PDA

View Full Version : sv650 αγορά ναι ή όχι;



srx4 1993
22/01/2008, 20:00
Είμαι νέο μέλος και θα ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει να αγοράσει κανείς την sv650. Αν βγάζει προβλήματα ο κινητήρας (έχω ακούσει κάτι τέτοιο) και αν η τιμή της μοντέλο 2004 37.000χλμ 3.500€ είναι καλή plz βοηθάτε.
υπάρχει κανείς στο forum που να έχει SUZUKI SV 650 για να μιλήσω μαζί του;

gousgoun_69
22/01/2008, 20:15
Κρούκη ?

Tropea ?


Τα φώτα σας παιδιά :winka:

srx4 1993
22/01/2008, 20:18
Όχι μόνο φώτα, προβολείς αν είναι δυνατόν. Βλέπεις μετά από 14 χρόνια με το SRX -4 λέω να αγοράσω κάτι ποιό καινούριο. sorry SRX.

kalant
22/01/2008, 20:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx4 1993
Αν βγάζει προβλήματα ο κινητήρας (έχω ακούσει κάτι τέτοιο)

το αντιθετο θα ελεγα εχω ακουσει, αλλα βεβαια δεν εχω προσωπικη εμπειρια, υπαρχουν αλλοι εδω μεσα...

καλη αποφαση


:beer:

MikeG
22/01/2008, 20:47
Καλύτερα να μιλήσεις με το Tropea.
Εδώ (http://www.moto.gr/forums/forumdisplay.php?s=&forumid=39) μπορείς να διαβάσεις αρκετά για τα SV.
Να ξέρεις ότι υπάρχουν περιπτώσεις που ο κινητήρας του SV έσπασε. Διάβασε το αντίστοιχο thread από το Tropea στο φόρουμ των SV, στο link που σου δίνω.
Σαν τιμή πάντως νομίζω καλή ακούγεται.

:wave2:

tolistrk
22/01/2008, 21:26
3500 ευρωπουλα για 2004 μοντελο ειναι τρελλη ευκαιρια
(πρωσοπικη μου αποψη). Τοσο τρελλη που νομιζω πριν το παρεις πρεπει να το ψαξεις καλα για οτηδηποτε προβληματα. Αν εχεις και βιβλιο service η αν ξερεις τον προηγουμενο ιδιοτητη ακομα καλυτερα.

Εγω πηρα το καλοκαιρι το SV 2002 μοντελο 4500 ευρω με 11000 χιλ. Βεβαια για το τελαιυτεο δεν μπορω να ειμαι σιγουρος.

Αν το μηχανακη δεν εχει καποιο προβλημα παρτο μην το σκεφθεσε καθολου.
Τωρα για περαιτερω πληροφοριες πιστευω οτι θα σου απαντησουν και τα παλαιοτερη και πιο σοφα
:a024: μελη του forum.
:wave2:

div400
22/01/2008, 21:45
sv650 k4-->3500?

ναι ειναι καλη ευκαιρια!
αν τα ναλωσιμα ειναι σε καλη κατασταση και χει ιστορικο service η τιμη μου κανει καλη.
αν παλι θελει αναλωσιμα (λαστιχα,αλυσιδογραναζα ειδικα) τοτε παζαρεψε την τιμη του.

το μηχανακι θα σου φανει παιχνιδι, ευκολοδηγητο κτλ΄κτλ
απο αξιοπισια δεν χρειαζεται να φοβασε κατι ιδιαιτερο (τουλχ. οχι περισσοτερο ή λιγοτερο απο αλλα μηχανακια).

σαν μηχανη λοιπον εχει αρκετο γκαζι για να σε διασκεδασει και (σε συγκρηση με το srx) σιγουρα εχει καλυτερη συμπεριφορα. λογικη καταναλωση, ανεση (σχετικα ειναι αυτο βεβαια) για βολτες/ταξιδια, και κανα track day δεν ειναι εκτος τις
απο βελτιωσεις (αν μπλεξεις σε τετοια....:rolleyes: ) εχει ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ!!!! για να το τουμπανιασεις ως εκει που δεν παιρνει αλλο....

τωρα περισσοετρα θα σου που τα παιδια που έχουν το 650.....
:wave2: :beer:

gcrook
22/01/2008, 22:34
Καταρχας υπαρχει ειδικη κατηγορια στα μοντελα, η Suzuki V2 οπου αξιζει να της ριξεις μια ματια.:wave2:
Οτι ακριβως σου ειπε ο div400.
Δεν τιθεται θεμα αξιοπιστιας.
Ο συγκεκριμενος κινητηρας φοριεται εδω και 9 χρονια,και οσοι διαβαζουν συχνα ξενα φορουμ και περιοδικα και αρθρα γνωριζουν οτι ο ειδικος τυπος και οι γνωστες των συγκεκριμενων μοτοσυκλετων που ειναι παρα πολλοι ιδιωτες και αγωνιζομενοι μιλανε για κινητηρα διαμαντι και για ενα απο τακαλυτερα πλαισια παραγωγης.
Το μηχανακι εχει καλη ποιοτητα κατασκευης,και χρονια τωρα στα συγκριτικα βγαινει το πιο διασκεδαστικο μηχανακι της κατηγοριας του τουλαχιστον μεχρι την στιγμη που κυκλοφορησαν νεα μοντελα το 2007 ανανεωμενα,και το Εζβι ειναι πια "γερασμενο" και χρειαζεται εδω και χρονια ανανεωση.
Για ολα τα υπολοιπα ριξε μια ματια στην αντιστοιχη κατηγορια,εχουν γραφτει παρα πολλα πραγματα με απολυτη ειλικρινεια.:wave2:

Tropeas
23/01/2008, 00:06
τσέκαρε τα βασικά σε δικό σου μηχανικό, να ξέρεις ότι θα αλλάξεις αμορτισέρ μπρος πίσω όπως θα έκανες σε κάθε μεταχειρισμένο που θα χε ακόμα τα μαμα,και θα πετάει!
θα το περνα!

srx4 1993
24/01/2008, 00:14
Καταρχήν ευχαριστώ για τισ απαντήσεις σας. Βασικά το μηχανάκι αυτό το έχει ο μηχανικός μου.Μου είπε ότι είχε πρόβλημα στον κινητήρα και το έχει λύσει και του αλλάζει ελατήρια πιστόνια και εκκεντροφόρο από DL 650. Το πήρε από πελάτη του σε σκοτωμένη τιμή. Μέχρι εδώ είναι όλα αλήθεια.Αλλά δεν γνωρίζω τι ακριβώς είχε το μηχανάκι. Πάντως μου λέει ότι θα μου δώσει και 6 μήνες εγγύηση. Μου φάνηκε καλή η τιμή του άλλα φοβάμαι μήπωσ βγάλει ξανά πρόβλημα ο κινητήρας.

gcrook
24/01/2008, 00:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx4 1993
[B]και εκκεντροφόρο από DL 650. /B]

Αυτο ακουγεται πολυ περιεργο....
Γιατι να βαλει εκκεντροφορο απο Βεστρομ;
Και τους 2/4 εκκεντροφορους;
Μονο τον 1/2 ;

Μαθε λεπτομερειες και δωσε πληροφοριες.
Τι εκκενοροφορους και για ποιο λογο;
Το προβλημα ακριβως;
Πιστονια και ελατηρια μονο και για ποιο λογο και οχι γενικη επισκευη;
Ποσα χλμ ειχε το μοτερ και τι επαθε ακριβως;

Κατα τα αλλα δεν χαλαει λεμε ολα ειναι μια ψαυδαισθηση (κατα Τζενται..επανελαβε μετα απο μενα) :lol:

Band(age)it
24/01/2008, 00:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
εχουν γραφτει παρα πολλα πραγματα με απολυτη ειλικρινεια.:wave2:

Με υπερβολικη ειλικρινεια οχι απλα απολυτη :rotflmao: :rotflmao:

srx4 1993
24/01/2008, 00:52
κοιτα θα προσπαθήσω να μάθω τι ζημιά είχε. Πάντως ένα μήνα πριν μου το προτείνει για αγορά είδα στο συνεργείο μια αγγελια οτι πωλείται SV 650 του 2004 3800€. τον ρώτησα τι λέει και μου είπε να μην ενδιαφερθώ έχει πρόβλημα κινητήρα. Το ίδιο λοιπόν μηχανάκι το αγώρασε αυτόσ και θα μου το δώσει είπε φταγμένο 3200€ με εγγύηση 6 μηνών.

gcrook
24/01/2008, 00:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx4 1993
κοιτα θα προσπαθήσω να μάθω τι ζημιά είχε. Πάντως ένα μήνα πριν μου το προτείνει για αγορά είδα στο συνεργείο μια αγγελια οτι πωλείται SV 650 του 2004 3800€. τον ρώτησα τι λέει και μου είπε να μην ενδιαφερθώ έχει πρόβλημα κινητήρα. Το ίδιο λοιπόν μηχανάκι το αγώρασε αυτόσ και θα μου το δώσει είπε φταγμένο 3200€ με εγγύηση 6 μηνών.

Εγω δεν θα το αγοραζα το συγκεκριμενο αν θελεις την γνωμη μου,και αυτα τα μισολογα για εκκεντροφορους απο βεστρομ και πιστονια καλυτερα να στα ξεκαθαρισει.
Κοντα στα 4.000-4.500 ευρω βρισκεις μοντελο 04 05 με λιγα χιλιομετρα και αν εισαι τυχερος και με καποια εξτρα.
Πολλοι κοιτανε να τα ξεφορτωθουνε γιατι εδω τα συγκεκριμενα μηχανακια δεν εχουν ζητηση.

gcrook
30/01/2008, 00:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από gousgoun_69
Κρούκη ?

Tropea ?


Τα φώτα σας παιδιά :winka:

Συγνωμη κιολας αλλα...





































ΜΟΝΟ ΕΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΕΖΒΙ;ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΤΕ ΡΕ ΚΑΝΑΓΙΕΣ;

Μου γκρινιαζετε μετα μερικοι-μερικοι οτι ειμαστε μαλακες που δεν καθομαστε να γραψουμε την μανα μας και τον πατερα μας για καθε ερωτηση που μας απευθυνουν....:D :look: :rolleyes:

LePa
30/01/2008, 11:17
vres ekei ena tou 04 - 05 dose giro sta 3500 - 4000 tha ta axizei ektos an ise se nisi san emena kai den exeis epiloges opote perneis auto pou vriskeis proto :D

ego eimai ikanopiimenos apo tin agora pou ekana opote de mporo na sou po na min pareis SV

( psaxe kalitera gia 1000ari )

srx4 1993
01/02/2008, 11:09
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ. ΛΟΙΠΟΝ ΕΠΕΙΔΗ Ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΜΟΥ ΤΑ ΜΑΣΑΕΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΩ. ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΩ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ. ΑΣ ΕΛΠΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΜΠΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΣΑΣ ΣΥΝΤΟΜΑ.

gcrook
01/02/2008, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx4 1993
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ. ΛΟΙΠΟΝ ΕΠΕΙΔΗ Ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΜΟΥ ΤΑ ΜΑΣΑΕΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΩ. ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΩ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ. ΑΣ ΕΛΠΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΜΠΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΣΑΣ ΣΥΝΤΟΜΑ.

:beer: :a013: :a013: