PDA

View Full Version : Τοποθέτηση αισθητήρα θερμοκρασίας...



McGyver
31/01/2008, 14:56
Απτόμενος ενός thread του mourgakos, θα ήθελα γνώμες όσον αφορά τη θέση ενός αισθητήρα θερμοκρασίας (από "αυτοκινητάδικο" οργανάκι) προκειμένου να έχω όσο γίνεται πιο ακριβείς ενδείξεις θερμοκρασίας ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ...

Π.χ. κάτω από τη σέλα ΔΕΝ μπορεί να μπει, θα ζεσταίνεται από την εξάτμιση...

Ευχαριστώ...

Cpt. Haddock
31/01/2008, 14:58
ο busy rider έχει βάλει ενα δεικτη θερμοκρασίας που αγόρασε απο τον Κατουμά (δε ξέρω τιμή αλλά φτηνός φαντάζομαι) και τον τοποθέτησε κατω απο το ταμπλώ της tiger (περίπου εκεί που ειναι το ρολόι...

Δεν πολυτρώει ζέστη απο τη μηχανή και δεν το πολυβλέπει ο ήλιος

dirtbird
31/01/2008, 15:02
Mε το λογισμικό και το interface, τι θα κάνετε? ;)

ΣΗΜ: στα τουτού, ο αισθητήρας εξωτερικής θεμοκρασίας είναι -συνήθως- στον δεξί εξωτερικό καθρέπτη.

McGyver
31/01/2008, 15:03
Σημείωση...

Ο αισθητήρας θερμοκρασίας, θεωρούμε πως είναι διαφορετικός από το βασικό όργανο...


118957

npat
31/01/2008, 15:03
Κάπου μέσα στο φέρινγκ ίσως? Μακριά όμως από τον κινητήρα. Π.χ, εκεί που δένουν οι καθρέπτες ή κάπου εκεί γύρω. Φαντάζομαι ότι μπορείς να το βάλεις και εξωτερικά, π.χ. πάνω στο καλάμι, κοντά στα σωληνάκια του φρένου...

Cpt. Haddock
31/01/2008, 15:04
Θωμά, εγώ μιλάω για κατι πολύ πιο απλό απο αυτο που δείχνεις - αυτονομο ειναι με μπαταριάκι και ο αισθητήρας ειναι (μάλλον :confused: ) ενσωματωμένος

:D

McGyver
31/01/2008, 15:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Mε το λογισμικό και το interface, τι θα κάνετε? ;)

ΣΗΜ: στα τουτού, ο αισθητήρας εξωτερικής θεμοκρασίας είναι -συνήθως- στον δεξί εξωτερικό καθρέπτη.

Ξεχωριστό όργανο Σωτήρη, δε θα πειράξω τα όργανα...

(Αν και τώρα που έχω ένα σετ spare, θα κάνω κάτι άλλο)...

Στο καθρέπτη ο αισθητήρας δεν επηρεάζεται από τη θερμοκρασία του αέρα που "σκάει";;;

Φαντάζομαι στα OEM θερμόμετρα γίνεται κάποια "διόρθωση" βάση ταχύτητας...

OldMan
31/01/2008, 15:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
προκειμένου να έχω όσο γίνεται πιο ακριβείς ενδείξεις θερμοκρασίας ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ...
Βάλτον λοιπόν στο ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ...!!! :smokin:

(ή επάνω σου, αλλά δεν μπορώ να υποδείξω το σημείο ...:blush: )

Cpt. Haddock
31/01/2008, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Στο καθρέπτη ο αισθητήρας δεν επηρεάζεται από τη θερμοκρασία του αέρα που "σκάει";;;

:nono: :nono: :nono:


Ασχέτως αν εσύ νιώθεις πιο κρύος όταν σε φυσάει ο αέρας, η θερμοκρασία δεν αλλάζει :wave2:

npat
31/01/2008, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Ξεχωριστό όργανο Σωτήρη, δε θα πειράξω τα όργανα...

Στο καθρέπτη ο αισθητήρας δεν επηρεάζεται από τη θερμοκρασία του αέρα που "σκάει";;;


Όσο περισσότερος αέρας σκάει, τόσο καλύτερα. Μην μπερδεύεις την θερμοκρασία (που είναι σταθερή, ανεξαρτήτως ταχύτητας αέρα) με το wind-chill που αισθανόσαστε εσείς οι άνθρωποι...

sniper
31/01/2008, 15:09
κι αυτός που ξυρίζει τα ποστ (τα χιουμοριστικά) μάλλον έχει χαμηλή θερμοκρασία στο χιούμορ του....


Edit: Το ρολόι γιατι το ξύρισες; :a12:

McGyver
31/01/2008, 15:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Όσο περισσότερος αέρας σκάει, τόσο καλύτερα. Μην μπερδεύεις την θερμοκρασία (που είναι σταθερή, ανεξαρτήτως ταχύτητας αέρα) με το wind-chill που αισθανόσαστε εσείς οι άνθρωποι...

Ok, καλύφθηκα ευχαριστώ...

Θα περάσει μέσα από τον καθρέπτη, πάνω στο καλώδιο του φλας...

:beer: :beer: :beer:

:wave2:

Εμείς οι άνθρωποι;;;

dirtbird
31/01/2008, 15:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Φαντάζομαι στα OEM θερμόμετρα γίνεται κάποια "διόρθωση" βάση ταχύτητας...

Ακριβώς αυτά τα 'προβληματάκια' εννοούσα Θωμά..;)

Bavarian
31/01/2008, 15:41
Ενα τέτοιο έχω στο τιμόνι και δείχνει μια χαρά.Χειμώνα καλοκαίρι και με χράτς το βάζω σε όλες μου τις μοτό.


118968

dirtbird
31/01/2008, 15:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Όσο περισσότερος αέρας σκάει, τόσο καλύτερα. Μην μπερδεύεις την θερμοκρασία (που είναι σταθερή, ανεξαρτήτως ταχύτητας αέρα) με το wind-chill που αισθανόσαστε εσείς οι άνθρωποι...

Έχει δίκιο ο Νίκος (τώρα που το ξανασκέφτηκα).
:o

Η αίσθηση ψύχους που νοιώθουμε -εμείς οι άνθρωποι :lol: :lol: - καθώς αυξάνεται η ταχύτητα, οφείλεται στο ότι αυξάνεται η απαγωγή θερμότητας προς αυτό.:smilea:

Cpt. Haddock
31/01/2008, 15:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Έχει δίκιο ο Νίκος (τώρα που το ξανασκέφτηκα).
:o

Κι εγώ έχω δίκιο αλλά μια καλή κουβέντα δε μπορούμε να πούμε :mad:

dirtbird
31/01/2008, 15:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Κι εγώ έχω δίκιο αλλά μια καλή κουβέντα δε μπορούμε να πούμε :mad:

Να προσθέσω ότι και





























Ο ΗΛΙΑΣ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟΟΟΟΟΟΟΟ :bigcry: :rotflmao: :rotflmao:





...δεν διάβασα πιο πάνω.... :confused: :confused: