PDA

View Full Version : Ζευγαρι Pirelli Dragon Supercorsa Pro, 27 ευρω. Καλα ειναι;;;



Ταξιδευτής
16/01/2008, 22:03
:D

Ειπα να το βαλω εδω, γιατι μπορει να φανει χρησιμο και σε αλλα παιδια που ψαχνουν για λαστιχα.

Σημερα χαζευα στο ebay και ειδα μια δημοπρασια για ενα ζευγαρι ελαφρα μεταχειρ. (CSS 1 + 1 TD) λαστιχα Pirelli Dragon Supercorsa Pro.

Ο τυπος τα ειχε βαλει πολυ χαμηλη τιμη και η δημοπρασια εληγε χωρις bids. Ετσι τα χτυπησα εγω και τα τσιμπησα σε τιμη ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ!

Ποσο; 27 (ΕΙΚΟΣΙΕΠΤΑ) ευρω! :eyepop: :eyepop: :eyepop:

Τα μεταφορικα θα ειναι περισσοτερα απο την τιμη αγορας!!! :p

Στο συνολο θα παει περιπου 50 ευρω το ζευγος και ενα 40αρι τα περαστικα. Δεν ειναι ασχημα 90 ευρω τετοια λαστιχακια, ε;

http://i47.photobucket.com/albums/f153/ikodel/ebay/Tyres/Front01.jpg

http://i47.photobucket.com/albums/f153/ikodel/ebay/Tyres/Rear01.jpg


117161

Ταξιδευτής
16/01/2008, 22:05
Βottom line; Παρακολουθειτε το ebay! Μπορει να βρειτε τρελες ευκαιριες!!! :beer:

Α, και επισης μαγαζι στην Αγγλια με φοβερες τιμες: http://stores.ebay.com/RoundAndBlack_W0QQssPageNameZstrkQ3amefsQ3amesstQQtZkm

Το μονο κακο ειναι οτι δεν στελνει Ελλαδα, αλλα αν εχετε καποιο φιλο στην Αγγλια, τοτε μπορειτε να τα στελνετε μεσω αυτου!


:wave2:

gcrook
16/01/2008, 23:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής




Σημερα χαζευα στο ebay και ειδα μια δημοπρασια για ενα ζευγαρι ελαφρα μεταχειρ. (CSS 1 + 1 TD) λαστιχα Pirelli Dragon Supercorsa Pro.



Νικο ενα CSS και ενα TD σε αγγλικη πιστα (οποια και αν ειναι αυτη) εμενα μου λεει οτι το λαστιχο ειναι σχεδον καμμενο....
Νο juice ενα πραγμα....:sad:
Ασε που το πισω λαστιχο απο την φωτο φαινεται σαν να εχει αποκτησει και δευτερη κορωνα, συν ποσο καιρο ενδεχεται να εμεινε φορεμενο στο μηχανακι και να μην κινηθηκε, συν που και πως ηταν στοιβαγμενο....
Στο κοστος αυτο αν βαλεις και τοποθετηση εχεις δωσει ενα κατοσταρικο και μαλλον εχεις λαστιχο που σκεφτεσαι να πας μεχρι το περιπτερο....






























Παλιοτσιπη...:lol:

zman
16/01/2008, 23:19
Λιγο ακομα (κανα πενηνταρικο) και θα τα επαιρνες μεταχειρισμενα απο Ελλαδα (ξερει ο κρουκης) και σε καλυτερη κατασταση.

gcrook
16/01/2008, 23:35
Χωρις πλακα ρε παιδια αλλα κοιταω καλα-καλα τις φωτο και τα λαστιχα μοιαζουν να ειναι για πεταμα,στις ακρες ειναι εντελως πουτανα.
Ειναι το ελαστικο που πετανε οι αγωνιζομενοι μετα απο μια προπονηση.
Μπας και με γελουν τα ματια μου;;;;:confused: :eek: :hypnotize edit: ενδεχεται....:blush:

mako
17/01/2008, 00:24
Αν μπορεις οταν τα παραλαβεις βαλε μερικα στοιχεια ετσι για να ξερουμε τι παιζει. Ημερομηνια παραγωγης, κατασταση μετα απο τον οπτικο ελεγχο (σε σχεση με τη φωτογραφια), τι γομες ειναι (π.χ SC 1) κλπ!!!!:) :wave2:

Ταξιδευτής
17/01/2008, 10:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Νικο ενα CSS και ενα TD σε αγγλικη πιστα (οποια και αν ειναι αυτη) εμενα μου λεει οτι το λαστιχο ειναι σχεδον καμμενο....
Νο juice ενα πραγμα....:sad:
Ασε που το πισω λαστιχο απο την φωτο φαινεται σαν να εχει αποκτησει και δευτερη κορωνα, συν ποσο καιρο ενδεχεται να εμεινε φορεμενο στο μηχανακι και να μην κινηθηκε, συν που και πως ηταν στοιβαγμενο....
Στο κοστος αυτο αν βαλεις και τοποθετηση εχεις δωσει ενα κατοσταρικο και μαλλον εχεις λαστιχο που σκεφτεσαι να πας μεχρι το περιπτερο....



Παλιοτσιπη...:lol:

Ρε μλκ, τα λαστιχα μου τωρα τα εχεις δει πως εγιναν -ειδικα μετα την επισκεψη στας Σερρας; :lol:

Για να με βγαλει μεχρι την ανοιξη τα θελω αυτα -εξαλλου το σκεφτηκα οτι η τιμη ηταν τοσο ξεφτιλα που ακομα και για πλαινα για βαρκα να κανουν, παλι θα πιασουν τοπο.......




















(.......θα τα δωσω στον Πανο με το busa να τα βαλει στο τανκερ!) :lol:

Ταξιδευτής
17/01/2008, 10:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Χωρις πλακα ρε παιδια αλλα κοιταω καλα-καλα τις φωτο και τα λαστιχα μοιαζουν να ειναι για πεταμα,στις ακρες ειναι εντελως πουτανα.
Ειναι το ελαστικο που πετανε οι αγωνιζομενοι μετα απο μια προπονηση.
Μπας και με γελουν τα ματια μου;;;;:confused: :eek: :hypnotize edit: ενδεχεται....:blush:


Ρεεεε, τι αγωνιζομενοι;; Ο ανθρωπας ειναι ιδιωτης και εκανε το Level 1 και ενα βρεμμενο TD.

Οσο για τα λαστιχα και την κατασταση τους, εχω και πιο κοντινη φωτο. Για πες μου τι λες;

Σιγουρα καινουργια ΔΕΝ ειναι, αλλα τουλαχιστον ειναι σε καλυτερη μοιρα απο τα δικα μου.

Μπροστινο....


117216

Ταξιδευτής
17/01/2008, 10:19
Πισω....


117217

road spirit
17/01/2008, 10:49
εεεεμμ, Νίκο σόρρυ αλλά...

το μπροστά ΔΕΝ ειναι dragon supercorsa pro....

ειναι diablo, και μάλιστα απλό...

δες τις χαράξεις εδώ http://www.pirelli.it/web/catalog/moto/moto_catalogoDett.page?categoria=/catalog/moto/hypersport/none&vehicleType=MOTO

Ταξιδευτής
17/01/2008, 11:01
Οντως, ειναι. To ελεγε και στη δημοπρασια και δεν το ειχα προσεξει. :rolleyes:

Ε, οπως και να χει, παραμενουν στην κατηγορια των Supersport, οποτε αν εχουν ψωμι ειμαστε οκ. Ας ερθουν και βλεπουμε τι και πως...:wacko:

Cpt. Haddock
17/01/2008, 11:18
:eyepop:

ρε μλκ πόσο θα σου πάνε τα μεταφορικά για λάστιχα; :look:

έχω την εντύπωση οτι θα σε :a021: απο αγγλία :sick:

Ταξιδευτής
17/01/2008, 11:29
Eχω ενα κολλητο στο βροχονησο ρε συ. ;)
Αν δω οτι παει πολλα θα μΕ τα στειλει αυτος με απλο ταχυδρομιο. :)

Απο Γερμανια ειχα πλερωκει 40 ευρα με ταχυμεταφορες πριν λιγο καιρο παντως...

edit: Με Parcelforce 60 ευρω.

Cpt. Haddock
17/01/2008, 11:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Eχω ενα κολλητο στο βροχονησο ρε συ. ;)
Αν δω οτι παει πολλα θα μΕ τα στειλει αυτος με απλο ταχυδρομιο. :)

Απο Γερμανια ειχα πλερωκει 40 ευρα με ταχυμεταφορες πριν λιγο καιρο παντως...

Απο Αγγλία για κατω απο 60 ευρα (ταχυμεταφορα) δύσκολο.

Απλό και βασιλικο :lol: ταχυδρομείο η λύση :wave2:

Ταξιδευτής
17/01/2008, 11:40
E νταξ, δεν ειναι κακο 60 ευρω μεταφορικα -ειδικα τη στιγμη που πηρα τα λαστιχα τσαμπα ουσιαστικα.

Και παλι ειμαι καλα. Πηγα να δω μεταχειρ. λαστιχα εδω κ τρομαξα! Και μΕ ζηταγανε και 150 ευρα τσε βαλε. :sick:

stavrogin
17/01/2008, 12:57
Η ουσια ειναι το αυτονοητο.Οτι εχεις μια μηχανη που αξιζει 100 απο τη μανα της ,της εβαλες και καλουδια για δυναμη και ομορφια +10, κι ενα ζευγαρι λαστιχα που δεν εχεις δει που ελπιζεις οτι ειναι καλα αλλα δεν ειναι σουπερ , και ενδεχωμενως και να μη στριβουν καν -50.Γιατι χωρις λαστιχα τι να σου κανει και το 999. Φιλικα οι σκεψεις μου.

Ταξιδευτής
17/01/2008, 13:10
Kωστη δεν θα τα κρατησω ρε αυτα τα λαστιχα λεμε.

Καταρχας θα τα δω πως ειναι. Αμα ειναι για πεταμα, ε τι χασαμε; Αφου τα πηρα για ενα κομματι ψωμι! :p

Δευτερον, τα δικα μου τωρα ειναι ακαταλληλα για οδηγηση πλεον. Εχουν κανει 15,000 χλμ, εχουν βγαλει ενα σχολειο και 3 Track days σε 2 διαφορετικες πιστες, ΚΑΙ εχουν κανει ενα ταξιδι τη μιση Ευρωπη.

Για αυτο το λογο, για ΤΩΡΑ ειπα να βαλω κατι προχειρα να με βγαλει 2-3 μηνες μεχρι να βαλω φρεσκο παπουτσακι στο μωρο.

Τωρα, αμα ειναι τοσο για πεταμα, ε τι να πω; Put it down to experience and that is that.:sick:

gcrook
17/01/2008, 13:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Kωστη δεν θα τα κρατησω ρε αυτα τα λαστιχα λεμε.

Καταρχας θα τα δω πως ειναι. Αμα ειναι για πεταμα, ε τι χασαμε; Αφου τα πηρα για ενα κομματι ψωμι! :p

Δευτερον, τα δικα μου τωρα ειναι ακαταλληλα για οδηγηση πλεον. Εχουν κανει 15,000 χλμ, εχουν βγαλει ενα σχολειο και 3 Track days σε 2 διαφορετικες πιστες, ΚΑΙ εχουν κανει ενα ταξιδι τη μιση Ευρωπη.

Για αυτο το λογο, για ΤΩΡΑ ειπα να βαλω κατι προχειρα να με βγαλει 2-3 μηνες μεχρι να βαλω φρεσκο παπουτσακι στο μωρο.

Τωρα, αμα ειναι τοσο για πεταμα, ε τι να πω; Put it down to experience and that is that.:sick:

Οκ λογικο το σκεπτικο σου θα ελεγα, αλλα εμενα το μηχανακι μου δεν αξιζει ουτε το 1/5 της τιμης του δικου σου, και δεν θα εβαζα ποτε λαστιχα μεταχειρισμενα.
Τεσπα οπως και να εχει προσεχε πολυ και οταν τα φορεσεις κανε και μια ζυγοσταθμιση ε;:wave2:

stavrogin
17/01/2008, 13:19
Ας ελπισουμε οτι θα ειναι καλα

sniper
17/01/2008, 13:34
Aυτό που θα με έκανε να ανησυχώ είναι το μπλε χρώμα του πίσω.... μυρίζει κακή χρήση κλπ κλπ....

byron
17/01/2008, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Aυτό που θα με έκανε να ανησυχώ είναι το μπλε χρώμα του πίσω.... μυρίζει κακή χρήση κλπ κλπ....

To μπλέ χρώμα δείχνει ότι το λάστιχο έχει δεχθεί πολλούς θερμικούς κύκλους (ζέστη κρύο), χωρίς απαραίτητα να έχει κανει χλμ. Νομίζω ότι φταίει η φωτό όμως μιας και όλη έχει μια μπλέ απόχρωση.

Κατα τα άλλα θα συμφωνήσω με τα παιδιά.
Μακάρι να είναι μια χαρά και να κάνεις την δουλειά σου μέχρι την άνοιξη. :wave2:

ΥΓ. Με τα λάστιχα που έχουν κάνει τις 15.000χλμ πήγες ρε Νίκο στις Σέρρες ;; :eyepop: :confused:

sniper
17/01/2008, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
To μπλέ χρώμα δείχνει ότι το λάστιχο έχει δεχθεί πολλούς θερμικούς κύκλους (ζέστη κρύο), χωρίς απαραίτητα να έχει κανει χλμ. Νομίζω ότι φταίει η φωτό όμως μιας και όλη έχει μια μπλέ απόχρωση.

Κατα τα άλλα θα συμφωνήσω με τα παιδιά.
Μακάρι να είναι μια χαρά και να κάνεις την δουλειά σου μέχρι την άνοιξη. :wave2:

ΥΓ. Με τα λάστιχα που έχουν κάνει τις 15.000χλμ πήγες ρε Νίκο στις Σέρρες ;; :eyepop: :confused:

Δες την 1η φωτό που είναι και τα 2 λάστιχα.....

Αυτό που λέω είναι ότι δεν κρύωσαν ομαλά.... εξού και το μπλε χρωματάκι....

Δεν θυμάμαι (έχω και 39.5 πυρετό) ποιος και που μας το είχε εξηγήσει....

Ταξιδευτής
17/01/2008, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Aυτό που θα με έκανε να ανησυχώ είναι το μπλε χρώμα του πίσω.... μυρίζει κακή χρήση κλπ κλπ....

+1

Νικολα, το ειδα και εγω το μπλε χρωμα -ειδικα πισω- και η σκεψη μου ηταν οτι οντως εχει πολυμεριστει λογω πολλων κυκλων ζεστου-κρυου.

Ουτως η αλλως αν ηταν σε αριστη κατασταση δεν θα τα εβαζε 20 λιρες τιμη εκκινησης, ετσι δεν ειναι;

Παντως, περισσοτερο το εκανα απο περιεργεια το ολο βημα... Αν υπαρχει μια στις 10 να ειναι αρκετα καλα τα λαστιχακια, τοτε αξιζε!

Γιωργο, κ εγω με την καμια δεν θα ηθελα μεταχειρ. λαστιχα, αλλα ρε συ, τα δικα μου ειναι πλεον ΕΝΤΕΛΩΣ off. Στο κεντρο εχει φυγει και η χαραξη και ειναι ενα κλικ πριν τα λινα.
Τι να κανω; Να τα αφησω ετσι μεχρι να εχω τα λεφτα για καινουργια; Αν βροντηξω γιατι τα αφησα επανω, δεν θα κοστισει παραπανω απο το να βαλω ενα ζευγαρι μεταχειρ.;

:sick:

Ταξιδευτής
17/01/2008, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
ΥΓ. Με τα λάστιχα που έχουν κάνει τις 15.000χλμ πήγες ρε Νίκο στις Σέρρες ;; :eyepop: :confused:


Ω νααιιιιιιι!!! :D :D :D


117248

sapila racing
17/01/2008, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Ω νααιιιιιιι!!! :D :D :D

Nτροπή σου!
Πήγες Σέρρες με το 999 και εμεινε απάτητο λάστιχο πίσω....

τσκ τσκ τσκ :lol:

Ταξιδευτής
17/01/2008, 15:31
Βασικα η Ducati εχει ενα αξιοπεριεργο: τελειωνει το μπροστινο λαστιχο, ενω το πισω ΠΑΝΤΑ μενει περιθωριο απατητο.

Στα Μεγαρα ειχα κλιση 50κατι μοιρες, με περιθωρια κλισης τις 51,5. Και ομως το πισω ΔΕΝ πατηθηκε ολο.

Α, επισης αυτη η πλευρα ειναι η αριστερη, και οι "καλες" στροφες στις Σερρες ειναι δεξιοστροφες! ;)

Δες το μπροστα καλυτερα. :)








(τι ψαρας που ειμαι ο πστης! :lol: :lol: :lol: )


117251

sniper
17/01/2008, 15:36
Ρε συ Νικόλα..... θα σε στεναχωρήσω αλλά μάλλον μπαίνεις κούφιος στις στροφές.....

Άσε που στις Σέρρες υπάρχει η (αριστερή) ΣΟΥΠΕΡ στροφή Νο 4 που μπαίνεις με όσα αντέχει το στομάχι σου :D


Το γεγονός ότι τελειώνει το μπροστινό σου λάστιχο και το πίσω δεν εχει πατήσει όλο θα πρέπει να σε προβληματίσει λιγο και σου χτυπάει το καμπανάκι ότι ετοιμάζεσαι για lowside όπου νά 'ναι....

dirtbird
17/01/2008, 15:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Δες την 1η φωτό που είναι και τα 2 λάστιχα.....

Αυτό που λέω είναι ότι δεν κρύωσαν ομαλά.... εξού και το μπλε χρωματάκι....

Δεν θυμάμαι (έχω και 39.5 πυρετό) ποιος και που μας το είχε εξηγήσει....


:nono: :nono:

ΔΕΝ είναι έτσι μάστορα....


πάντως με 39.5 πυρετό ΜΗΝ περιμένεις να μπλεδιάσεις... και όχι δεν σε λυπόμαστε.. :lol:

Cpt. Haddock
17/01/2008, 15:48
συγγνώμη τώρα, αυτά θεωρούνται φαγωμένα λάστιχα; :smokin:

sniper
17/01/2008, 15:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
συγγνώμη τώρα, αυτά θεωρούνται φαγωμένα λάστιχα; :smokin:

Όχι φαγωμένα δεν ειναι...

Το θέμα είναι το "πατημα" που έχουν στο κέντρο κι ΑΝ δουλευουν σαν λάστιχα κι όχι σαν ρόδες ζωήλατου οχήματος....

Ταξιδευτής
17/01/2008, 15:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ρε συ Νικόλα..... θα σε στεναχωρήσω αλλά μάλλον μπαίνεις κούφιος στις στροφές.....

Άσε που στις Σέρρες υπάρχει η (αριστερή) ΣΟΥΠΕΡ στροφή Νο 4 που μπαίνεις με όσα αντέχει το στομάχι σου :D


Το γεγονός ότι τελειώνει το μπροστινό σου λάστιχο και το πίσω δεν εχει πατήσει όλο θα πρέπει να σε προβληματίσει λιγο και σου χτυπάει το καμπανάκι ότι ετοιμάζεσαι για lowside όπου νά 'ναι....


Μμμμ....

Μιας που το λεμε, αν με το κουφιος εννοεις οτι ΜΠΑΙΝΩ στις στροφες με κλειστο γκαζι, τοτε ναι. Αυτο κανω.

Αν δεν κανω λαθος αυτο δεν ειναι το σωστο;

Κανω τα φρενα μου οσο χρειαζεται, παιρνω γραμμη, ριχνω τη μηχανη μεσα στη στροφη και ΜΕΤΑ ανοιγω το γκαζι (σταθερα ανοιγομενο κλπ).

Αυτη η διαδικασια εχει ως αποτελεσμα η μηχανη να μπαινει με Χ χιλιομετρα στις στροφες, να πλαγιαζει και μετα να ανοιγω το γκαζι.

Παντως ισως αυτο που παρατηρεις να εχει σχεση με το οτι στις στροφες μου προτιμω να μπαινω με φορα.
Δεν μου αρεσει το να ανοιγω τερμα γκαζι στην εξοδο της στροφης, μετα φρενα του θανατα και εισοδος στην επομενη.

Αυτο που προσπαθω να κανω ειναι να κραταω μια φορα και να φρεναρω οσο γινεται λιγοτερο μπαινοντας στην στροφη. Ειναι λαθος αυτο;

Παντως με προβληματησες... Θα το εχω το νου μου και θα κοιταξω να αλλαξω το στυλ μου -σιγουρα το low side δεν ειναι επιθυμητο.... :sick:

sniper
17/01/2008, 16:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Μμμμ....

Μιας που το λεμε, αν με το κουφιος εννοεις οτι ΜΠΑΙΝΩ στις στροφες με κλειστο γκαζι, τοτε ναι. Αυτο κανω.

Αν δεν κανω λαθος αυτο δεν ειναι το σωστο;

Κανω τα φρενα μου οσο χρειαζεται, παιρνω γραμμη, ριχνω τη μηχανη μεσα στη στροφη και ΜΕΤΑ ανοιγω το γκαζι (σταθερα ανοιγομενο κλπ).

Αυτη η διαδικασια εχει ως αποτελεσμα η μηχανη να μπαινει με Χ χιλιομετρα στις στροφες, να πλαγιαζει και μετα να ανοιγω το γκαζι.

Παντως ισως αυτο που παρατηρεις να εχει σχεση με το οτι στις στροφες μου προτιμω να μπαινω με φορα.
Δεν μου αρεσει το να ανοιγω τερμα γκαζι στην εξοδο της στροφης, μετα φρενα του θανατα και εισοδος στην επομενη.

Αυτο που προσπαθω να κανω ειναι να κραταω μια φορα και να φρεναρω οσο γινεται λιγοτερο μπαινοντας στην στροφη. Ειναι λαθος αυτο;

Παντως με προβληματησες... Θα το εχω το νου μου και θα κοιταξω να αλλαξω το στυλ μου -σιγουρα το low side δεν ειναι επιθυμητο.... :sick:

Καλά όλα αυτά και σίγουρα έτσι τα λένε στα μαθήματα ασφαλούς οδήγησης, μόνο που σε αυτή ν την διαδικασία δεν σου λένε βγάλε σώμα, ξύσε κλπ κλπ... με αποτέλεσμα στην διαδικασία του ξύνω (θεμιτή και απολαυστική - τουλάχιστον στην αρχή) να πλαγιάζει η μηχανή περισσότερο απ' όσο πρέπει και το αποτέλεσμα είναι το βάρος να μετφέρεται μπροστά και το ζόρι να το τρώει το μπροστινό.... περισσότερη φόρα λοιπόν ή μην μπαινεις με εντελώς κλειστό γκάζι....

road spirit
17/01/2008, 16:05
Ταξιδευτής : δεν υπάρχει κάτι λάθος σε αυτό που γράφεις παραπάνω, μια χαρά τα βρίσκω ...

αλλά άσε το ... στυλ... και πες - αν θυμάσαι - με τι πιέσεις μπήκες μέσα... το να ειναι τελειωμένο το μπροστά ενω το πίσω έχει ακόμα, καπου δεν μου κάθεται καλα :wacko:

sapila racing
17/01/2008, 16:06
χμμμμμ περίεργο αυτό με τα λάστιχα.

Εμένα μου τελειώνει το πίσω πανευκολα και το μπροστά ποτέ!

Στις Σέρρες εχει 3 αριστερές που το δικό μου μηχανάκι βρίσκει κάτω, ειναι η 4 που λεει ο sniper, αλλά και οι 2 αριστερές μετα το πρώτο S.
Δεν θυμάμαι τωρα τα νούμερα τους αλλά ειδικα η κεκλιμένη ειναι όλα τα λεφτά.

sniper
17/01/2008, 16:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
.....Δεν θυμάμαι τωρα τα νούμερα τους αλλά .....


8 και 9 αλλά ουσιαστικά είναι μία στροφή...... λιγο πριν τα φρένα (θεούλη μου!!!!) της 10...... :D

Ταξιδευτής
17/01/2008, 16:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
Ταξιδευτής : δεν υπάρχει κάτι λάθος σε αυτό που γράφεις παραπάνω, μια χαρά τα βρίσκω ...

αλλά άσε το ... στυλ... και πες - αν θυμάσαι - με τι πιέσεις μπήκες μέσα... το να ειναι τελειωμένο το μπροστά ενω το πίσω έχει ακόμα, καπου δεν μου κάθεται καλα :wacko:


Τι εννοεις στυλ ρε;; :mad: :a38: :lol: :lol: Εγω ειμαι ψωναρα;;; Εγω; ΕΓΩ;;; :lol:

Πιεσεις θυμαμαι: 30 μπροστα 29 πισω.

(Η Ducati δινει για δρομο 31 μπροστα 32 πισω). :wave2:

Sapila, καπου το ειχα διαβασει και αλλου αυτο περι μπροστα/πισω ελαστικου αλλα δεν θυμαμαι...


ΥΓ. 8 & 9 οντως τις παιρνεις σαν μια στροφη και μπορεις να μαζεψεις τρελα χιλιομετρα εκει!!! :lol:
Κ5 και Κ10 ΓΟΥΣΤΑΡΩ λεμε!!!!!!!

Κ4 δεν μου καθεται.... :sick: :blush:

sniper
17/01/2008, 16:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Τι εννοεις στυλ ρε;; :mad: :a38: :lol: :lol: Εγω ειμαι ψωναρα;;; Εγω; ΕΓΩ;;; :lol:

Πιεσεις θυμαμαι: 30 μπροστα 29 πισω.

(Η Ducati δινει για δρομο 31 μπροστα 32 πισω). :wave2:

Sapila, καπου το ειχα διαβασει και αλλου αυτο περι μπροστα/πισω ελαστικου αλλα δεν θυμαμαι...


ΥΓ. 8 & 9 οντως τις παιρνεις σαν μια στροφη και μπορεις να μαζεψεις τρελα χιλιομετρα εκει!!! :lol:
Κ5 και Κ10 ΓΟΥΣΤΑΡΩ λεμε!!!!!!!

Κ4 δεν μου καθεται.... :sick: :blush:


Στην 10 προσοχή.... εχει φάει κόσμο και κοσμάκη.... και η 5 εδώ που τα λέμε..... :rolleyes:

Operater
17/01/2008, 16:17
Μια παρατηρησούλα μου επιτρέπεται?
Πως είναι δυνατόν ο Πηγασος να θελει 36/33 και η Dukati 32/31 ?:confused:

Cpt. Haddock
17/01/2008, 16:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Μια παρατηρησούλα μου επιτρέπεται?
Πως είναι δυνατόν ο Πηγασος να θελει 36/33 και η Dukati 32/31 ?:confused:

πάλι σπαμάρει αυτό το παιδί... :rolleyes:

Άλλη μηχανή, άλλα λαστιχα, άλλο βάρος

:wave2:

sniper
17/01/2008, 16:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Μια παρατηρησούλα μου επιτρέπεται?
Πως είναι δυνατόν ο Πηγασος να θελει 36/33 και η Dukati 32/31 ?:confused:

διαφορετικά ελαστικά (εχεις σαμπρέλα εσυ; ) διαφορετικές διαστάσεις τροχών, διαφορετική χρήση....

πληροφοριακά (και για να ηρεμήσεις) στο δικό μου λένε (για δρόμο) 36/42

road spirit
17/01/2008, 16:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Τι εννοεις στυλ ρε;; :mad: :a38: :lol: :lol: Εγω ειμαι ψωναρα;;; Εγω; ΕΓΩ;;; :lol:

Πιεσεις θυμαμαι: 30 μπροστα 29 πισω.

(Η Ducati δινει για δρομο 31 μπροστα 32 πισω). :wave2:

..

υπεθεσα οτι μπορει να ειχες λιγο αερα στο μπροστα και έτσι να δικαιολογείται το πάτημα .... αλλά αν η μαμα λεει 31, τότε πάσο...
δεν ξέρω...

εεεε, ..

... τότε φταίει το στυλ σου :lol: :lol:

road spirit
17/01/2008, 16:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Μια παρατηρησούλα μου επιτρέπεται?
Πως είναι δυνατόν ο Πηγασος να θελει 36/33 και η Dukati 32/31 ?:confused: πόσα λεει θέλει ο πήγασος? :confused:
αρ γιου σουρ??

Operater
17/01/2008, 16:26
Σήμερα έβαλα τα Tourance. Λες να κάνω λάθος???

Cpt. Haddock
17/01/2008, 16:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Σήμερα έβαλα τα Tourance. Λες να κάνω λάθος???

:a27:

Ταξιδευτής
17/01/2008, 16:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
υπεθεσα οτι μπορει να ειχες λιγο αερα στο μπροστα και έτσι να δικαιολογείται το πάτημα .... αλλά αν η μαμα λεει 31, τότε πάσο...
δεν ξέρω...

εεεε, ..

... τότε φταίει το στυλ σου :lol: :lol:

:mad: :mad: :mad:

Tελικα θες να τα ακουσεις εσυ μου φαινεται!! :mad:

Εψαξα λιγο στα φορα των Ducatisti και ειχα δικιο!!!

ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΣΤΥΛ ΜΟΥ, ουτε οτι μπαινω κουφιος στις στροφες!

http://www.ducatisti.co.uk/forum/ducati-998/9104-tyre-wear-question-998s-running-dunlop-208-s.html

"...when cornering I am running off the edge of my front tyre before running off the back(eg no chicken strip on front and about 4-5mm still to go on the rear)"


Απαντηση #1:

"yes it is with the 190 rear.......

have you tried the 209gp 190/55 rear.........much better! less weave on heavy braking and more stable!!"

Απαντηση #2:
"Or try a more triangular profile front. Either way it sounds like the bike is over tired IMO."


Τι λαστιχα εχω; 120/70 μπροστα και 190/50 πισω.

Αντε και θα με τρελανετε εσεις!!! :mad: :lol: :lol: :lol:

road spirit
17/01/2008, 16:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Σήμερα έβαλα τα Tourance. Λες να κάνω λάθος??? οι πιέσεις πρέπει να είναι αυτές που λέει ο κατασκευαστής της μοτο, και οχι ο λαστιχάς!

(δεν μιλάμε για πίστες, εκει δεν είναι απόλυτα τα πράγματα...)

δεν ξερω τι πιέσεις πρέπει να εχει ο πήγασος ο παλιος, ο δικός μου πάντως θελει 27-28...

Operater
17/01/2008, 16:31
Ok. Έμαθα ότι έρχονται καινούρια πιστάδικα λάστιχα..Diablo Rosso ....

Μπορούμε να το επαληθεύσουμε? Δεν κυκλοφορούν Ελλάδα..

Ναι το είδα στο λάστιχο Γιάννη, τοσο είναι... :beer:

byron
17/01/2008, 16:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
"...when cornering I am running off the edge of my front tyre before running off the back(eg no chicken strip on front and about 4-5mm still to go on the rear)"


Απαντηση #1:

"yes it is with the 190 rear.......

have you tried the 209gp 190/55 rear.........much better! less weave on heavy braking and more stable!!"

Απαντηση #2:
"Or try a more triangular profile front. Either way it sounds like the bike is over tired IMO."


Τι λαστιχα εχω; 120/70 μπροστα και 190/50 πισω.

Αντε και θα με τρελανετε εσεις!!! :mad: :lol: :lol: :lol:

Δλδ τι κατάλαβες απ΄το ανωτερο ;

Cpt. Haddock
17/01/2008, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Δλδ τι κατάλαβες απ΄το ανωτερο ;

οτι ειναι κι εκείνοι μεγάλες κουλάντζες :smokin: :evil:

road spirit
17/01/2008, 16:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
:mad: :mad: :mad:

Tελικα θες να τα ακουσεις εσυ μου φαινεται!! :mad:

Εψαξα λιγο στα φορα των Ducatisti και ειχα δικιο!!!

ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΣΤΥΛ ΜΟΥ, ουτε οτι μπαινω κουφιος στις στροφες!

http://www.ducatisti.co.uk/forum/ducati-998/9104-tyre-wear-question-998s-running-dunlop-208-s.html

"...when cornering I am running off the edge of my front tyre before running off the back(eg no chicken strip on front and about 4-5mm still to go on the rear)"


Απαντηση #1:

"yes it is with the 190 rear.......

have you tried the 209gp 190/55 rear.........much better! less weave on heavy braking and more stable!!"

Απαντηση #2:
"Or try a more triangular profile front. Either way it sounds like the bike is over tired IMO."


Τι λαστιχα εχω; 120/70 μπροστα και 190/50 πισω.

Αντε και θα με τρελανετε εσεις!!! :mad: :lol: :lol: :lol:

στυλ στυλ...

:lol:

οκ, άφου συμβαίνει και αλλου.... αλλά νομίζω καταλαβαίνεις οτι ΔΕΝ ειναι επιθυμητή κατάσταση...
αμα μείνεις απο μπροστινό, δεν σώνεσαι (και φέυγει και πιο απότομα)

... αμα τελειώσεις απο πίσω, μποοορεεί να σωθείς... έχεις περισσότερες πιθανότητες

Ταξιδευτής
17/01/2008, 16:33
Tι να καταλαβω ρε συ Βυρωνα;
Οτι το ιδιο συμβαινει και σε αλλες Ducati, και οτι πολλα συμβαλλουν σε αυτο (μεγεθος πισω ελαστικου, ρυθμισεις αναρτησης, γεωμετρια κλπ)

Εσυ τι καταλαβες;

Ταξιδευτής
17/01/2008, 16:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
στυλ στυλ...

:lol:




:a02: :a02: :a02: :a02: :a02: :bigcry: :bigcry: :bigcry:

sniper
17/01/2008, 16:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
....

Εσυ τι καταλαβες;

Εγώ αυτό που κατάλαβα διαβάζοντας ότι με 190/55 έχουν περισσότερη σταθερότητα, θα σου έλεγα να μην τους δίνεις και πολύ σημασία..... τα 55ρια σου αλλάζουν το προφίλ και κάνει το μηχανάκι να στρίβει απότομα και βίαια.... (καλό όταν πας για χρόνους αλλά για leasure riding στην πιστα δεν κάνουν)..... σταθερότερο απο το 50αρι πάντως δεν είναι.... τα είχα και τα πέταξα!)

byron
17/01/2008, 16:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Tι να καταλαβω ρε συ Βυρωνα;
Οτι το ιδιο συμβαινει και σε αλλες Ducati, και οτι πολλα συμβαλλουν σε αυτο (μεγεθος πισω ελαστικου, ρυθμισεις αναρτησης, γεωμετρια κλπ)

Εσυ τι καταλαβες;

Δλδ ρε Νίκο, αν μπεί ο Αγγλος (λέμε τώρα) και κάνει copy paste την κουβέντα που κάνουμε εδώ στο δικό του φόρουμ, τεκμηριώνουμε ότι το θέμα αφορά τα Ducati και όχι τους οδηγούς; :confused:

Τι να σου πω. Διατηρώ τις αμφιβολές μου, αλλά αν το λενε και οι Αγγλοι.... Όπως και δεν καταλαβάινω τι θέλει να πει ο ποιητής στο παρακάτω. Επειδή του έβαλε πιό φαρδύ λάστιχο πίσω, κουναέι λιγότερο στα δυνατά φρένα ; :confused:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
have you tried the 209gp 190/55 rear.........much better! less weave on heavy braking and more stable!!"

Ταξιδευτής
17/01/2008, 16:52
Bυρωνα, δεν τεκμηριωνει τιποτα αυτο, απλα το εβαλα για να δειξω οτι το εχω δει και απο αλλους αυτο το πραγμα.
Τι να κανω; Αγγλικα ξερω, τα αγγλικα φορα διαβασα!

Διαβασε λιγο στο φορουμ της Ducati και θα δεις οτι υπαρχουν και αλλα thread με το ιδιο θεμα.
Δεν αποκλειω τον οδηγο, αλλα εχω αλλαξει 100 στυλ στις στροφες και παλι το ιδιο γινεται με το μπροστινο.

sapila racing
17/01/2008, 17:04
Το τι μάρκα/μοντέλο λάστιχο φοράς παίζει ρόλο, καθώς και η διάσταση.

Τα δικά μου παραδείγματα σε Kawasaki ZR7 και Hornet 900 είναι τα εξής:

Κawasaki ZR7
Με ΒΤ014 120/70 μπροστά, 160/60 πίσω τέλειωνε το πίσω για πλάκα και εμενε μισός πόντος από το μπροστινό εκατέρωθεν.
Επίσης εβρισκε κάτω πολύ και οχι μονο μαρσπιέ.
Εβαλα 170 πίσω, αφού το επαιρνε η ζάντα σύμφωνα με την Bridgestone, με την ελπίδα οτι θα σηξωθεί λίγο το μηχανακι και δεν θα βρίσκει τόσο ευκολα.
Το αποτέλεσμα ηταν να μένει απάτητο το πίσω πάνω από 1 πόντο εκατέρωθεν ενψ το μπροστά παρέμενε στον μισό πόντο απάτητο.


Ηοrnet 900
Standard διαστάσεις, 120/70, 180/50

Με BT014 πατάει σχεδόν όλο το μπροστά, ούτε μισός πόντος δεν μένει, και φυσικα ολο το πίσω.
Με Dunlop Qualifier μενει πανω απο 1 πόντος μπροστά και πάλι πατάει όλο το πίσω.

Να σημειώσω οτι δεν παίζει διαφορά στις κλίσεις, αφου πάντα παω μέχρι να αρχίσουν να διπλώνουν τα μαρσπιέ.

Βγαίνει λοιπόν το συμπέρασμα οτι ανάλογα το λάστιχο (κορώνα κλπ) αλλα και τη διάσταση του ελαστικού σε συγκεκριμένμη ζάντα (πάλι η κορώνα του αλλάζει στην ουσία) εχουμε διαφορές στο οριο πέλματος εμπρος πίσω .

Ταξιδευτής
17/01/2008, 17:39
Ρε σεις! Με φαγατε και εβαλα αλλα αντι αλλων φωτογραφιες!! :hypnotize :hypnotize :hypnotize

Ολα τα παραπανω ειναι ακυρα για εναν και απλουστατο λογο: στις φωτο φαινεται το μπροστα ΔΕΞΙ λαστιχο σε συγκριση με το ΑΡΙΣΤΕΡΑ πισω!!

Μιας που στις αριστερες εκ των πραγματων δεν πλαγιαζα οσο στις δεξιες, το πισω εχει μεγαλυτερο περιθωριο απο την ακρη σε σχεση με τη δεξια πλευρα!!

Οριστε η σωστη φωτο! :cry:


117268

Ταξιδευτής
17/01/2008, 17:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing

Βγαίνει λοιπόν το συμπέρασμα οτι ανάλογα το λάστιχο (κορώνα κλπ) αλλα και τη διάσταση του ελαστικού σε συγκεκριμένμη ζάντα (πάλι η κορώνα του αλλάζει στην ουσία) εχουμε διαφορές στο οριο πέλματος εμπρος πίσω .


H Ducati φοραει 190αρι λαστιχο σε 5.5 ιντσων ζαντα. Απο οσο εμαθα παιζει και αυτο το ρολο του.

Παντως βλεποντας τη σωστη φωτο μπρος/πισω, η διαφορα δεν ειναι τραγικη!

Αντε και αμα ξανακουσω για στυλ και κουφιες θα ^^$*^%^%@*%*%^$@$^*%!!!!!! :lol: :lol: :lol:

byron
17/01/2008, 17:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
H Ducati φοραει 190αρι λαστιχο σε 5.5 ιντσων ζαντα. Απο οσο εμαθα παιζει και αυτο το ρολο του.


Η 1η που έβαλες είναι πίσω αριστερά και τελευταία η πίσω δεξιά.

Το λάστιχο δεν έχει τελειώσει σε αντίθεση με το μπροστινό. Σωστά;

Ταξιδευτής
17/01/2008, 18:11
Ρε Βυρωνα, τι θες να αποδειξεις με ολες αυτες τις περιεργες ερωτησεις σου;
Συγνωμη κιολας δηλαδη, αλλα απο τις ερωτησεις που μου κανεις μου δινεις να πιστευω οτι καπου θες να το πας.

Αν εχεις κατι να πεις γιατι δεν το λες ανοιχτα να τελειωνουμε;;; :mad:

byron
17/01/2008, 18:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Ρε Βυρωνα, τι θες να αποδειξεις με ολες αυτες τις περιεργες ερωτησεις σου;
Συγνωμη κιολας δηλαδη, αλλα απο τις ερωτησεις που μου κανεις μου δινεις να πιστευω οτι καπου θες να το πας.

Αν εχεις κατι να πεις γιατι δεν το λες ανοιχτα να τελειωνουμε;;; :mad:

Ωχου ρε Νίκο ξέχνα το pls.

Πουθενά δεν το πάω. Αν σε βολεύει εσένα, δεν μας πέφτει λόγος.

Στην τελική αυτό που μετράει είναι το στύλ οδήγησης που μας ταιριάζει.


ΥΓ: Αν εννοείς τα 15.000χλμ που ρώτησα, ναι μου φαίνεται εξαιρετικά ριψοκίνδυνο να μπεις στις Σέρρες με λάστιχα σε τέτοια κατάσταση.

Καλά χλμ.

Ταξιδευτής
17/01/2008, 18:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ωχου ρε Νίκο ξέχνα το pls.

Πουθενά δεν το πάω. Αν σε βολεύει εσένα, δεν μας πέφτει λόγος.

Στην τελική αυτό που μετράει είναι το στύλ οδήγησης που μας ταιριάζει.


ΥΓ: Αν εννοείς τα 15.000χλμ που ρώτησα, ναι μου φαίνεται εξαιρετικά ριψοκίνδυνο να μπεις στις Σέρρες με λάστιχα σε τέτοια κατάσταση.

Καλά χλμ.

:beer: No hard feelings! Δεν χαλασουμε τις καρδιες μας τωρα για μλκιες!

Οσο για τις Σερρες, για αυτο και πηγα συντηρητικα και ομορφα! ;) :beer: