PDA

View Full Version : crypton



panagos22
30/01/2008, 18:57
εχω ενα προβλημα εχε εδω και ενα χρονο ενα crypton r εχω κανει 10000χλμ. τωρα τελεθταια νομιζω δεν παει καλα δεν μπορω να πιασω οθτε τα 80χλμ!το ακοθω σαν αν ζωρηζετε σαν να ειναι μπουκομενο εχει κανεισ καμια ιδεα για το τι φταιει?και τι 8α μπορουσα να κανω για να εχω λιγο γκαζι παραπανω?

project.breeze
30/01/2008, 18:59
Για έλεγξε μήπως έχει βουλώσει κανένα φίλτρο αέρα και δουλεύει με πολύ πλούσιο μίγμα.Εκεί φαντάζομαι μπορεί να οφείλεται το "μπούκωμα"

panagos22
30/01/2008, 19:05
το ειχα παει για service και δεν ειδαν κατι(οχι οτι ασχολειθικαν ιδιαιτερα)αλλα το ανοιγω και ακουγετε κουρασμενο δεν τραβαει ασε ποθ ανοιγω την τριτι μεχρι τα70 και με το πουβαζω τεταρτη τελοσ δεν παει αλλο αντε να παει μεχρι 80 με το ζορι

project.breeze
30/01/2008, 19:10
Φίλε μου το πρόβλημα εμφανίζεται στις υψηλές στροφές με όλες τις ταχύτητες ή μόνο με την τετάρτη;Βλεπείς γενικότερη πτώση στην απόδοση ή μόνο στην τελική με 4η;

panagos22
30/01/2008, 19:16
φιλε μου σε ευχαριστω που ασχολεισε με το προβλημα μου(ειναι η πρωτη φορα που ανοιγω θεμα σε foroum)κοιτα γενικω στο ανοιγμα τω στροφων το μηχανακι δεν εχει τον αερα να ανεβασει στροφες δεν ανεβαζει γρηγορα πωσ να το πω οταν βαζω τεταρτη ειναι σαν διακοσμιτικι δεν δινει αλλο το μιχανακι σου λεω πιανω με το ζορι 79-80 χλμ

επισης αν μπορει κανεις να μου πει τι μπορω να κανω ωστε να του δωσω λιγο γκαζι?

project.breeze
30/01/2008, 20:06
Φίλε Πανάγο εγώ έχω να σου προτείνω 2 πραγματάκια.Το γεγονός ότι δεν ανεβάζει παραπάνω με 4η είναι λογικό αφού είναι πιο μακρυά σχέση αλλά το Crypton να πηγαίνει μόνο 80 είναι περίεργο.Αφού μάλιστα μου λες πως έχεις πρόβλημα και με τις άλλες ταχύτητες τότε έχεις πρόβλημα στην τροφοδοσία.Το μηχανάκι σου λαχανιάζει γιατί δεν δέχεται αρκετή ποσότητα καυσίμου όταν χρειάζεται (όταν χρειάζεσαι επιτάχυνση δηλαδή ανοίγεις το γκάζι) είτε μπουκώνει επειδή η τροφοδοσία του αέρα είναι ανεπαρκής και άρα έχεις πολύ πλούσια μίγμα.Μπορεί επίσης να έβαλες βενζίνη σε κάποιο βενζινάδικο που είχε νοθευμένη βενζίνη.Αυτό που μπορείς να κάνεις εσύ είναι σε πρώτη φάση να πας όταν αδειάσει από βενζίνη και να το φουλάρεις κάπου που θα είσαι σίγουρος πως έχει καλή ποιότητα,αν και πάλι δεν φτιάξει να κοιτάξεις το φίλτρο του αέρα αν είναι καθαρό και αν είναι και αυτό εντάξει βγάλε το μπουζί και ρίξε μία ματιά να δεις τί παίζει.Αν είναι όλα καλά τότε πιθανόν να θέλεις ρύθμιση του καρμπυρατέρ οπότε αναγκαστικά το πας σε μάστορα.Το μηχανάκι αυτό έχει τσοκ;Δεν νομίζω να το έχεις ξεχάσει ανοιχτό ε;Συμβαίνει καμμία φορα:winka:



Όσο γι'αυτο που λες να πάρεις γκάζι από το παπάκι,για να δεις διαφορά θα πρέπει να σκάσεις πάρα πολλά λεφτά και πίστεψέ με δεν αξίζει.Αξίζει να δώσεις καμμιά 600-700 ευρώ για να το πας από 10 άλογα 13 και μάλιστα με αμφίβολη αξιοπιστία και πολύ αυξημένη κατανάλωση;Άποψή μου είναι να το αφήσεις όπως είναι,είναι ένα μηχανάκι σκυλί,οικονομικό,αξιόπιστο και μπορείς να το κρατήσεις μία ζωή σαν 2ο μηχανάκι.Κράτα λεφτά στην άκρη να πάρεις καμμία κανονική μηχανή σε 1-2 χρόνια,δεν αξίζει να τα ρίξεις στο παπί :beer:

panagos22
30/01/2008, 20:16
ευχαριστω φιλε μου για τισ συμβουλες σου κοιταξω αυτα που μου ειπεσ οσο για την μηχανη πουλεσ εχεισ απολυτο δικιο αρκει να φταιξω το μηχανακι ωστε να πηγαινει.αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι οτι στην yamaha οταν τουσ ειπα οτι παει μεχρι 80 μου ειπαν οτι ειανι φισιολογικο ενω στισ αρχεσ στην περιμρτρικη στην πατρα ειχα πιασει 120 κοντερισια μιλαω τοσα εδειχνε οχι οτι τοσα παει αλλα τωρα βαρια 80 θα δουμε

Tigas
30/01/2008, 23:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagos22

επισης αν μπορει κανεις να μου πει τι μπορω να κανω ωστε να του δωσω λιγο γκαζι?

Υπάρχει kit daytona στην Yamaha με κυλινδροπίστονο, εκκεντροφόρο και καρμπυρατέρ.

Είχα Crypton του 2002 και δεν άντεχα το πόσο πολύ ερείπιο ήταν και το έβαλα.

Απίστευτη διαφορά, κάτι Innova και kawasakosuzuki αερόψυκτα παπιά τα κατάπινα.

Σε δραχμές είχα βρεί aftermarket με 60.000 αλλά έβαλα το daytona με 170.000:cry:
αλλά άξιζε.

akrousis
31/01/2008, 15:33
kita file.to mixanaki exei kanei pola xiliometra.auto simenei oti 8a prepei na exei paei gia cervise.

auto simenei oti 8a prepei na exeis alaksei diskous simplekti sigoura,granazia sigoura

ean den einai auta meta pame sthn trofodosia prota 8a liseis to kalmpilater ma to ka8ariseis kai na to fisikseis me piesi.sthn sinexia 8a to ksana montareis kai 8a pas se enan idiko na sto ri8misei.

ean ta exeis kanei ola auta meta pame sto esoteriko ths mixaneis.
kai einai pola pou mporei na ftene.