πλερωκω και εκει το κατιτις μου με μπολικη δοση ταλαιπωριας για γαρνιτουρα....
Μπουκαρω μεσα οπου γινεται της πορνης γενικως και παω παλι στο ιδιο γραφειο με τα χαρτια τα οποια στην πορεια ειχαν γινει πολλα και πραγματικα δεν θυμαμαι απο που.Εχω παραλειψει οχι σκοπιμα και καποια ενδιαμεσα σταδια τυπου "απο γκισε σε γκισε" διοτι δεν μπορω λογω τιμης να θυμαμαι με ακριβεια τι εκανα μιλαμε για την αποκορυφωση της ταλαιπωριας...

-Στα 1 για σφραγιδα κυριε.
-Εγινε.

Μπαινω στο 1 και μια αξιολατρευτη κυρια μου λεει με ενα καπως διεστραμμενο χαμογελο "παρε καραμελιτσα"...
"Θα φαμε πουτσα" σκεφτηκα εγω.
Παταει την σφραγιδα καταπινω και εγω την καραμελα για να μην εχω αργοτερα το περιθωριο να την φτυσω καταμουτρα σε κανενα αργοσχολο γραφειοκρατη και παω στο 7 οπως μου ειπε.

Πετυχαινω και 2 τυπακια εκει που συναντουσα κατα διαστηματα στα διαφορα γραφεια και κουναμε τα κεφαλια μας.
Ερχεται η σειρα μου μετα απο λιγο.
Δινω τα χαρτια επιτοπου και αρχιζει παλι η μανδαν να περναει στον υπολογιστην εναν τονο πληροφοριες.
Τι ειναι μεσα στο δεμα μου λεει;
Λογισμικο της απανταω.

Η απαντηση μου την εκανε να μπερδευτει μαλλον,και αυτο βγηκε με μορφη ενος μειδιασματος του ανω χειλους απο την μερια της κατι που δεν μου αρεσε καθολου.
Να κοιταξτε της λεω την αποδειξη/περιγραφη προιοντος.
Το "prepackaged video libraries/computer software" δεν της αρεσε μαλλον και με ρωτησε ποσα σιντια εχει μεσα το δεμα...
Καμια 15αρια της ειπα και γουρλασε τα ματια....
Καλα θα βαλω 5-6 μου λεει.

Ουτε που καταλαβα αν ειχε νοημα η κουβεντα μας.....

gcrook
21/11/2007, 15:58
Με στελνει λοιπον στο 11 παραδιπλα οπου γινεται της πουτανας το καγκελο.
Ειναι γυρω στα 5 ατομα που κρατανε απο μια στοιβα χαρτια σαν τα δικα μου.
Δεν ξεμπερδευουμε σημερα λεω και ετοιμαζομαι να τα παρατησω.
Ξαφνικα ενας τυπος απο αυτους με κοιταει και με ρωταει αν ειμαι ιδιωτης.
Ναι του απαντω και μου βουταει τα χαρτια και τα δινει στον υπαλληλο στο γκισε ετσι ξαφνικα....:hypnotize

Περιμενετε 5 λεπτα στο 14 διπλα μου λεει να ερθουν τα χαρτια σας.
Περιμενω 5 λεπτα και ρωταω αν ηρθαν.
Δεν ειχαν ερθει...
Λογικο σκεφτομαι απο το 11 ως το 14 μεσολαβουν 2 γκισεδες επιστρατευοντας ολες τις γνωσεις μαθηματικων,κβαντομηχανικης και εφαρμοσμενης ψυχολογιας που ειχα.
Σε κανα δεκαλεπτο θα ξαναπερασω σκεφτομαι,και παω παραδιπλα σε ενα τραπεζακι οπου ολοι καπνιζαν.
Φανταζομαι οτι για να επτρεπεται το καπνισμα σε τετοιου ειδους υπηρεσια μαλλον κατι θα ξερουν...

Αφου κανω κανα δυο τσιγαρα και ακουω τις στριγγλιες μιας διευθυντριας να φωναζει στους υπαλληλους να μην ξαναδεχτουν εκτελωνιστη χωρις πτυχιο σε συνδυασμο με το παραληρημα μιας παρευρισκομενης κυριας που επαιζε στο μοτιβο "γιατι τους ψηφιζουμε τους πουστηδες τους πολιτικους" παραλαμβανω τα χαρτια μου καιπαω στο 17 οπου βρισκονται και τα ταμεια.

40 ευρω μου λεει και δεκατρια λεπτα και σκεφτομαι οτι καθαρισα ακριβως με τα μισα λεφτα.
Φευγω καρφι παλι για το τελωνειο της Σουισπορτ αναποδα σαφως και οχι παλι απο Αττικη οδο.

Φτανω στο τελωνειο παω στο γκισε περιμενω λιγο να αδειασει και ρωταω τι κανω τωρα με τις αποδειξεις.
Μου λεει η κοπελια να παω να το παραδωσω στην ασφαλεια να παρω το δεμα και να φυγω.
Κανω να φυγω και ξαφνικα σκαει μυτη ενας τυπος,μαλλον υπαλληλος του τελωνειου και δινει ενα χαρτι στην κοπελα λεγοντας της "Βρηκα μια διατακτικη πεταμενη κατω" .

Η κοπελια με κοιταει και της λεω "Η δικη μου ειναι ε;"
Γνεφει καταφατικα και βαζει τα γελια....:rolleyes:

Φευγω απο κει παω στην ασφαλεια,τσεκαρω και μια το δεμα αν ειναι ακομα στον παγκο,και δινω τα χαρτια σε καποιον υπαλληλο.
Μου ζηταει μια σφραγιδα απο την διευθυντρια παω βαζω και εκει μια γαμωσφραγιδα και επιτελους παω να παραλαβω το δεμα.
-Μια σφραγιδα απο το τελωνειο ακομα.
-Ρε με δουλευετε;
Παω παλι στην υπαλληλο στο γκισε και μου λεει να περασω στο ακριανο γκισε.
Μαντεψτε...ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΗΣ ΠΟΥΤΑΝΑΣ.
Εχω βαλει τα γελια πλεον και περιμενω να δω που θα παει αυτη η κατασταση.
Οπως περιμενω με κοιταει ενας τυπος μαλλον επαγγελματιας εκτελωνιστης (ειχα αρχισει πλεον να
τους αναγνωριζω) και μου αρπαζει τα χαρτια απο τα χερια.
Μου σκιζει την κιτρινη σελιδα παλι χωρις να με ρωτησει οπως και ο προγουμενος την βαζει μαζι με τα δικα του τα χαρτια και τα παραδιδει ολα μαζι στο γκισε λεγοντας μου "τα υπολοιπα ειναι δικα σου" .
Εχω παθει γενικως ενα μεγαλο πολιτισμικο σοκ απο κατι τετοιες πρωτοβουλιες τα τελευταια λεπτα και αντι για ευχαριστω μετα βιας αρθρωνω κατι βραχνα επιφωνηματα τα οποια εκεινος εξελαβε σαν ευχαριστω και μου γυρισε την πλατη χωρις να πει κουβεντα.
Μαλλον και εκεινος ειχε μαθει να κοβει απο μακρυα τους πρωταρηδες στο παρτυ.
Περιμενω καμια μιση ωρα περιπου μεχρι να περαστουν ολα τα κιτρινα χαρτια στον υπολογιστη
και να ταξιδεψουν 2 γκισεδες παραδιπλα,παραλαμβανω ενα πρασινο χαρτι αν θυμαμαι καλα (εχω πλεον σοβαρο θεμα με τα χρωματα) ,πληρωνω και αλλα 20 ευρω για αποθηκευτρα η κατι τετοιο (90 στο συνολο απο 146) ,και βγαινω εξω οπου και το παραδιδω στην ασφαλεια και βουταω το πακετο με τον ιδιο τροπο που το βουτηξαν και καποιοι αλλοι στην αρχη της διηγησης.
"Were all freaks in the dope show" τραγουδαει ο Μαριλυν Μανσον και τωρα καταλαβαινω απολυτα το κομματι.

Κοιταω μια τριγυρω μου και εχοντας πλεον την σιγουρια οτι οτι και να γινει το δεμα ειναι πλεον δικο μου βρωντοφωναζω οπισθοχωρωντας προς της εξοδο "Ρε αι στο διαλο και σεις και τα τελωνεια σας" .
Ενας υπαλληλος διπλα με κοιταζει με γουρλωμενα ματια...

Τελος.
Επιλογος μας τελειωσε.
Και ας ερθει να μου πει καποιος οτι εκανε τον γυρο του κοσμου με μοτοποδηλατο.
Εγω εκανα τον γυρο ολοκληρο του γραφειοκρατικου συστηματος με τα ποδια για ενα δεμα.

:wave2:

catmaster
21/11/2007, 16:08
Σόρρυ ρε Γιώργο αλλά έχω λιώσει στα γέλια λέμε ..... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

(αλλά τα γλυκά αγόρια αντέχουν ... ξέρεις άλλη φορά μόνο fedex θα διαλέγεις ....)


α ναι .. το ξέχασα ..... (ταξιδιωτικό είναι... )















πάντα τέτοια !! :beer: :beer: :beer:



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Operater
21/11/2007, 16:10
Τελικά άξιζε τον κόπο? :confused:

npat
21/11/2007, 16:10
Γειά σου ρε Κρούκη με τις επικίνδυνες αποστολές σου!

Πολύ ζωντανά γραμμένο και με γαμάτο στυλάκι. Μπράβο... περαστικά...

α και...

!!! ΠΑΝΤΑ ΤΕΤΟΙΑ !!!

:lol: :lol: :bawl: :bawl: :lol: :lol: :smokin: :smokin:

SeNNinhA
21/11/2007, 16:17
Σε συμπονώ γιατί το έχω περάσει το παραμύθι μια και μοναδική φορά αλλα μάλλον ήμουν τυχερός :wacko: και περίμενα ελάχιστα σε ουρές και γκισέ και γενικώς ξεμπέρδεψα στην μισή περίπου ώρα απ'ότι εσύ όπως μπορώ να το υπολογίσω. :rolleyes:

Βέβαια δεν τα θυμόμουν όλα αυτά μέχρι να τα γράψεις εσύ, μάλλον διότι ο εγκέφαλός μου κάνει αυτόματα delete όλες τις άσχημες εμπειρίες. :yuck: :yuck: :yuck:

Είχα ξεχάσει ειδικά το γεγονός οτι πληρώνεις ΚΕΡΑΤΙΑΤΙΚΑ για να σου παραδώσουν απλά τα χαρτιά της φορτωτικής σου. Αυτά είναι εντελώς νταβατζιλίδικα χρήματα διότι δεν σου παρέχουν ΚΑΜΙΑ υπηρεσία αλλα απλά σου δίνουν χαρτιά τα οποία ανήκουν ουσιαστικά σε εσένα. Καποιος πρέπει κάποτε να τους κυνηγήσει αλλα ποιός? :a26: :a26: :a26:

Τουλάχιστον ξεμπέρδεψες. :beer: :beer:

road spirit
21/11/2007, 16:30
την διαδρομή την έχεις σε Τζι-Πι-Ες?? για όσους θέλουν να την κάνουν??
:lol: :lol:

DimChios
21/11/2007, 16:34
τι εγινε? τελειωσε?

οχι τπτ αλλο αλλα κουραστηκα ρε μλκ!!! :sick:

Εγω παντως την υπομονη σου ΔΕΝ θα την ειχα με τη καμμια!

:evil:

DimChios
21/11/2007, 16:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
Σε συμπονώ γιατί το έχω περάσει το παραμύθι μια και μοναδική φορά αλλα μάλλον ήμουν τυχερός :wacko: και περίμενα ελάχιστα σε ουρές και γκισέ και γενικώς ξεμπέρδεψα στην μισή περίπου ώρα απ'ότι εσύ όπως μπορώ να το υπολογίσω. :rolleyes:

Βέβαια δεν τα θυμόμουν όλα αυτά μέχρι να τα γράψεις εσύ, μάλλον διότι ο εγκέφαλός μου κάνει αυτόματα delete όλες τις άσχημες εμπειρίες. :yuck: :yuck: :yuck:

Είχα ξεχάσει ειδικά το γεγονός οτι πληρώνεις ΚΕΡΑΤΙΑΤΙΚΑ για να σου παραδώσουν απλά τα χαρτιά της φορτωτικής σου. Αυτά είναι εντελώς νταβατζιλίδικα χρήματα διότι δεν σου παρέχουν ΚΑΜΙΑ υπηρεσία αλλα απλά σου δίνουν χαρτιά τα οποία ανήκουν ουσιαστικά σε εσένα. Καποιος πρέπει κάποτε να τους κυνηγήσει αλλα ποιός? :a26: :a26: :a26:

Τουλάχιστον ξεμπέρδεψες. :beer: :beer:



Και πως τη παλεψες εκει μεσα ρε με τοσους καπνιστες?

:lol: :lol: :lol:

SeNNinhA
21/11/2007, 17:03
Ειναι ψηλοτάβανες οι αποθήκες ρε. Δεν το ξέρεις?

slacker
21/11/2007, 17:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook

Μπαινω στο 1 και μια αξιολατρευτη κυρια μου λεει με ενα καπως διεστραμμενο χαμογελο "παρε καραμελιτσα"...
"Θα φαμε πουτσα" σκεφτηκα εγω.


:lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bawl: :bawl: :bawl:
Αν με διώξουν από την δουλειά εσύ θα φταις!

GIXXERAKIAS
21/11/2007, 18:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
την διαδρομή την έχεις σε Τζι-Πι-Ες?? για όσους θέλουν να την κάνουν??
:lol: :lol:

χα χα χα χα χα Ελυωσα ρε Γιαννη!!!

Ειχα λυθει απο την περιγραφη του βεγκ...εεεε του Γιωργη με αποτελειωσες εσυ!:rotflmao: :rotflmao:

Τελος καλο ολα καλα ρε Γιωργη!:beer: :wave2:

filipp0s
21/11/2007, 18:58
Αν δεν πέρναγες τετοια ταλαιπωρία, και στα εφερναν στη πόρτα δεν θα εκανες το ταξιδάκι σου, και δεν θα το μοιραζόσουν μαζί μας...


ΟΠΟΤΕ ΑΞΙΖΕ ΤΟΝ ΚΟΠΟ :lol:

Εγραψες και κανα χιλιόμετρο :lol:

Τι άλλο θες?




ΠΑΝΤΑ ΤΕΤΟΙΑΤΜ ! :beer: :beer: :beer: :beer: :wave2: :wave2: :wave2:

Innersense
21/11/2007, 19:22
Ρεσπεκτ, απο τα καλύτερα κείμενα που παίζουν στο μοτο.γρ

Υποστηρίζω να γίνει στίκι με τίτλο:

Πως να σπαταλήσατε μια μέρα στο Ελ.Βενιζελ αντιμέτωποι με την ελληνική γραφειοκρατία που προσπαθεί να καταπολεμήσει με κάθε τρόπο την προσπάθεια σας να εισάγετε κάτι απο το εξωτερικό πιο φτηνά εξαναγκάζοντας σας να ακουμπήσετε τα ωραία σας ευρουλάκια στους επιτήδιους μεσάζοντες των καταστημάτων που ανεβάζουν το κόστος των προιόντων εως και 50% και να τους πείτε και ευχαριστώ.

Αλλά... δεν έχω τα μέσα για να το κάνω...

apav
21/11/2007, 19:31
:beer: Βάλε και φωτογραφίες, βάλε και φωτογραφίες! :rotflmao:

vangelis 64
21/11/2007, 20:07
Πω πωωωωω!!:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: Ρε συ Γιώργο,χαρά στο κουράγιο σου.


Να σού πω κάτι.....αυτός ήταν ο λόγος που είχες ρίξει στο νέγρικο χθες το βράδυ;:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :wave2:

div400
21/11/2007, 20:24
τι να πω βρε γιωργο εχεις περισσοτερη υπομονή και απο μαλαισιανο ταρανδο...
χαράς το κουράγιο σου!!!

ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ ΤΕΤΟΙΑ....:wave2:

btw γαματη περιγραφη λεμεεεεεε:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

gcrook
21/11/2007, 22:08
Ετοιμαζεται ματζορε μπλουζ με τιτλο "Customs office blues" καθως και παραλληλα μια ροκια με τιτλο "Cargo kept a rollin" .

Φημες που μιλανε για επικ μεταλ κομματι με τιτλο "Thy cargo thou shall not obtain without blood on your hands" ειναι μαλλον ανακριβεις.

"Παντα τετοια" στα μουτρα σας:lol: :wave2:

lantz
21/11/2007, 22:32
Κρούκη άξιος!!!

Όταν χρειαστώ και εγώ εκτελωνισμό, ξέρω ότι μπορώ να βασίζομαι επάνω σου. :rotflmao: :rotflmao:

McTalas
22/11/2007, 02:18
ρε κρουκη μια απορια...σε καποιο σημειο νομιζω πως γραφεις οτι σου ειχαν δωσει το πακετο και με τα εσυ το εδωσες στον βλακα με το κλαρκ.γιατι δεν το τσιμπαγες και να την εκανεσ μπουχος? τετοια περιπτωση δεν επαιζε?
αλλα πο την αλλη πως θα εγραφες αυτο το υπεροχο οδιπορικο??
περαστικα!

lamoun
22/11/2007, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
ρε κρουκη μια απορια...σε καποιο σημειο νομιζω πως γραφεις οτι σου ειχαν δωσει το πακετο και με τα εσυ το εδωσες στον βλακα με το κλαρκ.γιατι δεν το τσιμπαγες και να την εκανεσ μπουχος? τετοια περιπτωση δεν επαιζε?
αλλα πο την αλλη πως θα εγραφες αυτο το υπεροχο οδιπορικο??
περαστικα!

Αυτό είχα καταλάβει και εγώ, αλλά μάλλον δεν έπαιξε κάτι τέτοιο ε;

:beer:

fantacid
22/11/2007, 14:15
τελικα ποσο σου βγηκε η ιστορια?

κερδισες τπτ η τσαμπα :a31: ?????

gcrook
22/11/2007, 14:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Αυτό είχα καταλάβει και εγώ, αλλά μάλλον δεν έπαιξε κάτι τέτοιο ε;

:beer:

Λογικα θα μπορουσα να το ειχα αρπαξει και να την ειχα κανει Λουης αλλα.......


Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
τελικα ποσο σου βγηκε η ιστορια?

κερδισες τπτ η τσαμπα :a31: ?????

Ξερω γω;
Γλυτωσα 55 ευρω και αποκομισα μια ωραια εμπειρια...

fantacid
22/11/2007, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Ξερω γω;
Γλυτωσα 55 ευρω και αποκομισα μια ωραια εμπειρια...

εδωσες 70 αν εκανα καλα τη προσθεση....
αρα τα 55 δεν ειναι μικρο ποσο

τελικα δεν ειναι κατι ακατορθωτο, απλα χρειαζαι ...........μεγα ψυχραιμια κ μια μερα να σπαταλησεις!

κ φανταζομαι οτι τη δευτερη ή τριτη φορα ισως να ειναι πιο αυκολα τα πραματα!

:winka:

gcrook
22/11/2007, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
εδωσες 70 αν εκανα καλα τη προσθεση....


70 + 20 στο τελος=90.
Απο τα 146 καλυτερα....

road spirit
22/11/2007, 15:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
70 + 20 στο τελος=90.
Απο τα 146 καλυτερα.... + πόσους καφέδες + πόσα τσιγάρα + διοδια αττικης + βενζίνες....

:lol:

npat
22/11/2007, 16:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook

Γλυτωσα 55 ευρω και αποκομισα μια ωραια εμπειρια...

Είναι αυτό που λέμε...

Δεν είναι άντρας όποιος δεν έχει εκτελωνίσει πακέτο μόνος του.
Δεν έχει σώας τα φρένας όποιος το έχει κάνει περισσότερες από μία φορές.

sergiosm
22/11/2007, 16:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Και ας ερθει να μου πει καποιος οτι εκανε τον γυρο του κοσμου με μοτοποδηλατο.
Εγω εκανα τον γυρο ολοκληρο του γραφειοκρατικου συστηματος με τα ποδια για ενα δεμα.
:wave2:

Μάλιστα, έτσι εξηγείται το ότι το έβαλες στα ΤΑΞΙΔΙΩΤΙΚΑ

:rotflmao: :rotflmao:

crs-k
23/11/2007, 09:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Μάλιστα, έτσι εξηγείται το ότι το έβαλες στα ΤΑΞΙΔΙΩΤΙΚΑ

:rotflmao: :rotflmao:


Να δεις η μετακομιση πως εξηγειται... :evil:

:lol: :rotflmao: :lol:

derd
23/11/2007, 10:23
το ιδιο ειχα παθει και εγω με ενα ρολοι το οποιο ειχε αξια 100? και το ειχε μαρκαρει ο τυπος σαν δωρο (gift) αλλα δυστυχως μου ο εστειλε με fedex ...:( .
ετσι ενα ωραιο πρωινο με περνουν και μου λενε τα ιδια που ειπαν σε σενα με το ιδιο κοστος ακριβως(140?) .Τα ειχα παρει και ημουν ετοιμος να κανω οτι εκανες αλλα οτν τη ρωτησα ποσα θα γλιτωσω αν το κανω ολο αυτο εγω μου ειπε 50-55? (ναι οσα γλιτωσες τελικα!) οποτε δεν αξιζε τον κοπο η ταλαιπωρια..

το συμπερασμα ειναι ενα : ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗ Γ@&%@ΝΗ ΤΗ FEDEX!

makis206
23/11/2007, 10:25
Η πίστη μου βγήκε αλλά το διάβασα, φαντάζομαι εσένα τι σου βγήκε που το έζησες και το έγραψες κιόλας :uplate:


:bigcry: :bigcry: (κλάμματα είναι):bigcry: :bigcry:

devil's animal
24/11/2007, 01:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206


:bigcry: :bigcry: (Γάμματα είναι):bigcry: :bigcry:

οχι κλαμματα...
:rotflmao: :lol: :rotflmao:

ρε γλυκο αγορι αφου υπαρχουν και αλλοι τροποι να γινεται η δουλεια σου....ξερεις τωρα....δειχνεις λιγο μπουτι στον εναν.....αφηνεις να σου πιασει το βυζακι ο αλλος....:hypnotize
:lol: :rotflmao: :lol:


παντως περα απο την πλακα...χαρας στο κουραγοι σου και την υπομονη σου!!

βασικα για μενα οπως το ειδα αποκομισες μονο την εμπειρια.

γιατι τα 55€ συνοψιζονται σε αυτα που ειπε πριν ο Γιαννης (τσιγαρα-καφεδες-βενζινες-διοδια) και ΧΡΟΝΟ!
σκεψου να δουλευες καπου ολο αυτο το διαστημα και θα ειχες βγαλει μεροκαματο.
τι να πω?:sad:


ΠΡΟΣΟΧΗ μεγαλη αλλη φορα απο ολους μας!
:wave2:

derd
26/11/2007, 13:55
ετοιμαστητε για συνεχεια γιατι θα παω να κανω την ιδια δουλεια αυριο ...

kollitiri
27/11/2007, 10:55
Καλημέρα

πραγματικά με ακούγανε σε όλο τον όροφο από τα γέλια.

Δύο εισαγωγές με fedex, 4 μέρες παράδοση λόγω λάθους κάθε φορά. Έδινα γραπτώς αλλαγή διεύθυνσης την επιβεβαίωνα την επόμενη ημέρα μην γίνει κανένα λάθος, και τελικά το κομπιούτερ τους έδειχνε την αρχική. Κάθε φορά η κοπέλα έλεγε ότι υπάρχει και μια άλλη "οθόνη" που δεν έβλεπε η διανομή!!!

Οπότε το δέμα πάντα πήγαινε στο σπίτι που δεν ήταν κανένας.

Το φέρνανε στο γραφείο στις 7:30 το βράδυ χωρίς προηγούμενη προειδοποίηση και τέτοια ωραία.

Άσε τις απίθανες χρεώσεις του, είτε σε μεταφορικά ή σε εκτωλονιστικά

Αποφύγετε την FEDEX.

Καλημέρα

derd
27/11/2007, 11:20
λοιπον,

ξεκινησα σημερα με πολυ θαρρος και αποφασιμενος να κατεβω στο αεροδρομιο να παραλαβω μονος μου το δειγμα που μου ηρθε απο καποιον προμηθευτη και μου ζητουσαν 125€(!!!).

ωρα 08:10 : αφιξη στο ΕΛ.ΒΕΛ.

08:15 : πληρωμη 28€ στο γκισε της DHL (τα πρωτα που ελεγε ο gcrook)

08:20 : χαρτια και παλι χαρτια και παλι χαρτια στο τελωνειο στη DHL

08:35 : Κεντρικο τελωνειο απο γραφειο 7, σε γραφειο 11, σε γραφειο 14, σε γραφειο 16, σε τραπεζα ελλαδος πληρωμη 16,50

08:54 τελος εκτελωνισμού!!!

09:00 παραδοση χαρτια στηv αποθηκη της DHL

09:03 πληρωμη εργατικων στη DHL 7€

09:05 τον πουλο μαζι με το δεμα! ΝΑΙ σε λιγοτερο απο ωρα! και με 51,5 € (απο 125!!)

Δεν το πιστευα ! συμφωνα με τα λεγομενα του gcrook περιμενα να τελειωσω μετα τις 12:00 και αν... Ρε μπας και τελικα ολα αυτα συμβαινουν μονο στη FEDEX??



ΣΗΜ.Παντως ολη την ωρα προσπαθουσα να αποφυγω κυριες που ηθελαν να μου δωσουν καραμελιτσα ... χεχε

Stergios69
27/11/2007, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από derd
Δεν το πιστευα ! συμφωνα με τα λεγομενα του gcrook περιμενα να τελειωσω μετα τις 12:00 και αν... Ρε μπας και τελικα ολα αυτα συμβαινουν μονο στη FEDEX??
Δεν αποκλειέται να είναι πολιτική της FEDEX...
Πριν κανα 2 χρόνια και εμένα με είχαν ''περιποιηθεί''... :bigcry:

gcrook
27/11/2007, 22:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από derd
λοιπον,

ξεκινησα σημερα με πολυ θαρρος και αποφασιμενος να κατεβω στο αεροδρομιο να παραλαβω μονος μου το δειγμα που μου ηρθε απο καποιον προμηθευτη και μου ζητουσαν 125€(!!!).

ωρα 08:10 : αφιξη στο ΕΛ.ΒΕΛ.

08:15 : πληρωμη 28€ στο γκισε της DHL (τα πρωτα που ελεγε ο gcrook)

08:20 : χαρτια και παλι χαρτια και παλι χαρτια στο τελωνειο στη DHL

08:35 : Κεντρικο τελωνειο απο γραφειο 7, σε γραφειο 11, σε γραφειο 14, σε γραφειο 16, σε τραπεζα ελλαδος πληρωμη 16,50

08:54 τελος εκτελωνισμού!!!

09:00 παραδοση χαρτια στηv αποθηκη της DHL

09:03 πληρωμη εργατικων στη DHL 7€

09:05 τον πουλο μαζι με το δεμα! ΝΑΙ σε λιγοτερο απο ωρα! και με 51,5 € (απο 125!!)

Δεν το πιστευα ! συμφωνα με τα λεγομενα του gcrook περιμενα να τελειωσω μετα τις 12:00 και αν... Ρε μπας και τελικα ολα αυτα συμβαινουν μονο στη FEDEX??



ΣΗΜ.Παντως ολη την ωρα προσπαθουσα να αποφυγω κυριες που ηθελαν να μου δωσουν καραμελιτσα ... χεχε

KATEBAINΩ ΑΥΡΙΟ ΣΤΟ ΠΡΩΙ ΣΤΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΤΗΣ ΦΕΝΤΕΞ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΩ ΠΟΥΤΑΝΑ!!!
:a11: :a11: :a11:

Καλα τον υπολογισμο των δασμων για να πας στα γραφεια που ανεφερες (7,11,14 κτλ) ποιος πουστης τον ανελαβε και απο που;
Στο τελωνειο της Σουισπορτ δεν πληρωσες δεκαρα;;:eek:

derd
28/11/2007, 09:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
KATEBAINΩ ΑΥΡΙΟ ΣΤΟ ΠΡΩΙ ΣΤΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΤΗΣ ΦΕΝΤΕΞ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΩ ΠΟΥΤΑΝΑ!!!
:a11: :a11: :a11:

Καλα τον υπολογισμο των δασμων για να πας στα γραφεια που ανεφερες (7,11,14 κτλ) ποιος πουστης τον ανελαβε και απο που;
Στο τελωνειο της Σουισπορτ δεν πληρωσες δεκαρα;;:eek:


Τον υπολογισμο των δασμων (αν καταλαβα καλα) τον εκανε ενας τυπος στη DHL (υποθετω εκτελωνιστης) ο οποιος μου πηρε τα χαρτια απο το χερι πηρε και ενα πρασινο-ασπρο εντυπο(το οποιο στο τελος της διαδικασιας ηταν σαν λευκωμα με υπογραφες τελωνιακων) και εγραφε κανα 10λεπτο διαφορα πραγμαστα (σε γραμμικη Β ή σε σανσκριτικα δεν μπορεσα να τα ξεχωρισω).Μετα του ειπα ενα ΜΕΓΑΛΟ ευχαριστω και τον πουλο για τη suissport.

Στο τελωνειο της suissport πηρα μονο μια υπογραφη απο μια 'κυρια εποπτρια' (οπως μου την ειπαν)

Η πλακα ειναι παντως που μου ειπαν απο το τηλ οτι θα πληρωνα περιπου 65? αν κατεβαινα ο ιδιος στο αεροδρομιο και τελικα μου βγηκε μονο 51,50..

gcrook
28/11/2007, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από derd


Η πλακα ειναι παντως που μου ειπαν απο το τηλ οτι θα πληρωνα περιπου 65? αν κατεβαινα ο ιδιος στο αεροδρομιο και τελικα μου βγηκε μονο 51,50..

Ρε μαγκες αυτος παιζει με τον πονο μου......:rolleyes: :sad:

derd
28/11/2007, 11:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Ρε μαγκες αυτος παιζει με τον πονο μου......:rolleyes: :sad:

οχι ρε συ μην το περνεις ετσι απλα θελω να δειξω ΠΟΣΟ ΛΑΜΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ ΚΑΤΩ ΟΛΟΙ!

johnpan
22/10/2008, 02:25
derd, με την άλλη να παραγγείλεις με fedex. DHL και μαλακίες είναι για τους φλώρους!! :smokin:

Κρούκη respect ρε φίλε:beer:

derd
22/10/2008, 09:49
τερμα οι μ@λ@κιες.. Απο τοτε και μετα μονο με EMS (απο Ασια) και USPS (Αμερικη) και τελος οι δασμοι και οι παπαριες..

Αληθεια αυτο τωρα πως το ξεθαψες ενα χρονο μετα??

johnpan
22/10/2008, 11:49
κάποιος μου σφύριξε το λινκ! :a13:

Gandalf dr685sm
22/10/2008, 13:16
Κρούκη μην στενοχωριέσαι φίλε μου..

μπορείς να πάρεις μερίδιο απο τα κέρδη αναδημοσίευσης του κειμένου, μιας και αν μη τι άλλο είναι οτι καλύτερο έχω διαβάσει εδώ και αρκετό καιρό.

Απίστευτο γέλιο λέμε. Η περιγραφή σε βάζει στην θέση που ήσουν και το πως το αντιμετώπιζες και πραγματικά σε κάνει να συμπάσχεις...

Χαρά στο κουράγιο σου πάντως.

Gandalf

zudap50
27/10/2008, 03:14
Αφού κατάφερα να σταματήσω να γελάω απο την ιστορία του ταλαιπωρου......(κρούκη!)ένα έχω σα σας πω.......ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΕΤΕ!!!!μου θέλετε φεντεξ και swisport!!!!θα σας πώ κάποια πραγματάκια για να μην μου ταλαιπωρηθείτε ξανα.....ρωτήστε και κανέναν του επαγγέλματος.....

Πέρα απο την πλάκα επειδή δουλεύω στο cargo και εγώ, ομολογώ οτι η γραφειοκρατεία την οποια χρειάστηκε να κάνετε είναι πλέον υποχρεωτική για όλα τα cargo που έρχοναται απο χώρες εκτός ΕΕ.γενικά πάντως η διαδικασία έχει ώς εξής:
1.παραλαβή φορτωτικών εγγράφων(διατακτικές-φορτωτικές) απο το κτίριο στο οποιο έχει παραδοθεί το εμπόρευμα(στην oa πληρώνετε μόνο στο τέλος της διαδικασίας)
2.συνήθως ζητάν οι εκτελωνιστες αντίγραφο της διατακτικής έτσι ώστε να μπορούν να δώσουν στην αποθήκη και να βρεθεί το εμπόρευμα αλλιως τα μάτια σας 104 να μην χαθούν τα χαρτια σας(όπως κάποιοι έπαθαν....)
3.τελωνείο και συμπλήρωση των χαρτιών διασάφησης οχι απαραίτητα απο εκτελωνιστή ή τελωνειακο!(σε αυτο το σημείο θα τονίσω οτι στο cargo της oa ζητείται απο τον πελάτη να σφραγιστεί απο την αποθήκη το έντυπο της διασάφησης προκειμένου να πιστοποιηθεί η αποβίβαση του εμπορύματος-δεν γνωρίζω αν ισχυέι για αλλα cargo)
4.πληρωμή του ποσου που προκύπτει απο τους δασμούς στο τελωνείο-και μόνο-(δεν γνωστοποιει το τελωνείο τον καταλόγο των δασμών του για ευνόητους λόγους και δυστυχώς δεν μπορώ να σας αναφέρω κλιμάκα με ποσα,παντως οι χρεωσεις διαφέρουν αναλογα με το ειδος και τον χαρακτηρισμό του εμπορευματος-τα προσωπικα αντικειμενα δεν υποκεινται σε τελωνιακους δασμους)
5.επιστροφή στο ταμείο του cargo για πληρωμή και παραλαβή εμπορευματος.


ευχαριστώ και περαστικά σας! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

gcrook
27/10/2008, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από zudap50


ευχαριστώ και περαστικά σας! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Παρακαλουμε, ουτε τα μισα δεν καταλαβαμε.:lol:

zudap50
28/10/2008, 10:18
εσυ ιδίως ρώτα τον Τροπέα για περαιτέρω επεξηγήσεις.........:D :D :D :D

ΜΟΖΑΡΤ
21/12/2010, 13:05
εγω το εστειλα πισω παντως γιατι νταβατζιδες εκτος απο το κρατος δεν γουσταρω.
και η dhl ανεβασε την τιμη στα 33 ευρω για τα χαρτια. και 104 για να κανει η ιδια τον εκτελωνισμο

nickald
21/12/2010, 13:36
Ομοίως οταν μου ειπαν το νταβατζιλικι που θελουν απο την DHL τους ειπα να το βαλουν στον πατο τους αλλιως να το γυρισουν πισω.

Μιλησα με τον πωλητη, του πληρωσα τα εξοδα αποστολης και μου επεστρεψε την αξια του προιοντος αφου δεν ειχε αλλο τροπο αποστολης...


Λιγο καιρο μετα προσεθεσε στην λιστα των χωρων που δεν αποστελλει προιοντα την Ελλαδα (εχει σχεση με ενα αλλο τοπικ που καποιος αναρωτιόταν γιατι εχει στην λιστα των χωρων που δεν αποστελλουν την Ζανζιβάρη μαζι με την Ελλαδα ΕΔΩ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=114272&highlight=ebay) )

ΜΟΖΑΡΤ
21/12/2010, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από nickald
Ομοίως οταν μου ειπαν το νταβατζιλικι που θελουν απο την DHL τους ειπα να το βαλουν στον πατο τους αλλιως να το γυρισουν πισω.

Μιλησα με τον πωλητη, του πληρωσα τα εξοδα αποστολης και μου επεστρεψε την αξια του προιοντος αφου δεν ειχε αλλο τροπο αποστολης...


Λιγο καιρο μετα προσεθεσε στην λιστα των χωρων που δεν αποστελλει προιοντα την Ελλαδα (εχει σχεση με ενα αλλο τοπικ που καποιος αναρωτιόταν γιατι εχει στην λιστα των χωρων που δεν αποστελλουν την Ζανζιβάρη μαζι με την Ελλαδα ΕΔΩ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=114272&highlight=ebay) ) εγω θα κανω και μια προσπαθεια να το παρω με ems και ας πληρωσω μονο την φορολογια.

σ'αυτη τη χωρα εχουμε γεμισει νταβατζιδες τελικα.

ευτυχως ο πωλητης ηταν συνεργασιμος και ο καημενος το ειχε στειλει απο μονος του εχpress χωρις παραπανω χρεωση για να το εχω τα χριστουγεννα. μολις του ειπα ποσο μου ζητησαν καταλαβε και σε τι μπουρδελο ζουμε

takis-kk
21/12/2010, 14:53
Φίλε Κρούκη.
Δε με ξέρεις δε σε ξέρω, αλλά νασαι καλά ρε παληκάρι.
Πέθανα στο γέλιο λέμε.
Αν κατάλαβα είσαι φίλος του παλαβιάρη του Ορίζοντα, ούτε αυτον γνωρίζω αλλά είναι η συμπάθειά μου, κρίμα που δε γράφει τελευταία.
κερνάω μερικές ψηφιάκές μπυρες :beer:
Μακάρι κάποτε να γίνουν πραγματικές:wave2:

John Steed
07/01/2011, 13:29
:bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry:



Ευτυχώς που το είδα, γιατί είμαι έτοιμος να παραγγείλω μια βάση φωτογραφικής για τη μοτό ενός φίλου από Αμέρικα.....



Κρούκη.....:beer: :beer: :beer: :beer: